لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

21 راهکار از بین بردن نفخ شکم

21 راهکار از بین بردن نفخ شکم | پزشکت
فهرست مطالب

برخی راهکارها برای از بین بردن نفخ شکم وجود دارد که ما سعی کرده ایم در این مقاله 21 راهکار برای از بین بردن نفخ شکم را بررسی کنیم. نفخ شکم شرایطی است که در آن بافت های داخل معده متورم یا بزرگ می شوند. در واقع، تقریباً احساس می کنید که بادکنک را بلعیده اید! التهاب شکم یا نفخ می تواند به یک ناحیه کوچک در داخل معده محدود شود یا در یک ناحیه بزرگتر رخ دهد. با این وجود، در بیشتر موارد، نفخ بسته به علت آن فقط برای مدت کوتاهی ادامه می یابد. معده یا شکم متورم می تواند توسط عوامل زیادی ایجاد شود. همچنین شاید نشانه بیماری یا اختلال زمینه ای باشد. بیایید راهکارهای از بین بردن نفخ شکم را بررسی کنیم.

چای نعنا، 21 راهکار برای از بین بردن نفخ شکم

برگ های نعناع را به یک فنجان آب داغ اضافه کرده و در یک قابلمه ۱۵ دقیقه بجوشانید و صاف کنید. عسل را برای طعم دادن اضافه کرده و چای نعناع را قبل از سرد شدن مصرف کنید. این کار را حداقل سه بار در روز انجام دهید. چای نعناع فلفلی برای درمان مشکلات گوارشی از جمله نفخ معده بسیار مفید است. طبیعت ضد اسپاسم و آرامش بخش چای نعناع می تواند گازها و اسپاسم ها را تسکین دهد.

 21 راهکار برای از بین بردن نفخ شکم چای بابونه

گیاه بابونه را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه دم بکشد. مخلوط راصاف کرده و عسل را برای مزه دار شدن اضافه کنید. چای بابونه را قبل از سرد شدن مصرف کنید. این چای را 2 تا 3 بار در روز بنوشید. چای بابونه از دیرباز به دلیل خواص درمانی معده مورد استفاده قرار گرفته است. این دارای خواص آرامش بخشی است که می تواند به نفخ شکم کمک کند.

دانه رازیانه

دانه های رازیانه خرد شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه دم بکشد. مخلوط را صاف کرده و عسل را برای طعم دادن اضافه کنید. این چای را روزانه مصرف کنید. از طرف دیگر، می توانید روزانه حدود نصف قاشق چای خوری دانه رازیانه را بجوید. دانه های رازیانه، که از نظر علمی با نام Foeniculum vulgare شناخته می شوند، به دلیل خواص گوارشی خود بسیار محبوب هستند. آنها حاوی ترکیباتی به نام استراگول، فنکن و آنتول بوده و خواص ضد اسپاسم دارند، که می تواند در تسکین گاز معده و نفخ شکم مفید باشد.

جوش شیرین

یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این محلول را بنوشید. باید حداقل یک بار در روز این کار را انجام دهید. جوش شیرین به عنوان یک آنتی اسید عمل کرده و سوء هاضمه را برطرف می کند. طبیعت قلیایی آن همچنین می تواند با اسید کلریدریک موجود در معده مقابله و گاز را دفع می کند، که به نوبه خود باعث کاهش نفخ شکم می شود.

زنجبیل

21 راهکار از بین بردن نفخ شکم | پزشکت

زنجبیل را به یک فنجان آب اضافه کنید. آب را به مدت 3 تا 5 دقیقه بجوشانید. این مخلوط را صاف کرده و روزانه مصرف کنید. همچنین برای طعم دادن به آن عسل اضافه کنید. این کار را می توانید سه بار در روز انجام دهید. زنجبیل دارای خواص مفیدی است که می تواند به دفع گاز و تسکین گرفتگی و سوء هاضمه کمک کند. این کارایی زنجبیل را در درمان نفخ معده همراه با علائم آن نشان می دهد.

کدو تنبل

کدو تنبل را در آب بجوشانید. کدو پخته را روزانه به صورت میان وعده میل کنید. همچنین می توانید کدو تنبل را به روش های دیگر به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این کار را روزانه انجام دهید تا سریعتر با نفخ معده مبارزه کنید. کدو تنبل به عنوان منبع طبیعی فیبر و پتاسیم می تواند در کاهش نفخ معده کمک بزرگی کند. پتاسیم موجود در کدو تنبل می تواند سدیم اضافی را از بدن خارج کند، سدیم اغلب عامل ایجاد گاز در معده است.

آب لیمو گرم

یک قاشق چای خوری آب لیمو را به یک لیوان آب گرم اضافه و این محلول را روزانه برای رفع نفخ معده مصرف کنید. همچنین می توانید عطر را برای طعم دادن به آن اضافه و هر روز یکبار این کار را انجام دهید. لیموها ادرارآور طبیعی هستند که هنگام مخلوط شدن با آب گرم خاصیت ملین ملایمی از خود نشان می دهند. این می تواند در درمان نفخ ناشی از نمک مفید باشد زیرا مقدار نمک را در بدن کاهش می دهد.

دانه های گیاهی

دانه های بادام زمینی را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید و اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه دم بکشد. این آب را صاف کرده و روزانه مصرف کنید. همچنین می توانید عطر را برای طعم دادن به آن اضافه و این کار را سه بار در روز انجام دهید. Caraway ( Carum carvi)، که به آن رازیانه ایرانی نیز گفته می شود، دارای خواص ضد اسپاسم و ضد نفخ است که می تواند برای از بین بردن نفخ و گاز بیش از حد در معده استفاده شود. وجود ترکیبات شیمیایی به نام carvol و carvene است که این خواص مفید را به دانه های گیاه دارویی می دهد.

انیسون

دانه های انیسون را به مدت 5 تا 10 دقیقه در یک فنجان آب داغ قرار دهید. آب را صاف کرده و قبل از سرد شدن مصرف کنید. برای طعم و مزه می توانید عسل نیز اضافه کنید. این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید. خواص ضد اسپاسم دانه های انیسون ( Pimpinella anisum) می تواند به آرامش دستگاه گوارش کمک کند، در حالی که اثرات آرام بخشی آن مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه را که می تواند منجر به نفخ معده شود درمان کند.

موز

21 راهکار از بین بردن نفخ شکم | پزشکت

یک یا دو عدد موز را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید. برای مقابله با نفخ معده به طور طبیعی موز را روزانه مصرف کنید. موز سرشار از فیبر و همچنین حاوی مقادیر بالایی پتاسیم است. این باعث می شود آنها یک داروی عالی برای نفخ معده ناشی از نمک باشند زیرا محتوای بالای پتاسیم موجود در آنها سطح سدیم را در بدن تنظیم می کند.

سرکه سیب

سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این محلول اسیدی را روزانه بنوشید. برای طعم دادن می توانید عسل اضافه کنید. این کار را یک بار در روز انجام دهید. سرکه سیب هضم را در معده با آنزیم ها و خواص گوارشی آغاز می کند، که به درمان نفخ و علائم آن کمک می کند.

 21 راهکار برای از بین بردن نفخ شکم روغن کرچک

حدود یک قاشق چایخوری روغن کرچک را به یک فنجان آب میوه اضافه وخوب مخلوط و آن را بلافاصله مصرف کنید. همچنین می توانید یک قاشق چایخوری روغن کرچک را مستقیماً قورت دهید اگر طعم قوی آن شما را اذیت نمی کند. هر زمان که احساس نفخ کردید این کار را انجام دهید. از آنجا که نفخ شکم نیز می تواند ناشی از یبوست باشد، استفاده از ملین هایی مانند روغن کرچک احتمال دارد به از بین بردن علت اصلی آن کمک کند.

نوشیدنی سم زدا

خیار، لیمو و سیب را مخلوط کنید و آب میوه را بلافاصله بنوشید. این آب را یک بار در روز استفاده کنید تا نفخ برطرف شود. محتوای بالای آب خیار، در ترکیب با ملین و ادرارآور ملایم لیمو و فیبر بالای سیب، می تواند به حذف نمک اضافی از بدن و رفع یبوست کمک کند. این مخلوط به کاهش احتباس آب ناشی از نمک، که یکی از دلایل اصلی نفخ است، کمک می کند.

روغن های ضروری

اسانس را با روغن حامل مخلوط کنید. این ترکیب را به آرامی روی شکم خود بمالید و حداقل یک بار در روز انجام دهید. روغن نعناع دارای اثرات ضد اسپاسم است که می تواند ماهیچه های روده را شل کرده و نفخ را در موارد خارجی کاهش دهد.

اسانس رازیانه

اسانس رازیانه را با روغن حامل دلخواه مخلوط کنید و را به آرامی روی شکم خود ماساژ دهید. این کار را می توانید یک بار در روز انجام دهید. روغن رازیانه دارای برخی از خواص ادرارآور، ضد اسپاسم و ضد نفخ است که می تواند به شل شدن ماهیچه های روده و تسکین گاز کمک کرده و نفخ معده را درمان کند.

چای سبز

21 راهکار از بین بردن نفخ شکم | پزشکت

برگ های چای سبز را به مدت ۵ دقیقه در آب بجوشانید. این چای را صاف کرده و روزانه مصرف کنید. همچنین می توانید عطر را برای طعم دادن به آن اضافه کنید. این کار را حداقل سه بار در روز انجام دهید. چای سبز یک ادرارآور طبیعی و سرشار از آنتی اکسیدان است. این خواص به افزایش خروجی ادرار کمک می کند و بنابراین آب اضافی بدن را از بین می برد. این به نوبه خود به خلاص شدن از نفخ معده که در اثر احتباس آب ایجاد می شود، کمک می کند. علاوه بر این، چای سبز باعث کاهش تجمع گاز و سایر مشکلات گوارشی شده که می تواند به طور غیر مستقیم باعث نفخ شود.

آب آلوئه ورا

برای از بین بردن نفخ معده حدود نصف فنجان آب آلوئه ورا بنوشید. این کار را می توانید 1 تا 2 بار در روز انجام دهید. آلوئه ورا بیشتر برای اثرات ضد التهابی آرامبخش استفاده می شود، که می تواند سوزش همراه با نفخ معده را کاهش دهد. آلوئه ورا همچنین دارای اثرات ملین خفیفی است که می تواند در درمان یبوست و نفخ معده موثر باشد.

روغن نارگیل

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل مصرف کنید یا آن را به سالاد یا آب میوه خود اضافه کنید. این کار را یک بار در روز انجام دهید. روغن نارگیل، با خواص ضد التهابی، می تواند به حرکت اجسام در روده کمک کرده، بنابراین نفخ شکم و علائم آن را درمان می کند.

ماست

یک فنجان ماست معمولی مصرف و روزانه این کار را انجام دهید. ماست یک پروبیوتیک طبیعی است که سطح باکتری های سالم را در بدن افزایش می دهد. این باکتری ها می توانند هضم را تسریع و به کاهش نفخ شکم کمک کند.

آب آناناس

آناناس را با آب مخلوط واین آب میوه را روزانه استفاده کنید. آناناس منبع غنی از آنزیمی به نام بروملین است که ضدالتهاب بوده و می تواند با تجزیه پروتئین های معده به هضم غذا کمک کند. در نتیجه این می تواند در کاهش نفخ معده موثر باشد. آب آناناس را با معده خالی ننوشید.

آب پرتقال

برای مقابله با نفخ معده این آب را روزانه بنوشید. این کار را یک بار در روز، قبل از صرف غذا انجام دهید. پرتقال منبع طبیعی فیبر و اسید است. طبیعت بسیار اسیدی پرتقال می تواند با کاهش pH معده به هضم غذا و به طور غیر مستقیم به درمان نفخ معده کمک کند.

علت نفخ شکم چیست؟

21 راهکار از بین بردن نفخ شکم | پزشکت

شایع ترین علل نفخ شکم یا معده عبارتند از:

 • یبوست
 • سوء هاضمه
 • عدم تحمل لاکتوز
 • مکمل های مولتی ویتامین و آهن
 • تغییر در رژیم غذایی یا نخوردن غذا برای مدت طولانی
 • داروهای خاص مانند آنتی اسیدها، آسپرین و مسکن های مخدر
 • غذاهایی مانند لوبیا، کلم بروکلی، گل کلم یا نوشیدنی های گازدار
 • هرگونه بیماری زمینه ای مانند سندرم روده تحریک پذیر، گاستریت، سرطان یا سندرم پیش از قاعدگی.

اگر علاوه بر احساس نفخ، هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید، احتمال زیادی وجود دارد که دچار نفخ شکم شوید.

 • تب
 • خستگی
 • درد معده
 • آروغ مکرر
 • تهوع یا استفراغ
 • گاز زیاد داخل روده
 • معده احساس سفتی و سیری می کند.
 • از داخل شکم غرش و غرغر می کند.
 • معده متورم می تواند در دراز مدت بسیار آزاردهنده باشد.

هنگام بروز نفخ معده از چه نوع غذاهایی باید اجتناب کرد؟ اگر دچار نفخ شکم هستید، توصیه می شود که مصرف نمک را به حداقل برسانید و از غذاهای گاز دار مانند کلم بروکلی، کلم و لوبیا استفاده نکنید.

چرا گاز در معده جمع می شود و چگونه از بین می رود؟ سوء هاضمه یا عدم تحمل هر ماده ای مانند لاکتوز می تواند باعث ایجاد گاز در معده شود. هنگامی که از مواد موثر استفاده می کنید، گاز انباشته شده از بدن خارج و این باعث تسکین موقت می شود.

 

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.