لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

درد زایمان و راه های کاهش آن

درد زایمان || پزشکت
فهرست مطالب

زایمان یکی از لذت بخش‌ترین تجربیات برای زنان است، اما درد زایمان می تواند طاقت فرسا باشد. اما زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟ آیا زایمان واقعا دردناک است؟ پاسخ به این سوال به عوامل مختلف بستگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از زنان به علت ترس از درد زایمان، روش سزارین را انتخاب می‌کنند. با این حال، روش‌ها و داروهای طبیعی مختلفی برای کاهش درد در حین زایمان وجود دارد.

اگر قبلاً در دوران بارداری از مسکن استفاده نکرده‌اید، در صورت شدید شدن درد در هنگام زایمان، از درخواست داروی تسکین دهنده دریغ نکنید. در نظر گرفتن همه گزینه‌های تسکین درد می‌تواند برای مادران، به‌ویژه مادرانی که برای بار اول زایمان می‌کنند، مفید باشد. دانستن گزینه‌های مناسب برای کاهش درد می‌تواند ترس و اضطراب شما را کاهش دهد. علاوه براین، در صورت لزوم می‌توانید از آنها استفاده کنید.

زایمان طبیعی چقدر دردناک است؟

تجربه زایمان پیچیده است و عوامل متعددی بر احساس زن از درد زایمان تأثیر می‌گذارد و این تجربه را برای او منحصر به فرد می‌کند. درد زایمان در مقیاس درجه بندی درد در مقایسه با سایر دردها در رتبه بالایی قرار دارد. اکثر خانم‌ها ناراحتی و درد مبهم در پشت و زیر شکم و فشار در لگن را تجربه می‌کنند. درد زایمان همچنین می‌تواند به ران‌ها و کناره‌های بدن نیز سرایت کند. انقباضات رحم در هر بارداری متفاوت است. برخی ممکن است این درد را به اندازه دردهای قاعدگی احساس کنند، در حالی که برخی دیگر این درد را به صورت امواج قوی شبیه به دردهای اسهالی احساس می‌کنند.

مطالعه بیشتر: فرق زایمان طبیعی و سزارین

راه های کاهش درد زایمان

آمادگی کافی برای زایمان می‌تواند به کاهش درد زایمان کمک کند. روش‌های طبیعی و دارویی به کاهش درد در هنگام زایمان کمک می‌کنند. روش‌های زیر می توانند شما را برای زایمان آماده کنند، درد زایمان را کاهش دهند و تحمل درد را بهبود بخشند:

زایمان در حضور افراد کمکی

برخی از زنان ممکن است در هنگام زایمان در حضور شریک زندگی خود یا فرد نزدیک دیگری احساس بهتری داشته باشند. حضور عزیزان می‌تواند در طول زایمان و تسکین درد به آنها کمک کند.

پیاده روی || پزشکت

فعالیت و حرکت

حرکت کردن، مانند راه رفتن یا تغییر مکرر موقعیت، ممکن است به زنان در کاهش و تسکین درد زایمان کمک کند. این کار همچنین ممکن است پیشرفت زایمان را افزایش داده و در نتیجه مدت زمان زایمان را کوتاه کند. همچنین می‌توانید از توپ‌های زایمان برای تحریک حرکت در زایمان استفاده کنید. نشستن روی توپ زایمان باعث می‌شود که حرکات تاب دار و شل شدن عضلات انجام شوند. این مسئله می‌تواند به چرخش و خروج نوزاد کمک کند و زمان زایمان را کاهش دهد.

سلامت بانوان

حواس پرتی

حواس پرتی ممکن است به کاهش درد زایمان در اکثر زنان کمک کند. حرکات و فعالیت‌های مختلف مانند رقصیدن، یوگا، دوش گرفتن یا حمام کردن، خواندن کتاب یا موسیقی می‌تواند حواس شما را از درک درد منحرف کند. همچنین ممکن است کمک کند که فضای آرام بخشی برای زایمان داشته باشید. تکنیک‌های تمدد اعصاب، مانند تنفس عمیق و سایر تکنیک‌های ذهن و بدن، مانند بیوفیدبک نیز می‌توانند برای کاهش درد زایمان مفید باشند.

ماساژ و کاهش درد زایمان

ماساژ به کاهش و تسکین درد زایمان کمک می‌کند و همچنین می‌تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد. لمس و نوازش ریتمیک عضلات می‌تواند به کاهش درک درد کمک کند.

آب درمانی و زایمان در آب

آب درمانی، شامل غوطه ور شدن در آب گرم در هر مرحله از زایمان است. این روش به آرامش و کاهش درد کمک می‌کند. طبق گفته کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان یاACOG ، آب درمانی باعث کوتاه شدن فرآیند زایمان و کاهش درد در ستون فقرات و اپیدورال می‌شود.

آب درمانی شامل زایمان در آب نیست. معمولاً زنانی که حاملگی‌های کم خطر دارند، پس از آگاهی از خطرات و فواید این روش توسط پزشک، می‌توانند زایمان در آب را انتخاب کنند. ممکن است لازم باشد هنگام زایمان در آب در وان مخصوص بنشینید.

مطالعه بیشتر:زایمان در آب گرم

رایحه درمانی

در رایحه درمانی از رایحه‌های تسکین دهنده مانند روغن‌های اساسی استفاده می‌شود تا اثرات آرام بخشی در حین زایمان ایجاد شود. همچنین این روش ممکن است که درک درد و استرس را در بسیاری از زنان کاهش دهد. روغن‌های اکالیپتوس، اسطوخودوس، مرکبات و نعناع فلفلی می‌توانند به کاهش استرس در حین زایمان کمک کنند.

یک نکته احتیاطی خاص این مورد است که از روغن های ضروری باید به روشی که توصیه شده است استفاده کنید. برخی از آنها برای استفاده مستقیم بر روی پوست بی خطر هستند، در حالی که برخی دیگر باید فقط به صورت دیفیوزر استفاده شوند.

طب سوزنی و کاهش درد زایمان

طب سوزنی و طب فشاری می‌توانند درد زایمان را تسکین دهند. نتایج برخی کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده در مورد اثربخشی طب سوزنی در کاهش درد زایمان امیدوارکننده بود. با این حال، برای تصمیم قطعی، به مطالعات شامل گروه‌های بزرگتر برای به دست آوردن نتایج قانع کننده مورد نیاز است.

طب سوزنی ممکن است درد را در حین زایمان کاهش دهد. همچنین طب فشاری ممکن است درک شدت درد را کاهش دهد. این موضوع ممکن است که در بسیاری از موارد رضایت از تسکین درد را افزایش دهد.

سوالی داری؟ کلیک کن.

ویزیت آنلاین با بهترین متخصصان زنان و مامایی

هیپنوتیزم و کاهش درد زایمان

هیپنوتیزم به شما حالتی شبیه خلسه و با افزایش تمرکز می‌دهد. این کار ممکن است به کاهش استفاده از روش‌های مداخله‌ای دارویی برای کاهش درد زایمان کمک کند. پزشک می‌تواند مستقیماً هیپنوتیزم درمانی را شروع کند یا به زنان در بارداری روش هایی را بیاموزد که حالتی از هوشیاری مشابه مدیتیشن را القا کند.

تحریک الکتریکی رشته‌های عصبی

در تحریک الکتریکی عصب از راه پوست یاTENS ، از دوزهای کمی از تحریک الکتریکی در رشته‌های عصبی استفاده می‌شود تا ترشح مواد تسکین دهنده درد در بدن افزایش یابد. تکانه‌های الکتریکی، ولتاژ کوچک با فرکانس و شدت‌های مختلف در TENS استفاده می‌شود و این روش هیچ آسیبی به مادر یا نوزاد وارد نمی‌کند. از نقاط طب سوزنی نیز می‌توان با استفاده از این تکانه‌های الکتریکی برای کاهش درد زایمان استفاده کرد.

تزریق آب استریل

تزریق آب استریل به پوست روی کمر ممکن است به کاهش درد شدید کمر در هنگام زایمان کمک کند. طبق توصیه‌های فعلی، برای کاهش درد می‌توان تا چهار تزریق آب استریل به یک زن در حال زایمان انجام داد. به غیر از درد ناشی از تزریق، هیچ اثر نامطلوبی بر روی مادر یا جنین به علت تزریق آب استریل گزارش نشده است.

مطالعه بیشتر: زایمان طبیعی با بیهوشی اپیدورال

در هر زمان و مکانی که هستی سوالتو از متخصص زنان و زایمان آنلاین بپرس.

دارو || پزشکت

روش های دارویی کاهش درد زایمان

اکثر زنان برای کاهش درد زایمان به مصرف برخی از داروها نیاز دارند. معمولاً استفاده از دو دارو برای تسکین درد توصیه می‌شود، از جمله این موارد، عبارت‌اند‌ از:

  • مسکن‌ها درد را بدون از دست دادن حرکات یا احساسات عضلانی کاهش می‌دهند.
  • داروهای بیهوشی با مهار کردن احساسات فیزیکی با یا بدون کاهش هوشیاری درد را تسکین می‌دهند.

داروهای ضد درد را نیز می‌توان بسته به تأثیر آنها دسته بندی کرد. دارو های زیر توسط کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان یا ACOG برای تسکین درد در حین زایمان توصیه می‌شود:

دارو های سیستمیک

داروهای سیستمیک با ایجاد اثرات آرام بخش و کاهش آگاهی از درد، بر روی کل بدن اثر می‌کنند. معمولاً داروهای سیستمیک زیر در حین زایمان تجویز می‌شوند:

  • مواد افیونی به صورت تزریقی یا داخل وریدی، برای کاهش درد تجویز می‌شوند. مصرف این داروها باعث از دست دادن هوشیاری شما نمی‌شود. در صورتی که اپیوئیدها تسکین مطلوبی را ارائه نکنند، پزشکان ممکن است روش‌های دیگری برای مدیریت درد پیشنهاد کنند.
  • اکسید نیتروژن یک گاز بی بو و بی مزه است که اغلب برای ایجاد بی دردی در طول زایمان استفاده می‌شود. این دارو با اکسیژن تجویز و از طریق ماسک استنشاق می‌شود. طبق توصیه پزشکان، زنان می‌توانند قبل از شروع انقباضات، ماسک را نگه داشته و استنشاق کنند. این کار ممکن است اضطراب و درک درد را کاهش دهد.

داروهای موضعی

ایجاد بی‌حسی موضعی با دارو باعث تسکین ناحیه کوچکی از بدن می‌شود. دارو‌های بی حس کننده موضعی در اطراف اعصابی که احساسات واژن، فرج و پرینه را حمل می‌کنند، درست قبل از زایمان تزریق می‌شوند. این کار ممکن است به جلوگیری از احساس درد ناشی از کشش واژن در هنگام زایمان کمک کند. پزشکان همچنین ممکن است قبل از اپیزیوتومی و بعد از زایمان بی حسی موضعی انجام دهند.

داروهای منطقعه‌ای

درد مربوط به زایمان را می‌توان با بی حسی منطقه‌ای یا بی دردی منطقه‌ای کاهش داد و مهار کرد. داروهای منطقه‌ای بر ناحیه خاصی از بدن مانند زیر کمر تأثیر می‌گذارند. می‌توان این نوع از داروها را به صورت تزریقی یا از طریق یک لوله نازک به قسمت پایین کمر تجویز کرد. معمولاً برای کنترل درد زایمان، مسکن‌های مخدر و داروهای بیهوشی تجویز می‌شود.

به طور کلی، همه انواع روش‌های مدیریت درد منطقه‌ای مزایا و خطراتی را به همراه دارند. هر سه نوع بیهوشی خطرات و مزایای یکسانی دارند. شما می‌توانید روش مدیریت درد را بر اساس توصیه‌های پزشک معالج خود و نیز بسته به عوامل فردی انتخاب کنید. اطلاع از خطرات و فواید این روش‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا بدون تاخیر و سردرگمی گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

درد زایمان- پزشکت

چند استخوان ممکن است در هنگام زایمان بشکنند؟

در حالی که آسیب‌های هنگام تولد نوزاد، از جمله آسیب‌های استخوانی مانند شکستگی ترقوه، نسبتاً شایع است، با این حال هیچ نوع شکستگی استخوانی در مادر در طول زایمان رخ نمی‌دهد. با این حال، گفته می‌شود که درد ناشی از زایمان شبیه به شکستگی چندین استخوان در یک زمان است.

آیا زایمان می‌تواند لگن شما را بشکند؟

در هفته‌های آخر بارداری، لگن مادر برای حمایت از کودک و خروج آسان نوزاد از کانال زایمان در حین زایمان، گشاد می‌شود. با این حال، این پهن شدن باسن و لگن به معنای شکستگی مفصل ران نیست. شما می‌توانید به تدریج با رژیم غذایی و ورزش مناسب اندازه قبل از بارداری بدن خود را به دست آورید، اما اگر وزن اضافه کرده باشید، این تغییرات در لگن می‌تواند دائمی شود.

درد هنگام زایمان به خوبی درک نشده و یا به طور کامل کشف نشده است. اگرچه نمی‌توان اندازه گیری دقیقی از میزان دردناک بودن زایمان ارائه داد، اما همه زنان در هنگام زایمان درد و ناراحتی خاصی را تجربه می‌کنند. اندازه گیری بالینی درد در اغلب موارد دشوار است. زیرا هر زن بسته به تحمل خود می‌تواند سطح درد ثابتی را به صورت متفاوت درک کند.

شما می توانید با پزشک معالج خود در مورد روش‌های موثر تسکین درد بر اساس ترجیحات فردی خود و سایر عوامل فردی برای کاهش درد زایمان صحبت کنید.

سخن آخر

زایمان یکی از اتفاقات دردناک در زندگی اکثر زنان است. با این حال، خاطرات درد به علت تولد نوزاد، کوتاه مدت هستند. تلاش برای تسکین درد به صورت طبیعی در مراحل اولیه زایمان می‌تواند در بیشتر موارد به کاهش نیاز به استفاده از داروهای مسکن کمک کند.

به طور کلی، با توجه به مزایا و خطرات این روش‌‌ها و نیز توصیه‌های پزشک معالج بر اساس عوامل فردی، می‌توانید روش تسکین درد را در حین زایمان براساس تمایلات خودتان انتخاب کنید.

در صورت راهنمایی بیشتر در زمینه روش‌های کاهش درد هنگام زایمان می توانید با متخصصان زنان آنلاین در پزشکت تلفنی مشورت نمایید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!