21 دلیل اصلی طلاق

21 دلیل اصلی طلاق، در حالی زندگی متاهلی شما را تهدید می کند که شما ممکن است از آنها کاملا بی خبر و به آنها بی اعتنا باشید. هنگام برگزاری جشن عروسی، ما در انتظار یک زندگی افسانه ای با شریک زندگی خود هستیم. اما گاهی پس از چند سال یا حتی چند ماه، واقعیت زندگی مشترك شکل می گیرد. طوری كه ممكن است فكر كنید گردش های عاشقانه و شب های شادی در گذشته های بسیار دور اتفاق افتاده اند. پس از شروع زندگی مشترك بسیاری از ما از خیالات شیرین خارج شده و واقعیت را می پذیریم زیرا هنوز چیزهای خوبی در ازدواج ما وجود دارد.

اما برخی افراد ممکن است در این رابطه احساس خفگی كرده و طلاق را تنها راه حل مشکلات زناشویی خود بدانند. طلاق بزرگترین شكست در زندگی زناشویی است. بنابراین اگر به طلاق به عنوان راهی برای خارج شدن از رابطه نگاه می كنید، باید دلایل شما برای طلاق به اندازه كافی معتبر باشد. بررسی ها نشان می دهد كه احتمال طلاق در پنج سال اول ازدواج به سرعت افزایش می یابد. بین سالهای پنجم تا هشتم ازدواج، احتمال طلاق كمتر می شود. به طوری كه بعد از هشتمین سال ازدواج، تا بیست و ششمین سالگرد ازدواج، احتمال طلاق به کمتر از 1٪ می رسد. 21 دلیل شایع طلاق عبارت است از:

خیانت، 21  دلیل شایع طلاق

شما در همان ابتدای ازدواج به همسرتان قول می دهید که برای همیشه به او وفادار باشید و مسلما او نیز همین قول را به شما می دهد. با گذشت سال ها ممكن است این وعده ها به تدریج فراموش شوند. این احتمال وجود دارد كه شما یا شوهرتان با شخصی وارد یك ارتباط عاطفی شده و پیش خود تصور كنید كه این فرد نسبت به همسرتان بیشتر به شما توجه و محبت می کند. بررسی ها نشان می دهد كه بیش از 27٪ از طلاق ها به دلیل خیانت رخ می دهند. خیانت زخم عمیقی را در روان شما برجای گذاشته و ممکن است شما را نسبت به شریک زندگی آینده نیز بدبین كند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

مشكلات مالی، 21  دلیل شایع طلاق

21 دلیل اصلی طلاق | پزشکت

هر قدر هم كه یكدیگر را دوست داشته باشید، باید امور مالی خود را مدیریت كنید. تمام كردن پس انداز در همان سالهای اول ازدواج باعث ایجاد استرس و شکاف در روابط شما می شود. اگر شوهرتان بیکار بوده یا بدهی زیادی دارد، بر روی علاقه شما تاثیر گذاشته و باعث می شود به تدریج احترام خود را نسبت به همسرتان از دست بدهید.

مشكلات مالی نگرانی های زیادی را در زندگی مشترك ایجاد می كند. ممكن است چنان درگیر مسائل مالی شوید كه به طور كلی عشق و محبت روزهای اول خود را فراموش كنید. از طرف دیگر زیاده روی كردن در پس انداز و صرفه جویی كردن های بیش ازحد نیز می تواند باعث ایجاد شکاف در روابط زناشویی شود.

آزار جسمی و روانی، 21  دلیل شایع طلاق

آزاردادن های جسمی و روحی یک مشکل جدی بوده و قربانی باید ازدواج را خاتمه دهد. بررسی ها نشان می دهد كه 34٪ از طلاق ها به دلیل سوء استفاده کلامی، جسمی یا عاطفی صورت گرفته است. در یك زندگی مشترك هیچ کس اجازه حمله فیزیکی، عاطفی یا لفظی را ندارد. در آزار جسمی اثر زخم ها بر روی بدن قابل مشاهده است، اما اثرات شکنجه کلامی و عاطفی با اینكه منجر به آسیب روحی زیادی می شوند، نامرئی است. در بعضی موارد، هر دو همسر توهین و بدرفتاری می كنند. آنها ممكن است اشیاء را به سمت هم پرتاب كرده و یکدیگر را بزنند.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

عدم ارتباط، 21  دلیل شایع طلاق

گاهی ممكن است در زندگی مشترك به حدی مشغول کودکان یا شغل خود شوید که مهمترین شخص زندگی خود یعنی همسرتان را فراموش كنید. در نتیجه همسرتان به تدریج جایگاه خود را در زندگی از دست می دهد. شما دیگر وقتی برای گذراندن با هم نخواهید داشت. ممکن است این مساله را امری كاملا طبیعی بدانید. در حالیكه عدم ارتباط باعث می شود كه پیوند بین شما روز به روز کمتر شده و به نقطه ای بدون بازگشت برسد. با این حال اگر دلیل شما برای طلاق فاصله عاطفی است می توانید این  مشكل را از طریق مشاوره حل كنید.

برآورده نشدن انتظارات

21 دلیل اصلی طلاق | پزشکت

همسر شما هرگز نمی تواند به اندازه روزهای اول آشنایی كه با او قرار می گذاشتید، انتظارات شما را برآورده كند. ممكن است با گذشت چند ماه از ازدواج متوجه شوید که همسرتان بی نظم بوده و یا در مدیریت زندگی خود مشکل دارد. ممکن است شوهر شما حتی بعد از زایمان از شما بخواهد كه اندام بسیار متناسب خود را حفظ کنید.

در حالیكه، شما آنقدر دچار اضافه وزن شده اید که از خود احساس ناامیدی می كنید. تغییر در همه ازدواج ها اجتناب ناپذیر است. مهم این است كه زوجین بتوانند خود را با این تغییرات وفق بدهند.  اگر عناصر مهمتر مانند عشق، اعتماد و تفاهم در زندگی وجود داشته باشند می توان انتظارات جزئی را نادیده گرفت.

اعتیاد

یكی از جدی ترین دلایل طلاق، سوء مصرف الكل یا مواد مخدر است كه می تواند به راحتی بنیان یك خانواده را از هم بپاشد. اعتیاد آسیب زیادی را به روابط، شغل، امور مالی و همچنین احساسات فرزندان وارد می کند. یك همسر معتاد به راحتی به عزیزان خود دروغ می گوید. پول می دزدد و در خانه بدرفتاری می کند. تحمل یك فرد معتاد برای کل خانواده بسیار آزار دهنده و حتی خطرناک است.

عدم تفاهم در سبک فرزندپروری

گاهی ممكن است همسر شما بسیار سخت گیر بوده و نتواند رفتارهای نادرست فرزندان را تحمل کند. در حالیكه ممكن است شما خونسردی بیشتری داشته باشید و در نتیجه در صورت قانون شكنی فرزندانتان با آرامش بیشتری رفتار كنید. کودکان اغلب به والدین آسان گیر تمایل بیشتری نشان می دهند. سخت گیری بیش از حد باعث قانون گریزی بیشتر كودكان می شود. اگر با شریک زندگی خود در نحوه تربیت فرزندان متحد نباشید، بحث و سرخوردگی تا حد جدایی و از هم پاشیدن خانواده افزایش می یابد.

نا سازگاری

گاهی در زندگی آرزوهای شما و همسرتان تفاوت های زیادی با هم دارند. به عنوان مثال، ممکن است شما به سخت کوشی و ثروت اندوزی اعتقاد داشته باشید تا در سالهای آینده هر دو بتوانید از زندگی خود لذت ببرید. در حالیكه ممکن است همسر شما بخواهد زندگی را خیلی راحت گرفته و در لحظه زندگی کند. این گونه ناسازگاری ها معمولا منجر به اختلافات و نارضایتی های زیادی در زندگی مشترك می شود.

عدم وجود عشق

عدم وجود عشق یکی از 21 دلیل شایع طلاق است. اگر هر یک از زوجین، نه برای عشق بلکه برای داشتن ثروت، وارد رابطه شده باشد، پس از رسیدن به هدف مادی، ازدواج پایان می یابد. بنابراین اگر به دلایلی مانند زیبایی ظاهری یا جذابیت جنسی تصمیم به ازدواج گرفته اید، پایه و اساس این ازدواج به اندازه كافی قوی نخواهد بود. در نتیجه شما نمی توانید در برابر آزمون های سخت زندگی دوام بیاورید.

عدم صداقت

21 دلیل اصلی طلاق | پزشکت

ممكن است در ازدواج شما عشق از بین رفته باشد و شما فقط  به خاطر فرزندان یا موقعیت اجتماعی همسرتان در کنار یکدیگر بمانید. عدم صداقت میزان رضایمندی شما را از زندگی مشترك كاهش می دهد. پنهانكاری در زندگی مشترك منجر به اختلافات بزرگ و در نهایت از بین رفتن رابطه می شود.

از دست دادن هویت

شما همزمان نقش همسر، مادر و عروس خانواده را دارید. بنابراین باید به نیازهای این افراد رسیدگی كنید. اما ممكن است یک دهه پس از ازدواج، به گذشته نگاه كرده و ببینید كه احساس و هویت خود را از دست داده اید. اگر همسر شما متوجه نشود كه در این راه چه فداکاری هایی انجام داده اید، این وضعیت بدتر می شود.

مشكل از دست دادن هویت نیازی به طلاق ندارد. شما می توانید با همسرتان صحبت کنید. برای او توضیح بدهید که چگونه هویت خود را در این رابطه گم کرده اید. اگر همسرتان به نقش شما در زندگی اش اهمیت دهد مطمئنا برای این مشكل راه حلی خوبی پیدا می كند.

غرق شدن در مسئولیت ها

والدین به فرزندان خود اهمیت زیادی می دهند. بنابراین همه افراد یا مسائل دیگر در اولویت دوم قرار می گیرند. فرزندان در همه دوران زندگی به مراقبت و رسیدگی والدین خود نیاز دارند. به خصوص سالهای نوجوانی كه یكی از حساس ترین مراحل رشد است. اگر شما یک مادر شاغل هستید، انجام مسئولیت های شغلی و رسیدگی به فرزندان دیگر فرصتی را برای همسرتان باقی نخواهد گذاشت. شما باید عشق و علاقه را در روابط خود زنده نگه دارید و تلاش کنید تا شکاف بین خود و همسرتان را از بین ببرید.

عدم ارتباط جنسی

در هفته باید چندین بار با شوهر خود رابطه جنسی داشته باشید. به غیر از رابطه جنسی، از روش های دیگری مانند بوسیدن یا در آغوش گرفتن نیز می توانید برای ابراز عشق و محبت خود به همسرتان استفاده كنید. عدم ارتباط جنسی به تدریج منجر به ایجاد شکاف در روابط شما می شود. بنابراین برای پیشگیری از شكاف بیشتر عاطفی قبل از اینکه خیلی دیر شود اقدام کنید.

مشاجره های زیاد

21 دلیل اصلی طلاق | پزشکت

اختلاف در یک رابطه معمول است. حتی در یک ازدواج سالم نیز اختلافات وجود دارد. اما اگر هر بار در مورد موضوعات ناخواسته دچار مشاجره و کشمکش های فراوان شوید رابطه شما دچار آسیب های غیرقابل جبرانی خواهد شد. به همین دلیل مشاجره یکی از دلایل شایع طلاق است.

دور بودن از هم

دور بودن زوجین از یکدیگر به مدت طولانی می تواند منجر به سوء تفاهم، سوء ظن و سردی رابطه شود. به عنوان مثال، اگر همسرتان برای چندین ساعت با شما تماس نگرفته و یا پیام شما را جواب ندهد ممکن است شما به او شک کنید. دور بودن زیاد از هم باعث می شود نتوانید به روش های سالم با هم ارتباط برقرار کنید. در نتیجه هر کدام از زوجین با ایجاد کوچکترین مشکلی دیگری را به بی وفایی متهم می کند.

كنترل گری

یکی از 21 دلیل شایع طلاق کنترل گری یکی از زوجین است. ممكن است بخواهید همه چیز از جمله رفت و آمد و یا حتی تماس های تلفنی همسرتان را کنترل کنید. كنترل گری وضعیت ناخوشایندی را در زندگی شما به وجود می آورد. هرچه میزان كنترل گری شما شدیدتر باشد، لجبازی همسرتان هم به همان مقدار بیشتر می شود.

فرزندان حاصل از ازدواج قبلی

خانواده های ترکیبی مطمئناً مشكلات مخصوص خود را دارند. زندگی با بچه های همسر قبلی در زیر یک سقف معمولا دشوار است. استرس ناشی از فرزندان ازدواج قبلی اغلب می تواند به جدایی منجر شود. به همین علت زوجین باید قبل از قبول ازدواج به طور اساسی به این موضوع بفكر كنند.

دخالت والدین، یکی از  21 دلیل اصلی طلاق

21 دلیل اصلی طلاق | پزشکت

والدین خود و یا والدین همسرتان ​​اگرچه خوش فکر هستند، اما ممکن است با دخالت های زیاد خود مشکلاتی را در ازدواج شما ایجاد کنند. هدف آنها راهنمایی کردن شما است حتی اگر این درخواست را از آنها نکرده باشید. این والدین در هر مکالمه ای که بین شما و همسرتان انجام می شود دخالت می کنند. اگرچه والدین از شما باتجربه ترند ولی كنجكاوی زیاد آنها در رابطه بسیار آزاردهنده است.

ارتباط با همسر سابق، یکی دیگر از  21 دلیل اصلی طلاق

یکی از 21 دلیل اصلی طلاق ارتباط با همسر سابق است. این رفتار بسیار اشتباه می تواند باعث ایجاد تنش در روابط شما با همسرتان شود. همچنین این کار باعث می شود همسرتان اعتماد خود را نسبت به شما از دست بدهد.

اختلافات فرهنگی

اختلافات فرهنگی می تواند به راحتی زمینه دعوا را برای زوجین فراهم کند. شاید در دوران دوستی مجبور نباشید سنت ها و سلایق متفاوت یکدیگر را قبول کنید. اما وقتی تشکیل خانواده می دهید انتظار می رود که همه این اختلاف سلیقه ها را بپذیرید.  اگر هر یک از شما از یک فرهنگ متفاوت بوده و نسبت به عقاید و سنت های خود بسیار متعصب باشید با مشکلات  زیادی در زندگی خود روبرو خواهید شد.

حسادت و ناامنی

ممکن است یک دختر جوان زیبا در مهمانی به شوهرتان ابراز علاقه کند. در این صورت مطمئنا احساس ناامنی و حسادت خواهید کرد. حسادت و ناامنی در رابطه همه چیز را به سمت طلاق سوق می دهد. اجازه ندهید شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند. حتما با همسر خود صحبت کرده و برای نجات زندگی خود فرصت دیگری را به او بدهید.

منبع:

https://www.momjunction.com/articles/devastating-reasons-for-divorce_00409217/

 


دسته بندی ها : روانشناسی و روانپزشکی