لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

واکسیناسیون سگ

واکسیناسیون سگ خانگی-پزشکت
فهرست مطالب

وقتی توله سگ خود را برای اولین بار به خانه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورید، حتما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانید که او برای هرچیزی کاملا به شما وابسته است و به کمک شما نیاز دارد. شما باید هر روز از او مراقبت کنید. او به رژیم غذایی مخصوص، توجه فراوان، آموزش، اسباب بازی های ایمن، خانه ای راحت و مراقبت های دامپزشکی مناسب نیاز دارد. حتی مراقبت از توله سگ، شامل واکسیناسیون در طول سال اول زندگی حیوان خانگی شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

مراجعه مکرر به دامپزشک در طول چندین ماه برای واکسیناسیون و سپس برای تقویت یا دوز دوم در طول زندگی ممکن است تا حدودی ناراحت کننده به نظر برسد، اما بیماری هایی که یک حیوانات خانگی را تهدید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، خطرناک، کشنده و خوشبختانه عمدتا قابل پیشگیری هستند. برهمین اساس، بهتر است واکسن هایی که حیوان خانگی شما به آن نیاز دارد را بشناسید و در زمان مشخص برای تزریق آنها اقدام کنید.

مطالعه بیشتر: نگهداری از توله سگ 

پیشگیری از بیماری با واکسیناسیون سگ

به طور کلی، بیماری های شایع که با تزریق واکسن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از بروز آنها در حیوان خانگی خود پیشگیری کنید، عبارتند از:

 • بوردتلا

این باکتری بسیار عفونی باعث حملات شدید سرفه، استفراغ و در موارد نادر تشنج و مرگ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بوردتلا عامل اصلی سرفه در سگ است. واکسن های تزریقی و اسپری بینی برای مقابله با این بیماری در دسترس است.

 • دیستمپر

بیماری شدید و مسری ناشی از ویروسی است که به سیستم تنفسی، گوارشی (GI) و سیستم عصبی سگ‌ها و سایر حیوانات حمله می‌کند. دیستمپر، از طریق قرار گرفتن در معرض هوا  (از طریق عطسه یا سرفه) حیوان آلوده پخش می‌شود. این ویروس همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از طریق کاسه ها و تجهیزات آب و غذای مشترک منتقل شود. حتی باعث ترشحات از چشم و بینی، تب، سرفه، استفراغ، اسهال، تشنج، پرش، فلج و اغلب مرگ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

هیچ درمانی برای دیستمپر وجود ندارد. درمان شامل مراقبت های حمایتی و تلاش برای جلوگیری از عفونت های ثانویه، کنترل علائم استفراغ، تشنج و موارد دیگر است. سگ های آلوده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند ویروس را برای ماه ها منتقل کنند.

 • هپاتیت

هپاتیت عفونی سگ، یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که کبد، کلیه ها، طحال، ریه ها و چشم سگ مبتلا را تحت تاثیر قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. این بیماری کبدی توسط ویروسی ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که با نوع هپاتیت انسانی ارتباطی ندارد. علائم از تب خفیف و گرفتگی غشاهای مخاطی تا استفراغ، یرقان، بزرگ شدن معده و درد در اطراف کبد متغیر است. بسیاری از سگ ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند بر شکل خفیف بیماری غلبه کنند، اما شکل شدید آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث مرگ شود. هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، اما دامپزشک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند علائم را درمان کند.

مطالعه بیشتر: غذاهای سمی سگ 

تب در سگ || پزشکت

 • ویروس کرونا

کروناویروس سگ همان ویروسی نیست که باعث COVID-19 در افراد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. کروناویروس سگ معمولاً سیستم گوارشی سگ ها را تحت تأثیر قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، اگرچه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث عفونت های تنفسی نیز شود. علائم شامل ناراحتی های گوارشی از جمله از دست دادن اشتها، استفراغ و اسهال است.

 • کرم قلب

هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که توله سگ شما حدود 12 تا 16 هفته است، با دامپزشک خود در مورد شروع یک  پیشگیری از کرم قلب مشورت کنید. اگرچه هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد، اما با تجویز منظم داروهای کرم قلب که دامپزشک شما تجویز خواهد کرد، قابل پیشگیری است.

این کرم‌ها در سمت راست قلب و شریان‌های ریوی (که خون را به ریه‌ها می‌فرستند) قرار می‌گیرند، اگرچه می‌توانند در بقیه بدن حرکت کنند و گاهی به کبد و کلیه‌ها حمله کنند. طول این کرم ها به 14 اینچ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد و در صورت جمع شدن در کنار هم، اندام ها را مسدود کرده و آسیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینند.

عفونت کرم قلب اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند، اگرچه سگ‌ها در مراحل بعدی بیماری ممکن است سرفه کنند، بی‌حال شوند، اشتهای خود را از دست بدهند یا در تنفس مشکل داشته باشند. سگ های آلوده ممکن است پس از ورزش خفیف، خسته شوند. قلب توسط پشه‌ها منتقل می‌شوند. بنابراین تشخیص از طریق آزمایش خون و نه معاینه مدفوع انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

مطالعه بیشتر: تمیز کردن دندان سگ

 • سرفه لانه

سرفه لانه یا کنل که به تراکئوبرونشیت عفونی معروف است، از التهاب مجاری هوایی فوقانی ناشی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این بیماری می‌تواند ناشی از عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا سایر عفونت‌ها مانند بوردتلا و پارا آنفلوآنزای سگ باشد و اغلب شامل چندین عفونت به طور همزمان می‌شود. معمولاً این بیماری خفیف است و باعث سرفه های شدید و خشک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. گاهی اوقات به قدری شدید است که همراه با از دست دادن اشتها، گیجی و تهوع را تحریک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

در موارد نادر، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند کشنده باشد. به راحتی بین سگ هایی که نزدیک به هم نگهداری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند پخش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. آنتی بیوتیک معمولاً ضروری نیست، مگر در موارد شدید و مزمن.

 • لپتوسپیروز

بر خلاف بسیاری از بیماری های موجود در این لیست، لپتوسپیروز توسط باکتری ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و برخی از سگ ها ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. لپتوسپیروز را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان در سراسر جهان در خاک و آب یافت. این یک بیماری مشترک بین انسان و دام است، به این معنی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از حیوانات به انسان منتقل شود. هنگامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که علائم ظاهر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند شامل تب، استفراغ، درد شکم، اسهال، از دست دادن اشتها، ضعف و بی حالی شدید، سفتی، زردی، درد عضلانی، ناباروری، نارسایی کلیه (با یا بدون نارسایی کبد) باشند. آنتی بیوتیک ها موثر هستند و هر چه زودتر تجویز شوند، تاثیر بهتری خواهند داشت.

 • بیماری لایم

بیماری لایم (یا بورلیوز) یک بیماری عفونی و منتقله از طریق کنه است که توسط نوعی باکتری به نام اسپیروکت ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. سگ آلوده اغلب شروع به لنگیدن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، غدد لنفاوی حیوان متورم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، دمای بدنش افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد و غذا نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خورد. این بیماری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند قلب، کلیه و مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد یا در صورت عدم درمان منجر به اختلالات عصبی شود. اگر به سرعت تشخیص داده شود، یک دوره آنتی بیوتیک بسیار مفید است، اگرچه ممکن است ماه ها یا حتی سال ها بعد دوباره بیماری عود کند.

 • پاروویروس

پارو یک ویروس بسیار مسری است که همه سگ ها را تحت تاثیر قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، اما سگ ها و توله های واکسینه نشده کمتر از چهار ماه در معرض بیشترین خطر ابتلا به آن هستند. این ویروس به سیستم گوارشی حمله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و باعث از دست دادن اشتها، استفراغ، تب و اغلب اسهال شدید و خونی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. کم آبی شدید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به سرعت ایجاد شود و سگ را در عرض 48 تا 72 ساعت بکشد، بنابراین مراجعه سریع به دامپزشک بسیار مهم است. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، بنابراین هیدراته نگه داشتن سگ و کنترل علائم ثانویه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سلامت حیوان را حفظ کند.

 • هاری

هاری یک بیماری ویروسی پستانداران است که به سیستم عصبی مرکزی حمله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و باعث سردرد، اضطراب، توهم، ترشح بیش از حد آب دهان، ترس از آب، فلج و مرگ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اغلب از طریق نیش یک حیوان هار منتقل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. درمان ظرف چند ساعت پس از عفونت ضروری است، در غیر این صورت، احتمال مرگ بسیار زیاد است.

در صورت هرگونه سوال درمورد واکسن حیوان خانگی خود، با دامپزشک آنلاین در پزشکت مشورت کنید.

واکسن سگ || پزشکت

برنامه واکسیناسیون توله سگ

اولین چیزی که باید بدانید این است که یک برنامه واکسیناسیون توله سگ مشخص برای همه سگ ها وجود ندارد. برخی از سگ ها به همه انواع واکسن نیاز ندارند. با این حال، در اینجا یک دستورالعمل پذیرفته شده کلی از برنامه واکسیناسیون توله سگ برای سال اول وجود دارد.

سن توله سگ واکسیناسیون های توصیه شده واکسیناسیون اختیاری
6-8 هفته دیستمپر، پاروویروس بوردتلا
10-12 هفته DHPP (واکسن برای دیستمپر، آدنوویروس [هپاتیت]، پاراآنفلوآنزا و پاروویروس) آنفولانزا، لپتوسپیروز، بوردتلا، بیماری لایم در هر سبک زندگی طبق توصیه دامپزشک
16-18 هفته DHPP، هاری آنفولانزا، بیماری لایم، لپتوسپیروز، بوردتلا در هر سبک زندگی
12-16 ماهگی DHPP، هاری کرونا، لپتوسپیروز، بوردتلا، بیماری لایم
هر 1-2 سال DHPP آنفولانزا، کرونا، لپتوسپیروز، بوردتلا، بیماری لایم در هر سبک زندگی
هر 1-3 سال یکبار هاری (طبق قانون) هیچ یک

هزینه واکسیناسیون توله سگ

هزینه واکسیناسیون برای توله سگ شما بستگی به عوامل مختلفی بستگی دارد. تفاوت های قابل توجهی در قیمت وجود دارد. اما صرف نظر از محدوده هزینه ها، برخی از واکسن ها مانند “واکسن های اصلی” و برای هاری ضروری هستند.

واکسن‌های اصلی شامل DHLPP (دیستمپر، هپاتیت، لپتوسپیروز، پارو و پاراآنفلوآنزا) است. توله سگ شما همچنین به واکسیناسیون هاری نیاز دارد که معمولاً حدود 15 تا 20 دلار است. هزینه های اولیه واکسیناسیون سگ در طول سال اول بیشتر از دوران بزرگسالی است.

واکسیناسیون برای سگ های بالغ

در مورد اینکه سگ بالغ هر ساله به واکسن نیاز دارد یا نه، اختلاف نظر وجود دارد. برخی از دامپزشکان معتقدند واکسیناسیون بیش از حد در سگ‌های بالغ خطرات و عوارضی را به همراه دارد. اما برخی دیگر مخالف این عقیده هستند و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند که واکسیناسیون سالانه از بیماری های خطرناکی مانند دیستمپر جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

برای تعیین نوع پروتکل واکسیناسیون حیوان خانگی خود با دامپزشک آنلاین در پزشکت مشورت کنید.

بسیاری از صاحبان سگ قبل از انجام واکسیناسیون سالانه آزمایش تیتر را انتخاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. آزمایش‌های تیتر، سطح ایمنی سگ را اندازه‌گیری کرده و حتی مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که وجود کدام واکسن ضروری است. یک استثنای کلیدی در این مورد، هاری است: آزمایش تیتر در مورد واکسن هاری گزینه مناسبی نیست.

سگ شما باید به عنوان یک توله سگ حتما باید واکسینه شود، سپس در طول زندگی خود دوز های تقویت کننده های منظم را دریافت کند. برهمین اساس بهتر است با دامپزشک خود تماس بگیرید و در مورد واکسن هایی که سگ شما نیاز دارد اطلاعات لازم را کسب کنید.

سگ های بالغ هر سال به یک تقویت کننده لپتوسپیروز و یک تقویت کننده دیستمپر، پاروویروس و هپاتیت هر سه سال نیاز دارند تا از کاهش ایمنی آنها در طول زمان جلوگیری شود. اگر سگ خود را به موقع واکسینه نکنید، در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد

قبل از واکسینه کردن، دامپزشک حیوان خانگی شما را به طور کامل بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و از شما سؤالاتی در مورد سلامت عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسد. چون مهم است که سگ شما هنگام واکسیناسیون سالم باشد.

واکسن سگ به صورت تزریق زیر پوست در پشت گردن او تزریق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود (به جز سرفه کنل که از بینی تزریق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود).

سگ شما باید در حین تزریق واکسن ثابت نگه داشته شود. اگر در انجام این کار احساس راحتی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، به دامپزشک خود بگویید تا از شخص دیگری در مطب کمک بخواهند. واکسیناسیون ها معمولاً دردناک نیستند، اما ممکن است حیوان شما احساس سرما کنند.

محافظت از سگ های واکسینه نشده

اگر توله سگ یا سگ شما واکسینه نشده است یا فقط بخشی از دوره اولیه واکسیناسیون خود را گذرانده است، با پیروی از راهنمایی های زیر، آنها را ایمن نگه دارید:

 • اجازه ندهید آنها در مکان های عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روی زمین راه بروند.
 • به آنها اجازه ندهید با سگ های واکسینه نشده خارج از خانه شما معاشرت کنند.
 • هیچ سگ جدید یا ناشناس را به خانه خود نیاورید.

مشابه واکسن های انسانی، عوارض جانبی ناشی از واکسیناسیون سگ ها نادر است. اکثر سگ ها اصلاً هیچ علائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارند، اما اگر سگ شما علائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را داشته باشد، احتمالاً خفیف هستند (درجه حرارت بالا، انرژی کم و کاهش اشتها) و در عرض 24 تا 48 ساعت از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!