پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

بدون دسته بندیتغذیه

8 مزایای زغال اخته برای سلامتی بدن

8 مزایای زغال اخته برای سلامتی بدن

زغال اخته های شیرین و تازه  نه تنها خوشمزه بلکه مغذی نیز هستند. این توت های عجیب و غریب کالری کمی دارند و اغلب به عنوان یک غذای فوق العاده شناخته می شوند. زغال اخته، خوراکی محبوب تابستانی سرشار از آنتی اکسیدان است و گفته می شود که دارای خواص ضد التهابی دارند. مصرف آنها می تواند به کاهش خطر سرطان، بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش فشار خون کمک کند. ما در این مقاله سعی کرده ایم 8 مزایای زغال اخته برای سلامتی بدن را بررسی کنیم تا با شناخت مزایای استفاده از آن بتوانید بهترین بهره را از آن بگیرید. پس ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

آنتی اکسیدان بالا

زغال اخته سرشار از آنتی اکسیدان است که از آسیب سلولی پیشگیری کرده یا آن را به تاخیر می اندازد. آنها حاوی مواد شیمیایی گیاهی مانند پلی فنول ها و فلاونوئیدها هستند که می تواند به پیشگیری از بیماری های مزمن کمک کند. بررسی که توسط دانشگاه کورنل انجام شد نشان داد که زغال اخته دارای فعالیت آنتی اکسیدانی سلولی بالایی (CAA) است. بنابراین، مصرف آنها می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. آنها همچنین حاوی فلاونوئیدهایی مانند آنتوسیانین (یک ترکیب گیاهی) هستند که می تواند به بهبود سیستم عروقی و عملکرد مغز کمک کند. بررسی دیگری نشان می دهد که افزایش مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان احتمال دارد خطر ابتلا به بیماری های دژنراتیو مزمن را کاهش دهد. Pterostilbene، یکی دیگر از اجزای آنتی اکسیدانی موجود در زغال اخته، می تواند از التهاب پیشگیری کرده و دیابت را بهبود بخشد.

کاهش خطر سرطان

مشخصات آنتی اکسیدانی غنی بلوبری می تواند به پیشگیری از سرطان زایی و رشد سلول های سرطانی کمک کند. آنها حاوی ترکیبات فیتوشیمیایی هستند که از سلول ها در برابر التهاب مزمن محافظت می کند. با این حال، اطلاعات کافی مبتنی بر انسان برای اثبات این مزیت فیتوکمیکال‌ها از میوه‌ها در دسترس نیست. مصرف زغال اخته همچنین می تواند به کاهش آسیب DNA کمک کند. یک بررسی نشان داد که نوشیدن آب زغال اخته به مدت چهار هفته یک اثر محافظتی بر آسیب اکسیداتیو DNA – یکی از عوامل اصلی سرطان – داشت. با این حال، باید بررسی های بیشتری در این زمینه انجام شود.

چندین مطالعه نشان می دهد که زغال اخته و آب زغال اخته آسیب DNA را که عامل اصلی پیری و سرطان است، کاهش می دهد.
بهبود سلامت قلب و عروق
8 مزایای زغال اخته برای سلامتی بدن | پزشکت

بررسی ها نشان می دهد که افزایش مصرف غذاهای غنی از آنتوسیانین می تواند به کاهش خطر حمله قلبی در زنان جوان کمک کند. افرادی که سه بار یا بیشتر در هفته زغال اخته می خورند در این زمینه خطر کمتری دارند. مصرف یک فنجان زغال اخته در روز همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد و عملکرد قلب را بهبود بخشد. یک بررسی نشان داد که خوردن زغال اخته وحشی به مدت یک ماه سیستم عروقی را بهبود می بخشد. مطالعه دیگری که توسط دانشگاه آرکانزاس انجام شد همچنین نشان داد که مصرف زغال اخته می تواند از بیماری های قلبی عروقی پیشگیری کند. با این حال، بررسی های بیشتری برای اثبات این ادعا مورد نیاز است.

کاهش فشار خون 

مصرف زغال اخته می تواند فشار خون را به طور موثر کاهش دهد.یک بررسی نشان می دهد که مصرف روزانه بلوبری ممکن است به کاهش فشار خون و سفتی شریانی کمک کند. مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم و منیزیم موجود در زغال اخته نیز احتمال دارد در کاهش فشار خون موثر باشد. علاوه بر این، دریافت روزانه پودر زغال اخته به مدت شش هفته باعث کاهش فشار دیاستولیک (فشار خون در شریان ها) شد.

بهبود عملکرد شناختی

مکمل زغال اخته می تواند حافظه را در افراد مسن بهبود بخشد. همچنین احتمال دارد از بروز زوال شناختی پیشگیری کرده و علائم افسردگی را کاهش دهد. مطالعه ای که توسط بیمارستان بریگهام و زنان انجام شد نشان داد که محتوای بالای فلاونوئید زغال اخته ممکن است سرعت زوال شناختی را کاهش دهد.

میوه های توت همچنین دارای اثرات محافظت کننده عصبی هستند که به بهبود بیماری های عصبی مرتبط با سن و عملکردهای شناختی کمک می کند. مکمل زغال اخته همچنین می تواند شرایط حافظه کوتاه مدت را بهبود بخشد.

 زغال اخته می تواند به مدیریت دیابت کمک کند.

زغال اخته سرشار از ترکیبات فعال زیستی مانند پلی فنول ها است. گنجاندن این ترکیبات در رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

شاخص گلیسمی زغال اخته پایین است. علاوه بر این، یک مکمل غذایی شش هفته ای پودر بلوبری کامل خشک شده یخ زده برای بهبود حساسیت به انسولین در افراد چاق و غیر دیابتی یافت شد.

زغال اخته می تواند استخوان ها را تقویت کند.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در زغال اخته می تواند به حفظ سلامت استخوان کمک کند. آنها در از دست رفتن کلاژن در ماتریکس استخوان پیشگیری می کنند. بررسی منتشر شده در مجله انجمن بین المللی تغذیه ورزشی نشان می دهد که مصرف زغال اخته شاید به بهبود آسیب عضلانی ناشی از ورزش (EIMD) کمک کند. با این حال، بررسی های بیشتری برای درک مزایای زغال اخته در انسان مورد نیاز است.

ورزش شدید می تواند به درد عضلانی و خستگی منجر گردد. این تا حدی توسط التهاب موضعی و استرس اکسیداتیو در بافت عضلانی بروز پیدا می کند. مکمل‌های زغال اخته ممکن است آسیب‌هایی را که در سطح مولکولی ایجاد می‌شود کاهش داده و درد را به حداقل برساند و عملکرد عضلانی را کاهش دهد.

در یک مطالعه کوچک بر روی 10 ورزشکار زن، زغال اخته ریکاوری عضلات را پس از تمرینات شدید پا تسریع کرد.

یک مطالعه نشان می دهد که زغال اخته ممکن است به ریکاوری عضلات پس از ورزش شدید کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مقابله با عفونت های دستگاه ادراری

8 مزایای زغال اخته برای سلامتی بدن | پزشکت

اثر ضد باکتریایی زغال اخته می تواند به درمان یا پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری کمک کند. بررسی  که توسط دانشگاه استرلینگ انجام شد نشان داد که نوشیدن آب زغال اخته  شاید از عفونت های علامتی دستگاه ادراری (UTIs) پیشگیری کند. با این حال، اطلاعات محدودی در این زمینه در دسترس است.

زغال اخته به دلیل خواص تغذیه ای قابل توجهی که دارد به عنوان یک میوه شگفت انگیز در نظر گرفته می شود.

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) یک مشکل رایج برای زنان است. به طور گسترده ای شناخته شده است که آب زغال اخته می تواند به جلوگیری از این نوع عفونت ها کمک کند. از آنجایی که زغال اخته ارتباط نزدیکی با زغال اخته دارد، دارای بسیاری از مواد فعال مشابه آب کرن بری است. این مواد ضد چسب نامیده می شوند و به جلوگیری از اتصال باکتری هایی مانند E. coli به دیواره مثانه کمک می کنند. زغال اخته حاوی موادی است که می تواند از اتصال باکتری های خاصی به دیواره مثانه جلوگیری کند، که ممکن است به جلوگیری از UTI کمک کند.

حقایق تغذیه بلوبری

طبق گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده، 100 گرم زغال اخته (خام) حاوی ( 30 ):

 • کالری: 57
 • فیبر: 2.4 گرم
 • قند: 9.96 گرم
 • سدیم: 1 میلی گرم
 • چربی: 0.33 گرم
 • کلسیم: 6 میلی گرم
 • منیزیم: 6 میلی گرم
 • فسفر: 77 میلی گرم
 • پروتئین: 0.74 گرم
 • آهن: 0.28 میلی گرم
 • ویتامین C: 9.7 میلی گرم
 • تیامین: 0.037 میلی گرم
 • اسید پانتوتنیک: 0.124 میلی گرم

زغال اخته نه تنها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی بلکه دارای ترکیبات فنلی است.

چگونه زغال اخته را در رژیم غذایی خود بگنجانیم؟

 • با آنها ماست درست کنید.
 • مربای بلوبری درست کنید.
 • آنها را در بستنی خانگی بگنجانید.
 • زغال اخته را به سالاد میوه اضافه کنید.
 • آنها را به بلغور جو دوسر یا غلات اضافه کنید.
 • آنها را داخل خمیر پنکیک یا روی وافل بریزید.
 • با آنها سالسا تهیه کنید تا به عنوان رویه گوشت استفاده کنید.
 • آنها را با مقداری آب در قالب های یخ فریز کنید. از تکه های یخ برای تهیه آب دم کرده استفاده کنید.

خطرات مرتبط با خوردن زغال اخته

8 مزایای زغال اخته برای سلامتی بدن | پزشکت

مصرف زغال اخته به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنند باید از خوردن زغال اخته خودداری کنند زیرا حاوی ویتامین K هستند. با این حال، اطلاعات محدودی در مورد عوارض جانبی زغال اخته در دسترس است.

حرف آخر

زغال اخته بسیار مغذی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. آنها مملو از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که می توانند به درمان و پیشگیری از چندین بیماری کمک کنند. مصرف آنها می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق و استخوان، مبارزه با عفونت دستگاه ادراری، کاهش فشار خون و خطر سرطان و همچنین ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند. می توانید آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از مزایای آنها بهره مند شوید. این توت ها طعم بی نظیری به مواد غذایی می بخشند و می توانند به صورت تازه یا منجمد مصرف شوند. با این حال، افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند باید از استفاده این میوه خودداری کنند.

بلوبری دارای بالاترین ظرفیت آنتی اکسیدانی در بین تمام میوه ها و سبزیجات محبوب است. به نظر می رسد فلاونوئیدها آنتی اکسیدان توت ها هستند که بیشترین تأثیر را دارند.

نشان داده شده است که آنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته با جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به کلسترول بد LDL، یک عامل خطر اصلی بیماری قلبی را کاهش می دهند.

منابع:

https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-blueberries/

https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-blueberries#TOC_TITLE_HDR_10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *