تغذیه

چای بادرنجبویه و مزایای آن

چای بادرنجبویه ممکن است فواید زیادی، از جمله تسکین اضطراب و پیشگیری از بروز عفونت، داشته باشد. بسیاری از مردم بر این باورند که چای بادرنجبویه فواید متعددی برای سلامتی دارد، اما محققان هنوز مطالعات وسیع و کافی برای اثبات این فواید انجام نداده ‌اند.

بادرنجبویه، که به آن سیترونلا نیز می گویند، گیاهی بلند و ساقه دار است. این علف، عطر و بویی تازه، لیمویی و شبیه طعم مرکبات دارد. این علف، یک محصول پر کاربرد در آشپزی تایلندی بوده و دافع حشرات است. اسانس بادرنجبویه در رایحه درمانی برای خوشبو کردن هوا، کاهش استرس و بهبود خلق و خو استفاده می شود.

این گیاه دارای برگ های بلندی است که شبیه برگ های علف های دریایی است. در حالی که تخمین زده می شود 55 گونه بادرنجبویه وجود دارد، تنها گونه های هند شرقی و هند غربی برای استفاده در آشپزی مناسب هستند. چندین محقق به بررسی فواید و تاثیرات دارویی نوشیدن چای بادرنجبویه پرداخته و تحقیقاتی انجام داده اند.

همچنین، چای بادرنجبویه به عنوان یک داروی سنتی برای بهبود خواب، تسکین درد و تقویت سیستم ایمنی افراد استفاده می شود. یکی از محبوب ترین راه ها برای لذت بردن از علف لیمو، تهیه چای و دم نوش آن است. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بدانید که چگونه نوشیدن چای بادرنجبویه ممکن است به بهبود سلامتی افراد مختلف، کمک کند.

فواید چای علف لیمو برای سلامتی بدن

چای بادرنجبویه و مزایای آن برای بدن | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

پزشکان می ‌دانند که این چای می ‌تواند به مبارزه با رادیکال ‌های آزاد کمک کرده و در نتیجه بروز التهاب در بدن کاهش یابد. بادرنجبویه حاوی ترکیبات ضد التهاب اسید کلروژنیک، ایزورینتین و سورتیاجاپونین است. التهاب، عامل بسیاری از شرایط نامطلوب سلامتی از جمله درد و بیماری قلبی است.

به این ترتیب، چای بادرنجبویه می تواند یک نوشیدنی مفید برای افراد باشد. از جمله فواید نوشیدن چای علف لیمو، عبارت اند از:

چای بادرنجبویه و رفع اضطراب

بسیاری از مردم نوشیدن چای داغ را آرامش بخش می دانند، اما چای بادرنجبویه ممکن است خواص کاهش اضطراب بیشتری داشته باشد. به گفته مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering، بوییدن بادرنجبویه ممکن است به افراد مبتلا به اضطراب کمک کند.

اگرچه برخی از مردم در حال حاضر برای تسکین استرس و اضطراب، اسانس بادرنجبویه را استنشاق می کنند، اما محققان هنوز به شواهد بیشتری نیاز دارند تا بتوانند این مزیت را تایید کنند.

نوشته های مشابه

کاهش کلسترول

به نظر می رسد که مصرف عصاره علف لیمو، باعث کاهش کلسترول در حیوانات می شود. یک مطالعه اشاره می کند که واکنش به این محصول، وابسته به دوز مصرفی است. این بدان معناست که مقادیر بیشتر بادرنجبویه ممکن است کلسترول را بیشتر کاهش دهند.

پیشگیری از بروز عفونت

با توجه به گفته مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering، نتایج یک مطالعه نشان می دهد که بادرنجبویه ممکن است برخی از قابلیت های پیشگیری از عفونت را داشته باشد. به عنوان مثال، به نظر می ‌رسد که این گیاه باعث کاهش بروز برفک می ‌شود.

برفک، یک عفونت قارچی است که معمولاً افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مانند افراد مبتلا به HIV را، تحت تأثیر قرار می ‌دهد.

تقویت سلامت دهان و دندان

چای بادرنجبویه و مزایای آن برای بدن | پزشکت

در بسیاری از کشورهایی که گیاه بادرنجبویه بومی آن منطقه است، مردم ساقه‌ های بادرنجبویه را می ‌جوند. آن ها این کار‌ را به عنوان راهی برای بهبود سلامت دندان ‌ها و حفظ احساس تمیزی دهان می‌ دانند. در یک مطالعه، محققان دریافتند که عصاره های گیاهی علف لیمو، یکی از قوی ترین مهارکننده های رشد باکتری در نمونه های آزمایشگاهی است.

آنها از باکتری هایی از جمله استرپتوکوکوس سانگوئینیس استفاده کردند که می توانند باعث ایجاد حفره در دهان و یا پوسیدگی دندان شوند.

چای بادرنجبویه و تسکین درد

مطابق با یافته های یک مطالعه، بادرنجبویه ممکن است درد را مهار کند. این بدان معناست که نوشیدن چای علف لیمو، به طور بالقوه می تواند به پیشگیری از بروز احساس درد در فرد کمک کند.

افزایش سطح گلبول های قرمز خون

نتایج یک مطالعه در سال 2015 نشان می دهد که نوشیدن روزانه دمنوش چای بادرنجبویه به مدت 30 روز می تواند غلظت هموگلوبین، حجم سلول ها و تعداد گلبول های قرمز را در بدن افزایش دهد. محققان در ابتدا و سپس در 10 و 30 روز پس از مطالعه، از 105 فرد انسانی، آزمایش خون گرفتند. آنها به این نتیجه رسیدند که نوشیدن چای علف لیمو، تشکیل گلبول های قرمز خون را افزایش می دهد. در حالی که آنها به طور دقیق مشخص نکردند که بادرنجبویه چگونه این کار را انجام می دهد. اما نشان دادند که خواص آنتی اکسیدانی چای می تواند نقشی در انجام این کار داشته باشد.

رفع نفخ

نوشیدن چای بادرنجبویه می تواند اثرات مدر و ادرار آور داشته باشد. به این معنی که کلیه ها را تحریک می کند تا ادرار بیشتری از حد معمول تولید شود. طبق یافته های یک مطالعه، که در مقیاس کوچک و در مجله تغذیه کلیوی انجام شد، نوشیدن چای علف لیمو، دفع و میزان ادرار را بیشتر از سایر نوشیدنی ها افزایش می دهد.

این اثر ادرارآور بر بدن، در مواردی که احتباس آب منجر به بروز نفخ می شود، می تواند مفید باشد. این عارضه، یکی از علائم شایع سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است.

خاصیت آنتی اکسیدانی علف لیمو

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی، بادرنجبویه حاوی چندین آنتی اکسیدان است که می تواند در دفع رادیکال های آزاد در بدن شما کمک کند. این اکسیدان ها، ممکن است باعث بروز بیماری های مختلف شوند.

آنتی اکسیدان های مورد نظر در علف لیمو، شامل کلروژنیک اسید، ایزواورانتین و سورتیاجاپونین هستند. این آنتی اکسیدان ها ممکن است به پیشگیری از بروز اختلال در عملکرد سلول های داخل عروق کرونر کمک کنند.

خاصیت ضد میکروبی

چای بادرنجبویه و مزایای آن برای بدن | پزشکت

چای بادرنجبویه، به علت داشتن خواص ضد میکروبی، ممکن است به درمان عفونت ها و مشکلات پوسیدگی دندان کمک کند. طبق یک بررسی اسانس بادرنجبویه توانایی ضد میکروبی را در برابر باکتری استرپتوکوک موتانس، باکتری مسئول پوسیدگی دندان، نشان داد. به علاوه، یک پژوهش نشان داد که روغن بادرنجبویه و یون ‌های نقره، ممکن است با هم علیه چندین نوع باکتری و قارچ در شرایط آزمایشگاهی، فعالیت ضد میکروبی نشان دهند.

خاصیت ضد التهابی

تصور می شود که التهاب، در بروز بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری قلبی و سکته، نقش دارد. با توجه به گفته مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ، دو ترکیب اصلی موجود در علف لیمو، یعنی سیترال و جناریال، مسئول فواید ضد التهابی آن هستند. گفته می شود که این ترکیبات، به توقف انتشار برخی از نشانگرهای ایجاد کننده التهاب در بدن، کمک می کنند.

کاهش احتمال ابتلا به سرطان

تصور می شود که سیترال موجود در بادرنجبویه دارای توانایی های ضد سرطانی قوی در برابر برخی از رده های سلولی سرطانی است. چندین ترکیب بادرنجبویه به مبارزه با سرطان کمک می کنند. این امر یا با ایجاد مرگ سلولی به طور مستقیم یا تقویت سیستم ایمنی شما رخ می دهد تا بدن شما بهتر بتواند به تنهایی، با سرطان مبارزه کند.

گاهی اوقات، از چای بادرنجبویه به عنوان یک درمان کمکی در طول شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می شود. این محصول گیاهی، فقط باید تحت نظر یک متخصص انکولوژی استفاده شود.

بهبود گوارش

یک فنجان چای بادرنجبویه، یک درمان جایگزین برای ناراحتی معده، گرفتگی معده و سایر مشکلات گوارشی است. یک مطالعه در سال 2012 که روی جوندگان انجام شد، نشان داد که بادرنجبویه ممکن است در برابر زخم معده نیز موثر باشد. این مطالعه نشان داد که اسانس برگ های بادرنجبویه می تواند به محافظت از پوشش معده در برابر آسیب آسپرین و اتانول کمک کند. مصرف منظم آسپرین یکی از علل شایع بروز زخم معده است.

اثرات ادرار آور

در دنیای سلامت طبیعی، علف لیمو، به عنوان یک گیاه ادرارآور شناخته شده است. یک دیورتیک باعث می شود که بیشتر ادرار کنید. ادرار بیشتر، بدن شما را از شر مایعات و سدیم اضافی خلاص می کند. در صورت ابتلا به نارسایی قلبی، نارسایی کبد یا ادم، در اغلب اوقات دیورتیک ها تجویز می شوند.

یک مطالعه در سال 2001 که اثرات چای بادرنجبویه را در موش ‌ها ارزیابی کرد، نشان داد که علف لیمو، فعالیت ادرار آوری مشابه چای سبز را، بدون ایجاد آسیب به اندام ‌ها یا سایر عوارض جانبی، به همراه دارد. برای این مطالعه، چای بادرنجبویه در یک دوره شش هفته ای به موش ها داده شد.

کاهش فشار خون سیستولیک

چای بادرنجبویه و مزایای آن برای بدن | پزشکت

در یک مطالعه مشاهده ‌ای در سال 2012 ، به 72 داوطلب مرد، چای بادرنجبویه یا چای سبز داده شد. کسانی که چای بادرنجبویه مصرف کردند، کاهش متوسطی در فشار خون سیستولیک و افزایش خفیف فشار خون دیاستولیک را تجربه کردند. با این حال، شما باید همواره با یک‌ پزشک مشورت کنید.

اگر چه این یافته ها در صورت داشتن فشار خون سیستولیک بالا، قابل تحسین است، اما محققان هشدار می دهند که افراد مبتلا به مشکلات قلبی باید در حد اعتدال از بادرنجبویه استفاده کنند. این محصول گیاهی می تواند به شما کمک کند از افت خطرناک ضربان قلب یا افزایش فشار دیاستولیک پیشگیری کنید.

تنظیم کلسترول خون

کلسترول بالا ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد. مطالعه منتشر شده در مجله فناوری و تحقیقات دارویی پیشرفته، نشان داد که عصاره روغن بادرنجبویه به کاهش کلسترول در حیوانات کمک می کند. کاهش کلسترول بستگی به دوز مصرفی داشت.

در سال 2011، تحقیقات بیشتر روی موش ها، ایمنی طولانی مدت مصرف 100 میلی گرم اسانس بادرنجبویه را در روز تایید کرد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا بدانیم آیا چای بادرنجبویه اثراتی مشابه روغن بادرنجبویه دارد یا خیر.

کاهش وزن

چای بادرنجبویه به عنوان یک چای سم زدا برای شروع متابولیسم و کمک به کاهش وزن استفاده می شود. با این حال، بیشتر تحقیقات در مورد بادرنجبویه و کاهش وزن عامیانه است، نه علمی. از آن جایی که بادرنجبویه یک ادرار آور طبیعی است، اگر به اندازه کافی از آن بنوشید، احتمالاً چند پوند وزن کم خواهید کرد.

به طور کلی، جایگزینی نوشابه ها و سایر نوشیدنی های شیرین شده حاوی قند در رژیم غذایی، با دمنوش های گیاهی مانند بادرنجبویه ممکن است به شما در رسیدن به اهداف کاهش وزن تان کمک کند. با این حال، شما نباید به طور منفرد و افراطی، چای بادرنجبویه بنوشید. این کار می تواند خطر بروز عوارض جانبی را در شما افزایش دهد. سعی کنید فنجان های چای بادرنجبویه را با آب یا سایر نوشیدنی های شیرین نشده جایگزین کنید.

منبع
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321969#benefitshttps://www.healthline.com/health/food-nutrition/lemongrass-tea#side-effects-and-risks

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا با پزشکان آنلاین صحبت کنید