لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

چرا باید بخندیم؟

چرا باید بخندیم؟ | پزشکت
فهرست مطالب

اینکه چرا باید بخندیم و یا خندیدن چه فایده های برای سلامتی بدن ما دارد همیشه برای برخی افراد افسرده و غمگین یک سوال بوده است. اما در جواب اینکه چرا باید بخندیم همین کافی است که خنده یک داروی عالی محسوب می شود. حتی مزایای جسمی، روانی، عاطفی و اجتماعی را فراهم کرده و شما را از تفکر منفی دور می کند.

وقتی یک نمایش کمدی را تماشا می کنید، شوخی می شنوید یا از بازگو کردن یک داستان خنده دار با دوستان و خانواده لذت می برید، کارهای خوبی برای سلامتی خود انجام می دهید. صدای خنده خروشان می تواند هر کسی را خوشحال کند. در حقیقت، به نظر می رسد خنده از بین انواع مختلف رفتارهای انسانی، ذاتی ترین و بی نظیرترین نوع رفتارها است.

اساساً، خندیدن جشن چیزهای خوب زندگی است. مردم برای بیان بخشی از احساس خوب خود می خندند. خنده نه تنها به شما احساس خوبی می دهد بلکه به اطرافیانتان نیز حس بهتری را می بخشد.

خندیدن فایده های زیادی برای سلامتی جسمی و روانی بدن ما دارد، از جمله:

خنده داروی قوی است.

خنده داروی قوی است. این روش افراد را به طریقی دور هم جمع می کند که باعث تغییرات جسمی و عاطفی سالم در بدن شود. هیچ چیزی به جزء خنده نمی تواند سریعتر یا قابل اطمینان تر ن ذهن و بدن شما را به تعادل برساند. شوخ طبعی بارهای شما را سبک می کند. شما را به دیگران متصل  کرده و شما را متمرکز و هوشیار نگه می دارد. همچنین به شما کمک می کند زودتر عصبانیت را برطرف کرده و دیگران ببخشید.

توانایی خندیدن به راحتی و به طور مکرر منبع فوق العاده ای برای غلبه بر مشکلات، تقویت روابط شما و حمایت از سلامت جسمی و عاطفی است. از همه بهتر، این داروی بی قیمت سرگرم کننده، رایگان و کاربرد آسانی دارد.

در زمان کودکی، روزانه صدها بار می خندیدیم. اما در بزرگسالی زندگی جدی تر و خنده کمتر اتفاق مففتد. اما با جستجوی فرصت های بیشتر برای شوخ طبعی و خنده، می توانید سلامت عاطفی خود را بهبود بخشید. روابط خود را تقویت کنید، و حتی به عمر خود بیفزایید.

خنده یک تمرین داخلی محسوب می شود.

چرا باید بخندیم؟ | پزشکت

خندیدن یک روند ساده است، با این وجود بهترین روش تمرین داخلی می باشد. خندیدن، دیافراگم، شکم، سیستم تنفسی و حتی شانه ها را ورزش می دهد. به همین دلیل است که عضلات شما بعد از یک خنده راحت و آرامش بیشتری دارند. بعلاوه، در خنده های شدید، مردم نفس های عمیق می کشند که به رفع انسداد مجاری تنفسی کمک می کند و باعث استنشاق و اکسیژن دریافتی می شود.

هم اکنون، همراه با ورزش بدنی خود، برای گذراندن یک تمرین داخلی کامل، مدتی را به خندیدن با دوستان خود اختصاص دهید. یک خنده خوب و دلچسب تنش جسمی و استرس را برطرف می کند و پس از آن تا 45 دقیقه عضلات شما را آرام می کند.

خنده استرس را کاهش می دهد.

خنده یک شکل عالی برای کاهش استرس است. این باعث کاهش سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول و اپی نفرین می شود. در عین حال، خنده باعث افزایش سطح هورمون های تقویت کننده سلامتی خواهد شد. به علاوه، خنده یک تمرین کامل برای عضلات و گردش خون را تحریک می کند. این به نوبه خود به کاهش برخی از علائم جسمی استرس کمک خواهد کرد. دفعه بعد که استرس داشتید، فقط چند نمایش کمدی را مشاهده کنید و به زودی احساس بهتری خواهید داشت.

خنده کیفیت خواب را بهبود می بخشد.

اگر در لذت بردن از خواب آرام شبانه مشکل دارید، خنده یکی از بهترین داروهایی است که می توانید امتحان کنید. خندیدن باعث می شود بدن ملاتونین بیشتری تولید کند و به شما کمک خواهد کرد خواب بهتری داشته باشید. برخی تحقیقات علمی در زمینه خواب و بی خوابی نشان داده است که خنده به بهبود الگوی خواب کمک می کند، که برای درمان بی خوابی مفید است.

در طول عصر، با اعضای خانواده یا دوستان خود بخندید. این به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند، و خواب عمیق و آرام را تقویت خواهد کرد.

خنده با افسردگی مبارزه می کند.

چرا باید بخندیم؟ | پزشکت

خنده می تواند به افرادی که از اختلال عاطفی فصلی (SAD) یا افسردگی کامل رنج می برند کمک کند. بررسی ها نشان داده که خنده درمانی می تواند افسردگی را در افراد مسن کاهش دهد. خنده سطح هورمون های مرتبط با استرس را کاهش می دهد و هورمون های خوب را جایگزین آنها می کند. این بدان معناست که خنده باعث ایجاد یک ذهنیت مثبت می شود و هنگامی که فرد نگرش مثبتی به زندگی دارد، کمتر احتمال تسلیم احساس افسردگی و ناامیدی وجود دارد.

اگر استرس، فرسودگی و افسردگی دارید، موثرترین استراتژی که می توانید به کار بگیرید خنده است. برای کسب بهترین نتیجه می توانید به یک باشگاه کمدی بپیوندید.

خنده درد را تسکین می دهد.

خنده به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می کند. افرادی که زیاد می خندند در مقایسه با افرادی که زیاد نمی خندند می توانند تقریباً 10 درصد درد بیشتری را تحمل کنند. دوز خوبی از خنده، اندورفین های خوبی را در سیستم شما آزاد می کند که برای کاهش درد بهتر از مورفین کار می کنند. همچنین، خندیدن می تواند شما را از فکر درد و رنج دور کند. همچنین مشخص شده است که خنده باعث از بین رفتن چرخه اسپاسم درد- درد مشترک در برخی از اختلالات عضلانی می شود.

هنگامی که از هر نوع درد جسمی رنج می برید، به عنوان بخشی از درمان، یک مقدار شوخ طبعی را در خود جای دهید.

خنده دیابت را کنترل می کند.

چرا باید بخندیم؟ | پزشکت

خنده همچنین می تواند به کنترل دیابت کمک کند. طبق مطالعه ای که توسط دانشگاه تسوكوبا در ژاپن انجام شده است، خنده می تواند باعث كاهش سطح قند خون بعد از غذا در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شود. در حالی که هنوز علت دقیق آن مشخص نیست، اعتقاد بر این است که خنده تأثیر مستقیمی بر سیستم عصبی – غدد درون ریز دارد که سطح گلوکز بدن را کنترل می کند. همچنین ممکن است به دلیل انرژی مصرف شده توسط عضلات معده هنگام خندیدن باشد. به علاوه، خنده می تواند به دیابتی ها کمک کند تا از عوارض مربوط به رگ های عروقی جلوگیری کنند. اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، روزانه حداقل 30 دقیقه یک برنامه شوخ طبعانه تماشا کنید.

خنده از قلب محافظت می کند.

اساساً قلب یک عضله است و با ورزش قویتر شده و عملکرد بهتری دارد. این یکی از دلایلی است که خندیدن یک تمرین سالم برای قلب شما محسوب می شود.

هنگام خندیدن، بافتی که پوشش داخلی رگ های خونی را تشکیل می دهد، منبسط می شود و منجر به افزایش جریان خون عروقی می شود. این نقش مهمی در مبارزه با تصلب شرایین و کاهش خطر حمله قلبی دارد. به علاوه، اثر آرامش بخش خنده به پایین آمدن سطح فشار خون پایه کمک می کند. فقط 15 دقیقه خنده در روز می تواند قلب شما را سالم نگه دارد و از مشکلات قلبی عروقی جلوگیری کند.

خنده شما را جوان نگه می دارد.

چرا باید بخندیم؟ | پزشکت

 دوز روزانه خنده می تواند شما را جوانتر نشان دهد. وقتی لبخند می زنید و می خندید، حدود 15 عضله صورت با هم کار می کنند. این باعث افزایش جریان خون در اطراف صورت می شود و شما را جوان تر و سالم تر نشان می دهد .

به علاوه، یک خنده خوب باعث بهبود سلامت جسمی و عاطفی می شود. وقتی سالم باشید مطمئناً جوانتر از سن خود به نظر خواهید رسید. بنابراین، به جای جستجوی محصولی برای جوان تر به نظر رسیدن، به دنبال دلایل بیشتر خندیدن باشید. اما اطمینان حاصل کنید که پوست خود را سالم و مرطوب نگه دارید تا از خطوط خنده جلوگیری کند.

خنده سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، می توانید با دوز خنده منظم آن را بهبود بخشید. چندین بررسی ثابت کرده است که خنده می تواند با افزایش تعداد آنتی بادی های ضد عفونت و همچنین سلول های T در خون، سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

سیستم ایمنی قوی تر برابر با مقاومت بهتر در برابر بیماری ها و بیماری ها است، بنابراین احتمال ابتلا به سرفه، سرماخوردگی و سایر عفونت ها کمتر خواهد بود. بنابراین وقت آن رسیده که روز خود را با دوز خنده سالم شروع کنید تا سالم بمانید.

خنده شما را پرانرژی می کند.

چرا باید بخندیم؟ | پزشکت

 خنده همچنین می تواند به ذهن و بدن شما انرژی ببخشد. هنگام خندیدن، هوا از ریه ها خارج می شود، و این باعث می شود نفس های عمیق بکشید. این باعث افزایش جریان اکسیژن در اطراف عضلات و اندام های بدن می شود و در نتیجه انرژی بیشتری تولید می شود. افزایش انرژی همچنین به معنای بهبود هوشیاری، خلاقیت و حافظه است.

برای سالم نگه داشتن سطح انرژی خود، باید به طور منظم ورزش بدنی انجام دهید و خنده را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

در کنار این فواید سلامتی، خنده می تواند زندگی اجتماعی شما را نیز بهبود بخشد و روابط شما را روان برقرار کند. به علاوه، چون خنده رایگان است و بهترین دارو است، می توانید از آن لذت ببرید تا آنجا که می خواهید.

حرف آخر

توانایی خندیدن، بازی کردن و سرگرمی تنها باعث لذت بیشتر زندگی می شود. بلکه به شما در حل مشکلات، ارتباط با دیگران و تفکر خلاقانه تر نیز کمک می کند. افرادی که شوخ طبعی و بازی را در زندگی روزمره خود گنجانده اند، می یابند که این امر موجب تجدید روحیه آنها و روابط آنها می شود.

زندگی چالش هایی به همراه دارد که می توانند بهترین نتیجه را از شما بگیرند یا به بازی هایی برای تخیل شما تبدیل شوند. وقتی “به مشکل تبدیل می شوید” و خود را خیلی جدی می گیرید، فکر کردن در خارج از چارچوب و یافتن راه حل های جدید دشوار است. اما وقتی با این مشکل بازی می کنید، اغلب می توانید آن را به فرصتی برای یادگیری خلاق تبدیل کنید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!