10 فایده دارچین برای سلامتی مبتنی بر شواهد

10 فایده دارچین برای سلامتی مبتنی بر شواهد

10 فایده دارچین برای سلامتی مبتنی بر شواهد کاملا علمی وجود دارد که بر اساس آن می توان به این نتیجه رسید که استفاده از آن می تواند برای سلامتی مفید و موثر باشد. دارچین یک ادویه بسیار خوشمزه است. هزاران سال است که این گیاه به دلیل خواص دارویی خود دارای ارزش است. امروزه علم مدرن چیزی را که مردم از دیرباز می دانستند تأیید کرده است. در این مقااله 10 فایده دارچین برای سلامتی وجود دارد که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می شود.

10 فایده دارچین: حاوی ماده ای با خواص دارویی

دارچین ادویه ای است که از پوست داخلی درختان تهیه و از نظر علمی با نام سیناموموم شناخته می شود .این ماده در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است و قدمت آن به مصر باستان بر می گردد. قبلاً نادر و ارزشمند بود و به عنوان هدیه ای مناسب پادشاهان در نظر گرفته می شد. این روزها دارچین ارزان است، در هر سوپر مارکت موجود است و به عنوان عنصری در غذاها و دستور العمل های مختلف یافت می شود.

دارچین با بریدن ساقه درختان دارچین تهیه می شود. سپس پوست داخلی استخراج شده و قسمت های چوبی آن برداشته می شود. وقتی خشک می شود، نوارهایی شکل می دهد که به شکل رول در می آیند، که به آنها چوب دارچین می گویند. این چوب ها را می توان آسیاب کرد تا به شکل پودر دارچین درآید. بو و طعم متمایز دارچین به دلیل قسمت روغنی آن است که در ترکیب سینامالدهید بسیار زیاد وجود دارد. دانشمندان معتقدند که این ترکیب مسئول بیشتر تأثیرات قوی دارچین بر سلامتی و متابولیسم است. دارچین یک ادویه محبوب است. سرشار از سینامالدئید است که تصور می شود مسئول بیشتر فواید دارچین برای سلامتی است.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

10 فایده دارچین: دارچین حاوی آنتی اکسیدان

10 فایده دارچین برای سلامتی مبتنی بر شواهد | پزشکت

آنتی اکسیدان ها بدن شما را از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. دارچین سرشار از آنتی اکسیدان های قوی مانند پلی فنول است. در تحقیقی که فعالیت آنتی اکسیدانی 26 ادویه را مقایسه کرد، دارچین به عنوان برنده واضح شناخته شد، حتی از “غذاهای فوق العاده” مانند سیر و پونه کوهی پیشی گرفت. در واقع، آنقدر قوی است که می توان از دارچین به عنوان یک نگهدارنده طبیعی غذا استفاده کرد.

خواص ضد التهابی دارچین

التهاب فوق العاده مهم است. این به بدن شما در مبارزه با عفونت ها و ترمیم آسیب بافتی کمک می کند. با این حال، التهاب زمانی می تواند مشکل ساز شود که مزمن باشد و علیه بافت های بدن شما باشد. دارچین ممکن است در این زمینه مفید باشد. مطالعات نشان می دهد که این ادویه و آنتی اکسیدان های آن دارای خواص ضد التهابی قوی هستند

کاهش خطر بیماری های قلبی

دارچین با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، شایع ترین علت مرگ زودرس در جهان ارتباط دارد. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، 1 گرم یا حدود نیم قاشق چایخوری دارچین در روز اثرات مفیدی بر نشانگرهای خون دارد. سطح کلسترول تام، کلسترول LDL “بد” و تری گلیسیرید را کاهش می دهد، در حالی که کلسترول HDL “خوب” ثابت می ماند. اخیراً، یک مطالعه مروری بزرگ به این نتیجه رسید که دوز دارچین فقط 120 میلی گرم در روز می تواند این تأثیرات را داشته باشد. در این مطالعه، دارچین همچنین سطح کلسترول HDL “خوب” را افزایش داد.

در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که دارچین فشار خون را کاهش می دهد. در صورت ترکیب، همه این عوامل ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به شدت کاهش دهد. دارچین ممکن است برخی از عوامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی، از جمله کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون را بهبود بخشد.

کاهش سطح قند خون را پایین و دارای اثر ضد دیابت قوی

10 فایده دارچین برای سلامتی مبتنی بر شواهد | پزشکت

دارچین به دلیل خواص کاهنده قند خون شناخته شده است .دارچین جدا از اثرات مفید بر مقاومت به انسولین، می تواند قند خون را با چندین مکانیسم دیگر کاهش دهد. اول، نشان داده شده است که دارچین میزان گلوکز وارد شده به جریان خون را بعد از غذا کاهش می دهد. این کار را با تداخل با آنزیم های گوارشی متعدد انجام می دهد، که باعث تجزیه کربوهیدرات ها در دستگاه گوارش شما می شود.  ثانیاً، ترکیب دارچین می تواند با تقلید از انسولین بر سلول ها تأثیر بگذارد.

این امر میزان جذب گلوکز توسط سلول های شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد، اگرچه بسیار کندتر از خود انسولین عمل می کند. مطالعات انسانی متعددی اثرات ضد دیابت دارچین را تأیید کرده است و نشان می دهد که می تواند سطح قند خون ناشتا را 10 تا 29 درصد کاهش دهد. دوز موثر معمولاً 1 تا 6 گرم یا حدود 0.5 تا 2 قاشق چایخوری دارچین در روز است. برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کاهش سطح قند خون، 15 راه آسان برای کاهش طبیعی قند خون را بررسی کنید .نشان داده شده است که دارچین سطح قند خون ناشتا را کاهش می دهد و دارای اثر ضد دیابتی قوی بین 1 تا 6 گرم یا 0.5 تا 2 قاشق چای خوری در روز است.

افزایش حساسیت به هورمون انسولین

10 فایده دارچین برای سلامتی مبتنی بر شواهد | پزشکت

انسولین یکی از هورمون های کلیدی است که متابولیسم و ​​مصرف انرژی را تنظیم می کند. همچنین برای انتقال قند خون از جریان خون به سلول های شما ضروری است. مشکل این است که بسیاری از مردم در برابر اثرات انسولین مقاوم هستند. این به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می شود . خبر خوب این است که دارچین می تواند مقاومت انسولین را به میزان چشمگیری کاهش دهد و به این هورمون مهم کمک می کند تا کار خود را انجام دهد. با افزایش حساسیت به انسولین، دارچین می تواند سطح قند خون را کاهش دهد، همانطور که در فصل بعدی مورد بحث قرار گرفت.

موثر بر بیماری های عصبی

بیماریهای عصبی با از دست دادن تدریجی ساختار یا عملکرد سلولهای مغزی مشخص می شوند. آلزایمر و پارکینسون دو نوع شایع هستند.

به نظر می رسد دو ترکیب موجود در دارچین از تجمع پروتئینی به نام tau در مغز جلوگیری می کند، که یکی از علائم بارز بیماری آلزایمر است. در مطالعه ای روی موش های مبتلا به بیماری پارکینسون، دارچین به محافظت از نورون ها، نرمال شدن سطح انتقال دهنده های عصبی و بهبود عملکرد حرکتی کمک کرد. این اثرات باید در انسان بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد. نشان داده شده است که دارچین در مطالعات مختلف روی حیوانات منجر به بهبودهای مختلف برای بیماری آلزایمر و پارکینسون می شود. با این حال، تحقیقات انسانی کم است.

حفاظت در برابر سرطان

سرطان یک بیماری جدی است که با رشد سلول های کنترل نشده مشخص می شود. دارچین به دلیل استفاده بالقوه از آن در پیشگیری و درمان سرطان به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. به طور کلی، شواهد به مطالعات لوله آزمایش و حیوانات محدود می شود، که نشان می دهد عصاره دارچین ممکن است در برابر سرطان محافظت کند. با کاهش رشد سلول های سرطانی و تشکیل عروق خونی در تومورها عمل می کند و به نظر می رسد برای سلول های سرطانی سمی بوده و باعث مرگ سلول ها می شود.

مطالعه ای روی موش های مبتلا به سرطان روده بزرگ نشان داد که دارچین فعال کننده قوی آنزیم های سم زدایی در روده بزرگ است و از رشد بیشتر سرطان محافظت می کند. این یافته ها با آزمایشات لوله آزمایش پشتیبانی می شود که نشان می دهد دارچین پاسخ های آنتی اکسیدانی محافظتی را در سلول های روده بزرگ انسان فعال می کند . این که آیا دارچین بر زندگی تأثیر می گذارد، تنفس انسان ها باید در مطالعات کنترل شده تأیید شود.

مبارزه با عفونت های باکتریایی و قارچی

10 فایده دارچین برای سلامتی مبتنی بر شواهد | پزشکت

سینامالدهید، یکی از اجزای اصلی فعال دارچین، ممکن است به مبارزه با انواع عفونت ها کمک کند. روغن دارچین به طور موثری عفونت های دستگاه تنفسی ناشی از قارچ ها را درمان می کند. همچنین می تواند رشد برخی از باکتری ها از جمله لیستریا و سالمونلا را مهار کند.

با این حال، شواهد محدود است و تا کنون ثابت نشده است که دارچین می تواند عفونت ها را در جاهای دیگر بدن کاهش دهد.

اثرات ضد میکروبی دارچین همچنین ممکن است به جلوگیری از پوسیدگی دندان و کاهش بوی بد دهان کمک کند.

10 فایده دارچین: مبارزه با ویروس HIV

HIV ویروسی است که به تدریج سیستم ایمنی بدن شما را از بین می برد، که در صورت عدم درمان می تواند در نهایت منجر به ایدز شود. تصور می شود که دارچین استخراج شده از انواع کاسیا به مبارزه با HIV-1، رایج ترین گونه ویروس HIV در انسان کمک می کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی با بررسی سلولهای آلوده به HIV نشان داد که دارچین در بین 69 گیاه دارویی مورد مطالعه موثرترین درمان بود. برای تأیید این اثرات به آزمایشات انسانی نیاز است.

سخن آخر

مطالعات نشان داده است که دارچین می تواند به مبارزه با HIV-1، نوع اصلی ویروس HIV در انسان کمک کند. بهتر است از دارچین “واقعی”   استفاده کنید. همه دارچین ها برابر نیستند. گونه Cassia حاوی مقادیر قابل توجهی از ترکیب به نام کومارین است که تصور می شود مصرف آن در دوزهای زیاد مضر است.

همه دارچین باید فواید سلامتی داشته باشند، اما Cassia ممکن است در دوزهای زیاد به دلیل محتوای کومارین مشکل ایجاد کند.

سیلان دارچین “واقعی”   در این زمینه بسیار بهتر است. مطالعات نشان می دهد که میزان آن در کومارین بسیار کمتر از انواع کاسیا است. متأسفانه بیشتر دارچین هایی که در سوپرمارکت ها یافت می شود، ارزان ترین نوع کاسیا است.

در پایان روز، دارچین یکی از خوشمزه ترین و سالم ترین ادویه جات روی کره زمین است. این می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. عوامل خطرساز بیماری های قلبی را کاهش دهد. دارای مزایای بی شمار دیگری برای سلامتی باشد.

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon#TOC_TITLE_HDR_1

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط تلفنی با پزشک متخصص اینجا کلیک کنید
+ +