پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

تغذیه

17 گیاه موثر برای لاغری

گیاهان و ادویه ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند طعم دهنده خوبی برای انواع مواد غذایی باشند. در عین حال مصرف آنها ممکن است هوس غذای غیرمفید در برخی افراد را کاهش دهد. از طرفی هم اگر به دنبال مصرف گیاهان موثر برای لاغری هستید، گیاهان زیادی برای کاهش وزن وجود دارند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. این گیاهان دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد دیابت، کاهش کلسترول و متعادل کننده هورمون هستند و به کاهش وزن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت، 17 گیاه موثر در کاهش وزن و لاغری و فواید آنها را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید از این راهنما در هنگام تصمیم گیری خود استفاده کنید، این گیاهان عبارتند از:

دارچین

ثابت شده است که دارچین به کاهش وزن، مبارزه با چاقی و افزایش متابولیسم کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، قند خون را تنظیم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و نقش حیاتی در کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیرید دارد. این گیاه با فوایدی که دارد، به چاشنی ایده آلی برای مبتلایان به دیابت تبدیل شده است.

شما برای کاهش وزن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید 1 ½ تا 1 قاشق چای خوری دارچین پودر شده یا 1 پوست دارچین را که یک شب در آب خیس کرده اید مصرف کنید. هر روز به مدت چهار هفته اول صبح آب دم کرده دارچین بنوشید تا به نتایج دلخواه خود برسید.

یک فنجان آب را به جوش بیاورید سپس 1 ½قاشق چایخوری پودر دارچین را به آن اضافه کنید و اجازه دهید آب 2 تا 3 دقیقه دیگر بجوشد. قبل از نوشیدن، چای دارچین را صاف کنید. در واقع دارچین به سرکوب اشتها، کاهش کلسترول بد و سرعت بخشیدن به متابولیسم کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. همچنین آب گرم با کمک به دفع همه سموم و حمایت از حرکت بهتر روده از نفخ جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

چای شنبلیله|| پزشکتشنبلیله

تحقیقات ثابت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که دانه های شنبلیله در درمان اختلالات متابولیک موثر است. مکمل عصاره دانه شنبلیله به کاهش مصرف چربی در رژیم غذایی کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. دانه ها همچنین به کاهش کلسترول، بهبود هضم چربی و افزایش حساسیت به انسولین کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

نحوه ی مصرف شنبلیله برای لاغری

برای مصرف شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید روزانه 1 قاشق چایخوری دانه شنبلیله را در 1 فنجان آب یک شب خیس کنید سپس آب و دانه ها را با معده خالی مصرف کنید. همچنین می‌توانید دانه‌های شنبلیله را آسیاب کنید، آن‌ها را در یک شیشه تمیز نگهداری کنید و در سوپ یا اسموتی‌ها استفاده کنید.

شنبلیله با افزایش متابولیسم از چاقی ناشی از استرس و التهاب جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، سموم را از روده بزرگ دفع و خطر مقاومت به انسولین را که معمولاً در زنان مبتلا به PCOS یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

پونه کوهی

پونه کوهی گیاهی چند ساله است که از خانواده گیاهانی مانند نعناع، ​​ریحان، آویشن، رزماری و مریم گلی است. این حاوی کارواکرول است، یک ترکیب قدرتمند که ممکن است به لاغری کمک کند.

یک مطالعه روی موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند یا حاوی کارواکرول بودند نشان داد که موش‌هایی که کارواکرول دریافت کرده‌اند وزن و چربی بدنشان به‌طور قابل‌ توجهی نسبت به گروه کنترل کمتر است.

همچنین مشخص شد که مکمل‌های کارواکرول مستقیماً بر برخی از ژن‌ها و پروتئین‌های خاصی که سنتز چربی در بدن را کنترل می‌کنند تأثیر می‌گذارد. با این حال، تحقیقات در مورد اثرات پونه کوهی و کارواکرول بر کاهش وزن هنوز بسیار محدود است. مطالعات مبتنی بر انسان به ویژه وجود ندارد.

