روانشناسی و روانپزشکی

 20روش برای یادگیری خوش بینی

 20روش برای یادگیری خوش بینی

تقریباً همه آرزو دارند خوش بین باشند. در جهان و فضای سیاسی امروز، غلبه بر عوامل استرس زا و منفی نگر بودن و هم چنین یادگیری خوش بینی ممکن است دشوار و دست نیافتنی تلقی گردد. اما، اگر بتوانید خوش بینی را یاد بگیرید، می توانید از مزایای بسیار خوبی بهره مند شوید.

مزایای مشخصی وجود دارد که خوش بینانه هستند، هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی. مطالعات ثابت کرده است که افراد خوش بین از نظر ذهنی و جسمی سالم ترند. در حالی که خوش بینی بیش از حد اجباری ناسالم است و می تواند باعث شود شما تصمیمات نادرستی بگیرید، خوش بینی می تواند زندگی شما را بسیار بهبود بخشد.

صرف نظر از اینکه منفی باشید، یا به نظر می رسد زندگی شما پیشرفت می کند، می توانید خوش بینی را یاد بگیرید. همه چیز در مورد تغییر ذهنیت و نحوه تفکر شماست. این همچنین در مورد کنترل محیط شما و آنچه در معرض آن هستید قرار دارد. بیشتر، برای یادگیری خوش بینی، باید مایل باشید که بر نکات مثبت در جهان تمرکز کنید.

با شروع برخی از عادتهای معمول می توانید خوش بینی را یاد بگیرید. در پایان هر روز، آنچه را که خوب پیش رفته است در نظر بگیرید. در طول روز فکر کنید و از همه چیزهایی که طبق برنامه یا به بهترین شکل ممکن پیش رفت سپاسگزار باشید.

به خودتان اجازه ندهید روی چیزهای منفی که در طول روز اتفاق افتاده است، تأکید کنید. آنها ممکن است هنگام مرور روز در افکار شما فرو روند، اما برای این تمرین نیستند. آن افکار منفی را از ذهن خود کنار بگذارید و فقط به موارد مثبت توجه کنید.

روی اهداف و انتظارات خود تمرکز کنید.

عادت دیگر برای شروع این است که هر روز صبح بر اهداف و انتظارات خود از روز تمرکز کنید. به خود اجازه ندهید فکر کنید که، اگر این کار اشتباه شود چه می کنید؟ یا اگر این اتفاق منفی رخ دهد چه می شود؟ در عوض، به آنچه می خواهید در این روز انجام دهید فکر کنید.

تعیین اهداف و انتظارات منطقی برای روزتان نیز می تواند به شما در داشتن بازدهی بیشتر کمک کند. تعیین انتظارات واقع بینانه از چگونگی پیشرفت روز نیز به شما کمک می کند تا مثبت تر و خوش بین باشید. به جای اینکه انتظار داشته باشید همه چیز عالی باشد، دیدن موارد خوب آسان است.

پیشرفت روزانه را ثبت کنید.

 20روش برای یادگیری خوش بینی | پزشکت

همچنین باید روزانه پیشرفت خود را ثبت کنید. هر زمان که بخواهید در نحوه تفکر و پردازش اطلاعات تغییر اساسی ایجاد کنید، باید یک ژورنال نگه دارید. ژورنالینگ به شما کمک می کند تغییرات مثبتی را که می خواهید ایجاد کنید، بررسی کنید و به شما کمک می کند تا پیشرفت خود را پیگیری کنید. هر روز صبح و عصر در یادداشتهای خود ثبت کنید.

قدرشناسی را تمرین کنید.

عادت دیگر برای شروع تمرین شکرگزاری است. وقتی عمداً چیزهایی را پیدا می کنید که می توانید از آن سپاسگزار باشید، به شما کمک می کند تا نکات مثبت را در یک دنیای آشفته مشاهده کنید. هر روز صبح یا عصر، حداقل روزی یک بار بنشینید و به آنچه فکر می کنید باید از آن تشکر کنید، فکر کنید.

ایده خوبی است که سپاس خود را در یادداشت خود بنویسید. با این حال، می توانید با ارسال قدردانی روزانه به شبکه های اجتماعی، عادت خود را نیز اعمال کنید. هر روز پستی ارسال کنید که می تواند شامل مواردی باشد که شما از آن سپاسگزار هستید یا فقط عبارت من ممنونم. این عادت را تقویت می کند، میزان مثبت شدن را افزایش می دهد و حتی ممکن است به دیگران کمک کند تا خوش بینی بیشتری نیز داشته باشند.

راهکارهای جدیدی را پیدا کنید.

 20روش برای یادگیری خوش بینی | پزشکت

وقتی اوضاع اشتباه پیش می رود، خوش بین ماندن می تواند مشکل باشد. وسوسه انگیز است که به نکات منفی بپردازیم و به این نکته بپردازیم که چگونه همه چیز طبق برنامه پیش نرفته است. با این حال، این بدترین کاری است که می توانید هنگام تلاش برای یادگیری خوش بینی انجام دهید.

وقتی همه چیز اشتباه است، روی منفی نگذارید. در عوض، تلاش خود را بر روی ارائه راه حل متمرکز کنید. وقتی برای مشکلات پیش آمده راه حل پیدا می کنید، می توانید تمرکز خود را به جای نشخوار فکری منفی به یکی از اقدامات مثبت معطوف کنید.

مثبت بودن را در شرایط دشوار پیدا کنید.

همچنین یافتن نکات مثبت در شرایط دشوار نیز مهم است. وقتی مشکلی پیش آمد یا طبق برنامه پیش نرفت، به جنبه های مثبت شرایط فکر کنید. به عنوان مثال، ممکن است در تفریح شما باران باریده باشد، اما باغ شما از کمبود باران پژمرده شده است، بنابراین گلها یا سبزیجات بسیار سود می برند.

اگر به اندازه کافی سخت گیر باشید، همیشه می توانید در مورد هر موقعیتی چیز مثبتی پیدا کنید. صرف نظر از اینکه چقدر چیزهای بد به نظر می رسد، می توانید چیز مثبتی در مورد شرایط پیدا کنید. حتی اگر این نکته مثبت به سادگی این باشد که هیچ چیز دیگری اشتباهی رخ نداده است.

به موارد قابل کنترل، توجه کنید. 

یکی از بهترین راه ها برای یادگیری خوش بینی و توقف بدبین یا نگرانی، اقدام در مورد مواردی است که می توانید کنترل کنید. هر زمان موقعیتی پیش آمد که کمتر از مثبت است، به آنچه در کنترل شماست فکر کنید. برای بهتر شدن آن چه اقداماتی می توانید انجام دهید؟

یک مطالعه تحقیقاتی برای تعیین چگونگی تأثیر خوش بینی بر سازمان ها در محل کار انجام شد. آنها دریافتند افرادی که خوش بین هستند بهره وری بالاتری دارند زیرا در مورد مواردی که می توانند کنترل کنند اقدام می کنند. آنها همچنین دریافتند که این مکانهای کاری با خوش بینی بالا فرهنگ آرام تری دارند و کارکنان کمتر از علائم مربوط به استرس رنج می برند.

وقتی روی چیزهایی تمرکز می کنید که می توانید کنترل کنید و چیزهایی را که نمی توانید کنار بگذارید ذهن شما را از منفی سازی آزاد می کند. به شما امکان می دهد مثمر ثمر باشید و مثبت باشید. می توانید به عقب برگردید و بگویید، من از آن مراقبت کردم.

با افراد خوش بین در ارتباط باشید.

 20روش برای یادگیری خوش بینی | پزشکت

 این درست است که شما همان کسی هستید که با او معاشرت می کنید. وقتی خود را با افراد خوش بین در ارتباط هستید، یادگیری خوش بینی راحت تر خواهید بود. خواهید فهمید که وقتی اوقات خود را در اطراف افراد مثبت می گذرانید، طبیعی است که خودتان دیدگاه مثبت داشته باشید.

از ارتباط با افراد منفی اجتناب کنید.

در عین حال باید از افراد منفی یا بدبین اجتناب کنید. در اینجا نیز همین اصل صادق است. اگر زمان زیادی را در کنار افراد منفی و بدبین می گذرانید، یافتن چیزهای خوب در دنیا دشوار است. شما باید بتوانید از منفی نگری جلوگیری کنید تا نسبت به خود خوش بین شوید.

از اخبار و رسانه های منفی پرهیز کنید.

همچنین یادگیری خوش بینی و حفظ مثبت بودن وقتی که دائماً به مشکلات دنیا می نگرید بسیار دشوار است. این خبر می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و فقط پنج دقیقه اخبار ملی می تواند نسبت به اینکه جهان به کجا می رود بسیار بدبین باشید.

بعضی از رسانه ها منفی تر از بقیه هستند. به هیچ وجه نباید سر خود را در شن و ماسه فرو کنید و ندانید که در جهان چه می گذرد. اما، باید در نحوه دریافت اخبار خود بسیار مراقب باشید. واقعیت ها را دریافت کنید، اما کانال های خبری و رسانه ای را که فقط به موارد منفی متمرکز هستند تماشا نکنید.

با هیجان و انتظار به آینده بنگرید.

 20روش برای یادگیری خوش بینی | پزشکت

این روش یادگیری خوش بینی همه چیز در مورد تغییر ذهنیت شماست. طبیعی است که به آینده فکر کنیم و منتظر رویدادها و موقعیت های آینده باشیم. با این حال، این نحوه تفکر شما درباره آینده است که تفاوت ایجاد می کند.

هر زمان که به آینده فکر می کنید، با هیجان و انتظار به آن فکر کنید. به این فکر کنید که آینده مثبت است. هر وقت احساس کردید نگران آینده هستید یا به چیزهای منفی که ممکن است رخ دهد فکر می کنید، تمرکز خود را تغییر دهید. خوبی ها را پیش بینی کنید و در صورت وقوع، احتمال اینکه آن را تشخیص دهید بیشتر است.

دیدگاه خود را تغییر دهید.

این همه تغییر در دیدگاه شما است. شما باید شرایط را از راه های جدید و از زوایای جدید بررسی کنید. هیچ چیز سیاه و سفید نیست. همیشه چندین روش برای بررسی وضعیت وجود دارد و دیدگاهی که در نظر می گیرید میزان خوش بینی شما را تعیین می کند.

هروقت دیدید که منفی در مورد مسائل فکر می کنید، آگاهانه دیدگاه خود را تغییر دهید. وقتی به چیزی منفی که اتفاق افتاده یا ممکن است رخ دهد فکر می کنید، دیدگاه خود را تغییر دهید و از زاویه دیگری به آن نگاه کنید. در مورد این وضعیت درست پیش رفته یا می توان پیش رفت؟ جنبه های مثبت چیست؟

به یاد داشته باشید که هیچ چیز دائمی نیست.

بگذریم، بعضی اوقات اتفاقات بدی می افتد. مهم نیست که چقدر خوش بین باشید، گاهی اوقات اتفاقات بدی رخ خواهد داد و دیگر نمی توانید در این زمینه کاری انجام دهید. نکته مهم این است که به آن موقعیت های منفی توجه نکنید.

به یاد داشته باشید که هیچ چیز در این زندگی دائمی نیست. هر اتفاق بدی رخ داده باشد، سرانجام دیگر اهمیتی نخواهد داشت. اثرات آن وضعیت برای همیشه ادامه نخواهد داشت. وقتی تشخیص دهید که حالت منفی فقط موقتی است، به شما امکان می دهد با نگاه خوش بینانه تری به حال و آینده بپردازید.

از اشتغال ذهنی اجتناب کنید.

اشتغال ذهنی، دشمن شما است وقتی که می خواهید خوش بینی را یاد بگیرید. نشخوار فکری هنگامی است که بارها و بارها به همان اتفاقات منفی، موقعیت ها یا افراد منفی می اندیشید. شما از جنبه های مختلف و بسیاری از زوایای مختلف به آن نگاه می کنید و فکر می کنید حتی اگر این دیدگاه ها را خسته کرده باشید.

وقتی اتفاق منفی می افتد، طبیعی است که برای مدت کوتاهی به آن فکر کنید. با این حال، اگر می خواهید خوش بینی را یاد بگیرید، نمی توانید روی آن تأکید کنید. اگر خود را نشخوار می کنید، بلافاصله تمرکز خود را به موضوع دیگری، ترجیحاً موضوعی که بسیار مثبت تر است، منتقل کنید.

در زمان حال زندگی کنید.

 20روش برای یادگیری خوش بینی | پزشکت

زندگی در زمان حال بهترین راه برای خوش بین ماندن است. وقتی در زمان حال زندگی می کنید، نگران آینده نیستید. شما آینده و آنچه را که ممکن است در انتظار شما باشد پیش بینی می کنید، اما تمرکز خود را بر آنچه در اینجا و اکنون می گذرد است.

زندگی در زمان حال نیز به شما کمک می کند تا از زندگی خود لذت واقعی ببرید. وقتی در زمان حال زندگی می کنید، می توانید تمام اتفاقات خوبی را که در زندگی و اطراف شما رخ می دهد، مشاهده کنید. شما می توانید روی نکات مثبت زندگی خود متمرکز شوید و خاطرات ماندگاری بسازید که می توانید سالهای آینده به آنها نگاه کنید. وقتی در زمان حال زندگی نمی کنید، می توانید بسیاری از چیزهای خوب را از دست بدهید.

منفی را بپذیرید ولی منفی زندگی نکنید.

حتی اگر می خواهید خوش بینی را یاد بگیرید، باز هم باید منفی را بپذیرید. تمرکز مداوم روی نکات مثبت و هرگز پذیرفتن نکات منفی در زندگی یا دنیا ناسالم است. این می تواند دیدگاه های ناسالم در مورد وضعیت زندگی به شما بدهد و باعث شود تصمیمات نادرستی بگیرید.

در عین حال، شما نمی خواهید در مورد موارد منفی صحبت کنید. منفی را بپذیرید، به این فکر کنید که ممکن است همه چیز متفاوت بوده باشد تا بتوانید از شرایط یاد بگیرید، سپس آن را کنار بگذارید و به سراغ چیزهای مثبت بروید.

واقع بین باشید.

در انتظارات و اهداف خود واقع بین باشید. اگر انتظارات غیرممکن زیادی دارید، وقتی چیزها طبق برنامه پیش نمی روند، دیدن منفی بسیار راحت تر است. با این حال، اگر انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید، متوجه می شوید که بیشتر اوقات انتظارات شما برآورده می شود یا از آنها فراتر می رود. این به شما امکان می دهد دیدگاه بسیار مثبت تری را حفظ کنید.

اغلب لبخند بزنید.

ثابت شده است که لبخند به تقویت روحیه و افزایش مثبت بودن کمک می کند. حتی وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود یا اتفاق منفی رخ داده است، خود را مجبور به لبخند زدن کنید. وقت بگذارید و به دنبال یک کمدین خنده دار در یک پادکست یا کانال باشید. چیزی برای خندیدن و دلیل لبخند پیدا کنید.

وقتی همیشه می توانید چیزی برای لبخند زدن پیدا کنید، به بالا بردن روحیه کمک می کند. وقتی روحیه خوبی دارید، احتمال اینکه به آینده خوش بین باشید بسیار بیشتر است. اگر به سختی می توانید دلیل لبخند زدن را پیدا کنید، سعی کنید چشمان خود را ببندید و روی یک حافظه مثبت مراقبه کنید.

عشق را در زندگی پیدا کنید.

 20روش برای یادگیری خوش بینی | پزشکت

مثبت ترین احساسی که هرکسی می تواند احساس کند عشق است. در هر گوشه زمین به دنبال عشق باشید. وقتی چیزی منفی مانند زلزله مشاهده کردید، به دنبال افرادی باشید که عشق نشان می دهند و دست یاری می دهند. وقتی از اتفاقات زندگی شخصی خود احساس منفی می کنید، به دنبال افرادی باشید که شما را دوست دارند و از آنها مراقبت می کنند. عشق را در همه جا و در همه چیز پیدا کنید.

به درمانگر مراجعه کنید.

اگر در تلاش برای یادگیری خوش بینی مشکل دارید، ممکن است بخواهید از یک درمانگر کمک بگیرید. اگر متوجه شوید که همیشه در هر موقعیتی منفی را می بینید و زمان زیادی را با نگرانی در مورد آینده می گذرانید، می توانید از مسائل بهداشت روانی منفی مانند اضطراب یا افسردگی رنج ببرید. یک درمانگر می تواند مشکلات ریشه ای را شناسایی کرده و به شما کمک کند تا بر آنها غلبه کنید.

منبع:

https://www.betterhelp.com/advice/optimism/20-methods-to-learn-optimism/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا