بارداری

افزایش WBC در بارداری

افزایش WBC در بارداری تا حدودی رایج و طبیعی است اما برای علل و علائم افزایش تعداد گلبول های سفید در دوران بارداری و شرایطی که باید با پزشک مشورت کنید، ادامه مقاله را بخوانید. در دوران بارداری، حجم خون شما تا 50 درصد افزایش می یابد. با کاهش سطح هموگلوبین و هماتوکریت (به ویژه در سه ماهه آخر)، تعداد پلاکت ها نیز اندکی کاهش می یابد. با این حال، گلبول های سفید خون (WBC) در خون پس از بارداری افزایش می یابد که به آن لکوسیتوز می گویند.

لکوسیت ها یا WBC ها به عنوان آگرانولوسیت ها (لنفوسیت ها و مونوسیت ها) و گرانولوسیت ها (ائوزینوفیل ها، نوتروفیل ها و بازوفیل ها) طبقه بندی می شوند که سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. آنها با عفونت مبارزه می کنند. اگر در دوران باردری قرار دارید و یا قصد باردار شدن دارید، این مقاله را بخوانید تا در مورد علل افزایش تعداد WBC در بارداری و عوارض مرتبط با این وضعیت بدانید.

تعداد گلبول های سفید در دوران بارداری چقدر است؟

برخی از اثرات بارداری بسیار واضح هستند، اما برخی از آنها بسیار ظریف تر هستند. برای مثال زنان باردار به طور متوسط ​​50 درصد افزایش حجم خون را تجربه می کنند. از آنجایی که شما به عنوان یک زن باردار خون بیشتری دارید، نظارت بر درصد سلول های خونی ضروری است.

گلبول های سفید نوعی از سلول های خونی هستند که از مغز استخوان شما تولید می شوند. به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن، آنها به بدن کمک می کنند تا سالم بماند و با بیماری مبارزه کند.

معمولاً بالا بودن تعداد گلبول های سفید به این معنی است که بدن شما در برابر یک بیماری یا بیماری از خود دفاع می کند و تحت فشار است. با این حال، در دوران بارداری، بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون طبیعی است. از این گذشته، بدن شما فقط با باردار شدن تحت فشار زیادی قرار می گیرد. بالا بودن تعداد گلبول های سفید به خودی خود دلیلی برای هشدار نیست.

در طول بارداری، پزشک باید به طور مکرر برای شما آزمایش خون تجویز کند. از آنجایی که بارداری یک زمان استرس زا برای بدن شما است، بررسی نحوه واکنش خون بسیار مهم است.

پس از بارداری، افزایش تدریجی تعداد WBC طبیعی (لکوسیتوز)، با تغییر جزئی به سمت افزایش درصد نوتروفیل ها وجود دارد. لکوسیتوز یا افزایش افزایش WBC در بارداری در سه ماهه اول شروع می شود، در طول بارداری ادامه می یابد، در طول زایمان به اوج خود می رسد و معمولاً پس از چهار هفته عادی می شود.

سه ماهه تعداد WBC (لکوسیت).
محدوده مرجع غیر باردار 4.8–10.8 x 10 3 /mm 3
سه ماهه اول و دوم 6-16 × 10 3 / میلی متر 3 (3.5 × 10 3 / میلی متر 3 افزایش)
سه ماهه سوم 20–30 x 10 3 /mm 3

با این حال، چندین مطالعه لکوسیتوز در سه ماهه اول را با حاملگی پیچیده، پره اکلامپسی و دیابت بارداری (GDM) مرتبط می کنند. بنابراین، تعداد لکوسیت ها باید در طول ویزیت های قبل از زایمان و مراقبت های پس از زایمان به درستی تفسیر و مرتبط شود.

دلایل افزایش تعداد WBC در دوران بارداری چیست؟

افزایش WBC در بارداری || پزشکت

بدن هر فرد و حتی دوران بارداری در زنان می تواند متفاوت باشد. هیچ دلیل قطعی برای افزایش تعداد گلبول های سفید خون در دوران بارداری وجود ندارد. همانطور که بدن شما پس از ورزش یا در هوای گرم به همان اندازه که برای خنک کردن شما نیاز دارد عرق تولید می کند، بدن شما به هر تعداد گلبول سفید که برای سالم ماندن نیاز دارد تولید می کند.

بسیاری از دلایلی که زنان باردار ممکن است تعداد گلبول‌های سفید خون غیرطبیعی داشته باشند این است که چرا افراد معمولاً تعداد گلبول‌های سفید خون بالاتری دارند.

به طور کلی، افزایش تعداد WBC می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • کم آبی بدن
 • غلظت خون
 • استفاده بیش از حد از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها
 • عفونت: از آنجایی که گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند، هر گونه عفونتی می تواند باعث شود تعداد گلبول های سفید خون بالاتری داشته باشید. هر چیزی از سرماخوردگی گرفته تا عفونت چشمی باعث افزایش تعداد گلبول های سفید خون شما می شود.
 • بیماری یا التهاب خود ایمنی: اگر شما یک بیماری خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس دارید ، باعث می شود بدن شما حجم بالایی از گلبول های سفید تولید کند. به طور مشابه، اگر شما هر گونه التهاب یا واکنش آلرژیک داشته باشید، تعداد گلبول های سفید خون شما افزایش می یابد.
 • سرطان (مانند لوسمی مزمن): لوسمی یا سرطان خون با تولید نوع خاصی از گلبول های سفید خون توسط مغز استخوان شروع می شود. بنابراین، نرخ بالاتر از این نشان می دهد که شما ممکن است سرطان خون داشته باشید .تشخیص سرطان خون برای زنان باردار بسیار نادر است. با این حال، اگر در دوران بارداری با آن تشخیص داده شود، طیف گسترده ای از گزینه های درمانی برای ایمن نگه داشتن شما و کودکتان وجود دارد.

استرس و افزایش WBC

استرس زیادی هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی در بارداری ایجاد می شود که می تواند گلبول های سفید خون را افزایش دهد. زمانی که باردار هستید، مهم است که استراحت کنید و به خودتان زمان و مکان برای کاهش استرس، هم برای بدن و هم برای ذهن خود اختصاص دهید.

با این حال، به دلیل استرس فیزیولوژیکی ناشی از بارداری، ممکن است حتی در بارداری طبیعی تعداد WBC بالاتری داشته باشید. از این رو، شمارش WBC مادر نمی تواند یک تکنیک غربالگری اولیه برای تشخیص عوارض شدید بارداری باشد. برعکس، افزایش تعداد WBC در نمونه ادرار شما نشان دهنده عفونت دستگاه ادراری (UTI) است.

بارداری یک فرآیند فیزیولوژیکی پیچیده است که در آن سیستم غدد درون ریز، فرآیندهای متابولیک و دستگاه تناسلی تحت تغییرات متعددی قرار می گیرند تا جنین در حال رشد را تغذیه کنند. بدن را برای زایمان و زایمان آماده کنند. همانطور که بارداری شما پیشرفت می کند، این استرس فیزیولوژیکی و احساسی تعداد لکوسیت های شما را افزایش می دهد.

تشخیص افتراقی افزایش گلبول های سفید در بارداری

افزایش WBC در بارداری || پزشکت

در طول یک بارداری سالم، لکوسیتوز به طور کلی به عنوان افزایش درصد نوتروفیل در خون نامیده می شود. با این حال، انواع زیادی از WBC وجود دارد، و سطوح بالا از WBC های دیگر ممکن است نشان دهنده تشخیص های مختلف باشد. آنها عبارتند از:

نوتروفیل ها

افزایش سطح نوتروفیل ها (نوتروفیلی) به طور کلی نشان دهنده عفونت حاد باکتریایی، سوختگی، استرس حاد، لوسمی (سرطان خون)، آرتریت روماتوئید و مصرف استروئید است. با این حال، نوتروفیلی در دوران بارداری به دلیل اختلال در آپوپتوز نوتروفیلیک طبیعی است و احتمال دارد هیچ اهمیت بالینی نداشته باشد.

ائوزینوفیل ها

ائوزینوفیلی (تعداد ائوزینوفیل بالا) معمولاً نشان دهنده وجود شرایط آلرژیک، عفونت های انگلی و بیماری خودایمنی پلی آرتریت نودوزا لوسمی است. با این حال، با سن حاملگی (بیشتر در سه ماهه سوم) نیز کاهش می یابد.

بازوفیل ها

بازوفیلی (تعداد بالای بازوفیل ها) به طور کلی به دلیل شرایط آلرژیک، لوسمی میلوژن مزمن، بیماری هوچکین و استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی ایجاد می شود. با این حال، با پیشرفت دوران بارداری شما نیز کاهش می یابد.

مونوسیت ها

مونوسیت بزرگترین گلبولهای سفید هستند، و monocytosis (تعداد مونوسیت بالا) به طور کلی توسط التهاب مزمن، سندرم کوشینگ، عفونت ویروسی، و عفونت های باکتریایی مانند سل ایجاد می شود. در دوران بارداری، مونوسیتوز مطلق، به خصوص در سه ماهه اول بارداری وجود دارد، اما با پیشرفت بارداری، این مونوسیتوز کاهش می یابد.

لنفوسیت ها

لنفوسیتوز (تعداد لنفوسیت بالا) عموماً در اثر عفونت های ویروسی، لوسمی ها و نارسایی آدرنال ایجاد می شود. با این حال، افزایش درصد لنفوسیت در WBC در دوران بارداری ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی باشد.

چگونه می توان تعداد WBC را در بارداری تشخیص داد؟

به طور کلی، شمارش لکوسیت ها به عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون (CBC) ، یک آزمایش معمول در دوران بارداری اندازه گیری می شود. پزشک شما ممکن است خون شما را از نظر هموگلوبین، WBC و تعداد پلاکت ها تقریباً در هر ویزیت قبل از تولد آزمایش کند تا به دنبال شرایطی باشد که ممکن است حاملگی را پیچیده کند.

علائم افزایش تعداد گلبول های سفید در بارداری چیست؟

افزایش WBC در بارداری || پزشکت

برای اینکه بدانید تعداد گلبول های سفید خون شما بالاست یا خیر، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک آزمایشاتی را روی خون شما انجام می دهد تا تعداد سلول های خونی شما را تعیین کند. اگر باردار هستید، باید حداقل ماهی یک بار به پزشک مراجعه کنید. در قرار ملاقات‌های شما، پزشک تعداد سلول‌های خونی شما را کنترل می‌کند.

تعداد بالای WBC ممکن است هیچ علامتی در بارداری نداشته باشد. با این حال، علائم افزایش تعداد WBC در افراد غیر باردار معمولاً شامل موارد زیر است:

 • تب
 • تمایل به کبودی یا خونریزی
 • خستگی
 • سرکوب سیستم ایمنی
 • عرق شبانه
 • وزن از دست دادن

اگر هر یک از این علائم را در دوران بارداری تشخیص دادید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است نشانه عفونت یا عوارض بیماری زمینه ای باشد.

آیا افزایش تعداد گلبول های سفید باعث سقط جنین می شود؟

در حالی که لکوسیتوز در دوران بارداری شایع است، همچنین می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد که آزمایش‌های معمول شمارش WBC قبل از تولد قادر به تشخیص آن نیستند. حتی نیاز به غربالگری بیشتری دارد. سه ماهه اول، سطوح بالاتر پلاکت و تعداد WBC با خطر بالاتر سقط جنین مرتبط است.

در طول بارداری، بدن شما دستخوش تغییرات مختلفی از جمله افزایش تعداد WBC در خون (لکوسیتوز) می شود. در حالی که لکوسیتوز در بارداری طبیعی است، ممکن است به دلیل عفونت، کم آبی یا شرایط از قبل وجود داشته باشد که ممکن است بارداری شما را پیچیده کند. بنابراین، در صورت مشاهده علائم غیرعادی مانند تب، تعریق شبانه یا واکنش های آلرژیک در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

سخن آخر

داشتن تعداد گلبول های سفید خون بالاتر از حد متوسط ​​در دوران بارداری بسیار رایج است. باردار بودن بسیار استرس زا – از نظر جسمی و روانی – است. بدانید که بدن شما تغییرات زیادی را تجربه می کند و مطمئن شوید که به اندازه کافی استراحت می کنید. اگر از قبل یک بیماری دارید یا به شرایطی مبتلا می‌شوید که باعث می‌شود تعداد گلبول‌های سفید خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

منبع
https://www.medicinenet.com/high_white_blood_cell_count_in_pregnancy/article.htmhttps://www.momjunction.com/articles/high-wbc-white-blood-cell-pregnancy-causes-treatment_00794871/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم