درمانعمومی و داخلی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟ چه کاربرد و مزایایی دارد؟

کربوکسی تراپی یا دی اکسید کربن درمانی یک روش درمانی غیر جراحی است که برای درمان و بهبود سلولیت، علائم کشش و تیرگی های زیر چشم استفاده می شود. این روش درمانی نسبت به سایر روش های درمانی که برای کاهش سلولیت استفاده می شود، کمتر تهاجمی است. کربوکسی تراپی از تزریق دی اکسید کربن که به زیر پوست تزریق می شود استفاده می کند. گفته می شود کربوکسی تراپی قابلیت ارتجاعی پوست، گردش خون و کاهش خطوط و چین و چروک را بهبود می بخشد. این درمان را می توان روی پلک ها، گردن، صورت، بازوها، باسن، معده و پاها انجام داد.

کربوکسی تراپی، از تزریق دی اکسید کربن، گازی که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، استفاده می کند. کربوکسی تراپی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید می شود. از طرفی هم هیچ عارضه جانبی ماندگاری ندارد.

این یک روش سرپایی سریع انجام می شود و 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. بعد از درمان سلولیت یا کاهش چربی و انجام آن، بلافاصله می توانید به روال عادی خود برگردید، فقط باید تا 24 ساعت از حمام و رفتن به وان خودداری کنید. اکثر افراد  به 7 تا 10 جلسه درمان نیاز دارند.

کاربرد کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی | پزشکت

کربوکسی تراپی یک درمان آرایشی است و برای کاهش سلولیت، علائم کشش، تیرگی چشم، چین و چروک و حتی جای زخم استفاده می شود. اثربخشی کربوکسی تراپی براساس توانایی آن در تحریک گردش خون و تولید کلاژن است.

از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت، تیرگی زیر چشم و علائم کشش استفاده می شود. افرادی که تحت این عمل قرار می گیرند، ممکن است در موارد زیر بهبودی پیدا کنند:

  • خطوط و چین و چروک
  • خاصیت ارتجاعی پوست

همچنین این روش به ترمیم کلاژن و تخریب رسوبات چربی کمک می کند. علاوه بر این، این روش با افزایش جریان خون در پلک، می تواند در کاهش حلقه های زیر چشم موثر باشد. برخی از پزشکان همچنین از این روش برای درمان اختلال نعوظ، آرتروز حاد، بیماری رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف استفاده کرده اند. این روش برای کاهش چربی و سلولیت، اغلب بر روش های تهاجمی و پرخطر مانند لیپوساکشن ترجیح داده می شود.

از کربوکسی تراپی می توان روی صورت، پلک ها، گردن، معده، بازوها، پاها و باسن استفاده کرد.

افراد معمولاً به 7 تا 10 روش درمان با کربوکسی تراپی با فاصله 1 هفته از یکدیگر نیاز دارند. هزینه هر درمان بسته به نوع ارائه دهنده آن ممکن است بین 75 تا 200 دلار باشد. نتایج کربوکسی تراپی باید رسوبات کمتری از چربی و پوست جوانتر باشد. نتایج باید حتی پس از یک دور درمان قابل مشاهده باشد، اما برای نتایج بهتر، حداکثر شش جلسه توصیه می شود.

کربوکسی تراپی چگونه اثر می کند؟

کربوکسی تراپی | پزشکت

با افزایش سن، به ویژه اگر فرد رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد، با کاهش سلول های اکسیژن، مویرگ های زیر جلدی به حالت خواب می روند. این تغییر همراه با تنش های محیطی و سایر متغیرها، توانایی سلول ها را برای بازسازی و عملکرد صحیح مهار می کند و پوست به آرامی خاصیت ارتجاعی و کلاژن خود را از دست می دهد.

در سن 30 سالگی، سطح اکسیژن در پوست شما 25٪ و در 40 سالگی 50٪ کاهش می یابد. بدن به طور طبیعی اکسیژن خود را از طریق تنفس دریافت می کند، اما عواملی مانند آلودگی سطح آن را کاهش می دهد. بدن ابتدا از اکسیژن در اندام های اصلی استفاده کرده و در آخر به پوست منتقل می شود. هنگامی که پوست اکسیژن کافی دریافت نمی کند، بیشتر در معرض پیری، آکنه، قرمزی، تحریک و لکه های پیری قرار می گیرد.

کربوکسی تراپی، CO2 را دقیقاً در زیر سطح پوست تزریق می کند. بدن این را به عنوان کمبود اکسیژن تفسیر می کند و با افزایش جریان خون و فاکتورهای رشد مانند VEGF (فاکتور رشد اندوتلیال عروقی) پاسخ می دهد، به عنوان مثال تولید رگ های خونی جدید را تشویق می کند. این امر باعث افزایش اکسیژن و مواد مغذی در ناحیه تحت درمان شده و گردش خون را بهبود می بخشد و در نتیجه باعث ترمیم سلول می شود. افزایش غلظت اکسیژن همچنین باعث بهبود احتباس آب یا ورم در منطقه می شود.

برای اثر پوستی که باعث کاهش خطوط ریز، چین و چروک و علائم کشش می شود، این افزایش جریان خون باعث تحریک کلاژن و نرم شدن چین و چروک ها و کاهش تیرگی زیر چشم می شود.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

در اکثر موارد، اصل روند کربوکسی تراپی یکسان است اما جزئیات آن به بخشی که بدن تحت درمان قرار می گیرد، متفاوت است. در این روش، مخزن گاز دی اکسیدکربن، با لوله پلاستیکی به تنظیم کننده جریان متصل می شود.

پزشک میزان خروج گاز از مخزن را با دقت تنظیم می کند. این گاز از طریق تنظیم کننده جریان و به لوله استریل که در انتها فیلتر دارد منتقل می شود. فیلتر قبل از رسیدن به بدن، هرگونه نا خالصی را جمع می کند. سپس گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می کند. پزشک گاز را از طریق سوزن به زیر پوست تزریق می کند.

این روش تقریباً بدون درد است. برخی از پزشکان قبل از قرار دادن سوزن روی محل تزریق، از کرم بی حس کننده استفاده می کنند. برخی از افراد گزارش می کنند که مدت کوتاهی پس از آن احساس عجیبی دارند. کربوکسی تراپی یک روش سرپایی است و انجام آن معمولاً فقط در حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

چگونه برای کربوکسی تراپی آماده شوید؟

کربوکسی تراپی | پزشکت

کربوکسی تراپی به آمادگی خاصی نیاز ندارد، اگرچه پزشک بسته به شرایط شما ممکن است دستورالعمل های خاصی را ارائه دهد.

برای کاهش چربی مانند چانه یا گردن مضاعف، گاز گرم شده با حجم زیاد به عمق چربی وارد می شود و سپس سلول چربی را می شکند و عروق جدید و جوان سازی را تحریک می کند.

درمان برای سلولیت

تا حدودی می توان گفت علت اصلی سلولیت، علائم کشش و تیرگی زیر چشم، گردش خون ضعیف است. سلول های موجود در بدن، دی اکسید کربن را به عنوان سموم آزاد می کنند. گلبول های قرمز خون اکسیژن استنشاق شده را گرفته و به بافت ها منتقل و سپس دی اکسید کربن را دریافت می کنند. در نهایت، دی اکسید کربن توسط ریه ها بازدم می شود.

یک پزشک می تواند با تزریق دی اکسید کربن در یک منطقه خاص گردش خون را افزایش داده و باعث هجوم گلبول های قرمز خون به منطقه شود. وقتی سلول های خونی به محل خود می رسند، باعث افزایش گردش خون می شوند. این کار برای ترمیم قابلیت ارتجاعی پوست و بهبود حلقه های زیر چشم  است.

همچنین می توان گاز دی اکسید کربن را به سلول های چربی تزریق کرد که باعث ترکیدن سلول ها و از بین رفتن آنها در بدن می شود. سلولیت وقتی ایجاد می شود که چربی زیر جلدی از طریق پوست بیرون زده باشد. چندین مطالعه نشان داده است که کربوکسی تراپی وقتی برای درمان سلولیت استفاده می شود، بی خطر است.

درمان برای علائم کشش. علائم کششی که بر روی بدن خود مشاهده می کنید پارگی کلاژن پوستی است. کربوکسی تراپی کلاژن جدید ایجاد می کند که باعث ضخیم شدن پوست و بهبود ظاهر آن می شود.

درمان برای حلقه های زیر چشم. حلقه های تیره زیر چشم معمولا توسط گردش خون ضعیف و تجمع عروقی ایجاد می شود. تزریق گاز زیر پلک این جمع شدن مایل به آبی را کاهش داده و حالت رژگونه را جایگزین می کند.

درمان برای آلوپسی. آلوپسی (ریزش مو) که به دلیل گردش خون ضعیف ایجاد می شود نیز با کربوکسی تراپی قابل درمان است.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یک روش نسبتاً بی خطر است و تقریباً هیچ عارضه ای ندارد. افراد ممکن است در محل تزریق، به ویژه در بازوها و پاها، کبودی داشته باشند. این کبودی باید ظرف یک هفته برطرف شود. افرادی که روش کاهش چربی یا سلولیت را دریافت می کنند نیز نباید 24 ساعت خود را در آب غوطه ور کنند و از شنا یا وان استفاده نکنند.

نتایج بعد از کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی | پزشکت

وقتی از کربوکسی تراپی برای درمان علائم کشیدگی و زخم استفاده می شود، نسبتاً بدون درد است، زیرا بافت اسکار اعصاب ندارد. شما ممکن است احساس خارش داشته باشید زیرا در این روش علائم کششی باز می شود. خارش باید در عرض پنج دقیقه برطرف شود.

افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و رسوبات چربی استفاده می کنند، ممکن است در حین تزریق احساس فشار رخ دهد. این امر در اثر انبساط گاز ایجاد می شود. نواحی تحت درمان پس از درمان تا 24 ساعت احساس گرما می کنند، زیرا در این شرایط گاز دی اکسید کربن اثر کرده و گردش خون بهبود می یابد. با این حال، شما باید بتوانید برنامه عادی و روزمره خود را پس از اتمام روش انجام دهید.

سخن آخر

در سراسر جهان، کربوکسی تراپی به سرعت به عنوان اصلی ترین درمان جوان سازی پوست شناخته می شود. این یک روش ایمن و کم تهاجمی است که از نظر بالینی برای جوان سازی، بازیابی و ترمیم پوست و درمان چین و چروک و شلی پوست، سلولیت و علائم کشش اثبات شده است. درمان شامل تزریق مقادیر کمی دی اکسید کربن (CO2) در زیر پوست برای تجزیه رسوبات چربی و تحریک تولید کلاژن است. به طور خلاصه، Carboxytherapy یک روش ساده و ایمن برای پوستی زیبا و جوان است.

منابع:

https://www.healthline.com/health/carboxytherapy#procedure

https://www.topdoctors.co.uk/medical-dictionary/carboxytherapy#

https://www.skinrenewal.co.za/carboxytherapy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا