لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

23 راز ازدواج شاد و موفق

24 راز ازدواج شاد و موفق | پزشکت
فهرست مطالب

ازدواج یک پیوند صمیمیانه و برابر بین دو فرد است. این پیوند شادی، چند نقطه عطف جدید را با خود به زندگی مشترک همراه می آورد. ازدواج شاد و موفق یعنی زندگی در زیر یک سقف مشترک، خویشاوندان جدید، فرزند آوری و از همه مهمتر چالش های ناشناخته از مهمترین این نقطه عطف ها هستند.

همه می خواهند بدانند که چه چیزی باعث یک ازدواج موفق و شاد می شود. برخی افراد تصور می کنند که عشق و علاقه اصلی ترین عامل یک ازدواج موفق است. ولی برخی دیگر داشتن ثبات مالی را عامل مهم ازدواج موفق می دانند. اگرچه این موارد مهم هستند، اما چیزهایی نیستند که باعث شوند ازدواج شما پیوندی محکم و سالم بماند. کسانی که اخیراً نامزد کرده اند و حتی زن و شوهر هایی که سالهاست با هم زندگی می کنند، بسیار کنجکاو هستند که راز یک ازدواج موفق را بدانند.

23 راز ازدواج موفق عبارت است از:

 

 • برقراری ارتباط کلامی موثر 

نحوه ارتباط شما با همسرتان بسیار مهم است. هر یک از زن و شوهر باید خواسته ها، ایده ها، ارزش ها، باورها و عواطف خود را صادقانه مطرح کنند. شنونده خوبی باشند و نشانه های کلامی و غیرکلامی یکدیگر را یاد بگیرید. هنگام برقراری ارتباط، نه تنها در جنبه های مثبت، بلکه در بازخورد نیز سازنده باشید. بیشتر از آنکه نظر خود را بیان کنید، به صحبت های همسرتان گوش کنید. گاهی ممکن است لازم باشد که هرکدام از شما روشهای بیان خود را تغییر دهید تا همسرتان بهتر بتواند شما را درک کند.

 • قدردانی از شریک زندگی 

24 راز ازدواج شاد و موفق | پزشکت

قدردانی و سپاس خود را از سهم او در زندگی ابراز کنید. برای کارهای ساده ای که برای شما انجام می دهند ارزش قائل شوید. به عنوان مثال، به آنها بگویید که چگونه یک فنجان قهوه که صبح هنگام برای شما درست می کنند، روز شما را شروع می کند.

قدردانی از همسر چه به صورت کلامی و چه به صورت رفتاری تاثیرات مثبت خیلی زیادی در زندگی مشترک دارد. عشق فقط صمیمیت جنسی نیست. شما می توانید علاقه خود را با کارهای کوچکی مانند در آغوش گرفتن، بوسه خوش آمد گویی، چند شاخه گل یا دادن یک هدیه کوچک نشان دهید. این کار به همسرتان ثابت می کند که خوبی های او را دیده و درک می کنید.

 • پرهیز از مشاجره

مشاجره لزوماً به معنای این نیست که شما در یک ازدواج ناموفق هستید. کاملا طبیعی است که شما به عنوان دو فرد که شخصیت های متفاوتی دارند، با هم اختلاف نظر داشته باشید. سعی کنید مسائل را دوستانه حل کنید. یک گفتگوی دوستانه و بدون مشاجره باعث می شود شما در نهایت در مورد موضوعات مختلف با هم به تفاهم برسید.

 • پذیرفتن نقاط ضعف و قوت یکدیگر

انتظارات واقع بینانه ای از یکدیگر داشته باشید. اگر در مدیریت امور مالی مهارت دارید، از شریک زندگی خود بخواهید که ساماندهی امور مالی را به شما محول کند. بنابراین به جای اینکه از شریک زندگی خود آزرده شوید، در مدیریت بودجه پیش قدم شوید. محدودیت های شریک زندگی خود را بپذیرید و درک کنید.

 • روحیه دادن به یکدیگر

شما به عنوان یک زوج باید از یکدیگر حمایت کنید. روحیه دادن به یکدیگر و ایجاد یک خلق و خوی شاد یکی از اصول مهم ازدواج موفق است. به اشتراک گذاشتن جوک ها، تماشای یک فیلم کمدی در کنار هم یا حتی رد و بدل کردن متن های شاد و طنز، هر دوی شما را خندان نگه می دارد.

 • نداشتن وابستگی

زن و شوهر باید مکمل یکدیگر باشند و بیش از حد به هم وابسته نباشند. آنها باید به طور مستقل بالغ، شاد و راضی باشند و نه اینکه به همسر خود تکیه دهند تا بتوانند احساس کامل بودن کنند. وابستگی بیش از حد به همسر معمولا با فداکاری های افراطی همراه است. این نوع وابستگی های شدید و مخرب باعث ایجاد مشکلات بزرگی در زندگی مشترک می شود.

 • شناسایی علت درگیری

24 راز ازدواج شاد و موفق | پزشکت

استرس معمولاً مهمترین دلیل درگیری بین زوجین است. در چنین مواردی، زوجین یکدیگر را سرزنش کرده و یا بر سر مسائل مختلف با هم مشاجره می کنند. در این وضعیت باید به جای متهم کردن همسرتان سعی کنید منشأ استرس را در زندگی خود پیدا کنید. یافتن علت اصلی استرس باعث بهبود شرایط، حل مشکل و پیشگیری از مشاجرات زوجین بیشتر می شود.

 • مهربان و ملایم بودن

احترام گذاشتن به یکدیگر مهم است. رفتارهای بیش از حد انتقادی، خشن یا قضاوت های منفی می تواند اعتماد به نفس همسر شما را از بین برده و در او احساس غم و اندوه ایجاد کند.

 • مقاومت نکردن در برابر تغییر

همه تغییرات بد نیستند. برخی از تغییرات می توانند نتایج مثبتی را به همراه داشته باشند. اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، نتیجه یکسان همیشگی را خواهید گرفت. زوج های باهوش یاد گرفته اند که برای نتیجه گیری متفاوت باید به روش دیگری به مشکلات نزدیک شوند. تغییرات جزئی در رویکرد، نگرش و اعمال، معمولا بیشترین تفاوت را در زندگی ایجاد می کند. بنابراین، در برابر تغییر مقاومت نکنید بلکه آن را با روحیه باز بپذیرید. شما باید انعطاف پذیر باشید تا بتوانید در زندگی خود تعادل ایجاد کنید.

 • بزرگ نکردن مشکلات

اجازه ندهید مسائل کوچک زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. سعی کنید با برقراری ارتباط با یکدیگر مشکلات را حل کرده و پشت سر بگذارید. هیچ مشکلی به خودی خود بزرگ نیست. بلکه نگرش شما و نوع برخورد شما با یک مشکل است که آن را بزرگ یا کوچک جلوه می دهد.

 • پذیرفتن اختلاف سلیقه

وجود اختلاف سلیقه به دلیل تفاوت شخصیت ها و عقاید، در بین زوجین یک مساله کاملا طبیعی است. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید همیشه درست بودن نظر خود را ثابت کنید. بلکه باید در مورد مسائل مختلف به تفاهم برسید. شما باید یاد بگیرید که در مورد کدام مساله باید بحث کرده و از کنار کدام مساله به راحتی بگذرید. این کار باعث می شود احترام بین شما همیشه حفظ شود.

 • صبور بودن

از برخوردهای ناخوشایند پرهیز کنید. مشاجرات بین زوجین امری عادی است. در برابر رفتار همسرتان واکنش تدافعی نشان ندهید. خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید. اگر رفتار همسرتان مناسب نیست صبور باشید تا در زمان مناسب علت آن را بفهمید. اختلافات را در خانه خود حل کنید. در همه حال از همسرتان حمایت کرده و نسبت به شریک زندگی خود مودب باشید.

 • داشتن درک متقابل

به صحبت های همسرتان گوش دهید و نیازهای او را درک کنید. حتی اگر خواسته های همسرتان متفاوت از نیاز شما باشد. انتظارات و آرزوهای شریک زندگی خود را – چه شخصی و چه شغلی- تحقیر نکنید.

 • داشتن تفریحات مشترک

24 راز ازدواج شاد و موفق | پزشکت

سرگرمی های متداول یا فعالیت های سرگرم کننده ای پیدا کنید که به عنوان یک زن و شوهر بتوانید با هم انجام دهید. داشتن تفریحات مشترک لازمه یک ازدواج موفق است. این تفریح می تواند مسافرت، تنیس یا حتی آشپزی باشد. انجام این کار به تقویت پیوند شما کمک می کند.

 • همکاری کردن با هم

شما و همسرتان در دو جناح مخالف نیستید بلکه با هم و در کنار هم قرار دارید. شما نباید اجازه دهید اختلافات یا عوامل بیرونی مانع رابطه صمیمانه شما شود. مانند یک تیم برای یافتن راه حل و ایجاد اهداف مشترک کار کنید. وجود فراز و نشیب های فراوان در زندگی امری طبیعی است. زوج های موفق می دانند که ازدواج یک تعهد است. با گذشت زمان و تلاش و همکاری صمیمانه این دوره های دشوار از بین می روند.

 • تلاش آگاهانه

این کار همیشه آسان نخواهد بود. شما نه تنها در کنار هم خاطرات خوشی می سازید، بلکه بحران های بسیاری را نیز پشت سر می گذارید. روابط طولانی مدت شامل تلاش سخت و آگاهانه هر دو شریک برای غلبه بر فراز و نشیب های زندگی است.

 • برنامه ریزی کردن

اجازه ندهید زندگی شما دچار یکنواختی و روزمرگی شود. ازدواج به معنای پایان قرار ملاقات های عاشقانه نیست. روزهایی را که می خواهید وقت خود را با تماشای فیلم یا رفتن به یک رستوران بدون دوستان یا بچه های خود بگذرانید، برنامه ریزی کنید. با یک برنامه ریزی درست شعله های عشق را در روابط خود زنده نگه دارید.

 • سورپرایز کردن

ممکن است در سالگرد ازدواج یا روز تولد برای یکدیگر هدیه بگیرید. با این حال گاهی اوقات لازم است که با سورپرایز کردن همسرتان احساس خاص و ارزشمند بودن را در او ایجاد کنید. اگر همسرتان یک شام مجلل در خانه را دوست دارد، این کار را برای او انجام دهید.

 • کمک به تخلیه استرس

24 راز ازدواج شاد و موفق | پزشکت

هر مساله ای در زندگی شخصی یا شغلی نیازی به حل شدن ندارد. ممکن است شریک زندگی شما فقط بخواهد فشارهای روحی خود را تخلیه کند. همسرتان را حمایت کنید و با صبر و حوصله به صحبت های او گوش دهید.

 • حفظ ارتباط جنسی

علاوه بر روابط عاطفی، داشتن جذابیت جنسی برای شریک زندگی بخش مهمی از صمیمیت در یک رابطه است. علاوه بر آن ارتباط جنسی در برقراری صمیمیت و تقویت پیوند زوجین نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین گرمای زندگی را حفظ کرده و تلاش کنید روابط عاشقانه خود را زنده نگه دارید.

 • اولویت قرار دادن شریک زندگی

هر دوی شما نیازها، اولویت ها و آرزوهای خاص خود را دارید. با این حال، هنگام تصمیم گیری های بزرگ، نظر شریک زندگی خود را در اولویت قرار دهید. تسلیم فشارهای بیرونی نشوید. به جای فکر کردن به منافع شخصی خود مصلحت زندگی مشترکتان را در اولویت قرار دهید. در امور مهم زندگی با همسرتان تبادل نظر کنید. به یاد داشته باشید که عشق واقعی در بخشیدن است.

 • حفظ ارتباط با اقوام و دوستان

ازدواج مانند یک پیله نیست. این غیرمنصفانه است که تمام روابط خود را بر اساس یک رابطه قرار دهید. رابطه شما با شریک زندگی مهمترین رابطه است اما نباید تنها رابطه باشد. نزدیکان شما به محبت و حمایت شما نیاز دارند. بنابراین بعد از ازدواج نیز همچنان ارتباط خود را با دوستان، اقوام و اعضای خانواده حفظ کنید.

 • حفظ احترام یکدیگر

اجازه ندهید بحث هایتان به رد و بدل شدن حرف های ناشایست کشیده شود. برای زندگی و روابط خود قوانین مشخصی تعیین کنید. یکدیگر را با القاب و عناوین بد صدا نزنید. بحث شما هر قدر هم که بالا بگیرد، به یکدیگر احترام بگذارید و حرفهایی را نزنید که بعداً پشیمان شوید. در روابط سالم، زوجین می دانند که حتی در لحظات ناامیدکننده، رفتار احترام آمیز با شریک زندگی هرگز تغییر نمی کند. احترام سنگ بنای روابط موفق است. بدون احترام متقابل، ازدواج دوام نخواهد آورد.

سخن آخر

ازدواج مانند یک سفر است و یک دوی سرعت برای رسیدن به خط پایان مسابقه نیست. در این راه، شما خاطرات تلخ و شیرین زیادی را پشت سر می گذارید و از چالش های کوچک و بزرگی عبور می کنید. داشتن یک ازدواج موفق همیشه آسان نیست، بلکه به تلاش آگاهانه زیادی نیاز دارد. با درک و تفاهم و قرار دادن یکدیگر در اولویت، می توانید این سفر را شادتر و رضایت بخش تر کنید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!