کودکان

بیماری خروسک

بیماری خروسک

کودک مبتلا به بیماری خروسک چند روز پشت سرهم علائمی مثل بروز سرما خوردگی دارد ولی سرفه های او بیش از حد گوش خراش بوده و تب دارد. با مشکل نفس می کشد و گاهی اوقات با سرفه های اش از خواب می پرد. در چنین مواردی احتمالاً کودک دچار سرماخوردگی نشده و خروسک گرفته است. خروسک بیماری مسری است که باعث ایجاد تورم در اطراف تارهای صوتی می شود. در چنین شرایطی دیگر تنفس به سختی صورت پذیرفته و سرفه های فرد شبیه صدای خروس است. زمان اوج ابتلا به ویروس کروپ یا خروسک ماه های پاییز و زمستان است و بیشتر کودکان زیر 5 سال گرفتار این بیماری مسری می شوند.

 • بیماری خروسک نوعی عفونت ویروسی است که بیشتر برای کودکان زیر 5 و 6 سال اتفاق می افتد.
 • این بیماری با ایجاد تورم در اطراف تارهای صوتی باعث تغییر صدای کودک و سرفه های خروسکی می شود.
 • بیماری خروسک معمولاً هیچ علائم جدی اولیه ای نداشته و به صورت ناگهانی بروز می کند.

اولین علائم این بیماری معمولاً بیدار شدن کودک با سرفه هایی شبیه صدای خروس است. ممکن است کودک در ابتدا، علائمی مثل سرماخوردگی داشته باشد ولی با گذشت زمان شدت گرفته و تبدیل به بیماری خروسک شود. نگران کننده ترین حالت بیماری خروسک زمانی است که سیستم تنفسی کودک درگیر شده و به سختی نفس بکشد که در چنین صورتی حتماً باید برای انجام معاینات دستگاه تنفسی به پزشک متخصص مراجعه کرد.

مهم ترین نگرانی والدین در مورد بیماری خروسک تشخیص از خطرناک بودن آن است.

علت خروسک

بیماری خروسک | پزشکت

ابتلا به خروسک تنها توسط یک ویروس مشخص اتفاق نیفتاده و ویروس های مختلفی می توانند باعث بروز این بیماری شوند. در اکثر موارد ویروس سرما خوردگی معمولی می تواند منجر به خروسک شود. در بیشتر موارد ابتلای فرد به خروسک در نتیجه ورود ویروس پارا آنفولانزا است. البته ویروس های دیگری همانند آدنو ویروس (گروه دیگری از ویروس های رایج برای سرما خوردگی)، ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV) معروف ترین انواع ویروس هایی هستند که می توانند نوجوانان را گرفتار بیماری خروسک کنند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

گاهی اوقات بروز بیماری کروپ (خروسک) در نتیجه آلرژی های ساده فصلی است که فرد در نتیجه قرار گرفتن در معرض تحریک کننده های استنشاقی یا عفونت های باکتریایی به خروسک مبتلا می شود، البته این مورد به ندرت اتفاق می افتد.

علائم خروسک

معمولاً علائم خروسک در کودکان زیر 3 سال نسبت به کودکان سنین بالاتر بیشتر و شدید تر است. این شدت به خاطر این است که سیستم تنفسی کودکان هنوز رشد کافی را نداشته و نسبت به افراد بالغ بسیار کوچک تر است.

علائم شایع بعد از ابتلا به این بیماری شامل موارد زیر می شود:

 • تب
 • سرفه های شدید
 • صدای خشن و زمخت
 • به سختی نفس کشیدن
 • علائم سرما خوردگی ساده مثل عطسه و آب ریزش بینی

در صورتی که علائم به قدری شدید است که تنفس کودک را با مشکل روبه رو کرده است بهتر است سریعاً توصیه های پزشکی را انجام دهید.

همچنین اگر شاهد یکی از علائم زیر بودید، سریعاً به پزشکتان  مراجعه کنید:

 • مشکل بلع غذا
 • شنیدن صداهای بلند در حین تنفس
 • آبی یا خاکستری شدن رنگ پوست اطراف بینی، دهان و ناخن ها

خروسکی که بیشتر از یک هفته باقی مانده باشد، مجدداً تکرار شده و علائم بیماری باز گردد یا باعث شود تا دمای کودک بالاتر از 103.5 درجه فارنهایت برود که خطرناک بوده و بهتر است کودک تحت نظر پزشک باشد. زیرا احتمال عفونت باکتریایی وجود داشته و بهتر است این مورد توسط پزشک متخصص مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

علائم ابتلای کودک به خروسک نوع وخیم

بعضی از علائم کودک خطرناک بوده و می تواند زنگ خطری برای والدین کودک باشد.

به عنوان مثال کودکی که مشکل شدید تنفسی پیدا کرده و ظاهراً راه هوایی اش مسدود شده است. در این زمان کودک به راحتی نمی تواند نفس بکشد و به محیط اطراف اش توجه نمی کند زیرا تمام تمرکز اش را  برای دریافت اکسیژن کافی  به کار می برد. در چنین حالتی کودک تمایلی به خوابیدن نداشته و دائماً می خواهد برای سرفه کردن بلند شود.

یکی دیگر از راه های تشخیص خطرناک بودن سرفه ها، قسمت گودی گردن است.

اگر با هر نفس کشیدن، این قسمت فرو می رود، زنگ خطری برای والدین خواهد بود. صدای سوت هنگام نفس کشیدن یکی دیگر از علائمی است که باید به آن توجه کنید. این صدای سوت مانند، در حین گریه و بی تابی کردن کودک بیشتر شده و توجه تان را به خود جلب خواهد کرد. اما در هنگامی که کودک آرام باشد این صدای سوت کمتر می شود یا به کلی برطرف خواهد شد.

در صورتی که با هر تنفس کودک علائم صدای سوت می شنوید این نشانه ای از وخیم تر شدن حال او است و بهتر است برای درمان سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

خروسک اسپاسمودیک (خروسک به همراه پارس کردن)

بیماری خروسک در بعضی از کودکان همراه با سرماخوردگی مجدداً عود کرده و تکرار می شود.

خروسکی از این نوع معمولاً همراه با سرفه های با صدای پارس کردن است ولی علائمی مثل تب را به همراه ندارد.

علائمی که نشان می دهد کودک مشکلی ندارد:

در طول دوره بیماری باید دائماً کودک تان را تحت نظر داشته باشید و به صدای نفس و سرفه کردن هایش با دقت گوش دهید. اگر کودک شما شاد و خندان است و محیط مثل همیشه برای اش جذاب است، نشانه خوبی است. این یعنی بیماری او را آزار نداده و رو به بهبود است. گاهی اوقات ممکن است سرفه های کودک صدای تیزی داشته باشد ولی در هنگام نفس کشیدن صدایی شبیه سوت بشنوید، که در این صورت مشخص می شود که  کودک با مشکل جدی ای روبرو نیست.

نکته دیگر از خواب بیدار نشدن کودک در طول شب است. زیرا بسیاری از کودکان بعد از ابتلا به خروسک در طول شب به خاطر سرفه های شدید و غیر طبیعی از خواب بیدار شده و بدخواب می شوند.

تشخیص خروسک

بیماری خروسک | پزشکت

برای تشخیص دقیق بیماری خروسک باید فرد بیمار معاینه شود.

در جلسه معاینه پزشک با دقت به صدای سرفه ها و طریقه نفس کشیدن دقت می کند و در صورتی که علائم خاصی را مشاهده نکند در مورد علائم بیماری از خود فرد سؤال می کند. تشخیص خروسک حتی نیاز به مراجعه حضوری نداشته و دکتر و پرستاران با تماس تلفنی و شنیدن صدای نفس کشیدن و سرفه های بیمار نیز می توانند این بیماری را تشخیص دهند

در صورت مشاهده علائم زیر باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد:

در صورتی که هرکدام از علائم زیر را در کودکتان دیدید بهترین راه ویزیت کودک توسط پزشکتان خواهد بود:

 • سخت نفس کشیدن، تند تند و پشت سرهم نفس کشیدن یا فرو رفتن شکم در حین تنفس
 • به داخل کشیده شدن پوست در بین دنده ها و قفسه سینه در هنگام تنفس
 • تغییر رنگ چهره و کبودی پوست اطراف دهان و بینی کودک
 •  خر خر بازدمی (استریدور )
 • تب شدید
 • کند شدن و خوب آلودگی غیر طبیعی کودک
 • کودکی که شدیداً بی حال و مریض است.
 • آبریزش دهان و اختلال در بلعیدن غذا
 • شدت گرفتن بیماری کودک

درمان خروسک

بیماری خروسک | پزشکت

خروسک خفیف

در بسیاری از موارد بیماری خروسک در منزل درمان می شود.

پزشکان و پرستاران می توانند با تماس تلفنی به راحتی از روند بهبودی و سلامت کودک با خبر شوند.

دستگاه های بخور سرد نیز می تواند به بهبود و تنفس راحت تر کودک در زمان خواب کمک زیادی کند.

در صورت درد یا ناراحتی بیش از حد گلو، قفسه سینه یا سر فرد مبتلا به خروسک می توان از مسکن های بدون نیاز به نسخه برای کاهش درد و ناراحتی استفاده کرد. دقت داشته باشید که هرگونه دارویی برای بهبود سرفه های بیمار مبتلا به خروسک باید تجویز پزشک متخصص انجام گیرد.

خروسک شدید

در صورتی که کودک در طول دوره درمان به سختی نفس می کشد و نفس های او  به شماره افتاده، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. احتمالاً پزشکتان برای باز نگه داشتن مسیر تنفسی کودک داروهای استروئیدی تجویز می کند، تا تنفس کودک در طول دوره درمان راحت تر شده و به خاطر تنفس سخت، شب ها در هنگام خواب اذیت نشود.

گاهی اوقات در موارد شدیدتر خروسک، ممکن است پزشکان از لوله های تنفسی برای رساندن اکسیژن به کودک کمک بگیرد.

چنان چه علت اصلی ابتلای کودک به خروسک، باکتری های عفونی باشد. پزشکتان برای تسریع روند درمانی خروسک آنتی بیوتیک تجویز می کند. در بعضی موارد که بیمار دچار کم آبی شده باشد تزریق وریدی مایعات نیز توسط دکتر متخصص تجویز خواهد شد.

مدت درمان خروسک

معمولاً خروسکی که توسط ویروس انتقال یافته باشد بعد از یک هفته به خودی خود و بدون درمان خاصی بهبود خواهد یافت. اما خروسکی که ناقل آن باکتری باشد، نیازمند درمان آنتی بیوتیکی است. دوره درمان و مصرف آنتی بیوتیک نیز بستگی به شدت عفونت و حال بیمار خواهد داشت. معمولاً بیماری خروسک بیماری خطرناکی نبوده و جان کودک را به خطر نمی اندازد اما گاهی اوقات در صورت شدید بودن کودک باید سریعاً تحت نظر پزشک قرار گیرد. زیرا بعضی از علائم وخامت این بیماری مشکلات تنفسی و سخت نفس کشیدن است که در صورت مشاهده توسط مراقبان کودک باید سریعاً تحت درمان قرار گیرد.

پیشگیری خروسک

بیماری خروسک | پزشکت

در اکثر موارد بیماری خروسک توسط ویروس های به وجود آورنده سرما خوردگی یا آنفولانزا به کودکان منتقل می شوند.

شیوه پیشگیری از ابتلا به بیماری خروسک نیز برای تمامی انواع این ویروس ها یکسان بوده و بهترین راه پیشگیری، شستن منظم دست ها و وارد نکردن اجسام و دست های آلوده به وارد کردن  دهان است. همچنین بهتر است از افراد مشکوک به سرما خوردگی یا خروسک نیز دوری کنید.

نتیجه گیری

خروسک بیماری مسری است که باعث ایجاد تورم در اطراف تارهای صوتی می شود. در چنین شرایطی دیگر تنفس به سختی صورت پذیرفته و سرفه های فرد شبیه صدای خروس است. در بیشتر موارد خروسک نیاز به درمان جدی نداشته و به خودی خود بعد از چند روز بهبود خواهد یافت.

منبع: https://www.healthline.com/health/croup#prevention

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. مطلب بسیار مفیدی بود اما حیف که سرشار از غلط املایی بود و در چندین جا، به جای کلمه خروسک از کلمه سرخک استفاده شده بود.

  1. سلام و سپاس از عنایت و لطف شما به مقاله
   6مورد از غلط املایی از مقاله 1666 کلمه ایی اصلاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا با پزشکان آنلاین صحبت کنید