کرونا

واکسن کرونا و کم خونی داسی شکل

واکسن کرونا و کم خونی داسی شکل

واکسن کرونا و کم خونی داسی شکل از آنجایی اهمیت دارد که بیماران مبتلا به بیماری های مزمن پزشکی مثل بیماری سلول داسی شکل، در صورت ابتلا به کووید -19 ممکن است بیشتر مریض شوند یا حتی بمیرند. در حالی که واکسن هایی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به بیماری شدید کووید را کاهش دهد. افراد مبتلا به SCD ممکن است نگران لخته شدن خون یا بحران درد ناشی از تزریقات باشند. مهم است که در مورد درمان SCD خود و همچنین اقدامات پیشگیرانه ای که باید در طول همه گیری انجام دهید، با پزشک خود صحبت کنید. مزایای واکسیناسیون احتمالاً بیشتر از خطرات آن است. وضعیت پزشکی منحصر به فرد شما باید مورد توجه قرار گیرد.

در مورد افرادی که SCD ندارند، اگر در منطقه ای با شیوع بالای بیماری زندگی می کنید، ممکن است لازم باشد اقدامات احتیاطی مانند استفاده از ماسک صورت و فاصله گذاری اجتماعی را ادامه دهید حتی اگر واکسینه شده اید. اقدامات دیگر، مانند شستن مکرر دست ها و اجتناب از ازدحام جمعیت، نیز می تواند خطر شما را کاهش دهد. اگر نگران خطر قرار گرفتن در معرض COVID در هنگام رفتن و بازگشت به مرکز درمان هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است بتوانید برخی ملاقات ها را از طریق سلامت از راه دور انجام دهید.

کدام مبتلایان به کم خونی بیشتر در معرض خطر COVID-19 هستند؟

واکسن کرونا و کم خونی داسی شکل | پزشکت

آمار مربوط به خطر بستری شدن در بیمارستان و پیامدهای ضعیف ناشی از COVID-19 به میانگین افراد مبتلا به SCD می پردازد. اما خطر شما ممکن است به عواملی مانند سن، زمان و نحوه درمان عفونت بستگی داشته باشد. در یک مطالعه، گروهی متشکل از 66 نفر مبتلا به SCD از زمان بستری شدن با COVID-19 تا سه ماه پس از ترخیص مورد پیگیری قرار گرفتند. در مجموع، 75 درصد نیاز به بستری شدن و 10 درصد مرگ داشتند. اگرچه شدت عفونت در بین شرکت کنندگان متفاوت بود.

شایع ترین علائم اولیه کرونا در افراد مبتلا به SCD درد قفسه سینه بود. سندرم حاد قفسه سینه در 60 درصد از افرادی که در بیمارستان بستری شده بودند رخ داد. افرادی که بیماری مزمن کلیوی قبل از ابتلا به COVID داشتند، بیشتر در بیمارستان بستری می شدند. مرگ بیشتر در افراد سالمند و سابقه نارسایی احتقانی قلب، فشار خون ریوی، سکته مغزی یا بیماری مزمن کلیه بدون در نظر گرفتن زیرگونه شایع بود.

افرادی که بر اثر بیماری کووید فوت کردند کمتر احتمال داشت که در حین بستری شدن در بیمارستان رقیق کننده خون (ضد انعقاد) دریافت کرده باشند. هیچ یک از افرادی که فوت کرده اند. تحت درمان با هیدروکسی اوره یا سایر درمانهای اصلاح کننده بیماری سلول داسی شکل مانند L-glutamine ،Oxbryta یا Adakveo قرار نگرفته اند.

آیا مبتلایات سلول داسی شکل باید واکسن بزنند؟

مزایای واکسیناسیون علیه COVID-19 برای بیشتر افراد، از جمله افرادی که SCD دارند، بیشتر است. اگر در مورد واکسیناسیون سوالی دارید در مورد گزینه های خود با پزشک خود مشورت کنید.

مطالعات اولیه نشان داده است که برخی از افراد با شرایط پزشکی زمینه ای پس از دریافت واکسن COVID کمتر به آنتی بادی های عفونی مبتلا می شوند، اگرچه هنوز این مورد در مورد افراد مبتلا به SCD صادق نیست. بر اساس نحوه واکنش افراد مبتلا به SCD به واکسن های دیگر، مانند واکسن آنفولانزا، تصور می شود که افراد مبتلا به SCD به واکسن های COVID پاسخ می دهند. اما ممکن است سطوح پایین تری از آنتی بادی ها نسبت به افرادی که این بیماری را ندارند ایجاد کنند. همچنین این احتمال وجود دارد که حفاظت واکسن برای افراد مبتلا به SCD چندان دوام نیاورد. CDC Panel می گوید، دوز تقویت کننده COVID-19 می تواند به افراد دارای نقص ایمنی کمک کند.

کدام واکسن کرونا برای مبتلایان سلول داسی شکل بهتر است؟

واکسن کرونا و کم خونی داسی شکل | پزشکت

مزایای هر واکسنی برای افراد مبتلا به SCD بیشتر از خطرات ناشی از COVID-19 است. با این حال، اگر نگران خطر لخته شدن خون هستید، بهتر است در مورد گزینه های واکسن با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از افراد مبتلا به SCD ابراز نگرانی کرده اند که واکسن COVID باعث ایجاد بحران درد می شود. در حالی که معلوم نیست آیا بعد از دریافت واکسن COVID خطر بحران درد بیشتر است یا خیر، مشخص است که خطر بحران درد در افرادی که به COVID مبتلا می شوند قابل توجه است. مزایای واکسن تقریباً همیشه از خطرات احتمالی بیشتر است. اگر در مورد واکسیناسیون احساس اضطراب می کنید یا تردید دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان بیماری های سلول داسی شکل و COVID-19

اگر در طول بیماری همه گیر COVID-19 نیاز به درمان SCD دارید، بهتر است که هم نحوه تغییر درمان های شما در ارتباط با محدودیت های همه گیری را بررسی کنید و هم اینکه نحوه درمان شما در صورت ابتلا به COVID متفاوت باشد.

اگر از داروهایی مانند Oxbryta (voxelotor) و Adakveo (crizanlizumab) استفاده می کنید، ممکن است در صورت مواجهه یا ابتلا به COVID این درمانها را دریافت نکنید. اگر در معرض ویروس قرار بگیرید یا به آن مبتلا شوید، اکثر درمان های دیگر SCD ادامه دارد. اگر نگران قرار گرفتن در معرض COVID در هنگام رفت و آمد و یا قرارهای ملاقات خود هستید، پزشک شما ممکن است ویزیت های مربوط به سلامت را مجاز کند.

هیدروکسی اوره

هیدروکسی اوره یکی از درمان های اولیه برای SCD است. این دارو ممکن است نیاز به تزریق خون را در زمانی که کمبود خون اهدایی وجود دارد، کاهش دهد. علاوه بر این، حتی زمانی که خون اهدایی در دسترس است، مراجعه به کلینیک برای تزریق خون، خطر قرار گرفتن در معرض احتمالی COVID را به همراه دارد.

کنترل درد

درد با SCD شایع است. در برخی موارد، افرادی که معمولاً برای درمان با داروهای ضد درد داخل وریدی (IV) بستری می شوند ممکن است با داروهای خوراکی درمان شوند تا از رفتن به بیمارستان و در معرض خطر قرار گرفتن در معرض ویروس جلوگیری شود.

پیشگیری از سکته مغزی

تزریق یا انتقال خون برای جلوگیری از سکته مغزی، سندرم حاد قفسه سینه یا نعوظ دردناک (پریاپیسم) باید در طول همه گیری ادامه یابد. برای کودکانی که سابقه سکته مغزی دارند، به ویژه در معرض سکته های مکرر ناشی از سطوح پایین هموگلوبین هستند، برخی از محققان پیشنهاد می کنند که در صورت وجود کمبود خون، درمان با هیدروکسی اوره (برای کسانی که هنوز دارو دریافت نکرده اند) آغاز شود.

هیدروکسی اوره همچنین ممکن است خطر بحران های درد و سندرم حاد قفسه سینه را کاهش دهد. برای کسانی که تحت درمان با Oxbryta قرار نمی گیرند، درمان ممکن است برای افرادی که سطح هموگلوبین پایینی دارند و به دلیل داشتن آنتی بادی در برابر برخی آنتی ژن ها در فرآورده های خونی دچار مشکل تزریق خون هستند، در نظر گرفته شود. پزشک شما ممکن است درمان های شما را بر اساس وضعیت پزشکی خاص شما تغییر دهد. توصیه های آنها ممکن است با پیشرفت وضعیت همه گیر تکامل یابد.

درمان COVID-19

واکسن کرونا و کم خونی داسی شکل | پزشکت

افراد مبتلا به SCD مبتلا به COVID-19 باید تحت مراقبت شدید تیم درمانی خود قرار گیرند. حتی اگر علائم آنها خفیف باشد. پزشکان ممکن است زودتر از افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند بستری شوند.

نظارت بر اکسیژن. اکسیژن درمانی برای افرادی که سطح اکسیژن پایینی دارند (هیپوکسی) که مبتلا به COVID هستند، استفاده می شود. با این حال، برای افراد مبتلا به SCD، نظارت مداوم (اکسی متری) در صورت تجربه هیپوکسی قابل توجه بدون احساس تنگی نفس در گذشته، ممکن است مورد توجه قرار گیرد.

مدیریت کم خونی. COVID-19 با کاهش سطح هموگلوبین همراه است و افراد مبتلا به SCD در حال حاضر سطح پایینی از هموگلوبین دارند. سطوح پایین هموگلوبین را می توان با تزریق خون درمان کرد. در وضعیت شدیدتر، ممکن است نیاز به تزریق تبادل گلبول های قرمز باشد.

کنترل درد. تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به SCD هنگام ابتلا به COVID دچار بحران درد می شوند. حتی ممکن است به داروهای ضد درد IV نیاز داشته باشند.

آنتی بادی های مونوکلونال

آنتی بادی های مونوکلونال به عنوان درمانی برای COVID-19 مورد توجه زیادی قرار گرفته است. پزشکان تجربه استفاده از آنها را در افراد مبتلا به SCD دارند. زمان مصرف بسیار مهم است. زیرا درمان باید در اوایل دوره عفونت انجام شود. در حال حاضر دو گزارش موردی وجود دارد که در آن آنتی بادی مونوکلونال Actemra (توسیلیزوماب) در افراد مبتلا به SCD مفید است. در یک گزارش موردی، یک مرد 45 ساله مبتلا به SCD و COVID با یک بحران درد بستری شد.

در روز دوم، به دلیل ابتلا به ذات الریه و کاهش سطح اکسیژن خون، وضعیت سلامتی وی به طور قابل توجهی بدتر شد. او در روز سوم با Actemra تحت درمان قرار گرفت و به سرعت بهبود یافت. وی روز پنجم به خانه ترخیص شد. در مطالعه موردی دیگر، یک نوجوان 16 ساله مبتلا به SCD و COVID-19 شدید (سندرم دیسترس تنفسی و آمبولی ریه) با Actemra تحت درمان قرار گرفت. وی بهبود شگفت انگیز و چشمگیری در علائم نشان داد.

خطر مشکلات طولانی مدت مربوط به COVID طولانی

هیچ تحقیق قطعی در مورد علائم طولانی مدت COVID مربوط به عفونت های COVID-19 در افراد مبتلا به SCD وجود ندارد. آنچه مشخص است این است که COVID-19گاهی اوقات به شدت می تواند کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد. بیماری کلیوی در حال حاضر با SCD شایع است. گزارش های مربوط به آسیب مزمن ریه و آسیب قلبی در بازماندگان COVID که SCD ندارند نیز نگرانی هایی را ایجاد می کند. زیرا این می تواند عوارض قلبی و ریوی را که در افراد مبتلا به SCD شایع است، تشدید کند. همچنین می تواند تشخیص سندرم حاد قفسه سینه را چالش برانگیزتر کند.

منبع:

https://www.verywellhealth.com/sickle-cell-disease-and-coronavirus-covid-19-risks-complications-5188750

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا