لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

MS و ALS کدام یک خطرناک ترند؟

MS و ALS کدام یک خطرناک ترند؟ | پزشکت
فهرست مطالب

تفاوت MS و ALS

تفاوت MS و ALS نسبت به شباهت های آن ها یکدیگر بیشتر است. اما با توجه به اینکه شباهت هایی با هم دارند، احتمالا تشخیص آنها از یکدیگر می تواند تا حدودی گیج کننده باشد. MS و ALS هر دو ناتوان کننده هستند. ALS ( اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، بیماری لو گریگ) و MS ( مولتیپل اسکلروزیس ) بیماری یکسانی نیستند.

مولتیپل اسکلروزیس

MS بیماری نورودژنراتیو است که منجر به تخریب پوشش محافظتی (غلاف میلین) بر روی اعصاب CNS (سیستم عصبی مرکزی) می شود. در این شرایط دستورالعمل های مغزی به بدن دچار اختلال خواهد شد. بسیاری از افراد ممکن است علائم خفیفی را برای سال ها با دوره های بهبودی داشته باشند.

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS یک بیماری سیستم عصبی پیشرونده است که سلول های عصبی مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث از دست رفتن کنترل عضلات می شود. به ALS اغلب بیماری لو جریگ هم گفته می شود. علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نیست و به نظر می رسد در برخی موارد ارثی باشد.

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک اغلب با پیچش عضلانی و ضعف در اندام یا اختلال در گفتار شروع می شود. در نهایت بر روی کنترل عضلات مورد نیاز برای حرکت، صحبت، غذا خوردن و تنفس تأثیر می گذارد. هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد. ALS در 5 تا 10 درصد از افراد به ارث می رسد و در بقیه موارد علت آن مشخص نیست. محققان تعامل پیچیده عوامل ژنتیکی و محیطی را علت اصلی این بیماری می دانند.

شباهت ALS و MS

شباهت بین این دو بیماری این است که MS و ALS به اصطلاح بیماری های تخریب عصبی هستند که بر مغز و نخاع تأثیر می گذارند. سیستم عصبی مرکزی یا CNS  هر دو بر عضلات و اعصاب بدن تأثیر می گذارند. ALS و MS هیچ درمان شناخته شده ای ندارند.

علائم و نشانه های مولتیپل اسکلروزیس (MS)

MS و ALS کدام یک خطرناک ترند؟ | پزشکت

علائم و نشانه های بیماری ام اس در افراد مختلف متفاوت است. علائم در مبتلایان به ام اس شامل اختلالات بینایی مانند تاری دید یا چشم درد ،اسپاسم عضلانی، سوزن سوزن شدن، بی حسی و درد خارش اسپاسم عضلات در بازوها و پاها، خستگی، سرگیجه، لرزش و اختلال عملکرد جنسی می شوند.

در مقابل، ALS سلول های عصبی (نورون ها) را از بین می برد به طوری که بدن نمی تواند با مغز ارتباط برقرار کند. علائم ALS به طور مداوم پیشرفت می کند و چند سال پس از تشخیص اولیه منجر به فلج و مرگ می شود. ALS و MS هیچ درمان شناخته شده ای ندارند.

چه تفاوتی بین علائم و نشانه های بیماری MS و ALS وجود دارد؟

MS و ALS کدام یک خطرناک ترند؟ | پزشکت

علائم و نشانه های مولتیپل اسکلروزیس می تواند شامل موارد زیر باشد:

بیماری های مغز و اعصاب
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن در بدن
 • مشکلات بینایی
 • اختلال عملکرد جنسی
 • مشکلات روده
 • افسردگی
 • نوسانات خلقی
 • خستگی، اغلب هنگام گرم شدن برای ورزش
 • حافظه کند یا فازی (مشکلات شناختی)
 • مشکلات خفیف در راه رفتن

دوره هایی بیماری ام اس با علائم اندک و به دنبال آن عود می کند.

علائم و نشانه های بیماری ALS شامل موارد زیر است:

 • بلع مشکل
 • گفتار نادرست
 • گریه غیرطبیعی
 • اختلال در راه رفتن
 • ضعف در پا یا مچ پا
 • تغییرات شناختی و رفتاری
 • ضعف در اندام های حرکتی
 • اختلال در انجام فعالیت های عادی روزانه
 • گرفتگی عضلات و پیچ خوردگی در بازوها، شانه ها و زبان

با وجود اینکه تفاوت هایی بین علائم MS و ALS وجود دارند. اما ممکن است این دو بیماری برخی علائم مشابه به هم داشته باشند. برخی از علائم MS و ALS مشابه و شامل موارد زیر است:

 • خستگی
 • مشکل در راه رفتن
 • اسپاسم عضلانی غیر ارادی
 • ضعف عضلانی
 • اختلال در گفتار یا مشکل در بلع (کمتر برای مولتیپل اسکلروزیس)

علل MS و ALS چیست؟

MS و ALS کدام یک خطرناک ترند؟ | پزشکت

ALS یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته نمی شود. اگرچه برخی از محققان نظریه پردازی می کنند که ممکن است تا حدی به دلیل بی نظمی سیستم  ایمنی بدن رخ دهد. به نظر می رسد عوامل وراثتی مانند ژن ها در بعضی از بیماران نقش مهمی دارند. زیرا از هر 10 بیمار تقریباً یكی از آنها بیماری را به ارث برده است.

با این حال، به نظر می رسد که از هر 10 بیمار 9 جهش خود به خودی در ژن هایشان ایجاد شده که باعث تولید پروتئین غیرمعمول (ubiquilin2) می شود. به نظر می رسد تولید پروتئین غیرمعمول (ubiquilin2)نقش مهمی در علت بیماری ALS دارد. دانشمندان نمی دانند چه عاملی باعث بروز بیماری ALS می شود. با این حال، محققان پیشنهاد می کنند که عدم تعادل شیمیایی (سطح بالای گلوتامات، یک پیام رسان شیمیایی) نیز ممکن است در ایجاد بیماری نقش داشته باشد. علاوه بر این، محققان متوجه شده اند که میزان ابتلا به ALS در ارتش بسیار بالاتر از افراد غیر نظامی است، اما علت این یافته آماری مشخص نیست.

MS به عنوان یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته می شود، گرچه ما نمی دانیم چه عواملی آن را تحریک می کند. در این وضعیت یا بیماری بدن میلین (ماده ای که سلول های عصبی را  می پوشاند )، را به عنوان یک ماده خارجی شناسایی کرده و شروع به تخریب آن می کند. این منجر به عملکرد متناوب و  یا ضعیف سلولهای عصبی در مغز و نخاع می شود که به نوبه خود علائم MS را ایجاد می کند.

آیا MS و ALS عوامل خطر یکسانی دارند؟

سن، فاکتور خطر برای ALS و MS است، اما ALS معمولاً در افراد سالمند (حدود 40 تا 70 سال) با میانگین سنی 55 سالگی تشخیص داده می شود در حالی که MS در جمعیت جوان تر (20 تا 50 سال) بروز پیدا می کند.

ALS در مردان حدود 20٪ بیشتر مشاهده می شود، در حالی که MS احتمالاً 2 تا 3 برابر بیشتر در زنان ایجاد می شود.

وراثت در برخی از افراد مبتلا به ALS نقش بسزایی دارد (حدود 10٪). MS به عنوان یک بیماری ارثی در نظر گرفته نمی شود، اما یافته های جدید ممکن است این نتیجه را تغییر دهد.

علاوه بر این، عضو بودن در ارتش خطر ابتلا به ALS را افزایش می دهد (دو برابر بیشتر). با این حال، خدمت سربازی به عنوان یک عامل خطر برای MS در نظر گرفته نمی شود.

اگر یک دوقلوی یکسان با MS دارید، 30٪ احتمال ابتلا به MS در فرزند دیگر شما بیشتر است.

چگونه MS از ALS تشخیص داده می شود؟

MS و ALS کدام یک خطرناک ترند؟ | پزشکت

اگر تاریخ، علائم و معاینه فیزیکی نشان دهنده بیماری ALS باشد بیمارمعمولا به یک  متخصص مغز و اعصاب ارجاع داده می شود. پزشک با توجه به الکترومایوگرام (EMG) به عضله آزمون و عملکرد عصب، به طور معمول ام آر آی مغز و نخاع را تجویز می کند. تشخیص ALS با حذف است. یعنی ALS پس از رد سایر بیماری های احتمالی دیگر تشخیص داده می شود. معمولاً یک متخصص  مغز و اعصاب این تشخیص را انجام می دهد.

از همین روش ها برای تشخیص ام اس استفاده می شود. علاوه بر این،  ALS، مولتیپل اسکلروزیس با تشخیص حذف شناسایی می شود. با این حال، MS دارای دو مولفه تشخیصی دیگری است که اکثر متخصصان مغز و اعصاب از این دو علائم برای تشخیص ام اس استفاده می کنند. اولین مورد شواهدی از آسیب در سیستم عصبی مرکزی در دو منطقه جداگانه است (به عنوان مثال، یافته های MRI در مغز، نخاع و / یا عصب بینایی ) و  آسیب در دو مقطع زمانی مختلف است.

گزینه های درمان ALS و MS چه تفاوتی با هم دارند؟

در حال حاضر، هیچ درمانی برای ALS یا MS وجود ندارد. با این حال، با مشورت با پزشک مراقبت های اولیه و یک مشاور (معمولاً متخصص مغز و اعصاب)، پروتکل های درمانی برای کمک به کند شدن پیشرفت این بیماری ها وجود دارد و داروهایی نیز برای کاهش علائم آنها وجود دارد.

درمان های ALS نمی توانند آسیب عصبی را معکوس کنند، اما درمان ها ممکن است به بهبود علائم MS کمک کرده و روند بیماری را کند کنند. اگرچه تعداد کمی از بیماران ممکن است علائم خفیف داشته باشند و نیازی به درمان ندارند. درمان های حملات MS می تواند شامل کورتیکواستروئیدها و تزریق پلاسما باشد .   تعدادی از داروهای دیگر نیز وجود دارد که ممکن است توسط متخصص مغز و اعصاب برای کمک به کاهش علائم تجویز شود.

پروتکل های درمانی برای ALS و MS بهتر است با توجه به شرایط فردی بیمار تعیین شود. درمان ها بهتر است با مشورت با پزشک مراقبت های اولیه و یک مشاور مانند متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

امید به زندگی برای MS در مقابل ALS چقدر است؟

MS و ALS کدام یک خطرناک ترند؟ | پزشکت

به طور کلی، پیش آگهی MS بسیار بهتر از ALS است. افراد مبتلا به ام اس ممکن است طول عمر نسبتاً طبیعی داشته باشند، اما حدود شش یا هفت سال کوتاه تر از افراد فاقد این بیماری عمر می کنند. بسته به پاسخ به درمان و وجود عوارض، پیش آگهی برای بیماران ام اس ممکن است از خوب تا ضعیف باشد. در مقابل، امید به زندگی یک فرد مبتلا به ALS تنها حدود 2 تا 5 سال پس از زمان تشخیص است، اگرچه حدود 20٪ ممکن است تا حدودی بیش از پنج سال زندگی کند. ALS با سرعت بیشتری نسبت به MS پیشرفت می کند و از آنجا که سلول های عصبی را مورد هدف قرار می دهد، پیش آگهی ALS در بهترین حالت، نسبت به ضعیف است.

سخن آخر
 • مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری خود ایمنی است، در حالی که ALS در هر 10 نفر به دلیل پروتئین جهش یافته ارثی است.
 • بیماری ام اس با اختلال ذهنی و ALS با اختلال جسمی بیشتری همراه است.
 • مرحله آخر MS به ندرت ناتوان کننده یا کشنده است، در حالی که ALS کاملاً ناتوان کننده است و منجر به فلج و مرگ می شود.
 • سن تشخیص بیماری ام اس معمولاً بین 20 تا 50 سالگی است. به ندرت، می تواند در کودکان و نوجوانان رخ دهد .
 • بیماری ام اس بیشتر در خانم ها و ای ال اس بیشتر در آقایان دیده می شود.

منبع:

https://www.medicinenet.com/als_vs_ms_differences_and_similarities/article.htm

[advisers limit=3 online =true skill=”25″]

روز جهانی فشار خون - پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

1

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

1 دیدگاه

 1. واقعا نمیدونم باید چیکار کنیم مادرم و خواهراش همشون درگیر این بیماری ملعون شدن اون یکی از خاله هام هم بخاطر همین بیماری رحمت خدا رفت الان نمیدونم باید چیکار کرد روحیه مادرم و اون خالم صفر شده مطالبی ک اینجا میخونم هم خیلی ناامید کننده به نظر میرسه دعا کنید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.