سیر

ماده فعال سیر، آلیسین، به درمان بیماری های قلبی عروقی، اختلالات متابولیک و قند خون بالا کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. همچنین به دلیل خواص ضد توموری که دارد به تقویت ایمنی بدن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. یک مطالعه علمی نشان می دهد که سیر با افزایش متابولیسم به کاهش رسوب چربی و در نهایت کاهش وزن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

برای دریافت بهترین نتیجه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید هر روز یک حبه سیر را له کنید و آن را به یک فنجان آب و مقداری آب لیموترش اضافه کنید. سپس آن را به خوبی هم بزنید و یکباره آن را بنوشید. همچنین برای افزودن طعم و مزه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید سیر را در دستور العمل های روزانه خود قرار دهید. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

از فواید سیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به این نکته اشاره کرد که سیر خواص ضد سرطانی دارد، به کاهش کلسترول کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، سلامت قلب را بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخشد و با رفع گرسنگی به کاهش وزن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آب لیموترش نیز به کاهش بوی تند و طعم سیر کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. لیمو همچنین به دلیل داشتن ویتامین C ممکن است باعث کاهش وزن شود، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

هیبیسکوس

چای هیبیسکوس، عصاره گل هیبیسکوس رنگی، به لاغری کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. چندین مطالعه نشان داده اند که عصاره گل هیبیسکوس به کاهش چاقی شکمی، کاهش خطر کبد چرب غیر الکلی، تجمع چربی، چربی زایی و کاهش هورمون گرسنگی، گرلین و فشار خون کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

برای مصرف این نوع چای لازم است 1 قاشق چایخوری گل هیبیسکوس خشک شده را داخل قوری حاوی دو لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید 5-6 دقیقه دم بکشد. سپس چای را صاف کرده و پس از اضافه کردن 1 قاشق چایخوری عسل آن را میل کنید. شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید روزانه 2 فنجان چای هیبیسکوس در روز میل کنید.

از فواید چای هیبیسکوس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به این نکته اشاره کرد که به جلوگیری از تحریک معده کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، دارای خواص ادرارآور است، ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند و حرکت روده را بهبود بخشد. عسل نیز در برابر عفونت های گلو مفید است و دارای خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد تومور است. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید مصرف بیش از حد چای هیبیسکوس که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در یک روز بدون هیچ تأثیری بر فشار خون مصرف شود، مورد نیاز است.

چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان هایی به نام کاتچین است. یکی از کاتچین ها، اپی گالوکاتچین گالات، تقویت کننده متابولیسم است. همچنین، چای سبز حاوی مقداری کافئین است که به تحریک چربی سوزی و عملکرد بهتر عضلات کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. از نظر علمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثابت شده است که چای سبز با کاهش اشتها هورمون هایی را تحریک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که به سوزاندن چربی کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

بهتر است از برگ های چای سبز برای تهیه یک فنجان چای استفاده کنید. شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید روزانه 3 فنجان چای سبز مصرف کنید. برای تاثیر گذاری بهتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید 20 تا 30 دقیقه قبل از غذا یک فنجان چای سبز بنوشید. برای تهیه این نوع چای لازم است یک فنجان آب را به جوش بیاورید، سپس 4/1 قاشق چایخوری پودر دارچین را به آن اضافه کنید و اجازه دهید 2 دقیقه بجوشد. پس از خاموش کردن شعله 1 قاشق چایخوری برگ چای سبز را به آب جوش اضافه کنید، پس از دم کشیدن چای را صاف و میل کنید.

چای سبز و دارچین هردو نقش موثری در کاهش وزن دارند. این نوع چای با افزایش متابولیسم بدن به آب شدن چربی ها کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. دارچین نیز با تنظیم سطح قند خون و سطح انسولین، کاهش کلسترول و سرکوب اشتها باعث کاهش وزن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

فلفل سیاه

فلفل سیاه سرشار از پیپرین است. پیپرین همان چیزی است که به فلفل سیاه عطر و طعم خاصی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و همچنین به جلوگیری از ایجاد سلول های چربی (چربی زایی) کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. فلفل همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد میکروبی، بهبود عملکرد روده و ضد افسردگی است.

می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید روزانه 5 دانه فلفل سیاه بجوید یا به دستور العمل های غذایی یا آبمیوه خود اضافه کنید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید 1 قاشق چایخوری عسل و ¼ قاشق چایخوری فلفل سیاه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید سپس آن را میل کنید. فلفل سیاه با جلوگیری از سنتز سلول های چربی منجر به کاهش وزن و دفع سموم از بدن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در حالی که عسل به تقویت ایمنی و حفظ روده سالم کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

چای زنجبیل|| پزشکتزنجبیل

زنجبیل با افزایش متابولیسم بدن، تجزیه سلول های چربی را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. علاوه براین جذب چربی و گرسنگی بیش از حد را مهار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. لازم به ذکر است که آب زنجبیل در کاهش وزن بدن، نسبت دور کمر به باسن، گلوکز ناشتا و شاخص مقاومت به انسولین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند موثر باشد.

برای مصرف شما می‌توانید ریشه زنجبیل را بجوید یا آن را به آب‌میوه، اسموتی یا دستور غذا اضافه کنید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید به 1 فنجان آب جوش ریشه زنجبیل له شده اضافه کنید و پس از مقداری جوشیدن شعله را خاموش کرده و با اضافه کردن 1 قاشق چایخوری عسل به فنجان خود آن را میل کنید.

از فواید زنجبیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به کمک به بهبود سلامت دستگاه گوارش و کبد، دفع سموم بدن، جلوگیری از عفونت گلو و کمک به آب شدن چربی ها اشاره کرد. عسل نیز با متعادل کردن طعم زنجبیل، به شیرینی نوشیدنی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزاید و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

زردچوبه

کورکومین موجود در زردچوبه با کاهش کلسترول بد و التهاب در لاغری وزن موثر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. دریافت کورکومین در افراد مبتلا به سندرم متابولیک به کاهش BMI، وزن بدن، دور کمر و افزایش آدیپونکتین (پپتیدی که اکسیداسیون اسیدهای چرب، حساسیت به انسولین و افزایش مصرف کالری را تحریک می‌کند) کمک می‌کند.

برای مصرف شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید روزانه یه قاشق چایخوری پودر زرد چوبه را بخورید یا به 1 فنجان آب گرم 2/1 ریشه زردچوبه و مقداری آبلیمو اضافه کنید سپس آن را میل کنید. زردچوبه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در کاهش وزن، بهبود سلامت روده، بهبود زخم ها و کاهش شدت درد موثر باشد. این ماده همچنین از بروز عفونت های میکروبی جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

هل

مطالعات نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که هل دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که ممکن است به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش کلسترول تام در زنان دارای اضافه وزن و چاق مبتلا به پیش دیابت کمک کند. همچنین ممکن است در بهبود درجه کبد چرب در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی موثر باشد. برای مصرف روزانه خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از هل سبز یا سیاه استفاده کنید. با این حال، شواهد حکایتی حاکی از مصرف هل سیاه برای لاغری است.

برای کاهش وزن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید هل را به صورت یک دمنوش میل کنید. برای تهیه این دمنوش لازم است 2/1 قاشق چایخوری پودر هل سیاه را به 1 فنجان آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید مقداری بجوشبد پس از خاموش کردن شعله 1 قاشق چایخوری برگ چای سبز را به دمنوش خود اضافه کرده و آن را میل کنید.

از آنجایی که چای سبز یک تقویت کننده متابولیسم است به دفع سموم بدن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. هل نیز با افزایش دمای داخلی بدن ممکن است در آب کردن چربی اضافی بدن موثر باشد.

فلفل کاین

فلفل کاین یکی از مواد تشکیل دهنده رژیم پاکسازی استاد معروف بیانسه است. این فلفل سرشار از کپسایسین است که بدن را برای سوزاندن چربی تحریک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. افزودن فلفل هندی به مقدار محدود به غذا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با افزایش احساس سیری، اشتها را کاهش دهد. همچنین این نوع فلفل با افزایش متابولیسم چربی و ترموژنز، از تشکیل سلول های چربی جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

4/1 قاشق چای خوری فلفل هندی را با اضافه کردن به آب یا اسموتی خود، دو بار در روز میل کنید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آب یک لیمو ترش را در یک لیوان بریزید سپس با اضافه کردن 1 فنجان آب و 4/1 قاشق چایخوری فلفل هندی به آن نوشیدنی خود را میل کنید.

لازم به ذکر است که تندی فلفل کاین با طعم اسیدی لیمو ترش کاملا متعادل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. همچنین هر دو ماده ممکن است با افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی بدن به لاغری کمک کنند.

زیره

زیره یا جیرا یکی دیگر از ادویه های محبوب است که در بسیاری از غذاهای سراسر جهان استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. دانه های زیره به بهبود هضم کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد میکروبی ضد فشار خون، آنتی هیستامین، کاهش دهنده قند خون، ضد سرطان و تقویت کننده سیستم ایمنی هستند. در یک مطالعه انجام شده نشان داده شده است که پودر زیره ممکن است به کاهش BMI، دور کمر، تری گلیسیرید سرم، کلسترول بد و درصد چربی بدن کمک کند.

برای مصرف شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید 1 قاشق چای خوری دانه زیره را یک شب در آب خیس کنید سپس آب را گرم کرده و با اضافه کردن 1 قاشق چایخوری عسل به آن، نوشیدنی را میل کنید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید پودر زیره را به دستور غذایی خود اضافه کنید.

دانه های زیره برای حفظ سلامت روده بسیار مفید هستند. همچنین مصرف زیره به خواب بهتر کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و خطر ابتلا به اختلالات تنفسی، سرماخوردگی، کم خونی و اختلالات پوستی را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. عسل نیز یک عامل ضد باکتری است که سموم را از بدن دفع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

رزماری

رزماری دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است. این گیاه با افزایش گلیکولیز کبد (تجزیه واحدهای گلوکز ذخیره شده در کبد) و اکسیداسیون چربی به کاهش سطح گلوکز خون و کلسترول کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید 400 میلی گرم از قرص رزماری را سه بار در روز مصرف کنید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از رزماری تازه یا خشک شده در غذا استفاده کنید یا آن را به صورت دمنوش میل کنید. از فواید رزماری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به این نکته اشاره کرد که قند و کلسترول خون را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. همچنین در دفع سموم از روده بزرگ و جلوگیری از نفخ موثر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خواص ملین خود در آیورودا شناخته شده است. این ماده در کاهش التهاب و درمان مشکلات روده و دیابت نوع 2 موثر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. آلوئه ورا همچنین به کاهش وزن بدن، توده چربی بدن و مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به پیش دیابت کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید روزانه 1-2 قاشق چایخوری عصاره آلوئه ورا مصرف کنید. یا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید ژل آلوئه ورا را از برگ جدا کرده و با آب میوه یا اسموتی صبحگاهی خود مخلوط کنید. نوشیدن هر روز صبح این آب باعث حفظ سلامت پوست و مو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. همچنین سیستم گوارش شما را سالم نگه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارد و ممکن است باعث لاغری سریعتر شود.

عصاره دانه قهوه سبز

عصاره دانه قهوه سبز معمولا در بسیاری از مکمل های لاغری یافت می شود. از دانه‌های قهوه که بو داده نشده‌اند تهیه می‌شود و حاوی اسید کلروژنیک بالایی است که تصور می‌شود اثرات بالقوه کاهش وزن آن را به همراه دارد. یک مطالعه نشان داد که مصرف قهوه سبز باعث کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و چربی شکم در 20 شرکت کننده شد.

بررسی دیگری از سه مطالعه به این نتیجه رسید که عصاره دانه قهوه سبز ممکن است وزن بدن را به طور متوسط ​​5.5 پوند (2.5 کیلوگرم) کاهش دهد. با این حال، محققان خاطرنشان کردند که کیفیت و اندازه مطالعات موجود تا حدودی محدود بود. بنابراین، مطالعات با کیفیت بیشتری برای ارزیابی اثربخشی دانه قهوه سبز بر کاهش وزن مورد نیاز است.

چای قاصدک|| پزشکتقاصدک

یک بررسی علمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ منتشر شده در The Review of Diabetic Studies تایید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که قاصدک دارای خواص ضد دیابت، ضد چاقی، ضد التهاب، ضد قند خون و آنتی اکسیدان است. همچنین حساسیت به انسولین و ترشح انسولین را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و هضم را بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخشد. برگ های قاصدک ممکن است به کاهش سطح گلوکز، تری گلیسیرید و کلسترول سرم نیز کمک کند.

برای مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید 1-2 قاشق چایخوری قاصدک یا 1 قرص قاصدک را با یک لیوان پر آب میل کنید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید 1 قاشق چایخوری قاصدک را به 1 فنجان آب جوش اضافه کنید و آن را میل کنید.

قاصدک ها به دلیل اینکه سرشار از فیبر هستند ممکن است در جلوگیری از جذب مولکول های چربی موثر باشند. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در قاصدک به از بین بردن رادیکال های مضر اکسیژن و دفع سموم کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

جینسینگ

قرن هاست که چینی ها از جینسینگ به عنوان دارو استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. چرا که این ماده به کاهش التهاب و استرس، سرکوب گرسنگی، کاهش جذب گلوکز و متابولیسم لیپیدها، کاهش مقاومت به انسولین و خطر آسیب کبدی، کاهش کلسترول LDL و تنظیم سطح قند خون کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. استرس، قند خون تنظیم نشده و کلسترول بالا همگی در ایجاد اختلال در کارکرد بدن و افزایش وزن نقش دارند. یک مطالعه بر روی زنان کره ای تأیید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که جینسینگ یک داروی گیاهی موثر برای کاهش وزن است.

نحوه مصرف جینسینگ برای لاغری

5 گرم عصاره جینسینگ را دو بار در روز مصرف کنید. بعد از 2 هفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید مقدار آن را به 2 گرم کاهش دهید. همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید 17 تا 25 قطره عصاره جینسینگ را دو بار در روز به چای یا آب خود اضافه کنید. عصاره جینسینگ به شما کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا آرام شوید، سطح انرژی و سرعت متابولیسم خود را افزایش دهید، کلسترول را کاهش دهید و سطح قند خون را تنظیم کنید.

ایمنی گیاهان برای لاغری

اگر چه این 17 گیاه در کاهش وزن و لاغری موثر هستند، اما لازم است قبل از استفاده از آنها، چند نکته در خصوص استفاده از این گیاهان را در نظر بگیرید. گیاهان برای کاهش وزن و برای طعم دادن به غذا عالی هستند. با این حال، بسیاری از گیاهان ذکر شده در بالا را مصرف نکنید. همچنین مراقب هرگونه واکنش آلرژیک باشید. اگر در حال حاضر تحت درمان پزشکی برای چاقی، دیابت، بیماری روده یا بیماری قلبی هستید، مراقب باشید. اگر به تازگی زایمان کرده اید یا باردار هستید، بدون مشورت با پزشک، از وارد کردن مواد غذایی جدید به رژیم غذایی خود اجتناب کنید.

نحوه استفاده درست از گیاهان برای لاغری

گیاهان و ادویه های ذکر شده هنگامی که به عنوان چاشنی برای غذاها استفاده می شود، می توانند فواید سلامتی را با حداقل خطر عوارض جانبی ارائه دهند. فقط در هنگام مصرف آنها زیاده روی نکنید بیش از یک قاشق غذاخوری (14 گرم) در روز مصرف نکنید و مطمئن شوید که آنها را با غذاهای کامل غنی از مواد مغذی همراه کنید تا به کاهش وزن بیشتر کمک کنید.

اگر گیاهان را به صورت مکمل مصرف می کنید، برای جلوگیری از عوارض جانبی، مهم است که میزات دوز توصیه شده روی بسته بندی را رعایت کنید.

علاوه بر این، اگر هر گونه بیماری زمینه ای دارید یا دارو مصرف می کنید، بهتر است قبل از شروع هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

اگر هر گونه عوارض جانبی منفی یا علائم آلرژی غذایی را تجربه کردید، فورا مصرف را قطع کنید و با یک پزشک قابل اعتماد صحبت کنید.

وقتی به کاهش وزن و رژیم فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، یک فرض رایج این است که گزینه های رژیم غذایی مناسب معمولاً بی مزه هستند. اما خوشبختانه ادویه ها و گیاهان برای برنامه های رژیم لاغری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند آن طعم و بعد مورد نیاز را به برنامه های رژیم غذایی شما اضافه کنند. علاوه بر طعم دادن به وعده های غذایی، این گیاهان دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد دیابت نیز هستند. اینها نه تنها به کنترل سطح قند خون شما کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، بلکه به تنظیم کلسترول سرم نیز کمک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *