کوکاتیل و رفتارهایش را بشناسید.

کوکاتیل یا عروس هلندی بدون شک یکی از محبوب ترین و زیباترین پرندگان اهلی است. این پرندگان به دلایل زیادی برای حیوانات خانگی عالی هستند. شاید این به علت شخصیت، ظرافت و هوشمندی و مهربان بودن آنها باشد که توجه ما را جلب می کند. هنگام نگهداری از آن ها، باید بدانیم که چگونه از آنها مراقبت و رفتار آنها را درک کنیم. مهم است که بدانیم رفتارهای خاص آنها به چه معناست و ما چگونه باید با آنها رفتار کنیم.

خصوصیات پرندگان کوکاتیل

کوکاتیل، که پرنده weiro نیز نامیده می شود، از خانواده کاکادوها هستند. کوکاتیل ها بومی استرالیا و طرفداران تالاب ها، مناطق اسکراب و بوته های آن منطقه هستند. با این حال، امروزه آنها یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی در جهان می باشند.

اندازه پرندگان کوکاتیل 12 – 13 اینچ است و در مقایسه با پرندگان بزرگتر کاکادویی که اندازه آنها بین 12 تا 24 اینچ است، کوچکترین عضو خانواده کاکادو هستند. پرهای آنها معمولاً زرد و خاکستری با گونه های نارنجی است. صورت نر زرد یا سفید است، در حالی که صورت ماده در درجه اول خاکستری یا خاکستری روشن است. تاج نعوظ متمایز کوکاتیل، نشان دهنده حالت عاطفی آنها است. این حیوانات از نظر صوتی نیز صدایی بسیار رسا دارند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

شخصیت کوکاتیل

کوکاتیل و رفتارهایش خیلی جذاب بوده بقدری که اگر از آنها به خوبی مراقبت به عمل آمده و همه نیازهای آنها تامین شود، می توانند به مهربانترین حیوانات خانگی تبدیل گردند. کوکاتیل ها حیواناتی بسیار خوش صدا و باهوش هستند، به همین دلیل، نیاز به توجه زیادی دارند و باید با آنها همراه شوید. آنها قطعاً نمی توانند غمگین، تنها و در قفس باشند. توصیه می شود این پرندگان را به صورت جفت خریداری کنید. زیرا حیوانات بسیار اجتماعی هستند و داشتن یک پرنده دیگر، کیفیت زندگی بالاتری را برای آنها فراهم می کند.

کوکاتیل ها یک پیوند قوی با همراهان انسانی خود برقرار می کنند. آنها بسیار مهربان هستند و فرد را در خانه دنبال می کنند. این پیوند به آنها در لحظات افسردگی نیز کمک خواهد کرد. به عنوان نمونه اگر سر و صدای شدیدی ایجاد شود که آنها را بترساند، احتمالاً در ارتباط با شما آرام خواهند شد.

کوکاتیل ها درباره محیط اطراف خود بسیار کنجکاو هستند. محققین با بررسی کوکاتیل و رفتارهایش متوجه شدند که آنها همچنین بسیار بازیگوش و عاشق تعامل با انواع عناصر و اسباب بازی ها هستند. این همان چیزی است که آنها را به چنین حیواناتی لذت بخشی تبدیل می کند.

درک رفتار عروس هلندی

عروس هلندی | پزشکت

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

برای درک کوکاتیل و رفتارهایش و اینکه ما بتوانیم به بهترین وجه نیازهای آنها را تأمین کنیم، باید بدانیم که آنها چه موقع سعی در برقراری ارتباط دارند. نحوه رفتار کوکاتیل وبیان احساسات آنها عبارت است از:

حالت شادی

وقتی کوکاتیل خوشحال می شود، آنها تاج خود را بالا نگه می دارند. همچنین احتمال دارد بال های خود را به هم بزنند تا خوشحالی خود را نشان دهند و به میله ای بچسبند و هنگام آماده شدن برای پرواز وحشیانه دست تکان دهند. این رفتار به عنوان بخشی از آئین خواستگاری نرها نیز انجام می شود.

عصبانیت

احتمال دارد که احساس کنید کوکاتیل ها ناراحت هستند و نمی خواهند آنها را لمس کنید. در این حالت بهتر است آنها را برای مدتی تنها بگذارید، نه به عنوان مجازات، فقط برای اینكه بتوانند آرام شوند.

آرامش

هنگامی که آنها آرام باشند، خواهید دید که تاج آنها به عقب افتاده است. همچنین احتمال دارد بال های خود را کشیده و حتی پلک های خود را پایین بیندازند. اگر آنها به پهلو خم می شوند و سر خود را به داخل پرها باز می کنند، آنها احتمالاً خواب می بینند.

توجه

هنگامی که کوکاتیل توجه زیاد دارد، به دلیل صدای خاص یا هنگامی که به آنها پیشنهاد می دهید، چشمهایشان را کاملا باز نگه داشته و تاج خود را بالا می برند.

ترس

وقتی کوکاتیل احساس خطر یا ترس می کند، شروع به بال و فریاد زدن خواهند کرد تا فرار کند. در گوشه ای قرار می گیرد و با حملات سریع مانند گاز گرفتن از خود دفاع می کنند. یک کوکاتیل گاز نمی گیرد مگر اینکه احساس خطر و گوشه گیری کند. اولین گزینه آنها همیشه فرار کردن است. درخواست محبت هنگامی که کوکاتیل ها از سنین جوانی به همراه انسان پرورش می یابند درخواست محبت می کنند.

آنها معمولاً این کار را با پایین آوردن و قرار دادن سر خود روی دست دوست انسانی خود انجام می دهند. کوکاتیل ها به سرعت می فهمند که نوازش و بوسه نشانه عشق است. با این علائم آنها از همراه انسان خود درخواست محبت خواهند کرد. گرسنگی اگر کوکاتیل هنوز جوان است و می خواهد درخواست غذا کند و نیاز به غذا دارد، سر خود را به بالا و پایین تکان می دهد، در حالی که صدایی طولانی ایجاد می کند.

ارتباط صوتی کوکاتیل

عروس هلندی | پزشکت

با بررسی کوکاتیل و رفتارهایش می توان فهمید که این پرندگان، مانند سایر پرندگان، بیشتر ارتباطات خود را بر اساس صوت ها برقرار می کنند. این صداها چند منظور دارند و تا حد زیادی حاصل یادگیری، و نحوه برقراری ارتباط دیگران در اطرافشان از طریق صدا هستند. بنابراین، صداهایی که ایجاد می کنند به شرایط بستگی دارد، گاهی به خاطر این است که با مراقب خود تماس بگیرند، غذا بخواهند، یااحساس خطر می کنند و غیره. انواع زیادی از صداها که درپرندگان وجود دارد، مانند:

  • غرزدن
  • سوت زدن
  • جیغ کشیدن
  • کلیک کردن

همچنین شناخته شده است که کوکاتیل ها از کلمات یا صوت هایی که ما تولید می کنیم تقلید خواهند کرد، بنابراین اگر هنگام خوشحالی فریاد می کشند یا هنگام شنیدن موسیقی سوت می زنند تعجب آور نیست. باید به یاد داشته باشید که نوع ارتباط پرنده خود را از طریق زمانی که با آنها می گذرانید متمایز کنید.

رفتار روزانه عروس هلندی

اگر کوکاتیل دارید، به احتمال زیاد این نوع رفتارها را در زندگی روزمره آنها مشاهده خواهید کرد: نظافت بهداشت برای بسیاری از پرندگان یک عادت بسیار مهم است، به همین دلیل خواهید دید که چگونه کوکاتیل خود را تمیز می کند و اغلب پرهای خود را با منقار شانه می کند. علاوه بر این، نظافت گاهی رفتاری اجتماعی است که در آن پرندگان یکدیگر را در مناطقی که خود پرنده نمی تواند به آن برسد نظیر زیر منقار یا پشت سر تمیز می کنند.

نوک زدن به اشیا وقتی کوکاتیل می خواهد به آنها گوش دهید، آنها سعی می کنند با زدن منقار به اشیا توجه شما را جلب کنند. بعلاوه، بعضی از نرها تمایل دارند این رفتار را انجام دهند به این منظور که قلمرو خود را نشان دهند.

پرتاب اشیا اگر کوکاتیل از اسیر شدن در قفس خود ناامید و خسته شود، شروع به برداشتن و پرتاب اشیا می کند. حلق آویز وارونه این رفتار شگفت آور، که در آن کوکاتیل وارونه از میله آویزان است، معمولاً توسط نرها با هدف دفاع از قلمرو انجام می شود. بازی همانطور که اشاره کردیم، کوکاتیل ها پرندگانی هستند که عاشق تعامل و مرور انواع عناصر هستند. به همین دلیل آنها دوست دارند با اسباب بازی هایی که به آنها می دهید یا حتی با آب ،بازی کنند.

نمی توانید انتظار داشته باشید که کوکاتیل ها فقط دور هم بنشیند و کاری انجام ندهد، آنها حیوانات بازیگوش هستند. بالا بردن پا به طور معمول می بینید که پرنده یک پا را بلند می کند و آن را در پر و بال خودش پنهان می کند در حالی که در بالای یک پایه است. این رفتار کاملاً طبیعی است. آنها این کار را برای حفظ گرمای بدن انجام می دهند.

علائم استرس در کوکاتیل ها

عروس هلندی | پزشکت

مهم است که ما بتوانیم تشخیص دهیم که کوکاتیل ما چه زمانی استرس دارد. این ناراحتی غیر عادی ،می تواند آنها را به سمت تجربه مسائل جدی بهداشتی سوق دهد. بهتر است بتوانیم این علائم را در پرنده کوکاتیل خود تشخیص دهیم، بنابراین می توانیم در اسرع وقت به آنها کمک کنیم تا دوباره احساس آرامش، امنیت و شادی کنند. برخی از نمونه های این رفتار عبارتند از:

  • گاز گرفتن
  • جیغ کشیدن
  • بی هدف سرگردان
  • کندن پرهای خودشان

اگر می بینید که پرنده چنین رفتاری دارد، باید تعیین کنید که چه عواملی باعث شده اینگونه احساس کنند. شاید کوکاتیل شما ،همراه کوکاتیل دیگری نداشته باشد، بنابراین آنها احساس تنهایی می کنند. یا شاید آنها به غنی سازی محیط زیست نیاز داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که آنها زمان کافی برای گردش در خارج از قفس خود را دارند و اسباب بازی های لازم برای بازی دارند. مطمئن شوید که تمام نیازهای آنها تامین شده است، اگر آنها همچنان به این رفتارهای غیر طبیعی ادامه می دهند، بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید.

رفتار جفت گیری در عروس هلندی

تشخیص کوکاتیل های نر و ماده به علت تفاوت رنگ در پرهای آنها آسان است. با این حال، ما همچنین می توانیم آنها را از شخصیت معمول آنها تشخیص دهیم. نرها بیشتر از ماده ها صداهایی مانند سوت یا آواز ساطع می کنند. آنها همچنین رفتارهای خاصی را انجام می دهند تا همانطور که قبلاً اشاره کردیم، از قلمرو خود دفاع کنند. وقتی نوبت جفت گیری در فصل گرما می رسد، مراسم جفت گیری معمولاً توسط نرها آغاز می شود.

آنها سعی می کنند خود را با ابهت نشان دهند تا ماده متوجه او شود. این کار معمولاً با نشان دادن سینه و پرهای چشمگیرشان آغاز می شود. سپس او می رقصد تا او را تحت تأثیر قرار دهد، بال های خود را بازمی کند. او همچنین گردن خود را دراز کرده و می پرد. علاوه بر همه این موارد، نر برای تحت تأثیر قرار دادن ماده ای که از او خواستگاری می کند، صداهای آهنگین پخش می کند.

بعد از تمام تلاش ها، اگر او اعتقاد داشته باشد که کافی است، علاقه خود را به او نشان می دهد. سرانجام، اگر توسط ماده پذیرفته شود، لانه را آماده می کند و مطمئن می شود که برای جفت گیری راحت است. پس از پایان کار، او ماده را برای جفت گیری آماده می کند.

رفتارغیرطبیعی کوکاتیل

عروس هلندی | پزشکت

وقتی می گوییم رفتار غیرطبیعی، به رفتار خاصی اشاره می کنیم که استرس و دردی را نشان می دهد که نباید در زندگی روزمره آنها رایج باشد. به این معنی که آنها مراقبت های لازم را احتیاج دارند یا اینکه بیمار هستند. باید در اسرع وقت از دامپزشک کمک بگیرند.

در رابطه با تشخیص اینکه آیا پرنده بیمار است، گاهی اوقات ما یک تغییر ناگهانی در رفتار کوکاتیل خود مشاهده می کنیم، مانند بی تحرکی، از دست دادن اشتها، نظافت را متوقف کرده اند و غیره در این موارد ما باید آنها را برای معاینه نزد دامپزشک ببریم. به این ترتیب دامپزشک قادر به بررسی و تشخیص صحیح خواهد بود. تشخیص به موقع و پیدا کردن درمان صحیح، باعث می شود پرنده به سرعت سلامتی خود را به دست آورد.

منبع:

https://www.animalwised.com/understanding-cockatiel-behavior-3464.html


دسته بندی ها : پرندگان , دام و پت