لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

10 تست ضروری در زنان بالای 40 سال

10 تست ضروری در زنان بالای 40 سال | پزشکت
فهرست مطالب

10 آزمایش ضروری پس از 40 سالگی زنان، می تواند از آنها در برابر بسیاری از بیماری ها جلوگیری کند و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهد.

این جمله که 40 سالگی دوران کاملا جدیدی است مطمئناً واقعیت دارد. از آنجا که زنان اکنون در اوایل زندگی از خود مراقبت بهتری می کنند، 40 سالگی لزوماً به این معنی نیست که سلامتی شما یک فرایند ابتلا به بیماری های غیرقابل کنترل را آغاز می کند.

با این وجود، با افزایش سن، زنان مستعد ابتلا به بیماری های زیادی می شوند که می تواند تأثیر زیادی بر زندگی آنها بگذارد. برای زندگی کامل و لذت بردن از زندگی، توجه به عوامل مختلف برای حفظ سلامتی خود بسیار مهم و ضروری است.

زنان اگر تلاش کنند و انتخاب های سالمی داشته باشند، بدون شک حفظ روند سلامتی و سالم ماندن برای آنها زیاد کار سختی نخواهد بود. یکی از این گزینه های سالم، انجام آزمایش های غربالگری مناسب پس از رسیدن به 40 سالگی است. بر همین اساس ما در این مقاله سعی کرده ایم 10 آزمایش ضروری پس از 40 سالگی زنان را مورد بررسی قرار دهیم.

برای تشخیص بیشتر بیماری ها، از انواع آزمایشات غربالگری استفاده می شود. تشخیص به موقع هر مشکلی می تواند به برنامه درمانی کمک کند و شانس موفقیت آن را بهبود بخشد.

در طی یک معاینه بدنی منظم، پزشک یک ارزیابی کامل از سر تا پا بیمار انجام می دهد و قد، وزن و شاخص توده بدن (BMI) را بررسی می کند. بعد از 40 سالگی، یک آزمایش کامل فیزیکی همچنین شامل برخی از تست های غربالگری کلیدی است.

همیشه به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است و هرگز از اهمیت غربالگری های سلامت چشم پوشی نکنید.

مطالعه بیشتر: آزمایش های هورمونی در زنان

معاینه پستان 

طبق صندوق بین المللی تحقیقات سرطان جهانی، سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان در سراسر جهان است که تقریباً 1.7 میلیون مورد جدید در سال 2012 تشخیص داده شده است. خودآزمایی پستان (BSE) یا معاینه منظم پستان خود به تنهایی، گام مهمی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان است. تشخیص به موقع به درمان موفقیت آمیز سرطان کمک می کند. با این حال، بسیاری از زنان این خودآزمایی ها را انجام نمی دهند. زنان بالای 40 سال باید سینه های خود را به طور منظم در خانه بررسی کنند و معاینه سالانه مراجعه به پزشک را انجام دهند.

شما باید سینه های خود را از نظر تفاوت در اندازه یا شکل، بثورات، گودی و برجستگی بررسی کنید. شما همچنین می توانید بررسی کنید که نوک پستان شما در هنگام فشار دادن مایع تولید می کند یا خیر. شما باید از نحوه ظاهر و احساس پستان خود آگاه باشید و هر گونه تغییر را به پزشک خود گزارش دهید.

سلامت بانوان

 ماموگرافی

10 تست ضروری در زنان بالای 40 سال | پزشکت

در حالی که خودآزمایی سینه مهم است، زن بالای 40 سال نیز باید ماموگرافی را انجام دهند. امروزه ماموگرافی موثرترین ابزار غربالگری برای تشخیص سرطان پستان هستند. با ابتلای زودهنگام به سرطان پستان، امیدواریم که بتوانید خطر متاستاز (گسترش) سرطان را کاهش دهید. انجمن سرطان آمریكا توصیه می كند زنان بین 40 تا 44 سال می توانند هر سال ماموگرافی را شروع كنند، در حالی كه زنان 45 تا 54 ساله باید سالانه ماموگرافی انجام دهند. اگر سابقه خانوادگی سرطان پستان یا تخمدان دارید، ممکن است به ماموگرافی مکرر نیاز داشته باشید.

تست کلسترول

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) گزارش داده اند که 78 میلیون بزرگسال آمریکایی (تقریباً 37 درصد) در سال 2011–2012 دارای سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) هستند که در محدوده ای است که متخصصان داروی کلسترول یا سایر گزینه های درمانی را توصیه می کنند.

بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ و میر در بین زنان و سکته مغزی پنجمین علت اصلی مرگ است. به همین دلیل انجمن قلب آمریكا به زنان توصیه می كند كه از 20 سالگی هر چهار تا شش سال سطح كلسترول خود را كنترل كنند.

بعد از 45 سالگی، غربالگری کلسترول یک بار در سال مهم می شود. زیرا با افزایش سن، خطر بیماری های قلبی افزایش می یابد.

با یک آزمایش خون ساده می توانید از سطح کلسترول کل، کلسترول «خوب» لیپوپروتئین (HDL) با چگالی بالا، کلسترول LDL «بد» و تری گلیسیرید، نوع دیگری از چربی در خون مطلع شوید.

آزمایش قند خون

10 تست ضروری در زنان بالای 40 سال | پزشکت

تعداد مبتلایان به دیابت روز به روز در حال افزایش است. طبق گزارش ملی آمار دیابت (2017)، تخمین زده شده است که 1.5 میلیون مورد جدید دیابت (6.7 در هر 1000 نفر) در میان بزرگسالان 18 سال یا بالاتر در ایالات متحده در سال 2015 تشخیص داده شده است.

بیش از نیمی از این موارد جدید مربوط به سنین 45 تا 64 سال است. این تعداد در مردان و زنان تقریبا برابر بوده است.

زندگی با دیابت می تواند خطر ابتلا به بیماری های دیگر را افزایش دهد. اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید، ممکن است لازم باشد هر سه سال پس از 40 سالگی از نظر ابتلا احتمالی به پیش دیابت و دیابت غربالگری شوید.

برخی از عوامل خطرساز دیابت شامل عدم تحرک جسمی، چاقی شدید، داشتن یک فامیل درجه یک مبتلا به دیابت است. خوشبختانه، فقط یک آزمایش ادرار و یا خون ساده برای بررسی سطح قند شما کافی است.

مطالعه بیشتر: آزمایش ۲۴ ساعته پروتئین ادرار

غربالگری فشار خون 

ابتلا به فشار خون بالا می تواند به رگ های خونی آسیب برساند و خطر سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد. طبق CDC، حدود 75 میلیون بزرگسال آمریکایی فشار خون بالا دارند. زنان در طول زندگی در حدود مردان به فشار خون بالا مبتلا می شوند.

انجمن قلب آمریكا گزارش داده است كه احتمال ابتلا به فشار خون در خانم ها پس از یائسگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. از این رو، مهم است که فشار خون به طور منظم کنترل شود. می توانید فشار خون خود را در کلینیک پزشک و برخی از داروخانه ها بررسی کنید. حتی می توانید یک کیت کنترل فشار خون در منزل تهیه کرده و خودتان آن را چک کنید.

اگر فشار خون شما از 140/90 میلی متر جیوه بیشتر است، با پزشک خود مشورت کنید. شما می توانید از طریق رژیم غذایی، ورزش و دارو فشار خون خود را کاهش دهید.

تست تراکم استخوان

زن بودن شما را در معرض خطر پوکی استخوان و شکستگی استخوان قرار می دهد. پوکی استخوان به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن در بدن مربوط به سن که نقش محافظتی در استخوان ها در زنان دارد، رخ می دهد.

از حدود 10 میلیون آمریکایی مبتلا به پوکی استخوان، حدود 8 میلیون یا 80 درصد زنان هستند. علاوه بر این، تقریبا یک نفر از دو زن بالای 50 سال به پوکی استخوان مبتلا می شود.

مطالعه ای که در سال 2010 در مجله Midlife Health منتشر شد، نشان داد که بین سن، زمان یائسگی و تراکم مواد معدنی استخوان رابطه مثبت معنی داری وجود دارد. از این رو، غربالگری پوکی استخوان در زنان 40 سال به بالا مهم است. آزمایش چگالی استخوان را اندازه گیری می کند که میزان استخوان فرد در مفصل ران، ستون فقرات یا استخوان های دیگر را نشان دهد.

بررسی پوست

10 تست ضروری در زنان بالای 40 سال | پزشکت

طبق انجمن سرطان آمریکا، هر ساله حدود 3.3 میلیون آمریکایی مبتلا به سرطان پوست می شوند. زنانی که به میزان قابل توجهی در معرض آفتاب قرار دارند، سابقه خانوادگی سرطان پوست، پوست روشن، وجود خال های متعدد غیر معمول و سابقه چندین آفتاب سوختگی تاول زده (به ویژه در اوایل زندگی) در معرض خطر بیشتری هستند.

تشخیص زود هنگام سرطان پوست دشوار نیست. هر ماه پوست خود را بررسی کنید و به دنبال خال هایی نامتقارن، بزرگ یا حاشیه یا رنگ نامنظم باشید. در صورت مشاهده تغییر در خال، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. سالانه برای معاینه تمام بدن به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

غربالگری سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در مردان و زنان در ایالات متحده است. در سال 2014، بر اساس CDC، 139،992 آمریکایی مبتلا به سرطان روده بزرگ بودند. بعلاوه، انجمن سرطان آمریكا اظهار داشته كه انتظار می رود سرطان روده بزرگ در طی سال 2018 حدود 50630 نفر منجر به مرگ شود.

موسسه ملی سرطان می گوید: برای محافظت از خود در برابر این سرطان کشنده، افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند به دلیل سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا پولیپ یا بیماری التهابی روده یا برخی شرایط ارثی، باید قبل از 50 سالگی غربالگری کنند. حتی ممکن است توصیه شود که غربالگری های مکرر بیشتری صورت بگیرد.

برخی از غربالگری های سرطان روده بزرگ، عبارتند از:

  • آزمایش خون پنهان مدفوع با حساسیت بالا (FOBT)
  • آزمایش DNA مدفوع (FIT-DNA)
  • سیگموئیدوسکوپی
  • کولونوسکوپی استاندارد یا نوری
  • کولونوسکوپی مجازی

معاینه چشم

10 تست ضروری در زنان بالای 40 سال | پزشکت

سندرم خشکی چشم، آب مروارید، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا چهار مشکل شایع چشم در زنان پس از چهل سالگی است. برای تشخیص هر گونه مشکل سلامت چشم، از تغییرات بینایی گرفته تا آب مروارید و گلوکوم، معاینات به موقع چشم مهم هستند.

به یاد داشته باشید که بسیاری از بیماری های چشمی هیچ علائم و نشانه های هشدار دهنده اولیه ندارند. اما یک معاینه چشم پزشکی می تواند بیماری های چشمی را در مراحل اولیه قبل از وقوع کاهش بینایی تشخیص دهد. تشخیص و درمان به موقع می تواند به نجات بینایی شما کمک کند.

انستیتوی ملی چشم یک معاینه چشم را برای همه افراد 50 سال به بالا توصیه می کند. حتی اگر مشکلی در بینایی ندارید، برای معاینه چشم به متخصص مراقبت از چشم خود مراجعه کنید. بسته به عوامل خطر خاص شما، او به شما می گوید که هر چند وقت یک بار باید برای معاینه بعدی اقدام کنید. اگر دیابت دارید، حداقل هر سال معاینه چشم انجام دهید.

معاینه دندان

مطابق انجمن دندانپزشکی آمریکا، اختلالات دندانی مرتبط با پیری شامل خشکی دهان، پوسیدگی ریشه و تاج و پریودنتیت است.

شما باید هر ساله برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. این موضوع نه تنها برای تشخیص به موقع مشکلات دهان، بلکه برای رد احتمال سرطان دهان نیز مهم است.

طبق آکادمی دندانپزشکی عمومی، سرطان دهان ششمین سرطان شایع در میان بزرگسالان آمریکایی است.

برای خانم های بالای 40 سال یک معاینه سالانه دندانپزشکی توصیه می شود. اما زنانی که سیگار می کشند یا الکل مصرف می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های لثه و سرطان های دهان قرار دارند. در این صورت معاینه های دندانپزشکی هر شش ماه توصیه می شود.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.