علایم بیماری ها

درموپاتی دیابتی

درموپاتی دیابتی یک مشکل پوستی نسبتاً شایع برای افراد مبتلا به دیابت است. این وضعیت در همه افراد مبتلا به دیابت رخ نمی دهد. با این حال، تخمین زده می شود که تا 50 درصد از افرادی که با این بیماری زندگی می کنند، به نوعی درماتوز مانند درموپاتی دیابتی مبتلا می شوند. این وضعیت باعث ایجاد ضایعات کوچک روی پوست شما می شود. رنگ آنها می تواند قرمز یا قهوه ای باشد و معمولاً گرد یا بیضی شکل هستند. ضایعات پوستی می توانند در هر جایی از بدن شما ایجاد شوند، اما تمایل دارند در قسمت های استخوانی ایجاد شوند. آنها معمولاً روی ساق پا رشد می کنند. درموپاتی دیابتی گاهی اوقات به عنوان لکه های ساق پا یا لکه های پرتیبیال رنگدانه ای نامیده می شود.

علل درموپاتی دیابتی

حتی اگر درموپاتی دیابتی در زمانی که شما با دیابت زندگی می کنید شایع است، علت دقیق این وضعیت ناشناخته است. با این حال، یک نظریه در مورد مکانیسم اساسی در پشت این نقاط وجود دارد. لکه‌های ساق پا با آسیب‌های ساق پا مرتبط شده‌اند، و برخی از پزشکان را به این نتیجه می‌رساند که ضایعات ممکن است پاسخی شدید به تروما در افرادی باشد که دیابت دارند که به خوبی مدیریت نشده است.

دیابت کنترل نشده اغلب منجر به گردش خون ضعیف یا جریان ناکافی خون در قسمت های مختلف بدن می شود. با گذشت زمان، گردش خون ضعیف می تواند توانایی های بدن در بهبود زخم را کاهش دهد. کاهش جریان خون در ناحیه اطراف آسیب مانع از بهبود مناسب زخم و در نتیجه ایجاد ضایعات یا لکه های کبودی مانند می شود. به نظر می رسد که آسیب عصبی و عروق خونی که می تواند ناشی از دیابت باشد نیز می تواند شما را مستعد درموپاتی دیابتی کند. این وضعیت با رتینوپاتی دیابتی (آسیب چشمی)، نفروپاتی دیابتی (آسیب کلیه) و نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی) همراه است.

همچنین به نظر می رسد این بیماری در مردان، افراد مسن و کسانی که برای مدت طولانی تری با دیابت زندگی می کنند، شایع تر است. مهم است که به یاد داشته باشید که این فقط یک نظریه در مورد علت درموپاتی دیابتی است. هیچ تحقیقی برای تایید این اطلاعات وجود ندارد.

علائم درموپاتی دیابتی

درموپاتی دیابتی || پزشکت

ظاهر درموپاتی دیابتی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بیماری پوستی با لکه های قرمز مایل به قهوه ای، گرد یا بیضی شکل و اسکار مانند که معمولاً یک سانتی متر یا کمتر اندازه دارند مشخص می شود. این معمولاً بدون علامت است، به این معنی که معمولاً هیچ علامتی ندارد.

اگرچه ضایعات عمدتاً روی ساق پا ایجاد می شوند، اما می توانند در سایر قسمت های بدن نیز مشاهده شوند. با این حال، احتمال کمتری برای توسعه در آن مناطق وجود دارد. سایر نواحی ضایعات را می توان یافت، عبارتند از:

 • ران
 • تنه
 • بازوها

حتی اگر ضایعات بسته به شدت و تعداد لکه ها ممکن است ناخوشایند باشند، این وضعیت بی ضرر است. درموپاتی دیابتی معمولاً علائمی مانند سوزش یا خارش ایجاد نمی کند. ممکن است یک ضایعه یا دسته هایی از ضایعات در ساق پا و سایر قسمت های بدن خود ایجاد کنید. هنگامی که لکه ها روی بدن ایجاد می شوند، اغلب به صورت دو طرفه ایجاد می شوند، به این معنی که روی هر دو پا یا هر دو دست ایجاد می شوند. به غیر از ظاهر ضایعات پوستی، درموپاتی دیابتی علائم دیگری ندارد. این ضایعات یا تکه‌ها باز نمی‌شوند و مایعات آزاد نمی‌کنند. آنها همچنین مسری نیستند.

درمان درموپاتی دیابتی

درموپاتی دیابتی || پزشکت

درمان خاصی برای درموپاتی دیابتی وجود ندارد. برخی از ضایعات ممکن است ماه ها طول بکشد تا برطرف شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بیش از یک سال طول بکشد. موارد دیگری وجود دارد که ضایعات ممکن است دائمی باشند.

شما نمی توانید میزان محو شدن ضایعات را کنترل کنید، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای مدیریت این وضعیت انجام دهید. در اینجا چند نکته مدیریتی وجود دارد:

 • اگر درموپاتی دیابتی شما لکه های خشک و پوسته پوسته ایجاد می کند، استفاده از مرطوب کننده ممکن است کمک کند. مرطوب کردن نیز ممکن است به بهبود ظاهر لکه ها کمک کند. لکه ها ممکن است به مرور زمان محو شوند، اما معمولاً ضایعات جدید با از بین رفتن ضایعات قدیمی ظاهر می شوند. مرطوب نگه داشتن پوست با لوسیون یا روغن های طبیعی می تواند به بهبود خاصیت ارتجاعی و ظاهر پوست و کاهش خشکی لکه ها کمک کند.

مدیریت دیابت

در حالی که درمان خاصی برای درموپاتی دیابتی وجود ندارد، مدیریت دیابت هنوز برای جلوگیری از عوارض مرتبط با دیابت مهم است. در حال حاضر، هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از درموپاتی دیابتی ناشی از دیابت وجود ندارد. با این حال، اگر درموپاتی دیابتی شما ناشی از تروما یا آسیب باشد، اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانید انجام دهید. این اقدامات می تواند از ساق پا و پاهای شما محافظت کند، دو ناحیه ای که به احتمال زیاد ضایعات در آنها رخ می دهد.

به عنوان مثال، پوشیدن جوراب های تا زانو یا بالشتک های ساق پا ممکن است هنگام ورزش یا انجام سایر فعالیت های بدنی از شما محافظت کند.

درموپاتی دیابتی یک بیماری شایع در افراد مبتلا به دیابت است. این وضعیت با وجود ضایعات مشخص می شود. این ضایعات بی ضرر هستند و هیچ دردی ایجاد نمی کنند، اما نباید آنها را نادیده گرفت. بسیار مهم است که دیابت خود را به خوبی مدیریت کنید، که شامل نظارت منظم قند خون شما است.

مدیریت وضعیت شما در پیشگیری از عوارض مرتبط با دیابت مانند:
 • آسیب عصبی
 • افزایش خطر سکته مغزی یا حمله قلبی
 • مهم است که به طور منظم با پزشک خود برنامه ریزی کنید تا در مورد برنامه درمان دیابت خود صحبت کنید و هر گونه تنظیمات لازم را برای حفظ مدیریت خوب قند خون انجام دهید.

به عنوان مثال، اگر داروهای خود را طبق دستور مصرف می کنید، اما قند خون شما بالاست، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد درمان فعلی خود را تنظیم کنید.

سعی کنید حداقل 30 دقیقه، سه تا پنج بار در هفته ورزش کنید. ورزش منظم برای سلامت کلی شما مهم است. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پیاده روی
 • دویدن
 • انجام ایروبیک
 • دوچرخه سواری
 • شنا کردن

میوه های تازه، سبزیجات و گوشت بدون چربی زیاد بخورید. مهم است که یک رژیم غذایی مناسب و متعادل داشته باشید . اگر اضافه وزن دارید، از دست دادن پوندهای اضافی می تواند به تثبیت سطح قند خون شما کمک کند.

توجه داشته باشید که مدیریت دیابت تنها شامل حفظ قند خون نیست. مراحل دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید، از جمله:

 • اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید.
 • استرس خود را مدیریت کنید.

اگر درموپاتی دیابتی شما نتیجه تروما یا آسیب باشد، می توانید اقدامات پیشگیرانه مانند پوشیدن لباس و وسایل محافظ در طول فعالیت های بدنی انجام دهید. مهم است که از ساق پا و پاهای خود محافظت کنید زیرا درموپاتی دیابتی عمدتاً آن نواحی را تحت تأثیر قرار می دهد. برنامه ریزی ویزیت های منظم با پزشک شما را قادر می سازد تا یک معاینه کامل را برای کمک به تعیین بهترین برنامه مدیریتی برای وضعیت شما انجام دهند.

تشخیص درموپاتی دیابتی

درموپاتی دیابتی || پزشکت

اگر دیابت دارید، پزشک شما ممکن است پس از معاینه بصری پوست شما بتواند درموپاتی دیابتی را تشخیص دهد. پزشک شما ضایعات را ارزیابی می کند تا مشخص کند:

 • شکل
 • رنگ
 • اندازه
 • محل

اگر پزشک تشخیص دهد که درموپاتی دیابتی دارید، ممکن است از بیوپسی صرف نظر کند. چون ممکن است نگران کندی بهبود زخم باشد. با این حال، اگر پزشک به بیماری پوستی دیگری مشکوک باشد، ممکن است نیاز به بیوپسی پوست داشته باشید.

درموپاتی دیابتی می تواند یکی از علائم اولیه دیابت باشد. ممکن است سایر علائم اولیه دیابت را تجربه کنید. این شامل:

 • تکرر ادرار
 • تشنگی مکرر
 • خستگی
 • تاری دید
 • کاهش وزن
 • احساس سوزن سوزن شدن در اندام ها

اگر دیابت برای شما تشخیص داده نشده است و پزشک به این نتیجه می رسد که ضایعات پوستی شما ممکن است ناشی از درموپاتی دیابتی باشد، ممکن است آزمایشات بیشتری را تجویز کند. نتایج آزمایش می تواند به آنها در تأیید تشخیص شما کمک کند.

سخن آخر

درموپاتی دیابتی وضعیتی است که با ضایعات پوستی کوچک و قهوه ای روی ساق پا بیماران دیابتی مشخص می شود. این ضایعات با علائم دیگری همراه نیستند و درد ایجاد نمی کنند. آنها بیشتر در افراد بالای 50 سال با سابقه طولانی دیابت دیده می شوند. ضایعات درموپاتی دیابتی معمولاً کمتر از 1 سانتی متر طول دارند و معمولاً به صورت نواحی صاف و پوسته پوسته از کلاژن ضخیم شده شروع می شوند که قرمز یا بنفش هستند. سپس به شکل‌های اسکار مانند پیش می‌روند که به رنگ قهوه‌ای محو می‌شوند.

درموپاتی دیابتی در هر دو ساق پا به صورت نامتقارن رخ می دهد، اما در موارد نادر در ران ها، بازوها و شکم نیز گزارش شده است. هر ضایعه درموپاتی دیابتی حدود 18 تا 24 ماه قبل از پاک شدن کامل یا محو شدن طول می کشد. همانطور که ضایعات قدیمی شروع به محو شدن و پاک شدن می کنند، ضایعات جدید اغلب شروع به تشکیل می کنند. درموپاتی دیابتی بدون درد است و معمولاً با علائم دیگری مانند خارش، سوزش یا گزگز همراه نیست.

از آنجایی که درموپاتی دیابتی یک بیماری بدون علامت و خوش خیم است، نیازی به درمان ندارد. با این حال، ارزیابی و مدیریت بیشتر دیابت و عوارض مرتبط ممکن است مورد نیاز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا