لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

فواید هندوانه

فواید هندوانه | پزشکت

فهرست مطالب

فواید هندوانه

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

فواید هندوانه بیشتر به ترکیبات آن مربوط می شود که سرشار از ویتامین C، ویتامین A و بسیاری از ترکیبات گیاهی سالم است. نوشیدن آب آن یک روش مهم برای هیدراته نگه داشتن بدن است. با این حال، خوردن غذاهایی که محتوای آب زیادی دارند نیز می تواند موثر باشد. جالب است بدانید که هندوانه 92٪ آب دارد. علاوه بر این، داشتن آب زیاد آن، منجر به احساس سیری در شما می شود.

هندوانه همچنین دارای مقدار زیادی کاروتنوئید از جمله بتاکاروتن و لیکوپن است. به علاوه، دارای سیترولین، یک اسید آمینه مهم است.

سایر فواید هندوانه، عبارتند از:

پیشگیری از سرطان، از فواید هندوانه می باشد.

محققان لیکوپن و سایر ترکیبات گیاهی موجود در هندوانه را از نظر اثرات ضد سرطانی بررسی کرده اند. اگرچه مصرف لیکوپن با خطر کمتری در ابتلا به برخی انواع سرطان همراه است، اما نتایج مطالعه متفاوت است. به نظر می رسد قوی ترین ارتباط تاکنون بین لیکوپن و سرطان های دستگاه گوارش باشد. به نظر می رسد مصرف هندوانه با کاهش فاکتور رشد انسولین مانند (IGF) خطر سرطان را کاهش می دهد. سطح بالای IGF با سرطان ارتباط دارد .به طور کلی، برخی از ترکیبات موجود در هندوانه، از جمله کوکوربیتاسین E و لیکوپن، برای پتانسیل آنها در جلوگیری از سرطان مورد مطالعه قرار گرفته اند، اگرچه نتایج مطالعه متفاوت است.

بهبود سلامت قلب

فواید هندوانه | پزشکت

بیماری قلبی شماره یک علت مرگ در سراسر جهان است. عوامل سبک زندگی، از جمله رژیم غذایی، ممکن است با کاهش فشار خون و سطح کلسترول، خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد. چندین ماده مغذی موجود در هندوانه فواید خاصی برای سلامت قلب دارد.

مطالعات نشان می دهد که لیکوپن ممکن است در کاهش کلسترول و فشار خون موثر باشد. همچنین می تواند از آسیب اکسیداتیو به کلسترول جلوگیری کند. لیکوپن همچنین ممکن است سفتی و ضخامت دیواره شریان ها را کاهش دهد.

هندوانه همچنین حاوی سیترولین، یک اسید آمینه است که ممکن است سطح اکسید نیتریک را در بدن افزایش دهد. اکسید نیتریک به رگ های خونی شما کمک می کند، که فشار خون را کاهش می دهد.

ویتامین ها و مواد معدنی دیگر موجود در هندوانه مانند ویتامین های A، B6، C، منیزیم و پتاسیم برای سلامت قلب مفید هستند.

کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو

التهاب عامل اصلی بسیاری از بیماری های مزمن است. هندوانه ممکن است به کاهش التهاب و آسیب اکسیداتیو کمک کند، زیرا غنی از آنتی اکسیدان های ضد التهابی لیکوپن و ویتامین C است. در مطالعه ای در سال 2015، موش های آزمایشگاهی با مکمل پودر هندوانه تغذیه شدند تا رژیم غذایی ناسالم را تکمیل کنند. در مقایسه با گروه کنترل، آنها سطح کمتری از مارکر التهابی پروتئین واکنش پذیر C و استرس اکسیداتیو کمتری را ایجاد کردند.

لیکوپن به عنوان یک آنتی اکسیدان، ممکن است برای سلامت مغز نیز مفید باشد. به عنوان مثال، ممکن است در به تأخیر انداختن شروع و پیشرفت بیماری آلزایمر موثر باشد.

پیشگیری از تخریب ماکولا

لیکوپن در چندین قسمت چشم وجود دارد و به محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو و التهاب کمک می کند. همچنین ممکن است از تخریب ماکولای وابسته به سن (AMD) جلوگیری کند. AMD یک مشکل شایع چشم است که می تواند باعث کوری در سالمندان شود.

نقش لیکوپن به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدان و ضد التهاب می تواند از رشد و بدتر شدن AMD جلوگیری کند.

رفع درد عضلات یکی از فواید هندوانه می باشد.

سیترولین، یک اسید آمینه موجود در هندوانه، ممکن است درد عضلات را کاهش دهد. همچنین به صورت مکمل در دسترس است.

جالب اینجاست که به نظر می رسد آب هندوانه باعث افزایش جذب سیترولین می شود. آب هندوانه بعنوان یک نوشیدنی انرژی زا بعد از ورزش مقداری پتانسیل دارد. سیترولین ممکن است تا حدی مسئول اثر آن در کاهش درد عضلات باشد.

فواید هندوانه برای پوست و مو

فواید هندوانه | پزشکت

دو ویتامین A و C موجود در هندوانه برای سلامت پوست و مو مهم هستند.

  • ویتامین C به بدن شما در ساخت کلاژن کمک می کند، پروتئینی که پوست را لطیف و موهای شما را قوی نگه می دارد.
  • ویتامین A همچنین برای سلامت پوست مهم است زیرا به ایجاد و ترمیم سلول های پوستی کمک می کند. بدون ویتامین A کافی، پوست شما خشک و پوسته پوسته می شود.
  • لیکوپن و بتا کاروتن نیز ممکن است به محافظت از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی کمک کنند.

بهبود دستگاه گوارش

هندوانه حاوی مقدار زیادی آب و مقدار کمی فیبر است که هر دو برای هضم سالم مهم هستند. خوردن میوه ها و سبزیجات سرشار از آب و فیبر، از جمله هندوانه، می تواند برای تقویت حرکات طبیعی روده بسیار مفید باشد.

تاثیر هندوانه بر اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نوعی ناتوانی جنسی در مردان است. برای درمان اختلال نعوظ روشهای درمانی مختلفی وجود دارد. هرکدام از این روش ها نتایج متفاوتی به همراه دارند. ویاگرا یکی از رایج ترین قرص های مصرفی است که برای افزایش توان جنسی و درمان اختلال نعوظ در مردان استفاده می شود. اگرچه تحقیقات در مورد اختلال نعوظ هنوز در مراحل مقدماتی است، اما بررسی ها نشان می دهد که هندوانه می تواند جایگزین مناسب ویاگرا باشد.

ظهور ویاگرا و سایر درمان های نعوظ (ED) انقلابی در دنیای پزشکی جنسی ایجاد کرد. دیگر مردانی که دارای شرایط پزشکی خاص یا بیماری ED بودند، مجبور نبودند که خود را به ناتوانی جنسی تسلیم کنند. با این حال، داروهای ED برای هر مردی موثر نیست. برخی از مردان عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو مانند درد قفسه سینه و بیماری های قلبی را تجربه می کنند.

برای مردانی که نمی توانند ویاگرا مصرف کنند، هندوانه یک گزینه بی خطر است. به نظر نمی رسد که مصرف دارو در این عده از افراد عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

هندوانه چگونه به درمان ED کمک می کند؟

فواید هندوانه | پزشکت

هندوانه دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و همچنین ترکیبات طبیعی مفید برای بدن است. سیترولین به طور طبیعی در هندوانه وجود داشته و می تواند نعوظ بهتری را ایجاد کند. هندوانه منبع طبیعی سیترولین است. سیترولین یک اسید آمینه است که می تواند نعوظ بهتری را در مردان ایجاد کند.

اغلب مردان مبتلا به اختلال نعوظ از داروی ویاگرا برای درمان مشکل خود استفاده می کنند. ویاگرا باعث افزایش جریان خون در آلت تناسلی مردان می شود. این دارو به مرد اجازه می دهد هنگام تحریک راحت تر بتواند به حالت نعوظ برسد. سیترولین نیز همان کار را انجام می دهد، اگرچه به روشی متفاوت با ویاگرا عمل می کند.

بررسی ها نشان می دهد که بدن سیترولین را به اسید آمینه دیگری به نام آرژنین تبدیل می کند. آرژنین به اکسید نیتریک تبدیل می شود. اکسید نیتریک رگ های خونی را به طور گسترده تری باز کرده و باعث افزایش جریان خون در آلت تناسلی و در نتیجه بهبود نعوظ می شود.

از آنجا که بخش بیشتری از هندوانه از آب تشکیل شده است، بیشترین غلظت سیترولین از آب هندوانه غلیظ حاصل می شود. مردانی که می خواهند هندوانه را به عنوان یک ویاگرای طبیعی برای درمان اختلال نعوظ خود مصرف کنند، ممکن است با آب هندوانه به نتایج بهتری برسند.

از  فواید هندوانه، افزایش نعوظ است.

بررسی ها نشان می دهد که هندوانه می تواند جایگزین مطمئنی برای ویاگرا باشد. مصرف این میوه مفید علاوه بر اینکه هیچ گونه عوارض جانبی ندارد می تواند به اختلال نعوظ کمک کند.

تحقیقات در مورد اثرات سیترولین و هندوانه در درمان اختلال نعوظ نسبتاً جدید است. بیشتر مطالعات فقط بر روی حیوانات انجام شده است. به همین علت، هنوز به طور قطعی اثبات نشده است که هندوانه می تواند به عنوان یک ویاگرا طبیعی در بدن عمل کند.

تحقیقاتی که در سال 2014 بر روی موش های نر انجام شد، نشان داد که مصرف آب هندوانه باعث می شود که موش های نر جفت گیری بیشتری داشته باشند. در نتیجه مصرف هندوانه و یا عصاره آن علاوه بر درمان اختلال نعوظ باعث افزایش میل جنسی مردان نیز می شود.

خطرات کمی در مصرف هندوانه وجود دارد. این بدان معنی است که اکثر مردان با خیال راحت می توانند آب هندوانه یا مکمل های سیترولین را به عنوان جایگزین ویاگرا امتحان کنند.

به طور کلی در مردان مبتلا به اختلال نعوظ میزان کمتری از یک یا هر دو اسید آمینه سیترولین یا آرژنین وجود دارد. این نشان می دهد که افزایش سطح سیترولین یا آرژنین یا هر دو می تواند عملکرد نعوظ را بهبود بخشد.

هشدار!

مردان باید توجه داشته باشند که هندوانه به احتمال زیاد به اندازه داروی ویاگرا موثر نیست. برای مردانی که نتوانسته اند با ویاگرا نعوظ داشته باشند، مصرف هندوانه نیز احتمالا تاثیری در درمان اختلال نعوظ نخواهد داشت.

این بدان دلیل است که هندوانه دقیقاً مانند ویاگرا جریان خون در آلت تناسلی را افزایش می دهد. اگر مسئله دیگری مانند آسیب عصبی در رابطه با ED ایجاد شده باشد، افزایش جریان خون ممکن است کمکی به درمان شما نکند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) سیترولین را به عنوان درمانی برای ED تأیید نکرده است. برای تایید موثر بودن سیترولین در درمان اختلال نعوظ هنوز به آزمایشات بیشتری نیاز است.

خطرات و فواید هندوانه برای درمان اختلال نعوظ

فواید هندوانه | پزشکت

هندوانه حتی در مقادیر زیاد نیز بی خطر است. تا زمانی که شما حساسیت یا دیابت نداشته باشید، می توانید هندوانه را با خیال راحت مصرف کنید. علائم آلرژی به هندوانه مانند دیگر آلرژی های غذایی است. علائم این آلرژی خارش، قرمزی و تورم است. این علائم معمولا در دهان و گلو ظاهر می شوند.

مردان مبتلا به دیابت باید در مورد مقدار هندوانه مناسب برای مصرف، با پزشک خود مشورت کنند کنند. هندوانه و سایر میوه ها می توانند سطح قند خون را افزایش دهند. بنابراین خوردن مقادیر زیاد هندوانه ممکن است برای برخی از افراد دیابتی مضر باشد.

افراط در مصرف هر ماده غذایی مضر است. هندوانه کالری کمی دارد اما مصرف بیش از حد هر ماده غذایی منجر به افزایش وزن می شود. خوردن مقادیر زیاد از هر نوع غذا عاقلانه نیست، به خصوص اگر این کار باعث درد روده یا احساس سیری ناخوشایند شود.

هیچ عارضه جانبی در ارتباط با مصرف هندوانه در مردان وجود ندارد. به همین ترتیب، استفاده از هندوانه به عنوان جایگزین ویاگرا هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

مصرف هندوانه و خطر سندرم آلرژی دهان

میوه واقعی احتمالاً خطری ندارد. با این حال، اگر حساسیت به گرده دارید، بهتر است در مصرف آن احتیاط کنید. برخی از افرادی که به گرده آلرژی دارند ممکن است نسبت به مصرف میوه های خام و سبزیجات واکنش های آلرژیک از خود بروز دهند. این وضعیت سندرم آلرژی دهان (OAS) نامیده می شود. OAS معمولاً علائم خفیفی مانند بثورات پوستی ایجاد می کند. به ندرت، می تواند واکنش های شدیدتری مانند مشکلات تنفسی ایجاد کند. در فصل آلرژی  با احتیاط بیشتری از بروز واکنشهای احتمالی جلوگیری کنید. اگر آسم دارید، قبل از استفاده از مکمل ها، از پزشک خود در مورد مصرف مکمل ها سوال کنید.

ال سیترولین می تواند با داروهای تجویز شده برای مشکلات زیر تداخل داشته باشد:

  • فشار خون بالا
  • اختلالات عصبی
  • بیماری قلب و عروقی

منابع دیگر ال سیترولین

فواید هندوانه | پزشکت

مردان برای درمان اختلال نعوظ لازم است روزانه حدود 3/2 فنجان هندوانه خرد شده بخورند تا با سطح L- سیترولین موجود در مکمل ها مطابقت داشته باشد. ال سیترولین در پوست و میوه هندوانه وجود دارد. انواع هندوانه نارنجی و زرد دارای سیترولین بالاتری هستند. در حالیکه هندوانه قرمز حاوی سیترولین کمتری است.

همچنین ال سیترولین به طور طبیعی در برخی از غذاهای دیگر سیر، ماهی و حبوبات نیز به مقدار زیاد وجود دارد.

سخن آخر

هندوانه می تواند یکی از روش های طبیعی برای کاهش ایمنی ED باشد. خوردن هندوانه به تنهایی احتمالاً مسئله را در طولانی مدت حل نخواهد کرد. زیرا ED اغلب علامت یک بیماری زمینه ای دیگر مانند کلسترول بالا است. برای کمک به مدیریت مشکلات بهداشتی احتمالی باید به پزشک خود مراجعه کنید. حل این موارد احتمالاً ED را بهبود می بخشد.

در عین حال، خوردن مقادیر متوسط ​​هندوانه نمی تواند ضرری داشته باشد. نه تنها منجر به بهبود میل جنسی می شود، بلکه با مصرف آن از مزایای آنتی اکسیدانی میوه مانند میوه های موجود در ویتامین های A و C نیز بهره خواهید برد.

مکمل های ال سیترولین ممکن است برای ED موثر نباشند. همچنین آنها به اندازه ویاگرا مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320440#conclusion

https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/watermelon-viagra

https://www.healthline.com/nutrition/watermelon-health-benefits#TOC_TITLE_HDR_2

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

1 / 5. تعداد رای ها: 1

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز