پوست و مو و زیبایی

10 روش برای کاهش پیری زودرس پوست

10 روش برای کاهش پیری زودرس پوست

10 روش برای کاهش پیری زودرس پوست، را یادبگیرید و با به کارگیری از آنها احتمال پیری زودرس پوست خود را کاهش دهید. بسیاری از عوامل باعث پیری زودرس پوست ما می شوند. این در حالی است که نمی توانیم از برخی آنها پیشگیری کنیم. اما خوشبختانه راهکارهای 10 گانه برای کاهش پیری زودرس پوست وجود دارند، که می توانیم از تاثیر برخی عوامل موثر بر پیری پوست خود جلوگیری کنیم.

چیزی که نمی توانیم آن را تغییر دهیم روند طبیعی پیری پوست است. با گذشت زمان، همه ما خطوط قابل مشاهده ای در صورت خود پیدا می کنیم. طبیعی است که صورت ما کمی از طراوت جوانی خودش را از دست بدهد. ما متوجه نازک و خشک شدن پوست می شویم. ژن های ما تا حد زیادی زمان وقوع این تغییرات را کنترل می کنند. اصطلاح پزشکی این نوع پیری “پیری ذاتی یا درونی” است.

ما می توانیم نوع دیگری از پیری را که روی پوست ما تأثیر می گذارد تغییر دهیم. انتخاب محیط و سبک زندگی ما می تواند باعث پیری زودرس پوست ما شود. اصطلاح پزشکی این نوع پیری “پیری بیرونی” است. با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه، می توانیم تأثیراتی را که این نوع پیری بر روی پوست ما ایجاد می کند، را کاهش دهیم.

10 روش برای کاهش پیری زودرس پوست چیست؟

با افزایش سن، طبیعی است که پوست نازک و خشک می شود و چین و چروک و سایر علائم پیری روی پوست صورت افزایش می یابد. با این حال، انتخاب محیط و سبک زندگی شما گاهی اوقات می تواند باعث پیری زودرس پوست شود. متخصصین پوستبرای جلوگیری از پیری زودرس پوست،  این نکات ساده را توصیه می کنند.

از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید.

نور خورشید، نقش اصلی را در پیری زودرس پوست ما دارد. کارهای دیگری که انجام می دهیم نیز می توانند پوست ما را سریعتر از زمان طبیعی خودش پیر کند.

هر روز از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید.  شما می توانید با جستجوی سایه، پوشاندن لباس های محافظ در برابر آفتاب، مانند پیراهن سبک و آستین بلند، شلوار، کلاه لبه باز و عینک آفتابی با محافظت در برابر اشعه ماورا UV بنفش و استفاده از ضد آفتاب طیف گسترده، از پوست خود محافظت کنید. SPF 30 (یا بالاتر)، و ضد آب برای این موارد مناسب است. شما باید هر روز کرم ضد آفتاب را روی تمام پوستهایی که لباس، آنها را نمی پوشاند بزنید.

پوست خود را برنزه نکنید.

10 روش برای کاهش پیری زودرس پوست | پزشکت

از تخت های برنزه دور بمانید. درست مثل خورشید، تخت های برنزه، اشعه ماورا بنفش مضر (UV) منتشر می کنند که می تواند منجر به سرطان پوست و پیری زودرس پوست، از جمله چین و چروک و لکه های پیری شود.

به جای اینکه پوست خودتان را برنزه کنید، می توانید کرم های برنزه کننده بزنید. هر بار که پوست خودتان را برنزه می کنید، پوست شما زود تر پیر می شود. همه اشعه ماورا UV بنفش، اشعه های مضر ساطع می کنند که سرعت پیری پوست شما را تسریع می کند.

اگر سیگار می کشید، ترک کنید.

سیگار کشیدن، سرعت پیری پوست را بسیار بالا می برد. باعث ایجاد چین و چروک صورت و کسل شدن آن می شود.

افراد سیگاری چندین علائم پیری زودرس مانند خطوط ظریف در اطراف دهان، چین و چروک های عمیق پیشانی دارند. در این افراد کل بدن، از جمله پوست صورت، از اکسیژن کافی محروم است. با گذشت زمان ظاهر و احساس چهره یک فرد سیگاری قابل تشخیص است.

از حالات تکراری صورت خودداری کنید.

به عنوان یکی دیگر از 10 راهکار پیشگیری از پیری زودرس پوست خود بهتر است مراقب حالات تکراری صورت خود باشید. حالات تکراری صورت، عضلات زیرین صورت را منقبض می کند. اگر سالها به طور مکرر عضلات یکسانی را منقبض کنید، این خطوط دائمی می شوند. استفاده از عینک آفتابی می تواند خطوط ناشی از حالات دائمی چشم را کاهش دهد.

از حرکات تکراری صورت، مانند چشمک زدن، اخم یا نگه داشتن نی یا سیگار در دهان خود، که به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک می شود، خودداری کنید.

رژیم غذایی مناسب و متعادل داشته باشید.

نتایج های جدید از چند بررسی نشان می دهد که خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه ممکن است از آسیب هایی که منجر به پیری زودرس پوست می شود جلوگیری کند. یافته های مطالعات تحقیقاتی همچنین حاکی از آن است که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند یا سایر کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند پیری زودرس پوست را تسریع کند.

الکل را ترک کنید.

الکل برای پوست خشن است. پوست را کم آب می کند و به موقع به آن آسیب می رساند. همه این موارد می تواند منجر به پیری زودرس پوست شود.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

10 روش برای کاهش پیری زودرس پوست | پزشکت

به عنوان یکی دیگر از 10 راهکار پیشگیری از پیری زودرس پوست، ورزش منظم را فراموش نکنید. یافته های چند مطالعه نشان می دهد که ورزش متوسط می تواند باعث بهبود گردش خون و تقویت سیستم ایمنی بدن شود. این، به نوبه خود، ممکن است ظاهر جوانی تری به پوست دهد.

با پوست خود ملایم باشید.

شستشوی صورت را به دو بار در روز و پس از تعریق محدود کنید و از محصولات مراقبت از پوست با برچسب های “ضد حساسیت”، “بدون عطر” یا “غیر comedogenic” استفاده کنید. از مالش پوست و استفاده از محصولات مراقبت از پوست که باعث گزگز یا سوزش صورت می شوند خودداری کنید، زیرا تحریک پوست باعث پیرتر نشان دادن آن می شود.

مالش و تمیز کردن پوست بیش از حد می تواند پوست شما را تحریک کند. تحریک پوست، پیری پوست را تسریع می کند. شستشوی آرام در از بین بردن آلودگی، آرایش و سایر مواد بدون تحریک پوست کمک می کند. صورت خود را دو بار در روز و پس از تعریق شدید بشویید. عرق کردن به خصوص هنگام پوشیدن کلاه یا کلاه ایمنی پوست را تحریک می کند، بنابراین بهتر است پس از تعریق، پوست را در اسرع وقت بشویید.

از کرم رتینول استفاده کنید.

رتینول که مشتق ویتامین A است، در دوزهای حداکثر 2٪ در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست بدون نسخه موجود است. وقتی یک کرم رتینول روزانه استفاده می شود، می تواند از پیری زودرس پوست جلوگیری کند. با این حال، از آنجا که ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا پوست شما به یک رتینول سازگار شود، متخصصان پوست توصیه می کنند که آن را به جای استفاده روزانه، یک روز در میان مصرف کنید. اگر بعد از چند هفته هیچ عارضه جانبی منفی مانند افزایش سوزش یا قرمزی تجربه نکردید، می توانید هر روز از رتینول استفاده کنید. برای دوزهای بالاتر از 2٪، با متخصص پوست خود مشورت کنید تا ببینید آیا کرم نسخه رتینوئید برای شما مناسب است یا خیر.

هر روز از مرطوب کننده صورت استفاده کنید.

10 روش برای کاهش پیری زودرس پوست | پزشکت

استفاده از مرطوب کننده ها آب را در پوست ما به دام می اندازد، و ظاهر جوان تری به آن می بخشد.

استفاده از محصولات مراقبت از پوست که باعث سوزش یا سوختگی آن می شوند را متوقف کنید. وقتی پوست شما می سوزد یا خارش دارد، به این معنی است که پوست تحریک می شود. تحریک پوست می تواند باعث پیری زودرس آن شود.

برخی از محصولات ضد پیری که توسط متخصص پوست تجویز شده است ممکن است باعث سوزش یا خارش زیاد آن شود. اما استفاده از محصولات ضد پیری، این مشکل از بین می رود. فقط قبل از استفاده از محصولات بهتر است با متخصص پوست خود مشورت کنید.

برای صرفه جویی در وقت در برنامه های مراقبت از پوست، استفاده از مرطوب کننده حاوی ضد آفتاب را در نظر بگیرید. با این حال، در حالی که مرطوب کننده ای که حاوی ضد آفتاب است مناسب تر خواهد بود. به یاد داشته باشید که وقتی در فضای باز هستید هر دو ساعت یکبار باید ضد آفتاب استفاده کنید.

هرگز برای پیشگیری دیر نیست!

10 روش برای کاهش پیری زودرس پوست | پزشکت

حتی افرادی که از قبل علائم پیری زودرس پوست را دارند می توانند از ایجاد تغییر در سبک زندگی بهره مند شوند. محافظت از پوست در برابر آفتاب به شما این فرصت را می دهد تا بتوانید بخشی از آسیب ها را برطرف کنید. افراد که مصرف سیگار را قطع می کنند اغلب متوجه سالم تر به نظر رسیدن پوستشان می شوند.

اگر علائم پیری پوست تان، شما را آزار می دهد، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید. روش های درمانی جدید و روش های کمتر تهاجمی برای صاف کردن چین و چروک پوست، سفت شدن پوست و بهبود رنگ چهره وجود دارند. آنها باعث ایجاد پوستی جوان تر به بسیاری از افراد می شود.

سخن آخر

با افزایش سن، طبیعی است که پوست نازک تر، خشک تر و چین و چروک و سایر علائم پیری را تجربه کنید. با این حال، گاهی اوقات محیط و شیوه زندگی فرد می تواند باعث پیری زودرس پوست شود. اگرچه راهی برای جلوگیری از پیری پوست شما وجود ندارد. اما متخصصان پوست آکادمی پوست آمریکا می گویند با انجام چند مرحله ساده، جلوگیری از پیری زودرس پوست امکان پذیر است.

میشل گرین، متخصص پوست، MD، FAAD، می گوید: “هر برنامه مراقبت از پوست ضد پیری موثر با عادات سالم شروع می شود.” “فعالیت های روزمره، مانند محافظت از پوست در برابر آفتاب و خوردن غذاهای مناسب، می تواند کمک زیادی به جلوگیری از پیری سریعتر از حد لازم پوست کند.”

منابع:

https://www.newswise.com/articles/how-to-prevent-premature-skin-aging

https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/anti-aging/reduce-premature-aging-skin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا