لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فهرست مطالب

انزال زودرس یا زود انزالی زمانی اتفاق میفتد که مرد در حین رابطه جنسی زودتر از آنچه که مایل است و یا زودتر از شریک زندگی اش به انزال برسد. انزال زودرس یک اختلال رایج جنسی است. تخمین ها متفاوت است، اما از هر 3 نفر 1 نفر می گوید که آنها مدتی این مشکل را تجربه کرده اند. تا زمانی که به ندرت اتفاق بیفتد، جای نگرانی نیست. با این حال، در صورت وجود شرایط زیر ممکن است انزال زودرس تشخیص داده شود:

 • قادر به تاخیر در انزال وقتی که در حین رابطه نیستید.
 • همیشه یا تقریباً در عرض یک دقیقه بعد از رابطه جنسی انزال داشته باشید.
 • احساس پریشانی و ناامیدی می کنید و در نتیجه از داشتن یک رابطه جنسی دلخواه محروم می شوید.

هر دو عامل روانشناختی و بیولوژیکی می توانند در انزال زودرس نقش داشته باشند. اگرچه بسیاری از مردان از صحبت کرن در مورد آن احساس خجالت می کنند. اما باید بدانید که انزال زودرس یک بیماری شایع و قابل درمان است. داروها، مشاوره ها و روش های جنسی که انزال را به تأخیر می اندازند – یا ترکیبی از این موارد – می توانند به بهبود رابطه جنسی برای شما و همسرتان کمک کنند.

علائم انزال زودرس

علامت اصلی انزال زودرس عدم توانایی در تأخیر انزال بیش از یک دقیقه پس از شروع رابطه جنسی است. با این حال، این مشکل ممکن است در همه موقعیت های جنسی، حتی در هنگام خود ارضایی رخ دهد.

انواع انزال زودرس

 • اولیه
 • ثانویه

بسیاری از مردان احساس می کنند که علائم این مشکل را دارند، اما علائم مطابق با معیارهای تشخیصی انزال زودرس نیست. در عوض این مردان ممکن است دارای انزال زودرس متغیر طبیعی باشند، که شامل دوره های انزال سریع و همچنین دوره های انزال طبیعی است.

در انزال زودرس چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در بیشتر اوقات در حین رابطه جنسی زودتر از حد انتظار انزال روی می دهد، با پزشک خود صحبت کنید. معمول است که مردان در مورد بحث در مورد نگرانی های مربوط به سلامت جنسی احساس خجالت می کنند، اما اجازه ندهید که این موضوع شما را از گفتگو با پزشک باز دارد. انزال زودرس یک مشکل شایع و قابل درمان است. برای برخی از مردان، مکالمه با پزشک ممکن است به کاهش نگرانی در مورد انزال زودرس کمک کند. به عنوان مثال، شنیدن اینکه انزال زودرس گاه به گاه عادی است و میانگین زمان از شروع رابطه تا انزال حدود 5 دقیقه است، ممکن است اطمینان بخش باشد.

علل انزال زودرس

انزال زودرس | پزشکت

علت دقیق انزال زودرس مشخص نیست. در حالی که زمانی تصور می شد این مشکل فقط روانشناختی است، پزشکان اکنون می دانند که انزال زودرس شامل تعامل پیچیده ای از عوامل روانی و بیولوژیکی است.

علل روانشناختی انزال زودرس

عوامل روانشناختی که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از:

 • افسردگی
 • سوء استفاده جنسی
 • تجارب اولیه جنسی
 • نگران انزال زودرس بودن
 • احساسات گناهی که تمایل شما به عجله در رابطه جنسی را افزایش می دهد

عوامل دیگری که می توانند نقش داشته باشند عبارتند از:

 • اختلال در نعوظ. مردانی که نگران نعوظ در حین رابطه جنسی هستند، ممکن است در انزال خود عجله کنند که تغییر آن دشوار است.
 • اضطراب. بسیاری از مردان مبتلا به انزال زودرس همچنین دارای مشکلات اضطرابی هستند. یا به طور خاص در مورد عملکرد جنسی یا مربوط به سایر مسائل مرتبط با آن مضطرب می شوند.
 • مشکلات رابطه. اگر روابط جنسی رضایت بخشی با شرکای دیگر داشته اید که در آن انزال زودرس اتفاق نمیفتد یا به ندرت اتفاق رخ می دهد یا اصلاً اتفاق نمیفتد، ممکن است مسائل بین فردی بین شما و شریک زندگی فعلی شما در ایجاد این مشکل نقش داشته باشد.
علل بیولوژیکی انزال زودرس

برخی از عوامل بیولوژیکی ممکن است در انزال زودرس نقش داشته باشند، از جمله:

مردان
 • صفات ارثی
 • سطح غیر طبیعی هورمون ها
 • التهاب و عفونت پروستات یا مجرای ادرار
 • سطح غیر طبیعی مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی

عوامل مختلفی می توانند خطر انزال زودرس شما را افزایش دهند، از جمله:

 • اختلال در نعوظ. اگر گاهی اوقات یا به طور مداوم در ایجاد یا حفظ نعوظ مشکل دارید، ممکن است در معرض خطر انزال زودرس باشید. ترس از دست دادن نعوظ ممکن است باعث شود شما آگاهانه یا ناآگاهانه در روابط جنسی عجله کنید.
 • استرس. استرس های عاطفی یا ذهنی در هر زمینه از زندگی شما می توانند در انزال زودرس نقش داشته باشد، توانایی آرامش و تمرکز در هنگام روابط جنسی، احتمال انزال زودرس را کاهش می دهد.

عوارض انزال زودرس

انزال زودرس می تواند در زندگی شخصی شما مشکلاتی ایجاد کند، از جمله:

 • مشکلات اضطراب
 • مشکلات باروری. اگر انزال به صورت داخل رحمی رخ ندهد، انزال زودرس می تواند گاهی اوقات لقاح را برای زوجینی که قصد بچه دار شدن رابطه برقرار می کنند، دشوار کند.

تشخیص انزال زودرس

انزال زودرس | پزشکت

علاوه بر سوال در مورد زندگی جنسی، پزشک از شما در مورد سابقه سلامتی شما سوالاتی می پرسد و ممکن است یک معاینه بدنی انجام دهد. اگر هم دچار این حالت هستید و هم در ایجاد یا حفظ نعوظ مشکل دارید، پزشک ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون مردانه (تستوسترون) یا سایر آزمایشات را انجام دهد. در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که به یک متخصص اورولوژی یا یک روانپزشک که متخصص اختلالات جنسی است، مراجعه کنید.

درمان انزال زودرس

گزینه های معمول درمانی برای این حالت شامل تکنیک های رفتاری، بی حسی موضعی، داروها و مشاوره است. به خاطر داشته باشید که یافتن روش درمانی یا ترکیبی از روشهای درمانی مناسب برای شما ممکن است زمان بر باشد. درمان رفتاری به همراه دارو درمانی ممکن است موثرترین روش باشد.

تمرینات کف لگن

ضعف عضلات کف لگن ممکن است توانایی شما را برای تأخیر در انزال مختل کند. تمرینات کف لگن (تمرینات کگل) می تواند به تقویت این عضلات کمک کند. برای انجام این تمرینات عضلات مربوطه را پیدا کنید. برای شناسایی عضلات کف لگن، ادرار را در میانه جریان متوقف کنید و یا عضلات را که مانع عبور گاز می شوند، سفت کنید. در این مانورها از عضلات کف لگن شما استفاده می شود.

هنگامی که عضلات کف لگن خود را شناسایی کردید، می توانید تمرینات را در هر موقعیتی انجام دهید، اگرچه ممکن است در ابتدا انجام آنها را در حالت خوابیده آسان تر انجام دهید. تکنیک خود را کامل کنید. عضلات کف لگن خود را سفت کرده، انقباض را به مدت سه ثانیه نگه دارید و سپس به مدت سه ثانیه شل شوید. چند بار پشت سر هم امتحان کنید.

هنگامی که ماهیچه های شما قوی می شوند، سعی کنید تمرینات کگل را هنگام نشستن، ایستادن یا راه رفتن انجام دهید. تمرکز خود را تکرار کنید. برای بهترین نتیجه، فقط بر روی سفت شدن عضلات کف لگن خود تمرکز کنید. مراقب باشید عضلات شکم، ران یا باسن خود را خم نکنید. از نگه داشتن نفس خودداری کنید. در عوض، در حین تمرینات آزادانه نفس بکشید. این کار را 3 بار در روز تکرار کنید. حداقل سه ست با 10 تکرار در روز را در نظر بگیرید.

تکنیک فشار مکث

پزشک شما ممکن است شما و همسر تان را در استفاده از روشی به نام تکنیک فشار مکث راهنمایی کند. برای انجام این تکنیک فعالیت جنسی را به طور معمول، از جمله تحریک آلت تناسلی مرد، شروع کنید تا زمانی که تقریباً برای انزال احساس آمادگی کنید. از شریک زندگی خود بخواهید انتهای آلت تناسلی مرد را در محلی که سر (گلان) به شافت می پیوندد فشار دهد و فشار را برای چند ثانیه حفظ کنید تا میل به انزال از بین برود.

از شریک زندگی خود بخواهید فرآیند فشار را در صورت لزوم تکرار کند. با تکرار هر چند بار که لازم باشد، می توانید بدون انزال به رابطه جنسی با شریک زندگی خود ادامه دهید. بعد از برخی از جلسات تمرینی، احساس دانستن چگونگی به تأخیر انداختن انزال ممکن است به عادت دیگری تبدیل شود که دیگر نیازی به روش فشار مکث ندارد. اگر روش فشار مکث باعث درد یا ناراحتی شود، روش دیگر این است که قبل از انزال تحریک جنسی را متوقف کنید، صبر کنید تا سطح تحریک کاهش یابد و سپس دوباره شروع کنید. این رویکرد به عنوان تکنیک توقف شروع شناخته می شود.

کاندوم

کاندوم ممکن است حساسیت آلت تناسلی مرد را کاهش دهد، که می تواند به تاخیر انداختن انزال کمک کند. کاندوم های Climax controlدر دسترس هستند. این کاندوم ها حاوی عوامل بی حسی مانند بنزوکائین یا لیدوکائین هستند و یا از لاتکس ضخیم تری ساخته شده اند تا انزال را به تأخیر بیندازند. به عنوان مثال می توان به Trojan Extended، Durex Performax Intense و Lifestyles Everlast Intense اشاره کرد.

دارو درمانی برای انزال زودرس

انزال زودرس | پزشکت

از کرم ها و اسپری های بیهوشی که حاوی ماده بی حسی مانند بنزوکائین، لیدوکائین یا پریلوکائین هستند، گاهی اوقات برای درمان انزال زودرس استفاده می شود. این محصولات 10 تا 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی به آلت تناسلی مالیده می شود تا احساس را کاهش داده و باعث تاخیر در انزال شود. کرم لیدوکائین-پریلوکائین برای انزال زودرس یاEMLA با نسخه پزشک در دسترس است.

اسپری های لیدوکائین برای انزال زودرس بدون نسخه پزشک در دسترس هستند. اگرچه عوامل بی حس کننده موضعی موثر و به خوبی عمل می کنند، اما عوارض جانبی بالقوه ای دارند. به عنوان مثال، بعضی از مردان گزارش می کنند که حساسیت به طور موقت کاهش یافته و لذت جنسی کاهش یافته است. گاهی اوقات، شرکای زن نیز این اثرات را گزارش کرده اند.

داروهای خوراکی

بسیاری از داروها ممکن است ارگاسم را به تأخیر بیندازند. اگرچه هیچ یک از این داروها به طور خاص توسط سازمان غذا و دارو برای درمان انزال زودرس تأیید نشده اند، برخی از این داروها از جمله داروهای ضد افسردگی، مسکن و مهار کننده های فسفودی استراز 5 برای این منظور استفاده می شوند. این داروها ممکن است به صورت درخواستی یا استفاده روزانه تجویز شوند و ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های درمانی تجویز شوند.

یک عارضه جانبی داروهای ضد افسردگی خاص، ارگاسم تاخیری است. به همین دلیل، از مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین یاSSRI مانند اسکیتالوپرام، سرترالین ،پاروکستین یا فلوکستین برای کمک به تأخیر در انزال استفاده می شود.

به نظر می رسد از بین موارد مصرف شده در ایالات متحده، پاروکستین موثرترین باشد. این داروها معمولاً پنج تا 10 روز طول می کشد تا شروع به کار کنند. اما ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد تا اثر کامل آن را ببینید. اگر SSRI ها زمان انزال شما را بهبود ندهند، پزشک ممکن است داروی ضد افسردگی سه حلقه ای کلومیپرامین (آنافرانیل) را برای شما تجویز کند.

عوارض جانبی ناخواسته داروهای ضد افسردگی ممکن است شامل حالت تهوع، تعریق، خواب آلودگی و کاهش میل جنسی باشد. مسکن ها ترامادول (اولترام) دارویی است که معمولاً برای درمان درد استفاده می شود. همچنین عوارض جانبی دارد که انزال را به تأخیر می اندازد.

عوارض جانبی ناخواسته ممکن است شامل حالت تهوع، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه باشد. ممکن است زمانی تجویز شود که SSRI ها موثر نباشند. ترامادول را نمی توان در ترکیب با SSRI استفاده کرد.

برخی از داروهایی که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شوند، مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل، یا واردنافیل (لویترا، استاکسین) نیز ممکن است به درمان انزال زودرس کمک کنند. عوارض جانبی ناخواسته ممکن است شامل سردرد، گرگرفتگی صورت و سو هاضمه باشد. این داروها ممکن است در صورت استفاده همراه با SSRI موثرتر باشند.

مشاوره

این روش شامل گفتگو با یک روانپزشک در مورد روابط و تجربیات شما است. جلسات می تواند به شما در کاهش اضطراب عملکرد و یافتن راه های بهتر کنار آمدن با استرس کمک کند. مشاوره هنگامی که در ترکیب با دارو درمانی استفاده شود به احتمال زیاد به شما کمک خواهد کرد. با انزال زودرس، ممکن است احساس عصبانیت، شرم و ناراحتی کنید و از شریک زندگی خود دور شوید. شریک زندگی شما نیز ممکن است از تغییر در صمیمیت جنسی ناراحت باشد. انزال زودرس باعث می شود که شرکا کمتر احساس ارتباط و صمیمیت کنند. صحبت در مورد این مسئله، یک مرحله مهم است و مشاوره در مورد رابطه جنسی می تواند مفید باشد.

چندین روش درمانی جایگزین از جمله تمرین یوگا، مدیتیشن و طب سوزنی مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، برای ارزیابی اثربخشی این روشهای درمانی، تحقیقات بیشتری لازم است.

آمادگی برای مراجعه به پزشک

انزال زودرس | پزشکت

احساس خجالت هنگام صحبت در مورد مشکلات جنسی امری طبیعی است، اما می توانید اطمینان داشته باشید که پزشک شما با بسیاری از مردان دیگر گفتگوی مشابهی داشته است. انزال زودرس یک بیماری بسیار شایع – و قابل درمان است. آماده بودن برای صحبت در مورد انزال زودرس به شما کمک می کند تا درمانی را که برای احیای زندگی جنسی خود نیاز دارید، بدست آورید. اطلاعات زیر باید به شما کمک کند تا برای استفاده بیشتر از وقت خود، آماده شوید.

 • محدودیت های قبل از ویزیت پزشک. وقتی وقت ویزیت خود را تعیین می کنید ،سوال کنید که آیا محدودیتی وجود دارد که باید در زمان منتهی به ملاقات خود رعایت کنید.
 • سابقه جنسی. از زمان فعالیت جنسی، به روابط و برخوردهای جنسی خود فکر کنید. آیا قبلاً با انزال زودرس مشکل داشته اید؟ با چه کسی و تحت چه شرایطی؟
 • تاریخچه پزشکی. سایر موارد پزشکی را که با آن تشخیص داده شده اید، از جمله شرایط سلامت روان را بنویسید. همچنین به نام و دوز تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید، از جمله داروهای بدون نسخه، توجه داشته باشید.
سوالاتی که می توانید از پزشک خود بپرسید، عبارتند از:

سوالات را از قبل بنویسید تا از وقت خود با دکتر خود بیشترین استفاده را ببرید. در لیست زیر سوالاتی وجود دارد که می توانید در مورد انزال زودرس از پزشک خود بپرسید.

 • چه آزمایشاتی را پیشنهاد می کنید؟
 • شما چه رویکرد درمانی را پیشنهاد می کنید؟
 • آیا در معرض خطر تکرار این مشکل هستم؟
 • چه چیزی ممکن است باعث انزال زودرس من شود؟
 • چه زمان پس از شروع درمان می توانم انتظار بهبودی داشته باشم؟
 • آیا جایگزینی عمومی برای دارویی که برای درمان تجویز می کنید وجود دارد؟
 • آیا بروشور یا سایر موارد چاپی وجود دارد که بتوانم با خود به خانه ببرم؟ بازدید از چه وب سایت هایی را پیشنهاد می کنید؟

ممکن است پزشک سوالات بسیار شخصی بپرسد و همچنین بخواهد با شریک زندگی شما صحبت کند. برای کمک به پزشک در تعیین علت مشکل و بهترین روش درمانی، آماده پاسخگویی به سوالاتی از جمله:

 • چند بار انزال زودرس داشته اید؟
 • چند بار رابطه جنسی برقرار می کنید؟
 • چقدر از رابطه فعلی خود راضی هستید؟
 • اولین بار کی انزال زودرس را تجربه کردید؟
 • انزال زودرس چقدر باعث آزار شما می شود؟
 • انزال زودرس چقدر همسرتان را آزار می دهد؟
 • آیا فقط با یک شریک خاص انزال زودرس دارید؟
 • آیا هنگام خودارضایی دچار انزال زودرس می شوید؟
 • آیا هر وقت رابطه جنسی دارید، انزال زودرس دارید؟
 • آیا شما هم در آغاز و حفظ نعوظ (اختلال نعوظ) مشکل دارید؟
 • آیا داروهای تجویزی مصرف می کنید؟ اگر چنین است، اخیراً چه داروهایی را شروع کرده اید یا مصرف آنها را متوقف کرده اید؟

تصمیم گیری در مورد صحبت با پزشک یک مرحله مهم است. در این میان، در جستجوی راههای دیگری باشید که در آن شما و شریک زندگی خود می توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. اگرچه انزال زودرس می تواند باعث فشار و اضطراب در یک رابطه شود، اما این یک بیماری قابل درمان است.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.