زبان بدن چیست؟

حالات چهره، حرکات، حالت و لحن صدای شما ابزارهای ارتباطی قدرتمندی هستند. در اینجا نحوه خواندن و استفاده از زبان بدن برای ایجاد روابط بهتر در خانه و محل کار آمده است.

در حالی که کلید موفقیت در روابط شخصی و حرفه ای در توانایی شما در برقراری ارتباط خوب نهفته است، این کلمات نیستند که می توانید استفاده کنید بلکه نشانه های غیرکلامی یا “زبان بدن” شما هستند که منظور شما را بیان می کنند. زبان بدن عبارت است از استفاده از رفتارهای فیزیکی، عبارات و شیوه های ارتباطی غیر کلامی، که بدون آگاهی انجام می شود.

چه از آن آگاه باشید و چه ندانید، وقتی با دیگران ارتباط برقرار می کنید، پیوسته سیگنال های بی کلام را به طرف مقابلتان می دهید و حتی آنها را دریافت می کنید. همه رفتارهای غیر کلامی شما – حرکاتی که انجام می دهید، حالت بدن شما، لحن صدای شما، میزان تماس چشمی شما – پیام های قوی ارسال می کند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

زبان بدن می تواند اعتماد ایجاد کند و مردم را به سمت شما بکشد، یا می تواند آنچه را که شما را ناراحت، گیج یا ضعیف کرده انتقال بدهد. وقتی شما صحبت را نیز متوقف می کنید، این پیام ها متوقف نمی شوند. حتی وقتی سکوت می کنید، همچنان در حال برقراری ارتباط غیرکلامی هستید.

زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی

ارتباط غیر کلامی و زبان بدن | پزشکت

در برخی موارد، آنچه از دهان شما بیرون می آید و آنچه از طریق زبان بدن خود با آن ارتباط برقرار می کنید ممکن است دو چیز کاملاً متفاوت باشد. اگر یک چیز می گویید، اما زبان بدن شما چیز دیگری می گوید، شنونده شما احتمالاً احساس می کند که شما صادق نیستید. به عنوان مثال، در حالی که سر خود را تکان می دهید “بله” می گویید. وقتی با چنین سیگنال های متفاوتی روبرو می شوید، شنونده باید انتخاب کند که به کدام یک از پیام کلامی یا غیرکلامی شما اعتماد کند. از آنجا که زبان بدن یک زبان طبیعی و ناخودآگاه است که احساسات و نیات واقعی شما را پخش می کند، آنها احتمالاً پیام غیر کلامی را انتخاب می کنند.

با این حال، با بهبود نحوه درک و استفاده از ارتباطات غیرکلامی، می توانید منظور واقعی خود را بیان کنید، با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنید و روابط مستحکم تر و ارزشمندتری ایجاد کنید.

اهمیت ارتباطات غیرکلامی

ارتباط غیر کلامی و زبان بدن | پزشکت

نشانه های ارتباط غیر کلامی شما – نحوه گوش دادن، نگاه کردن، حرکت و واکنش نشان دادن – به فردی که با او ارتباط برقرار می کنید می گوید که آیا صادق هستید و چقدر خوب گوش می دهید، حواستان به او است یا خیر.

وقتی سیگنال های غیر کلامی شما با کلماتی که می گویید مطابقت داشته باشد، اعتماد، صداقت و وابستگی را افزایش می دهد. اگر ارتباط کلامی و غیرکلامی شما مطابقت نداشته باشد، می توانند تنش، بی اعتمادی و سردرگمی ایجاد کنند.

اگر می خواهید ارتباطات بهتری داشته باشید، مهم است که نه تنها به زبان بدن و نشانه های غیرکلامی دیگران، بلکه به زبان خود نیز حساس تر باشید.

انواع ارتباطات غیر کلامی

انواع مختلف ارتباطات غیر کلامی یا زبان بدن عبارتند از:

حالات چهره. چهره انسان بسیار رسا و پرمعنی است، قادر است احساسات بی شماری را بدون بیان یک کلمه منتقل کند. برخلاف برخی از انواع ارتباطات غیرکلامی، حالات چهره فراگیر هستند. حالات چهره برای شادی، غم، عصبانیت، تعجب، ترس و انزجار در فرهنگ ها یکسان است.

حرکت و حالت بدن. در نظر بگیرید که چگونه تصورات شما از افراد تحت تأثیر نحوه نشستن، راه رفتن، ایستادن یا نگه داشتن سر قرار می گیرد. نحوه حرکت و راه رفتن شما اطلاعات زیادی را به جهان منتقل می کند. این نوع ارتباطات غیرکلامی شامل طرز ایستادن، رفتار و حرکات ظریف شما است.

ژست ها

ممکن است هنگام مشاجره یا صحبت دستهای خود را تکان دهید. اشاره کنید یا از دستان خود استفاده کنید، اغلب افکار و رفتار خود را با حرکات بدون فکر بیان کنید. با این حال، معنای برخی از حرکات می تواند در فرهنگ ها بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، در حالی که علامت “OK” با دست ساخته می شود، معمولاً در کشورهای انگلیسی زبان پیام مثبتی را منتقل می کند. اما در کشورهایی مانند آلمان، روسیه و برزیل توهین آمیز تلقی می شود. بنابراین، مهم است که مراقب نحوه استفاده از حرکات برای جلوگیری از سوء تعبیر باشید.

ارتباط چشمی

از آنجا که حس دیداری برای اکثر مردم غالب است، تماس چشمی یکی از انواع مهم ارتباطات غیرکلامی است. نوع نگاه شما به کسی می تواند بسیاری از موارد، از جمله علاقه، محبت، خصومت یا جذابیت را بیان کند. تماس چشمی همچنین در حفظ جریان مکالمه و سنجش علاقه و پاسخ طرف مقابل مهم است.

دست زدن

ما از طریق تماس بسیار ارتباط برقرار می کنیم. برای مثال، به پیامهای بسیار متفاوتی که توسط یک دست دادن ضعیف، یک آغوش گرم، یک ضربه محکم و ناگهانی به سر یا یک دست زدن بر روی بازو داده می شود فکر کنید.

فضا

آیا تا به حال در حین مکالمه احساس ناراحتی کرده اید. زیرا طرف مقابل خیلی نزدیک ایستاده و به حریم شما نزدیک شده است؟ همه ما نیاز به فضای فیزیکی داریم، اگرچه این نیاز بسته به فرهنگ، موقعیت و نزدیکی رابطه متفاوت است. شما می توانید از فضای فیزیکی برای انتقال پیام های مختلف غیر کلامی مختلف، از جمله علائم صمیمیت و محبت، پرخاشگری یا تسلط استفاده کنید.

صدا

این فقط آنچه شما می گویید نیست، بلکه نحوه بیان آن است. وقتی صحبت می کنید، دیگران علاوه بر اینکه به کلمات شما گوش می دهند، میزان صدای شما را “تعبیر می کنند”. مواردی که آنها به آن توجه می کنند شامل زمان و سرعت شما، میزان بلند صحبت کردن شما، لحن و صداهایی است که درک را منتقل می کند، مانند “آه” و “اوه”. به این فکر کنید که چگونه صدای شما می تواند طعنه، عصبانیت، محبت یا اعتماد به نفس را نشان دهد.

چگونه ارتباطات غیر کلامی ممکن است اشتباه شود؟

ارتباط غیر کلامی و زبان بدن | پزشکت

آنچه از طریق زبان بدن و سیگنال های غیرکلامی خود با دیگران ارتباط برقرار می کنید، بر دیدگاه دیگران نسبت به شما، چقدر آنها به شما احترام می گذارند و به شما اعتماد دارند یا خیر، تأثیر می گذارد. متأسفانه، بسیاری از افراد سیگنال های غیر کلامی گیج کننده یا منفی را حتی بدون اینکه بدانند ارسال می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، هم ارتباط و هم اعتماد به روابط آسیب می بیند.

اگر می خواهید ارتباط موثر برقرار کنید، از سوء تفاهم جلوگیری کنید. از روابط محکم و قابل اعتماد هم از نظر اجتماعی و هم از نظر شغلی لذت ببرید، مهم این است که نحوه استفاده و تفسیر زبان بدن و بهبود مهارت های ارتباطی غیرکلامی خود را درک کنید.

چگونه می توان ارتباطات غیرکلامی را بهبود بخشید؟

ارتباطات غیر کلامی یک فرایند سریع و رفت و برگشت سریع است که نیاز به تمرکز کامل شما بر تجربه لحظه به لحظه دارد. اگر در حال برنامه ریزی آنچه می خواهید در آینده بگویید، تلفن خود را بررسی کنید یا به چیز دیگری فکر کنید، مطمئناً نشانه های غیرکلامی را از دست خواهید داد و به طور کامل ظرافت های آنچه را که در حال برقراری ارتباط است را درک نمی کنید. علاوه بر حضور کامل، می توانید نحوه برقراری ارتباط غیرکلامی خود را با یادگیری مدیریت استرس و افزایش آگاهی احساسی خود بهبود بخشید.

مدیریت استرس را در لحظه یاد بگیرید.

استرس توانایی شما را در برقراری ارتباط به خطر می اندازد. وقتی استرس دارید، به احتمال زیاد رفتار افراد دیگر را اشتباه تعبیر می کنید، سیگنال های غیر کلامی گیج کننده یا غیرقابل انکار ارسال می کنید و الگوهای رفتاری ناسالم از خود نشان می دهید. به یاد داشته باشید: احساسات مسری هستند. اگر ناراحت هستید، به احتمال زیاد دیگران را ناراحت می کند، بنابراین وضعیت بد را بدتر می کند.

اگر احساس می کنید استرس شما را تحت فشار قرار داده است، وقت بگذارید. قبل از اینکه دوباره وارد مکالمه شوید، یک لحظه آرام باشید. هنگامی که تعادل احساسی خود را به دست آوردید، احساس می کنید که برای برخورد مثبت با اوضاع بهتر آماده هستید.

سریع ترین و مطمئن ترین راه برای آرام کردن خود و مدیریت استرس در لحظه این است که از حواس خود – آنچه می بینید، می شنوید، مزه می کنید و لمس می کنید – یا از طریق یک حرکت آرامش بخش استفاده کنید. با مشاهده عکس کودک یا حیوان خانگی خود، بوی عطر مورد علاقه، گوش دادن به یک قطعه موسیقی خاص یا فشردن توپ استرس، به عنوان مثال، می توانید استراحت کرده و تمرکز خود را مجدداً متمرکز کنید.

آگاهی احساسی خود را گسترش دهید.

برای ارسال نشانه های غیر کلامی دقیق، باید از احساسات خود و نحوه تأثیر آنها بر شما آگاه باشید. همچنین باید بتوانید احساسات دیگران و احساسات واقعی پشت رفتاری که آنها ارسال می کنند را تشخیص دهید. اینجاست که آگاهی احساسی شکل می گیرد.

آگاهی احساسی شما را قادر می سازد:

 • سایر افراد را دقیق تعبیر کنید، از جمله احساساتی که آنها احساس می کنند و پیام های ناگفته ای که ارسال می کنند.
 • با ارسال سیگنال های غیر کلامی که با کلمات شما هم خوانی و مطابقت دارد، در روابط اعتماد ایجاد کنید.
 • به گونه ای رفتار کنید که به دیگران نشان دهید که درک می کنید و به آنها اهمیت می دهید.

بسیاری از ما از احساسات خود جدا هستیم – به ویژه احساسات قوی مانند عصبانیت، غم، ترس – زیرا به ما آموخته اند که سعی کنیم احساسات خود را خاموش کنیم. در حالی که می توانید احساسات خود را انکارکنید، نمی توانید آنها را از بین ببرید. آنها هنوز وجود دارند و هنوز روی رفتار شما تأثیر می گذارند. با ایجاد آگاهی احساسی و ارتباط حتی با احساسات ناخوشایند، کنترل بیشتری بر نحوه فکر و عمل خود خواهید داشت.

نحوه خواندن زبان بدن

ارتباط غیر کلامی و زبان بدن | پزشکت

هنگامی که توانایی های خود را برای مدیریت استرس و تشخیص احساسات تقویت کردید، در خواندن سیگنال های غیر کلامی ارسال شده توسط دیگران بهتر خواهید شد. همچنین مهم است که:

به ناسازگاری ها توجه کنید. ارتباطات غیرکلامی باید آنچه گفته می شود را تقویت کند. آیا شخص یک چیز می گوید، اما زبان بدن او چیز دیگری را بیان می کند؟ به عنوان مثال، آیا آنها به شما می گویند “بله” در حالی که سر خود را تکان می دهند؟

به سیگنالهای ارتباطی غیرکلامی به صورت گروهی نگاه کنید. در یک اشاره یا نشانه غیرکلامی زیاد دقت نکنید. تمام سیگنال های غیرکلامی که دریافت می کنید را در نظر بگیرید، از تماس چشمی گرفته تا لحن صدا و زبان بدن. آیا روی هم رفته، نشانه های غیر کلامی آنها با آنچه که کلمات آنها می گویند سازگار است – یا ناسازگار است؟

به غریزه خود اعتماد کنید. احساسات خود را کنار نگذارید اگر این احساس را دارید که کسی صادق نیست، ممکن است ناسازگاری بین نشانه های کلامی و غیر کلامی را تشخیص دهید.

ارزیابی سیگنال های غیر کلامی

 • شدت. آیا فرد خونسرد و بی علاقه به نظر می رسد، یا بیش از احساساتی است؟
 • تماس چشمی. آیا فرد تماس چشمی دارد؟ اگر چنین است، آیا بیش از حد مشتاق است؟
 • تن صدا. آیا صدای فرد گرما، اعتماد به نفس و علاقه را نشان می دهد یا دچار تنش است؟
 • صداها. آیا صداهایی را می شنوید که نشان دهنده علاقه، مراقبت یا نگرانی شخص است؟
 • لمس. آیا تماس فیزیکی وجود دارد؟ آیا متناسب با شرایط است؟ آیا به شما احساس ناراحتی می دهد؟
 • حالت و ژست. آیا بدن آنها آرام است یا سفت و بی حرکت است؟ آیا شانه های آنها کشیده و بالا آمده است، یا آرام هستند؟
 • زمان و مکان. آیا جریان آسان اطلاعات به جلو و عقب وجود دارد؟ آیا پاسخ های غیر کلامی خیلی سریع یا خیلی آهسته می آیند؟
 • حالت چهره. چهره آنها چه چیزی را نشان می دهد؟ آیا چهره غیرقابل بیان است یا از نظر احساسی حاضر است و سرشار از علاقه است؟

منبع: https://www.helpguide.org/articles/relationships-communication/nonverbal-communication.htm