روانشناسی و روانپزشکی

10 عوارض تلفن همراه در نوجوانان

10 عوارض تلفن همراه در نوجوانان

دیدن نوجوانانی که کنار هم ایستاده اند اما کاملاً همدیگر را نادیده می گیرند، این روزها طبیعی شده است. طبق نظرسنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات پیو، 78 درصد نوجوانان بین 12 تا 17 سال تلفن همراه دارند. جالب این است که آنها از تلفن همراه خود فقط برای تماس با والدین خود استفاده نمی کنند. از هر چهار نوجوان یک نفر به اینترنت دسترسی دارد که این آمار نسبت به بزرگسالان بسیار بیشتر است. بنابراین، آیا تلفن همراه چیز خوبی برای نوجوانان است؟ تأثیرات منفی و عوارض تلفن های همراه بر نوجوانان چیست؟ برای یافتن پاسخ این مقاله را تا انتها بخوانید.

 

بدون شک تلفن همراه ابزاری مفید است. ارتباط با همکاران، دوستان و اقوام را آسان می کند. اما هر فناوری که چنین مزایایی را فراهم می کند با مجموعه ای از تأثیرات منفی و عوارض همراه است. تأثیر تلفن های همراه بر جوانان و جامعه بسیار زیاد است. هنگامی که به نوجوان خود تلفن همراه می دهید کاملا منطقی است که نوجوان شما نیاز به توجه و کنترل بیشتر دارد تا بتوانید با محدود کردن مدت زمان و نحوه استفاده از آن، از بروز عوارض ناشی از تلفن همراه در نوجوان خود پیشگیری کنید.

برخی از شایع ترین عوارض ناشی از تلفن همراه در نوجوانان، عبارتند از:

تاندونیت نوجوان (TTT)، یکی از عوارض تلفن همراه در نوجوانان

10 عوارض تلفن همراه در نوجوانان | پزشکت

استفاده بیش از حد تلفن همراه و نوشتن پیام ها، می تواند منجر به التهاب مفصل نوجوانان (TTT) شود. تاندونیت نوجوان، به دلیل وضعیت بد بدن باعث درد در دست ها، کمر و گردن می شود. طبق یک بررسی پنج ساله، مشخص شده است که استفاده بیش از حد از تلفن همراه منجر به اختلالات اسکلتی – عضلانی مانند تاندونیت و آرتریت کارپومتاکارپال در بازو و انگشت شست می شود.

استرس، یکی دیگر از عوارض تلفن همراه در نوجوانان

داشتن تلفن همراه، نوجوان شما را وسوسه می کند که به جای انجام کارهای مفید، تمام روز را به صحبت کردن و یا ارسال پیام کوتاه بگذارد. مطالعات ثابت کرده است نوجوانانی که وقت زیادی را با تلفن های همراه خود می گذرانند بیشتر در معرض استرس، اضطراب و افسردگی قرار دارند. تحقیقات همچنین نشان داده است که استفاده بیش از حد از تلفن های هوشمند ممکن است منجر به افزایش خطر مشکلات روانی شود.

اضطراب، یکی دیگر از عوارض تلفن همراه در نوجوانان

اعتماد به پیام کوتاه به عنوان روش اصلی ارتباطات می تواند اضطراب را در نوجوانان افزایش دهد. ارسال پیام کوتاه بلافاصله خوشحال کننده است، اما همچنین باعث ایجاد اضطراب می شود. پاسخ فوری توسط یک دوست می تواند شادی و نشاط را به همراه داشته باشد. اما در صورت تاخیر در پاسخ دادن یا عدم پاسخ، همین لذت می تواند به ناامیدی تبدیل شود. همچنین، اعتیاد به تلفن همراه می تواند منجر به یک نوع وسواس برای بررسی پیام ها و پاسخ فوری تبدیل شود. همچنین ممکن است با ایجاد این توهم حتی اگر پیامی هم وجود نداشته باشد اضطراب را افزایش می دهد و باعث می شود نوجوان شما دائما گوشی خودش را چک کند.

خطر بروز سرطان، یکی دیگر از عوارض تلفن همراه در نوجوانان

اگرچه هیچ شواهد واضحی در رابطه بین استفاده از تلفن همراه و سرطان وجود ندارد، اما در برخی افراد ارتباطات آماری قابل توجهی وجود دارد. داده های جمع آوری شده از پنج کشور اروپایی افزایش خطر نوروم آکوستیک را در افرادی که به مدت ده سال یا بیشتر از تلفن همراه استفاده می کردند نشان داده است.

اگرچه هیچ تحقیق مشخصی در مورد خطر ابتلا به سرطان و استفاده از تلفن همراه وجود ندارد، گفته می شود که استفاده از آن می تواند اثرات منفی بر روی سلامتی نوجوان شما داشته باشد.

آزار و اذیت اینترنتی

طبق مطالعه ای که توسط ارتباطات کاکس روی نوجوانان 18-16 ساله انجام شده است، 15٪ از کودکان به صورت آنلاین مورد آزار و اذیت اینترنتی قرار گرفته اند، 10٪ توسط تلفن همراه مورد آزار و اذیت سایبری قرار گرفته و 5٪ از طریق تلفن همراه خود شخص دیگری را مورد آزار و اذیت سایبری قرار داده اند.

این مطالعه همچنین نشان داده است که کودکانی که مورد آزار و اذیت اینترنتی قرار دارند بیشتر در معرض مشکلات روان تنی، مانند سردردهای مکرر، مشکلات خوابیدن، میزان اضطراب و افسردگی بالاتر  قرار می گیرند.

متاسفانه تشخیص آزار و اذیت اینترنتی بسیار دشوارتر از آزار و اذیت فیزیکی است زیرا تمایل به نامرئی تر بودن دارد. همچنین، عاملان اصلی این آزار و اذیت ها در فضای مجازی به ندرت شناسایی می شوند.

بی خوابی

10 عوارض تلفن همراه در نوجوانان | پزشکت

بیشتر نوجوانان برای پاسخگویی به پیامک ها و تماس ها، تلفن های همراه خود را هنگام خواب در نزدیکی خود نگه می دارند. این کار ممکن است منجر به قطع خواب و اختلال در خواب نوجوان شما شود. بررسی ها نشان داده است نوجوانانی که پس از خاموش شدن چراغ از تلفن همراه استفاده می کنند، خستگی بیشتری را تجربه خواهند کرد. همچنین گزارش داده شده که دانشجویان دانشگاهی که قبل از شروع خواب از تلفن های همراه استفاده می کنند 46 دقیقه بیشتر در طول هفته بیدار هستند.

خطر بروز تصادفات، یکی دیگر از عوارض تلفن همراه در نوجوانان

10 عوارض تلفن همراه در نوجوانان | پزشکت

نوجوانان تمایل دارند هنگام رانندگی به تماس ها و پیامک های گوشی همراه خود پاسخ بدهند. خطرناک بودن این حرکت در حین رانندگی ثابت شده است. طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، نوجوانان بیشتر از رانندگان سن های دیگر حواس پرت می شوند. بنابراین، عدم استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی باید جدی گرفته شود.

اعتماد به نفس کاذب

آخرین تحولات در تلفن های همراه دسترسی نوجوانان به هر گونه اطلاعات را آسان کرده است. ممکن است بیشتر موارد ارائه شده در شبکه های اجتماعی و اینترنت دقیق و درست نباشد، اما برخی از نوجوانان ممکن است آنها را جدی گرفته و تحت تأثیر این اطلاعات قرار بگیرند و یک اعتماد به نفس کاذبی برسند. حتی برخی نیز ممکن است برای تحقق تخیلات خود دست به جنایات جبران ناپذیری بزنند.

چاقی و عوارض تلفن همراه در نوجوانان

استفاده مداوم از تلفن های همراه ممکن است باعث چاقی در نوجوانان شود. طبق تحقیقی که توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تی چان انجام شد، نوجوانانی که ساعات بیشتری را در روز با تلفن های همراه می گذرانند، بیشتر دچار چاقی می شوند. این مطالعه همچنین می گوید نوجوانانی که بیش از 5 ساعت در روز در مقابل صفحه نمایش می گذرانند 43٪ بیشتر خواب کمتری دارند یا ورزش می کنند و در نتیجه باعث چاقی می شوند.

مشکلات بینایی

گفته می شود استفاده بیش از حد از تلفن های همراه باعث ایجاد مشکلات بینایی در نوجوانان می شود. طبق مطالعه ای که روی 30 دانشجوی پزشکی انجام شد، 83٪ از آنها دارای سندرم بینایی تلفن همراه بودند. علائم سندرم بینایی تلفن همراه شامل استرس، قرمزی، احساس سوزش، تاری دید و خشکی چشم است.

استفاده بیش از حد از تلفن های همراه از مفید بودن آنها پیشی می گیرد و مشکلات جدیدی را در نوجوانان ایجاد می کند. اگرچه بهتر است نوجوان خود را از استفاده از تلفن همراه منع نکنید. اما می توانید با وضع برخی قوانین اساسی استفاده از آن را در نوجوان خود محدود کنید.

استفاده ایمن از تلفن های همراه برای نوجوانان

10 عوارض تلفن همراه در نوجوانان | پزشکت

قبل از دادن تلفن همراه به نوجوان خود، مطمئن شوید که او از نکات زیر آگاه است. شما باید به نوجوانان خود در مورد ایمنی تلفن همراه و نحوه استفاده مسئولانه از آن را یاد بدهید. همچنین لازم است قوانین مشخصی را برای استفاده از تلفن همراه تعیین کنید.

در اینجا چند روش برای جلوگیری از اثرات سوء تلفن های همراه بر نوجوانان آورده شده است:
 • به آنها بگویید انگیزه خود برای پاسخگویی فوری خودش را به پیامک ها مهار کنند.
 • برای حفظ برنامه منظم خواب از آنها بخواهید قبل از خواب تلفن همراه خود را خاموش کنند.
 • قانونی وضع کنید که حداقل یک ساعت قبل از خواب استفاده از تلفن های همراه محدود شود.
 • با نوجوان خود در مورد میزان قابل قبول زمان و هزینه صرف شده برای تلفن های همراه صحبت کنید.
 • همچنین، اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما هنگام وعده های غذایی یا مهمانی های خانوادگی تلفن همراه خود را دور نگه دارد.
 • به نوجوان خود بیاموزید که مکالمه کوتاه تا متوسط در تلفن های همراه ممکن است تا حدی در پیشگیری از بروز عوارض ناشی از تلفن های همراه موثر باشد. آنها را تشویق کنید مکالمات را به 20 دقیقه در روز محدود کنند.
 • برنامه ای ماهانه را انتخاب کنید تا بتوانید تعداد دفعات تماس و پیام های متنی نوجوان خود را بررسی کنید. اگر قبض موبایل نوجوان خود را پرداخت کنید، می توانید به سوابق تلفن همراه نیز دسترسی داشته باشید.
 • بهتر است خود شما هم با محدود کردن استفاده از تلفن همراه تان، الگوی خوبی برای نوجوان تان باشید، زیرا کودکان تمایل دارند چیزهای بیشتری را از والدین تقلید یا یاد بگیرند.
 • مطمئن شوید که فرزندان شما روزانه مدتی را در فعالیت های بدنی مانند دویدن، بازی یا پیاده روی سپری می کنند. هنگام انجام چنین فعالیت هایی آنها را ترغیب کنید تلفن همراه خود را کنار بگذارند.
سخن آخر

  عضویت در دنیای در حال رشد فناوری بسیار عالی است و همه از جمله نوجوانان، باید از مزایای آن استفاده کنند، اما با اعتدال. اجازه ندهید که فناوری، شادی بازی در بیرون از خانه و گذراندن وقت با خانواده را از شما بگیرد. تلفن های همراه در صورت استفاده از حد متوسط می توانند کاملاً مفید باشد.

  منبع:

  https://www.momjunction.com/articles/side-effects-of-mobile-phones-on-teenagers_00352682/

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا