پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

بیماری های روماتولوژی

7 تفاوت مهم بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید

7 تفاوت مهم بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید

فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید از بیماری های شایع مفصلی و استخوانی هستند که گاهی اوقات به اشتباه تشخیص داده می شوند. در این مقاله 7 تفاوت اصلی این بیماری ها بیان شده است که پزشکان به دلیل این تفاوت ها به راحتی می توانند بیماری را تشخیص دهند. آیا آرتریت روماتوئید یا فیبرومیالژیا دارم؟ این سوال برای بسیاری از شما و همچنین کسانی است که دردهای عضلانی و سایر مشکلات سیستم عصبی دارند. گاهی اوقات پاسخ به این سوال حتی برای پزشکان دشوار است زیرا این دو بیماری علائم مشابه زیادی دارند که می تواند منجر به تشخیص اشتباه شود. با این حال، به دلیل تمایزاتی که در برخی از علائم آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا وجود دارد، این دو تا حدودی قابل تشخیص هستند. 7 تفاوت مهم بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید چیست؟ این سوالی است که در ادامه این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد.

آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا چیست؟

7 تفاوت مهم بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید | پزشکت

بهتر است قبل از بحث در مورد تفاوت بین آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا به طور خلاصه به این دو بیماری نگاه کنید. آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن مفاصل و اندام های سالم را هدف قرار می دهد. این باعث التهاب، درد و آسیب می شود. فیبرومیالژیا وضعیتی است که باعث درد و خستگی گسترده اسکلتی عضلانی، مشکلات خواب، شناختی و خلقی می شود. در حال حاضر هیچ علت قطعی شناخته شده ای وجود ندارد، اما برخی عوامل خارجی، از جمله ژنتیک و استرس، ممکن است فرد را مستعد ابتلا به این بیماری کند.

شباهت هایی بین آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا وجود دارد. هر دو بیماری همراه با سایر علائم بدن باعث درد مفاصل و عضلات می شوند. آرتریت روماتوئید بیشتر از مفاصل کوچکتر مانند زانو یا باسن مفاصل بزرگتر دست، پا و ساق را تحت تاثیر قرار می دهد. تورم در مفاصل و عضلات همان چیزی است که نام هر دو بیماری را می دهد.

فیبرومیالژیا بسیاری از علائم مشابه آرتریت را دارد. درد مفاصل و عضلات، انرژی کم، علائم خستگی، از دست دادن خواب و سفتی در هر دو بیماری مشترک است. هر دو بیماری باعث التهاب می شوند که می تواند حرکت بدن را دشوار کند. افراد مبتلا به فیبرومیالژیا گاهی اوقات وقتی در اطراف افرادی هستند که شاد و فعال به نظر می رسند، احساس بدی را گزارش می کنند. با این حال، این دو بیماری بسیار متفاوت هستند و علائم احتمالاً از نظر فراوانی و شدت برای هر بیماری متفاوت خواهد بود.

آیا می توان فیبرومیالژیا را با آرتریت روماتوئید اشتباه گرفت؟

در یک مطالعه اخیر از کالج پزشکی دانشگاه ایلینویز، محققان دریافتند که فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید اغلب اشتباه تشخیص داده می شوند. از 495 بیمار شرکت کننده در یک مطالعه، بیش از نیمی (52.3٪) به اشتباه مبتلا به آرتریت روماتوئید تشخیص داده شده بودند. در مقابل، تنها پانزده درصد مبتلا به فیبرومیالژیا تشخیص داده شده بودند. این عدم دقت احتمالاً به این دلیل است که فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید آنقدر شبیه هستند که اصطلاح “فیبرومیالژیا” به طور دقیق تشخیص یا درمان آن را توصیف نمی کند. طبقه بندی فیبرومیالژیا به عنوان یک بیماری مزمن در حال حاضر توسط کالج روماتولوژی آمریکا به رسمیت شناخته نشده است. با این حال، این وضعیت توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده به رسمیت شناخته شده است.

تفاوت اصلی بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید

7 تفاوت مهم بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید | پزشکت

آیا فیبرومیالژیا و آرتریت می توانند چیزهای کاملاً متفاوتی باشند؟ لازم نیست. علل و علائم دقیق هر بیماری می تواند متفاوت باشد. همچنین این امکان وجود دارد که هیچ تفاوت واقعی بین فیبرومیالژیا و آرتریت وجود نداشته باشد – بلکه هر دو علائم علل زمینه ای مختلف هستند. به عنوان مثال، فیبرومیالژیا اغلب به دلیل عدم تعادل سیستم عصبی مرکزی ایجاد می شود. با این حال، علت آرتریت می تواند به دلایل مختلفی مانند سن، ژنتیک و سایر عوامل داخلی و خارجی باشد. در اینجا چند تفاوت اصلی بین این دو شرط وجود دارد:

ویژگی های بیماری

تفاوت های زیادی بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید وجود دارد. قابل توجه ترین این تفاوت ها این واقعیت است که فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است به این معنی که نیاز به درمان مداوم دارد. در حالی که آرتریت روماتوئید معمولاً در سال‌های آخر زندگی ظاهر می‌شود، می‌تواند در اوایل کودکی و حتی در سال‌های نوزادی نیز رخ دهد. از طرف دیگر، با فیبرومیالژیا، اثرات این بیماری طولانی مدت و غیرقابل برگشت است.

درد

یکی از تفاوت های مهم فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید این است که درد بخشی از این بیماری است. اکثر افراد مبتلا به فیبرومیالژیا در اکثر یا تمام روزها درد گسترده ای را در سراسر بدن تجربه می کنند. این درد اغلب به عنوان یک درد مبهم توصیف می شود که عمدتاً در شب یا هنگام خواب رخ می دهد. بیماران فیبرومیالژیا همچنین ممکن است تب و افزایش وزن داشته باشند.

ناراحتی مفاصل مرتبط با RA بسته به فرد می تواند از حداقل تا متوسط تا شدید متغیر باشد. درد آرتریت گسترده نیست و در نواحی خاصی مانند دست، مچ، زانو و پا متمرکز می شود. گاهی اوقات ممکن است به نظر برسد که مچ پای خود را پیچانده اید یا استخوان خود را شکسته اید. قسمت هایی از بدن شما ممکن است آنقدر حساس باشد که حتی نتوانید آنها را لمس کنید. ممکن است بپرسید: کدام بدتر است؟ فیبرومیالژیا یا آرتریت روماتوئید؟ نظرات بیماران و پزشکان در مورد این سوال متفاوت است. اما به طور کلی گفته می شود که درد آرتریت می تواند کاملاً شدید باشد. پزشکان همچنین معتقدند که فیبرومیالژیا درد آرتریت را بدتر می کند.

انتقال پیام درد به مغز

پزشکان همچنین می گویند که تفاوت این دو بیماری در نحوه ارسال پیام های درد به مغز است. آنها می گویند که فیبرومیالژیا با درد گسترده ای مشخص می شود که “شدت متفاوتی دارد.” در مورد آرتریت روماتوئید، پیام‌ها یکسان است، اما تحویل بیشتر جهت‌دار است – «اینجا دارم درد می‌کنم» یا «اینجا دارم صدمه می‌بینم».

آسیب مفصل

ناراحتی فیبرومیالژیا ممکن است در مفاصل و عضلات ایجاد شود. با این حال، فیبرومیالژیا مفاصل شما را به شدت آرتریت تخریب نمی کند. همچنین بر عضلات یا سایر بافت های نرم شما تأثیری نمی گذارد. تفاوت دیگر فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید این است که اولی معمولاً باعث تغییر شکل یا ناتوانی شدید نمی شود.

پیش آگهی فیبرومیالژیا و آرتریت

7 تفاوت مهم بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید

یکی از تفاوت های آشکار بین فیبرومیالژیا و آرتریت این واقعیت است که بیماران فیبرومیالژیا از این بیماری بهبود نمی یابند. این برخلاف آرتریت است که به طور کلی امکان بهبود تدریجی بافت های اطراف مفاصل را فراهم می کند. با این حال، درد مرتبط با فیبرومیالژیا نیز می تواند بسیار شدید باشد. غیرمعمول نیست که فردی که از این بیماری رنج می‌برد، علائم مختلفی را تجربه کند، از خفیف تا بسیار شدید. علاوه بر این، داروهای مسکن رایج مانند ایبوپروفن یا استامینوفن که معمولا برای آرتریت تجویز می شوند، وجود ندارد.

حوزه های درمان

همچنین تفاوت های متعددی در زمینه های درمان فیبرومیالژیا و آرتریت وجود دارد. بیشتر داروهای تجویز شده برای آرتریت با هدف کاهش درد، تورم و توانایی تمرکز هستند. با این حال، اکثر درمان های فیبرومیالژیا بر توانایی خواب تمرکز دارند. برای هر دو بیماری، گاهی اوقات مسکن نیز تجویز می شود. از آنجایی که فیبرومیالژیا می تواند چندین نواحی بدن را درگیر کند، اغلب برای دستیابی به درمان کامل به داروهای مختلفی نیاز است.

از آنجایی که هر دو بیماری معمولاً چند سال طول می‌کشد، گزینه‌های درمانی برای این بیماری تقریباً یکسان است. بسیاری از اوقات بیماران داروهای ضد روماتیسمی مانند ضد التهاب یا مسکن را انتخاب می کنند. برای جلوگیری از بروز علائم بیشتر، مهم است که رژیم غذایی سالم داشته باشید، خواب کافی داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. این مراحل می تواند به کنترل علائم تا حدی کمک کند که بیماران بتوانند زندگی عادی تری داشته باشند.

علت بیماری

برخلاف آرتریت، اکثر متخصصان معتقدند که علت فیبرومیالژیا عصبی است. از آنجایی که این نوع بیماری به دلیل خاصی مرتبط نیست، پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث آن می شود. از آنجایی که در خانواده ها دیده شده است، ممکن است برخی افراد آن را داشته باشند و ندانند. دانشمندان دریافته اند که مسائل ارثی می تواند یکی از دلایل این بیماری و رژیم غذایی نامناسب، استرس و تجربیات آسیب زا باشد.

علاوه بر تفاوت در علائم تجربه شده توسط بیماران مبتلا به این بیماری ها، شدت آنها نیز می تواند بسیار متفاوت باشد. فیبرومیالژیا در زنان شایع تر از مردان است. با این حال، این مورد در مورد آرتریت نیست. به همین دلیل است که قبل از تشخیص خود علائم مرتبط با هر یک از این بیماری ها باید از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشاوره بگیرید.

آیا می توان همزمان به فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید مبتلا شد؟

7 تفاوت مهم بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید | پزشکت

بنابراین، اجازه دهید نگاهی به این سوال از دیدگاه پزشکان بیندازیم. چیزی که پزشکان بر آن توافق دارند این است که فیبرومیالژیا بر خلاف آرتریت روماتوئید درگیر سیستم عصبی مرکزی است. در واقع، پزشکان می گویند که اگر ساختار ژنتیکی فیبرومیالژیا را داشته باشید، احتمال ابتلا به آرتریت روماتوئید بسیار زیاد است.

بنابراین، نیاز زیادی به روش های موثر برای تعیین علائم اولیه این بیماری ها وجود دارد. زندگی با این بیماری ها بسیار خسته کننده است. بیماران باید علائم دردناک آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا را علاوه بر چالش‌های اضافی درد مزمن ناشی از التهاب، تحمل کنند. این بیماری ها می توانند تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی داشته باشند. به دلیل علائم و عوارض مرتبط با آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا، تشخیص مثبت ضروری است تا به بیماران اجازه داده شود تا برای هر گونه عارضه ای زود درمان شوند.

سخن آخر

بیمارانی که از آرتریت روماتوئید و فیبرومیالژیا رنج می برند، علائم مختلفی از جمله درد مفاصل، حساسیت به لمس، خستگی مفرط، توانایی محدود در انجام فعالیت های بدنی، مشکلات خواب، حالت تهوع، خستگی و مشکل در تنفس را تجربه می کنند. مبتلایان به فیبرومیالژیا ممکن است احساس افسردگی و ناامیدی و مشکل در تمرکز را نیز گزارش کنند. این شرایط ناتوان کننده می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد و باید به طور مناسب تشخیص داده و درمان شود.

تفاوت های زیادی بین فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید وجود دارد. این دو بیماری ممکن است بر اساس عوامل مختلفی از جمله ایجاد، علت، علائم، تشخیص و درمان شناسایی شوند. تست فاکتور روماتوئید فیبرومیالژیا یکی از بهترین راه های تشخیص این دو بیماری است که پزشکان از آن بسیار استفاده می کنند. اگر به فیبرومیالژیا یا آرتریت روماتوئید مبتلا هستید، لطفا تجربیات خود را با ما در میان بگذارید تا افراد دیگر نیز از آنها بهره مند شوند.

منبع:

https://monib-health.com/en/post/116-fibromyalgia-and-rheumatoid-arthritis

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام. وقتتون بخير. ممنون از مطلب مفیدتون.. من سالهاست مبتلا به دردهای شدید در ناحیه گردن. دست. کتف و بالطبع سر هستم که ام آر آی چیزی نشون نمیداد. و پزشکان فقط برام مسکن تجویز میکردن بدون تشخیص بیماری… تا این اواخر که تشخیص فیبرومیالژیا داده شد و من بارها فیزیوتراپی و طب سوزنی. لیزر. ماساژ رو امتحان کردم که بیفایده بود .واقعش اینه ورزش چون نقاط دردم رو بسیار تحریک میکنه انجام نمیدم… دردهای دائمی و مشکل در انجام کارهای روزمره و همینطور خواب , باعث عصبی تر شدن من میشه. یعنی همونقدر که مشکلات اعصاب میتونه علت بیماری باشه معلول هم هست. امیدوارم بزودی درمانی برای این بیماری پیدا شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *