لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

خارش لثه علل زیادی (از واکنش آلرژیک گرفته تا مشکلات دندانی) دارد. لثه ها، بافت نرم اطراف دندان ها هستند که از دندان نگهداری می کنند. لثه های سالم برای محافظت از دندان ها ضروری هستند و خارش غالباً نشان دهنده تجمع باکتری ها در بین دندان ها و لثه ها است. درمان خارش لثه معمولاً آسان است و رعایت بهداشت دندان می تواند از بروز مشکلات بیشتر پیشگیری کند.

در بعضی موارد، خارش می تواند نشانه موارد جدی تری مانند بیماری لثه باشد، بنابراین در صورت ادامه بروز علائم، فرد باید با دندانپزشک مشورت کند.

علائم خارش لثه

اگر خارش لثه با خونریزی مداوم و غیرقابل توجیه همراه باشد، باید با دندانپزشک مشورت شود. خارش لثه دلایل مختلفی دارد، بنابراین علائم دیگر می توانند به تعیین دقیق مشکل کمک کنند:

 • درد یا التهاب می تواند نتیجه آسیب یا آبسه دندان باشد.
 • خارشی که روی سقف دهان نیز تأثیر می گذارد احتمال دارد آلرژی باشد.
 • لثه های قرمز، تحریک شده یا ملتهب می توانند به اولین مراحل بیماری لثه اشاره کنند.

لثه هایی که برای مدت کوتاهی خونریزی دارند، مانند زمانی که کسی برای اولین بار نخ دندان بکشد، طبیعی است.

با این حال، خونریزی مداوم می تواند نشانه ای از وضعیت جد تر باشد که دندانپزشک باید بررسی کند.

علل خارش لثه

خارش لثه | پزشکت

تشخیص اینکه چه عواملی باعث خارش لثه می شود می تواند در یافتن درمان لازم کمک کند. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث ایجاد علائم شده است، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

جراحات لثه

ضربه یا صدمات به لثه می تواند باعث درد، ناراحتی و خارش شود. این آسیب ها می تواند در نتیجه یک آسیب جسمی، مانند آسیب دیدگی هنگام بازی یا نتیجه رفتارها باشد. دندان ساییدن که به آن دندان قروچه نیز گفته می شود، می تواند باعث سردرد، درد در فک و حتی خارش لثه شود. همچنین لثه ها می توانند در اثر استفاده از سیگار الکترونیکی و بخار، تحریک و خارش پیدا کنند.

تجمع پلاک

یک پوشش نازک یا فیلم از پلاک (ماده ای بی رنگ و چسبنده) می تواند با گذشت زمان جمع شود. بزاق و غذا با باکتری مخلوط می شوند و رشد بیش از حد پلاک را ایجاد می کنند. با گذشت زمان، پلاک می تواند منجر به بیماری لثه شود. علائم تجمع پلاک ممکن است شامل حساسیت لثه، خونریزی هنگام مسواک زدن و خارش لثه باشد.

التهاب لثه

مرحله اول بیماری لثه، التهاب لثه است. نام دیگر بیماری لثه بیماری پریودنتال است. التهاب لثه نوعی بیماری خفیف و به دلیل تجمع پلاک ایجاد می شود. در این مرحله، التهاب لثه احتمالاً عوارض اضافی ایجاد نکرده است.

واکنش آلرژیتیک

حساسیت یا آلرژی به موارد خاص احتمال دارد باعث خارش لثه شود. اینها شامل غذاها، دانه ها، داروها و حیوانات خانگی است. حتی آلرژی های فصلی مانند تب یونجه نیز می توانند باعث خارش لثه شوند.

تغییرات هورمونی

تغییر در سطح هورمون طبیعی می تواند بر احساس لثه تأثیر بگذارد. زنان در دوران بارداری، بلوغ، قاعدگی یا یائسگی احتمال دارد بیشتر دچار خارش لثه شوند. آنها همچنین علائم دهانی دیگری از جمله درد، حساسیت و خونریزی را در این زمان ها تجربه می کنند.

خشکی دهان

دهان شما عملکرد خوبی در تنظیم رطوبت طبیعی دارد. گاهی اوقات، برخی شرایط خاص پزشکی یا داروها می توانند دهان را از تولید بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن لثه و زبان بازدارند. این می تواند منجر به خشکی دهان شود که یکی از علائم رایج بیماری خارش لثه است.

خشکی دهان می تواند یک علت شایع، لثه خارش دار باشد. بدن به طور طبیعی باید بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان تولید کند، اما برخی شرایط پزشکی، داروها یا غذاها احتمال دارد از این امر پیشگیری کرده و در نتیجه احساس خشکی ایجاد کنند. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز باید به سرعت، خارش لثه را متوقف کند.

دستگاه های دندانی نامناسب

دندانهای مصنوعی و پارسیال که مناسب نیستند می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. اگر بین این دستگاه ها و لثه، فاصله ای وجود داشته باشد، غذا می تواند مخفیانه وارد شود. باکتری ها می توانند شروع به رشد کرده و عفونت ایجاد کنند. این می تواند منجر به التهاب، حساسیت و خارش لثه شود.

دندان قروچه اصطلاح پزشکی برای ساییدن دندان است. ساییدن می تواند به دندانها و لثه ها، از جمله فرسودگی مینای دندان یا لثه های عقب آسیب برساند.

علل کمتر شایع خارش لثه عبارتند از:

 • آبسه دندان
 • دندان درآوردن در کودکان کوچکتر
 • دندان درآوردن در بزرگسالان بین 17 تا 21 سال که دندان عقل معمولاً از بین می رود.
 • زخم های شانکر، تبخال دهانی یا عفونت های ویروسی که می توانند لثه ها را تحت تأثیر قرار دهند

بهداشت نامناسب دندان ،دلیل اصلی بسیاری از موارد خارش لثه است زیرا دندان ها و لثه ها به اندازه کافی تمیز نشده و پلاک ها جمع می شوند.

درمان و تسکین خارش لثه

خارش لثه | پزشکت

استفاده از آب نمک به عنوان دهانشویه می تواند به کاهش علائم خارش لثه کمک کند. چند کار ساده وجود دارد که افراد می توانند در خانه برای رفع خارش و تحریک لثه انجام دهند:

 • دهان را با محلول آب نمک بشویید.
 • مسواک بزنید، از نخ دندان و دهان شویه ضد باکتری استفاده کنید.
 • اگر خارش به علت آلرژی ایجاد شده است، آنتی هیستامین بدون نسخه مصرف کنید.

در صورت ادامه خارش یا وجود علائم دیگر، فرد باید با دندانپزشک خود مشورت کند. کنترل التهاب و عفونت عامل اصلی پیشگیری از خارش لثه است.

 دارودرمانی برای خارش لثه
 • آنتی هیستامین: اگر خارش لثه در نتیجه آلرژی باشد، احتمال دارد آنتی هیستامین علائم را متوقف کند.
 • محافظ دندان: با پوشیدن محافظ هنگام ورزشهای تماسی و خواب، از آسیب بیشتر دندانها پیشگیری کنید.
 • جرم گیری پلاک: این ابزار الکتریکی می تواند به دندانپزشک کمک کند تا تجمع پلاک را از بالا و زیر خط لثه برطرف کند. بعید است مسواک زدن به تنهایی بتواند این تجمع را از بین ببرد.
 • درمان ریشه: دندانپزشک احتمال دارد از این روش برای از بین بردن تجمع شدید تارتار به دلیل عقب رفتن لثه استفاده کند. این باعث می شود دندان ها و لثه ها یک سطح تازه داشته باشند تا بتوانند دوباره به بافت سالم متصل شوند.
 • لیزر: این روش باعث برطرف شدن پلاک و تارتار می شود و می تواند علاوه بر جرم گیری و برنامه ریزی سنتی، درمانی موثر نیز باشد.

در خارش لثه چه موقع باید با دندانپزشک تماس بگیریم؟

در صورت ادامه علائم، تماس با دندانپزشک مهم است، زیرا معمولاً اولین مرحله بیماری لثه یا التهاب قابل کنترل و درمان است. یک دندانپزشک قادر خواهد بود در مورد تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی مشاوره دهد و از جمله نظافت حرفه ای و مراقبت های اولیه را انجام دهد.

دندانپزشک ،باید هر نوع پلاک دندانی را از بین ببرد، زیرا این کار در خانه انجام نمی شود.

هیچ آزمایش خاصی برای OAS وجود ندارد، اما پزشک باید بتواند با انجام آزمایش آلرژی پوستی برای گرده گل یا بررسی تاریخچه علائم، تشخیص دهد که آیا این آزمایش را انجام داده است.

پرهیز از مصرف هرگونه میوه و سبزیجات خام که به نظر می رسد باعث واکنش می شود یا جدا کردن پوست آنها قبل از خوردن، می تواند کمک کننده باشد.

اگر آسیب های دهانی یا دندان قروچه باعث این حالت شود، استفاده از محافظ دهانی سفارشی که مانع ساییدن دندان می شود، بهترین گزینه برای پیشگیری از آسیب بیشتر دندان ها و لثه ها است.

درمان های خانگی خارش لثه

خارش لثه | پزشکت

 • بهداشت مناسب دندان: مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دو بار در روز برای سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. همچنین باید از خمیردندان هایی استفاده کنید که برای پیشگیری از تجمع پلاک، طراحی شده باشد. اگر مشکلی در التهاب یا عفونت های لثه دارید، دهان شویه ضد عفونی کننده بدون الکل نیز ایده خوبی است. مراقبت از دندان و لثه در وهله اول می تواند کمک زیادی به پیشگیری از مشکلات آینده کند.
 • آب نمک: 1 قاشق چای خوری نمک را در 8 اونس آب ولرم حل کنید. آب را به آرامی در دهان خود چرخانده و آن را بیرون بریزید. آب نمک می تواند این حالت را تسکین دهد.
 • تکه های یخ: تکه های یخ را به آرامی مکیده تا لثه خنک شود. به عنوان یک تسکین دهنده، مکعب های یخ می توانند به بدن کمک کنند.
 • تغییر سبک زندگی: سیگار کشیدن می تواند سلامت لثه را تحریک کند و ترک آن احتمال دارد باعث توقف خارش شود. این شامل ترک سیگار الکترونیکی و بخار دادن است. پرهیز از غذاهایی که لثه را تحریک می کنند نیز می تواند کمک کند. غذاهای پرادویه، اسیدی، نشاسته ای یا شیرین بیشترین عامل تحریک لثه هستند.

پیشگیری از خارش لثه

خارش لثه | پزشکت

بهترین راه پیشگیری از خارش لثه مراقبت از دندان ها و لثه ها است. هرچه مشکلات کمتری در مورد دندان و لثه خود داشته باشید، علائم بیماری پریودنتال را کاهش می دهید.

بهداشت مناسب دندان، می تواند از یکسری مسائل بهداشتی پیشگیری کند و نگه داشتن دندان بدون پلاک، اولین قدم است.

مسواک زدن دو بار در روز با استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید می تواند به حفظ سلامت لثه کمک کند و از خارش لثه پیشگیری کند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا، مسواک زدن دندان به مدت 2 دقیقه با خمیر دندان فلوراید دو بار در روز و نخ دندان یک بار در روزرا توصیه می کند. دهانشویه احتمال دارد برای افرادی که غالباً با درد لثه یا عفونت مشکل دارند مفید باشد.

سیگار کشیدن می تواند بر سلامت دهان و دندان، از جمله لک شدن دندان ها یا کند کردن روند بهبودی تاثیر بگذارد. بررسی ها نشان می دهد سیگار کشیدن همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های لثه را افزایش دهد. در نتیجه، ترک سیگار شاید یک مرحله پیشگیرانه خوب باشد.

مصرف غذاهای تحریک کننده را محدود کنید. غذاهای اسیدی، نشاسته ای و شیرین می تواند لثه های حساس را تشدید کند. اگر هنگام خوردن این مواد غذایی دچار خارش لثه هستید، برای پایان دادن به علائم، آنها را کاهش دهید.

پیش آگهی خارش لثه

خارش لثه | پزشکت

خارش لثه ها اغلب یک هشدار زودرس در مورد مشکل احتمالی، بیماری لثه است. تغییرات هورمونی، داروهای جدید یا واکنش آلرژیک می تواند باعث خارش لثه شود. در نتیجه، این شرایط احتمال دارد موقتی یا درمان آن در خانه آسان باشد. اگر کسی نگران است یا علائمی دارد که بیش از چند روز پس از درمان در خانه ادامه دارد، باید با دندانپزشک مشورت کند.

دندان ها بیشتر از لثه ها مورد توجه قرار می گیرند، اما مراقبت از لثه ها با مسواک زدن و نخ دندان منظم و مراقبت از هرگونه تغییر یا تحریک، کلید سلامت کلی دهان و دندان است.

سخن آخر

خارش لثه می تواند نشانه چندین بیماری مختلف باشد. این موارد شامل بیماری لثه، آلرژی، تغییرات هورمونی و موارد دیگر است. کشف اینکه چه شرایطی باعث خارش لثه می شود، می تواند در یافتن درمان و پیشگیری از خارش کمک کند.

لثه ها بافت ظریفی که از دندان ها، ریشه ها و اعصاب محافظت می کند حساس هستند. آنها نیز به مراقبت نیاز دارند، زیرا لثه ها می توانند انواع مختلفی از بیماری های مزمن دندانی را ایجاد کنند که می تواند منجر به عواقب جدی شود.

سلامت دندان با سلامت کلی ارتباط نزدیک دارد. مراقبت از لثه و دندان به مراقبت از کل بدن کمک می کند. اگر علائم و نشانه های غیرمعمولی را تجربه می کنید، مهم است که بدانید چه عواملی می تواند باعث ایجاد آن شود و از ایجاد مشکل در آینده پیشگیری کنید. در غیر این صورت، خطر ابتلا به مشکلات جدی تر بهداشت دندانی، از جمله بیماری پریودنتال و آسیب به دندان را افزایش می دهید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.