روانشناسی

راه های مقابله با استرس بیکاری

در حالی که استرس بیکاری ناشی از از دست دادن شغل می تواند برای اکثر افراد طاقت فرسا باشد، راهکارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کنترل اوضاع، حفظ و تقویت روحیه خود و پیدا کردن یک هدف جدید انجام دهید.

چه از کار بیکار شدید، چه اخراج شدید، یا مجبور به بازنشستگی پیش از موعد شده باشید در هر شرایطی، بیکاری خود یکی از استرس زا ترین تجربیات زندگی محسوب می شود. در کنار همه مشکلات مالی ناشی از بیکاری، استرس از دست دادن شغل نیز می تواند بر روحیه، روابط و سلامت کلی روانی و عاطفی شما تأثیر بگذارد.

چگونه با استرس بیکاری مقابله کنیم؟

از دست دادن ناگهانی شغل و بیکار شدن می تواند احساس آسیب، عصبانیت یا افسردگی در شما ایجاد کند. ممکن است هویت خود را زیر سوال ببرید، بابت تمام چیزهایی را که از دست داده اید غصه بخورید، یا در مورد آینده خود نگران باشید. اگر چه استرس و نگرانی ناشی از آن ممکن است طاقت فرسا باشد. اما مهم نیست که در حال حاضر چقدر اوضاع تاریک به نظر می رسد. با گذشت زمان و تکنیک های مناسب مقابله، می توانید با این مشکلات کنار بیایید، استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و به زندگی شغلی خود ادامه دهید.

بیکاری|| پزشکتبه خود اجازه دهید غمگین شوید.

کاملا طبیعی است که بعد از هر گونه از دست دادنی، ناراحت و غمگین شوید. بدون شک از دست دادن شغل هم از این قاعده مستثنی نیست.

در حالی که هر کسی ممکن است به نحوی این ناراحتی خودش را بروز دهد، راه های سالم و ناسالم برای بروز غم و اندوه ناشی از فقدان شغل شما وجود دارد. برخی افراد به مصرف الکل و پرخوری عصبی روی می آورند. اما اینها تنها تسکین زودگذری را به همراه خواهند داشت و در درازمدت احساس بدتری را در شما ایجاد می کنند. از سوی دیگر، پذیرفتن احساسات و به چالش کشیدن افکار منفی، به شما کمک می کند تا بهتر با این وضعیت کنار بیایید.

به خودتان فرصت بدهید.

غصه خوردن برای از دست دادن شغل و سازگاری با بیکاری ممکن است زمان ببرد. سعی نکنید احساسات خود را نادیده بگیرید.

احساسات خود را روی کاغذ بنویسید. هر آنچه در مورد اخراج یا بیکاری احساس می کنید، از جمله چیزهایی که آرزو می کنید به رئیس سابق خود می گفتید (یا نمی گفتید) را روی کاغذ بنویسید.

واقعیت را بپذیرید.

همه ما می دانیم که از دست دادن شغل و بیکاری چقدر می تواند دشوار و سخت باشد، اما نباید اجازه دهیم این وضعیت شما را دچار مشکلات بیشتری کند. به جای اینکه در مورد از دست دادن شغل خود فکر کنید، بهتر است شرایط را بپذیرید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید، زودتر می توانید هدف بعدی زندگی خود را انتخاب کنید.

از خود زنی بپرهیزید.

اکثر افراد در مواقع بیکاری و یا فقدان شغل خود، شروع به انتقاد یا سرزنش خودشان می کنند. اما مهم این است که از تحقیر خود اجتناب کنید. شما به اعتماد به نفس خود نیاز دارید تا همچنان که به دنبال شغل جدیدی باشید. هر فکر منفی که از سرتان می گذرد را به چالش بکشید.

بیکاری شغل خود را به عنوان یک شکست موقت در نظر بگیرید. اکثر افراد موفق شکست های بزرگی را در حرفه خود تجربه می کنند، اما با نجات خود، یادگیری از تجربه و تلاش دوباره همه چیز را تغییر می دهند. شما هم می توانید همین کار را انجام دهید.

برای قوی تر شدن تلاش کنید.

احتمال دارد در این شرایط دچار احساس شرم و خجالت شوید و از دوستان و خانواده خود کناره گیری کنید. اما وقتی با استرس از دست دادن شغل و بیکاری مواجه می شوید، بهتر است با دیگران ارتباط برقرار کنید. برقراری روابط با دیگران در این شرایط، پادزهر طبیعت برای استرس است. هیچ چیز به اندازه صحبت کردن با یک دوست مطمئن در این وضعیت نمی تواند شما را آرام کند.

شخصی که با او صحبت می کنید لازم نیست به شما راهکاری را ارائه دهد. آنها فقط باید شنونده خوبی باشند، کسی که با دقت گوش کند بدون اینکه شما را قضاوت کند.

ارتباط با دیگران می تواند به شما کمک کند تا کنترل بیشتری بر موقعیت خود داشته باشید.

استرس بیکاری || پزشکتچگونه بعد از بیکاری، روابط بهتری داشته باشیم؟

احتمال دارد بعد از بیکاری، بسیاری از همکاران و دوستان خود در شبکه های اجتماعی را از دست بدهید. اما نگران نباشید. می توانید دوباره دوستان جدیدی را پیدا کنید. ایجاد روابط جدید می تواند هم برای کمک به مقابله با استرس ناشی از بیکاری و هم برای جستجو شغل جدید بسیار مهم باشد.

روابط دوستی جدید بسازید. با شرکت در یک کلاس یا پیوستن به یک گروه مانند ثبت نام در کتابخانه یا تیم ورزشی، با افراد جدید با علایق مشترک آشنا شوید.

به یک باشگاه کار بپیوندید. سایر جویندگان کار می توانند منابع ارزشمند تشویق، حمایت و سرنخ های شغلی باشند. بودن در کنار دیگرانی که با چالش‌های مشابه روبرو هستند می‌تواند به شما در طول جستجوی شغل انرژی و انگیزه دهد.

خانواده خود را برای حمایت درگیر کنید.

بیکاری کل خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین سعی نکنید مشکلات خود را به تنهایی به دوش بکشید. مخفی نگه داشتن بیکار شدن شما، فقط وضعیت را بدتر می کند. حمایت خانواده در این شرایط می تواند به شما کمک می کند تا در این دوران سخت قوی بمانید و پیشرفت کنید.

چه برای کاهش استرس یا کنار آمدن با غم از دست دادن شغل، حتی اگر به قوی بودن خود ایمان دارید اکنون زمان آن است که به افرادی که به شما اهمیت می دهند تکیه کنید. آنها را در جریان جستجوی شغل خود نگه دارید و به آنها بگویید چگونه می توانند از شما حمایت کنند.

به نگرانی های آنها گوش دهید.

اعضای خانواده شما نگران شما و همچنین ثبات و آینده خود هستند. به آنها فرصت دهید تا در مورد نگرانی های خود صحبت کنند و در مورد جستجوی کار شما پیشنهاداتی ارائه دهند.

برای تفریح ​​خانوادگی وقت بگذارید. اوقات خوشی را کنار بگذارید، تا جایی که می توانید از همراهی یکدیگر لذت ببرید، و مشکلات بیکاری خود را فراموش کنید. این کار به کل خانواده کمک می کند تا مثبت بمانند.

کمک به کودکان برای مقابله با بیکاری والدین

کودکان می توانند به شدت تحت تاثیر بیکاری والدین قرار بگیرند. برای آنها مهم است که بدانند چه اتفاقی افتاده و بیکاری والدین آنها چه تأثیری بر خانواده خواهد داشت. با این حال، سعی کنید آنها را در جریان جزییات مشکلات مالی قرار ندهید.

با فرزندان خود صحبت کنید. چون آنها ممکن است شما را مقصر بیکاری تان بشناسند. آنها بدون در نظر گرفتن سنشان در این مسائل نیاز به اطمینان و امنیت دارند. آن‌ها می‌خواهند کمک کنند و به آن‌ها اجازه دهید به روش‌هایی مانند کاهش کمک هزینه، به تعویق انداختن خریدهای گران قیمت احساس کنند که در کمک به شما سهمی دارند.

راه های دیگری برای تعریف خود بیابید.

برای بسیاری از ما، شغل و کار، هویت ما را شکل می دهد. به هر حال، وقتی با شخصی جدید ملاقات می کنید، یکی از اولین سوالاتی که از او می پرسند این است که “چه کار می کنی؟” اما وقتی شغل خود را از دست می دهیم، احساس بی هویتی می کنیم. اما مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ لزومی ندارد که بیکار شدن، شما را به عنوان یک شخص بی هویت جلوه دهد. این به شما بستگی دارد که خودتان را چگونه نشان دهید.

فعالیت هایی را دنبال کنید که هدف و شادی را در زندگی شما ایجاد می کند. با دنبال کردن سرگرمی‌ها، فعالیت‌ها و روابط معنادار، می‌توانید مجدداً هویت شما را تقویت کند همه ما راه های مختلفی برای تجربه معنا و لذت داریم، بنابراین چیزی را انتخاب کنید که برای شما مهم است.

پیاده روی || پزشکتبرای رهایی از استرس ورزش کنید.

اگر قبلاً با کمبود وقت روبرو بوده اید و فرصت کافی برای ورزش کردن نداشته اید، مهم است که همین الان وقت بگذارید. ورزش یک پادزهر قوی برای استرس است. ورزش علاوه بر آرام کردن ماهیچه های منقبض و کاهش تنش در بدن، اندورفین قدرتمندی را برای بهبود خلق و خوی شما آزاد می کند. کم کردن وزن و بهبود اندام نیز ممکن است اعتماد به نفس شما را تقویت کند.

سعی کنید 30 دقیقه یا بیشتر در روز ورزش کنید یا آن را به فعالیت های کوتاه و 10 دقیقه ای تقسیم کنید. یک پیاده روی 10 دقیقه ای می تواند به مدت دو ساعت روحیه شما را بالا ببرد.

ورزش ریتمیک، که در آن دست و پاهای خود را حرکت می‌دهید، روشی بسیار مؤثر برای بهبود خلق و خو، افزایش انرژی، افزایش تمرکز و آرامش ذهن و بدن است. پیاده روی، دویدن، تمرین با وزنه، شنا، هنرهای رزمی یا حتی رقصیدن را امتحان کنید.

برای کاهش استرس، به جای تمرکز بر افکارتان، روی بدن و احساس آن در حین حرکت تمرکز کنید.

برای حفظ تمرکز خوب غذا بخورید.

زمانی که با استرس ناشی از فقدان شغل و تلاش برای گذراندن زندگی خود مواجه هستید، ممکن است رژیم غذایی آخرین چیزی باشد که باید به آن توجه کنید. اما رژیم غذایی شما می تواند تأثیر زیادی بر سطح انرژی و مثبت بودن شما داشته باشد.

برای همین مصرف قند و کربوهیدرات های تصفیه شده را به حداقل برسانید. شما ممکن است هوس تنقلات شیرین یا غذاهای راحت مانند ماکارونی، نان سفید، سیب زمینی یا سیب زمینی سرخ کرده داشته باشید، اما این غذاهای پر کربوهیدرات به سرعت منجر به اختلال در خلق و خو و انرژی می شوند.

مصرف غذاهایی را که می توانند بر خلق و خوی شما تأثیر منفی بگذارند مانند کافئین را کاهش دهید.

اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری بخورید تا خلق و خوی خود را تقویت کنید. بهترین منابع ماهی های چرب (سالمون، شاه ماهی، ماهی خال مخالی، آنچوی، ساردین)، بذر کتان و گردو هستند.

از نیکوتین اجتناب کنید. مصرف سیگار در زمانی که استرس دارید ممکن است آرام‌بخش به نظر برسد، اما نیکوتین یک محرک قوی است که منجر به سطوح بالاتر، نه پایین‌تر، استرس و اضطراب می‌شود.

مراقب خودتان باشید.

استرس ناشی از فقدان شغل و بیکاری می تواند بر رفاه شما تأثیر بگذارد و شما را در برابر مشکلات سلامت روان آسیب پذیرتر کند. اکنون بیش از هر زمان دیگری، مهم است که از خود مراقبت کنید.

زمانی را برای تفریح، استراحت و آرامش، هر آنچه که شما را احیا می کند، اختصاص دهید. اگر از نظر ذهنی، عاطفی و فیزیکی در بهترین حالت خود باشید، جستجوی شغل شما موثرتر خواهد بود.

خواب تاثیر زیادی بر خلق و خو و بهره وری شما دارد. مطمئن شوید که هر شب بین ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابید. این به شما کمک می کند سطح استرس خود را تحت کنترل داشته باشید و تمرکز خود را در طول جستجوی شغل حفظ کنید.

تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید. تکنیک های تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا پادزهر قدرتمندی برای استرس هستند. آنها همچنین احساس آرامش و شادی شما را تقویت می کنند و به شما می آموزند که چگونه در موقعیت های چالش برانگیز، از جمله مصاحبه های شغلی، آرام و خونسرد باقی بمانید.

منبع
helpguide

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا