لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

واکسن های 4 ماهگی

واکسن های 4 ماهگی || پزشکت
فهرست مطالب

اکثر نوزادان دوز دوم واکسن خود را در طول واکسیناسیون 4 ماهگی دریافت می کنند. واکسن های 4 ماهگی شیرخوران در پیشگیری از بیماری ها موثر هستند و محافظت طولانی مدت را در برابر چندین بیماری جدی ارائه می دهند. پزشکان همچنین ممکن است واکسن های دیگر مانند واکسن های مننگوکوک را در برخی موارد برای نوزادان پرخطر توصیه کنند.

اگرچه اکثر نوزادان اولین دوز خود را تا ماه دوم دریافت می کنند، اما دوز دوم واکسن برای تقویت سیستم ایمنی آنها توصیه می شود. بنابراین، طبق توصیه‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) و آکادمی اطفال آمریکا، به همه نوزادان باید واکسیناسیون برنامه‌ریزی شده داده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واکسیناسیون هایی که برای نوزادان در چهار ماهگی انجام می شود، این مقاله از پزشکت را بخوانید.

کودکان چهار ماهه کدام واکسن را دریافت می کنند؟

طبق کمیته مشورتی اقدامات ایمن سازی (ACIP) و تایید شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) دوز دوم واکسن کودکان در 4 ماهگی شامل واکسن های زیر است:

واکسن های چهار ماهگی || پزشکت

واکسن DTaP

واکسن  DTaP یکی از واکسن های 4 ماهگی است که برای جلوگیری از دیفتری، کزاز و سیاه سرفه در نوزادان تزریق می شود. این نسخه جدیدتر واکسن DTP با عوارض کمتر و ایمنی بیشتر همراه است. واکسن DTaP حاوی آنتی ژن سیاه سرفه بدون سلول (بخش هایی از باکتری سیاه سرفه) همراه با سموم کزاز و دیفتری (یک سم اصلاح شده است که دیگر سمی نیست) است. واکسن‌های قدیمی‌تر DTP حاوی سیاه سرفه کامل سلولی بودند که اغلب باعث واکنش‌های ایمنی شدید می‌شدند.

سموم Corynebacterium diphtheriae باعث دیفتری می شود. این باکتری ها می توانند از طریق هوا یا تماس مستقیم پخش شوند و علائمی مانند گلودرد، تب خفیف، تورم غدد لنفاوی گردن و ضعف را ایجاد کنند. دیفتری ممکن است منجر به نارسایی قلبی، کما، فلج یا مرگ در نوزادان شود.

باکتری کلستریدیوم تتانی باعث کزاز می شود. این باکتری ها می توانند از طریق بریدگی های پوستی وارد بدن شوند که در این صورت سموم آنها باعث اسپاسم عضلانی دردناک می شود. سفتی عضلات شکم و گردن، مشکلات بلع و تب از علائم شایع کزاز هستند. اسپاسم عضلانی می تواند منجر به مشکلات شدید تنفسی، شکستگی استخوان و مرگ در نوزادان شود.

سیاه سرفه یک بیماری تنفسی بسیار مسری است که از هوا و تماس مستقیم پخش می شود. آبریزش بینی و سرفه شدید همراه با وقفه در تنفس (آپنه) از علائم عفونت سیاه سرفه است. این نوع عفونت ممکن است منجر به ذات الریه شدید و مرگ در نوزادان شود. توصیه می شود همه کسانی که در تماس نزدیک با نوزادان تازه متولد شده قرار دارند در مورد واکسیناسیون سیاه سرفه خود به روز باشند.

واکسن Hib

واکسن Hib از بیماری هموفیلوس آنفلوآنزا نوع B در نوزادان جلوگیری می کند. باکتری Hib می تواند از طریق هوا یا تماس مستقیم پخش شود و علائمی ایجاد نکند مگر اینکه وارد جریان خون شود. این نوع باکتری می تواند باعث مننژیت، پنومونی، اپی گلوت و مرگ در نوزادان شود.

عفونت Hib همچنین ممکن است منجر به ناتوانی ذهنی در آینده شود. در بسیاری از موارد، اپی گلوتیت احتمال دارد منجر به عوارض خطرناک مانند انسداد نای و مشکلات شدید تنفسی شود.

واکسن IPV

IPV یا واکسن فلج اطفال غیرفعال به عنوان یکی از واکسن های 4 ماهگی فلج اطفال در نوزادان جلوگیری می کند. فلج اطفال می تواند از طریق هوا، تماس مستقیم یا از طریق دهان (مدفوع-دهانی) از فرد مبتلا به دیگران سرایت کند. عفونت اغلب ممکن است مورد توجه قرار نگیرد زیرا بسیاری از آنها می توانند بدون علامت باشند یا فقط منجر به تب و گلودرد شوند. در واقع فلج اطفال احتمال دارد باعث فلج دائمی و مرگ در کودکان واکسینه نشده شود.

واکسن RV

واکسن RV یا روتاویروس از بیماری های روتاویروس جلوگیری می کند. روتاویروس از طریق دهان یا مدفوع پخش و اغلب باعث اسهال، استفراغ و تب می شود. اسهال شدید و کم آبی بدن می تواند برای نوزادان و کودکان خردسال خطرناک باشد. واکسن روتاویروس به صورت خوراکی و نه از طریق تزریق مصرف می شود.

CDC دو نوع واکسن RV را ذکر می کند، RotaTeq (RV5) که در سه دوز (در دو، چهار و شش ماهگی) و Rotarix (RV1) در دو دوز (در دو و چهار ماهگی) تزریق می شود.

واکسن PCV13

PCV13 یا واکسن مزدوج پنوموکوکی به عنوان یکی از واکسن های 4 ماهگی از بیماری پنوموکوکی ناشی از 13 نوع باکتری پنوموکوکی محافظت می کند. این باکتری ها می توانند از طریق هوا یا تماس مستقیم پخش و باعث بیماری های خفیف تا شدید مانند پنومونی (عفونت ریه) در نوزادان شوند. عوارض بیماری های پنوموکوکی مانند مننژیت و عفونت خون (باکتریمی) می تواند زندگی نوزادان را تهدید کند.

واکسن های ترکیبی که حاوی بیش از یک واکسن، در یک واکسن هستند در اکثر کشورها موجود می باشند. این نوع واکسن ها باعث کاهش تعداد واکسن و واکنش در بسیاری از نوزادان می شود. واکسن های ترکیبی رایج برای ماه چهارم ممکن است شامل Kinrix با ترکیب DTaP و IPV و Pentacel با ترکیبات DTaP، IPV و Hib باشد. می توانید با پزشک کودک خود مشورت کنید تا در مورد واکسن های ترکیبی مختلف موجود در کشور یا منطقه خود اطلاعات کسب کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فکر می کنید که کودک برای واکنش های ایمنی به کمک اضطراری نیاز دارد، می توانید به پزشک مراجعه کنید. اگر کودک پس از ایمن سازی، دچار هر یک از عوارض زیر شد باید به پزشک مراجعه کنید، عوارضی از جمله:

 • ضعف
 • مشکلات بلع
 • مشکل تنفسی
 • گریه مداوم چند ساعتی
 • قادر به بیدار شدن نیست.
 • حرکت نمی کند یا پاسخ نمی دهد.
 • افزایش قرمزی و تورم در محل تزریق
 • گریه با صدای بلند برای بیش از یک ساعت
 • گریه و استفراغ شدید بعد از واکسن روتاویروس
 • تب بیش از 40 درجه سانتیگراد

آیا دلایلی برای عدم دریافت واکسن های چهار ماهگی وجود دارد؟

در صورت وجود هرگونه منع مصرف، واکسن تجویز نمی شود. موارد منع مصرف، میزان سلامتی در نوزاد است که احتمال واکنش های نامطلوب شدید به واکسن را افزایش می دهد. در صورت وجود هر یک از موارد منع مصرف دائمی زیر، واکسن های چهار ماهگی و سایر واکسن ها تزریق نمی شوند. مواردی از جمله:

 • سابقه انواژیناسیون منع مصرف واکسن روتاویروس است.
 • SCID (کمبود ایمنی ترکیبی شدید) یک منع مصرف برای تزریق واکسن روتاویروس است.
 • آنافیلاکسی یا واکنش آلرژیک شدید به یک جزء واکسن. تمام واکسن های حاوی یک جزء و دوزهای بعدی همان واکسن به نوزادان مبتلا به آنافیلاکسی، داده نمی شود.
 • انسفالوپاتی که در عرض هفت روز پس از واکسن سیاه سرفه رخ می‌دهد بدون هیچ دلیل قابل شناسایی دیگری، منع مصرف برای تزریق دوز بعدی واکسن سیاه سرفه است.

این چهار حالت تنها موارد منع دائمی برای واکسیناسیون هستند. سرکوب سیستم ایمنی یک منع موقت برای ایمن سازی با واکسن های زنده است.

واکسن های چهار ماهگی می تواند برای برخی از نوزادان به دلیل اقدامات احتیاطی به تعویق بیفتد. برخی از بیماری ها ممکن است احتمال یک واکنش نامطلوب را افزایش دهند، باعث سردرگمی تشخیصی شوند یا توانایی واکسن ها برای ایجاد پاسخ ایمنی مطلوب را به خطر بیندازند. در صورت وجود اقدامات احتیاطی، پزشک ممکن است بر اساس خطرات و مزایای واکسن تصمیم بگیرد که آیا کودک باید واکسینه شود یا خیر.

اقدامات احتیاطی دائمی در مورد واکسن های چهار ماهگی ممکن است شامل باشد:

 • سندرم گیلن باره (GBS) شش هفته یا کمتر پس از ایمن سازی قبلی کزاز یا سایر واکسن های حاوی سم کزاز رخ می دهد.
 • اسپینا بیفیدا، تغییر صلاحیت ایمنی به غیر از SCID، اکستروفی مثانه (نقص مادرزادی با ایجاد مثانه در خارج)، و بیماری های مزمن گوارشی از اقدامات احتیاطی برای تجویز واکسن روتاویروس هستند.

واکسن در نوزادی || پزشکت

 

موارد مهم در تزریق واکسن های 4 ماهگی

اقدامات احتیاطی موقت در مورد واکسن های چهار ماهگی و سایر واکسن ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بیماری حاد شدید یا متوسط

 • اختلالات عصبی پیشرونده مانند صرع کنترل نشده، اسپاسم نوزادی و انسفالوپاتی پیشرونده
 • واکنش حساسیت مفرط نوع آرتوس به (دوز قبلی) واکسن سم دیفتری یا توکسوئید کزاز

در صورت وجود اقدامات احتیاطی، تصمیم ریسک و فایده اتخاذ می شود. برای مثال، سابقه خانوادگی عوارض غیرمرتبط با SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد)، سرکوب سیستم ایمنی، یا تشنج، منع مصرف واکسن های چهار ماهه نیست.

شرایط زیر اغلب به عنوان موارد منع مصرف یا اقدامات احتیاطی اشتباه (منع مصرف نامعتبر یا اقدامات احتیاطی برای واکسیناسیون) سایر واکسن های دوران کودکی تعبیر می شوند:

 • آلرژی به محصولاتی که در واکسن وجود ندارد.
 • آلرژی به محصولات موجود در واکسن هایی که آنافیلاکتیک نیستند.
 • تماس خانگی با افراد دارای سرکوب سیستم ایمنی، مادران باردار یا شیرده
 • استفاده از استروئیدهای آئروسل شده برای آسم منع مصرف واکسن نیست.
 • بیماری خفیف مانند تب خفیف، اسهال خفیف، سرماخوردگی، سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی یا اوتیت مدیا (عفونت گوش)
 • درمان ضد میکروبی بر پاسخ ایمنی به واکسن ها تأثیر نمی گذارد. داروهای ضد ویروسی ممکن است در برخی از واکسن‌ها نیاز به احتیاط داشته باشند، اما با واکسن‌های چهار ماهگی تداخلی ندارند.

موارد قابل بررسی توسط پزشک در 4 ماهگی برای تزریق واکسن

متخصص اطفال باید کودک شما را وزن کرده و طول او را در طول معاینه چهار ماهه اندازه گیری کند تا از رشد او اطمینان حاصل کند. همچنین باید به دنبال تحولات و رفلکس های مناسب سن در کودک شما باشد. پزشکان ممکن است برای درک رشد کودک چند سوال را ارزیابی کرده و بپرسند. علائم رشد زیر معمولاً در طول ویزیت نوزاد چهار ماهه ارزیابی می شود. علائمی از جمله:

 • بالا نگه داشتن سر
 • تلاش برای غلت زدن
 • ایجاد صدا و خندیدن
 • تلاش برای گرفتن اشیا
 • برقراری تماس چشمی
 • مکیدن دست یا انگشتان
 • دفعات تغذیه و تعویض پوشک
 • پاسخ دادن به صدای مراقبان یا والدین
 • چرخاندن سر به سمت والدین یا مراقب

این عوامل ممکن است به پزشک کمک کند تا بفهمد که آیا کودک به نقطه عطف چهار ماهگی خود می رسد یا خیر.

سخن آخر

کودک پس از رسیدن به سن چهار ماهگی به چندین واکسن نیاز دارد. واکسن های 4 ماهگی اغلب شامل دوز دوم برای تقویت عملکرد ایمنی کودک می شود. در حالی که نوزاد ممکن است یک واکنش معمولی از واکسیناسیون را تجربه کند، اما لازم است در صورت بروز مشکلات تنفسی، درجه حرارت بالا، تورم در محل تزریق یا سایر علائم پس از ایمن سازی فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکسیناسیون محافظت طولانی مدت از کودک را فراهم می کند، بنابراین کودک خود را طبق برنامه واکسینه کنید. اگر نوزاد چهار ماهه بیماری های خاصی مانند آنافیلاکسی، SCID، اسپینا بیفیدا یا GBS دارد، باید اقدامات احتیاطی لازم برای ایمن سازی انجام شود.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.