تغذیه

15 فایده موثر و مهم نوشیدن آب را بشناسید.

15 فایده موثر و مهم نوشیدن آب را بشناسید.

15 فایده موثر و مهم نوشیدن آب را بشناسید، زیرا حفظ آب بدن برای سلامت و تندرستی بسیار مهم است، اما بسیاری از مردم روزانه مایعات کافی مصرف نمی کنند. این در حالی است که حدود 60 درصد بدن را آب تشکیل می دهد و 71 درصد سطح کره زمین را آب پوشانده است.

 هیچ مقدار مورد توافق جهانی آبی که باید روزانه مصرف شود، وجود ندارد. آب برای کلیه ها و سایر عملکردهای بدن ضروری است. در صورت کم آبی، پوست می تواند در برابر اختلالات پوستی و چین و چروک آسیب پذیرتر شود. نوشیدن آب به جای نوشابه می تواند به کاهش وزن کمک کند.

مزایای احتمالی نوشیدن آب از سالم نگه داشتن کلیه ها تا کاهش وزن متفاوت است. برای عملکرد صحیح، همه سلول ها و اندام های بدن به آب احتیاج مبرمی دارند.

با توجه به اهمیت تامین آب مورد نیاز بدن ما سعی کرده ایم در این مقاله 15 فواید مفید آب را مورد بررسی قرار دهیم.
 • آب، مفاصل را روان می کند. غضروف که در مفاصل و دیسک های ستون فقرات یافت می شود، حدود 80 درصد آب دارد. کم آبی طولانی مدت می تواند توانایی جذب مفاصل را کاهش داده و منجر به درد مفاصل شود.
 • آب، بزاق و مخاط ایجاد می کند. بزاق به ما در هضم غذا کمک می کند و دهان، بینی و چشم را مرطوب نگه می دارد. این از اصطکاک و آسیب جلوگیری می کند. نوشیدن آب همچنین دهان را تمیز نگه می دارد. در شرایطی که آب به جای نوشیدنی های شیرین مصرف می شود، می تواند پوسیدگی دندان را کاهش دهد.
 • اکسیژن را به سراسر بدن می رساند. خون بیش از 90 درصد آب است و خون اکسیژن را به نقاط مختلف بدن منتقل می کند.
 • سلامت و زیبایی پوست را افزایش می دهد. با کم آبی بدن، پوست می تواند در برابر اختلالات پوستی و چروک زودرس آسیب پذیرتر شود.
 • مغز، نخاع و سایر بافتهای حساس را محافظت می کند. کم آبی بدن می تواند بر ساختار و عملکرد مغز تأثیر بگذارد. همچنین در تولید هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی نقش دارد. کم آبی طولانی مدت می تواند منجر به مشکلات تفکر و استدلال شود.

دمای بدن را تنظیم می کند.

آبی که در لایه های میانی پوست ذخیره می شود با گرم شدن بدن به صورت عرق به سطح پوست می آید در ورزش. با تبخیر بدن را خنک می کند. برخی از دانشمندان پی برده اند هنگامی که آب بسیار کمی در بدن وجود دارد، ذخیره گرما افزایش می یابد و فرد کمتر قادر به تحمل فشار حرارتی است. در صورت بروز استرس گرمایی در حین ورزش، داشتن مقدار زیادی آب در بدن ممکن است فشار فیزیکی را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد این اثرات مورد نیاز است.

 •  سلامت سیستم گوارش به آب بستگی دارد. روده برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارد. کم آبی بدن می تواند منجر به مشکلات گوارشی، یبوست و اسید معده شود. این امر خطر سوزش سر دل و زخم معده را افزایش می دهد.
 • مواد زائد بدن را دفع می کند. آب در فرآیندهای تعریق و دفع ادرار و مدفوع مورد نیاز است.
 • به حفظ فشار خون کمک می کند. کمبود آب می تواند باعث غلیظ شدن خون و افزایش فشار خون شود.
 • مجاری تنفسی به آب نیاز دارند. هنگامی که آب بدن کم می شود، راه های هوایی توسط بدن محدود می شود تا از دست دادن آب به حداقل برسد. این می تواند آسم و آلرژی را بدتر کند.
 • مواد معدنی و مواد مغذی را در دسترس بدن قرار می دهد. مواد معدنی و مواد مغذی در آب حل می شوند و این باعث می شود که آنها به نقاط مختلف بدن برسند.
 • از آسیب کلیه جلوگیری می کند. کلیه ها مایعات بدن را تنظیم می کنند. کمبود آب می تواند منجر به سنگ کلیه و مشکلات دیگر شود.

عملکرد را در حین ورزش افزایش می دهد.

15 فایده موثر و مهم نوشیدن آب را بشناسید. | پزشکت

کم آبی بدن در حین ورزش ممکن است مانع عملکرد شود. برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که مصرف بیشتر آب ممکن است عملکرد را در حین فعالیت شدید مانند ورزش افزایش دهد. تحقیقات بیشتری برای تأیید این مورد نیاز است، اما یک بررسی نشان داد که کم آبی باعث کاهش عملکرد در فعالیت هایی می شود که بیش از 30 دقیقه طول می کشد.

 • آب در کاهش وزن موثر است. اگر آب به جای آب میوه های شیرین و نوشابه های گازدار مصرف شود، آب می تواند به کاهش وزن کمک کند. آب قبل از غذا می تواند با ایجاد احساس سیری از پرخوری جلوگیری کند.

فواید نوشیدن آب و سلامت کلیه ها

آب به حل مواد معدنی و مواد مغذی کمک می کند و باعث دسترسی بیشتر آنها به بدن می شود. همچنین به حذف مواد زائد کمک می کند. این دو عملکرد آب را برای کلیه ها حیاتی می کند. کلیه ها نقش کلیدی در تعادل سطح مایعات ایفا می کنند.  کلیه ها روزانه 120-150 کوارت مایعات را فیلتر می کنند.

از این تعداد، تقریباً 1-2 لیتر به شکل ادرار از بدن خارج می شود و بقیه توسط جریان خون بازیابی می شود. اگر کلیه ها به درستی عمل نکنند، مواد زائد و مایعات اضافی می توانند در داخل بدن تجمع کنند. بیماری مزمن کلیه درمان نشده می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. عملکرد اندام ها متوقف می شود و یا دیالیز یا پیوند کلیه مورد نیاز است.

فواید نوشیدن آب و عفونت ادراری

15 فایده موثر و مهم نوشیدن آب را بشناسید. | پزشکت

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) دومین نوع شایع عفونت در بدن است. اگر عفونت ها به مجاری ادراری فوقانی، از جمله کلیه ها سرایت کنند، ممکن است آسیب دائمی ایجاد شود. عفونت های ناگهانی یا حاد کلیه می تواند تهدید کننده زندگی باشد، به ویژه اگر سپتیسمی رخ دهد.

نوشیدن مقدار زیادی آب یک راه ساده برای کاهش خطر ابتلا به UTI و کمک به درمان UTI موجود است.

سنگ کلیه با عملکرد کلیه ها تداخل دارد. در صورت وجود، می تواند UTI ها را پیچیده کند. این عفونت های مجاری ادراری برای درمان نیاز به دوره های مصرف طولانی تری از آنتی بیوتیک ها دارند که معمولاً 7 تا 14 روز طول می کشد.

علت اصلی سنگ کلیه کمبود آب است. سنگ کلیه همچنین ممکن است خطر بیماری مزمن کلیه را افزایش دهد.

در نوامبر 2014، کالج پزشکان آمریکایی دستورالعمل های جدیدی را صادر کرد برای افرادی که قبلاً سنگ کلیه داشتند. این دستورالعمل ها نشان می دهد که افزایش مصرف مایعات برای فعال کردن 2 لیتر ادرار در روز می تواند خطر عود سنگ را تا نصف و بدون عوارض جانبی کاهش دهد.

عوارض کم آبی بدن

در صورت استفاده و از دست دادن آب بیشتر از آنچه بدن مصرف می کند، کم آبی رخ می دهد. این امر می تواند منجر به عدم تعادل الکترولیت های بدن شود. الکترولیت ها، مانند پتاسیم، فسفات و سدیم، به انتقال سیگنال های الکتریکی بین سلول ها کمک می کنند. کلیه ها هنگامی که به درستی عمل می کنند، سطح الکترولیت ها را در بدن ثابت نگه می دارند.

هنگامی که کلیه ها قادر به حفظ تعادل در سطح الکترولیت ها نیستند، این سیگنال های الکتریکی با هم مخلوط می شوند. این می تواند منجر به تشنج، شامل حرکات غیر ارادی ماهیچه ها و از دست دادن هوشیاری شود.

در موارد شدید، کم آبی بدن می تواند منجر به نارسایی کلیه شود که می تواند زندگی را تهدید کند. عوارض احتمالی نارسایی مزمن کلیه شامل کم خونی، آسیب به سیستم عصبی مرکزی، نارسایی قلبی و نقص سیستم ایمنی بدن است.

منابع آب مورد نیاز بدن

15 فایده موثر و مهم نوشیدن آب را بشناسید. | پزشکت

مقداری از آب مورد نیاز بدن از طریق غذاهای حاوی آب زیاد مانند سوپ، گوجه فرنگی، پرتقال تأمین می شود، اما بیشتر از طریق آب آشامیدنی و سایر نوشیدنی ها تامین می شود.

در طول عملکرد روزانه، آب توسط بدن از بین می رود و این باید جایگزین شود. ما متوجه می شویم که آب را از طریق فعالیت هایی مانند تعریق و ادرار از دست می دهیم، اما آب حتی هنگام تنفس نیز از بین می رود.

نوشیدن آب، چه از شیر آب و چه از بطری، بهترین منبع مایعات برای بدن است.

شیر و آب میوه ها نیز منابع خوبی از مایعات هستند، اما نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین مانند نوشابه، قهوه ایده آل نیستند زیرا اغلب حاوی کالری خالی هستند. نوشیدن آب به جای نوشابه می تواند باعث کاهش وزن شود.

پیش از این تصور می شد که نوشیدنی های کافئین دار خاصیت ادرارآور هستند، به این معنی که باعث آزاد شدن آب در بدن می شوند. با این حال، مطالعات نشان می دهد احتمال از دست دادن مایعات به دلیل نوشیدنی های کافئین دار حداقل است.

میزان دوز آب مورد نیاز بدن

میزان آب مورد نیاز ما برای مصرف تحت تأثیر آب و هوا است. میزان آب مورد نیاز هر روز بسته به میزان فعال بودن، میزان عرق کردن و غیره از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مقدار مشخصی از آب که باید روزانه مصرف شود وجود ندارد، اما توافق کلی در مورد مصرف مایعات سالم وجود دارد.

بر اساس آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده، متوسط ​​توصیه شده روزانه آب از غذا و نوشیدنی به شرح زیر است:

 • برای مردان: حدود 3.7 لیتر یا 125 اونس
 • برای زنان: حدود 2.7 لیتر یا 91 اونس

این مقدار برای مردان حدود 15.5 فنجان و برای زنان کمی بیش از 11 فنجان خواهد بود. با این حال، حدود 80 درصد از آن باید از نوشیدنی ها، از جمله آب، و بقیه از غذا تامین شود.

این بدان معناست که:

 • مردان باید حدود 100 اونس یا 12.5 فنجان مایعات بنوشند.
 • زنان باید حدود 73 اونس یا کمی بیشتر از 9 فنجان بنوشند.

میوه ها و سبزیجات تازه و همه مایعات غیر الکلی در این توصیه به حساب می آیند.

زمانهایی که نوشیدن مقدار زیادی آب بسیار مهم است عبارتند از:
 • تب شدید
 • وقتی هوا گرم است
 • اگر اسهال و استفراغ دارید
 • هنگامی که زیاد عرق می کنید، به عنوان مثال، به دلیل فعالیت بدنی

آیا به اندازه کافی آب می نوشیم؟

15 فایده موثر و مهم نوشیدن آب را بشناسید. | پزشکت

مطالعه ای که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در سال 2013 انجام شد، داده های موسسه ملی سرطان در سال 2007 را تجزیه و تحلیل کرد.

محققان با بررسی از 3،397 بزرگسال، دریافتند:
 • 7 درصد از بزرگسالان بدون مصرف روزانه آب آشامیدنی گزارش کردند.
 • 36 درصد از بزرگسالان گزارش داده اند که 1-3 فنجان آب آشامیدنی در روز می نوشند.
 • 35 درصد از بزرگسالان گزارش داده اند که 4-7 فنجان آب آشامیدنی در روز می نوشند.
 • 22 درصد از بزرگسالان گزارش داده اند که 8 فنجان یا بیشتر در روز می نوشند.

اگر روزانه 1 فنجان یا کمتر میوه یا سبزیجات مصرف کنند، افراد کمتر از 4 فنجان آب آشامیدنی می نوشند.

این مطالعه فقط میزان مصرف آب آشامیدنی را اندازه گیری کرد. مایعات را می توان از سایر نوشیدنی ها به دست آورد، اما آب بهتر است زیرا فاقد کالری، فاقد کافئین و فاقد الکل است.

هفت درصد از پاسخ دهندگان گزارش دادند که به طور کلی روزانه آب نمی نوشند و کسانی که حجم کمی آب می نوشند نیز میوه و سبزیجات کمتری مصرف می کنند. این نشان می دهد که تعداد معینی از افراد با عدم دریافت مایعات کافی سلامت خود را به خطر می اندازند.

حتی اگر پاسخ دهندگانی که میزان پایین مصرف آب را دریافت می کردند مایعات کافی دریافت می کردند، به احتمال زیاد آن را از منابعی دریافت می کردند که به طور بالقوه می تواند سلامت آنها را از راه های دیگر به خطر اندازد.

سخن آخر

نیاز بیولوژیکی آب ممکن است با آب ساده یا از طریق غذاها و نوشیدنی های دیگر تامین شود. نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی نشان می دهد که مصرف آب ممکن است با حجم نوشیدنی های شیرین شده با کالری و سایر مایعات مصرفی رابطه معکوس داشته باشد.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/290814#sources

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا