پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سایت پزشکت

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پاراکلینیکسلامت زنان

ماموگرافی

0
(0)

ماموگرافی

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

ماموگرافی یا تصویر برداری سینه یک تصویر با اشعه X از پستان ها است که برای غربالگری سرطان پستان استفاده می شود. ماموگرام نقش اساسی در تشخیص زودرس سرطان پستان دارد و به کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان کمک می کند. در طول ماموگرافی، پستان های شما بین دو سطح محکم فشرده می شوند تا بافت پستان انتشار یابد. سپس یک اشعه ایکس تصاویر سیاه و سفید از پستان های شما را که روی صفحه رایانه نمایش داده می شود گرفته و توسط پزشک معالج که به دنبال علائم سرطان است، بررسی می شود.  تصویر برداری سینه می تواند برای غربالگری یا اهداف تشخیصی استفاده شود. تعداد دفعاتی که باید تصویر برداری سینه داشته باشید بستگی به سن و خطر ابتلا به سرطان پستان دارد.

ماموگرافی غربالگری

ماموگرافی غربالگری برای تشخیص تغییرات پستان در زنانی که علائم و یا ناهنجاری های جدید پستان دارند استفاده می شود.

هدف از انجام ماموگرافی غربالگری این است که قبل از توجه به علائم بالینی، سرطان را تشخیص داده شود.

ماموگرافی تشخیصی

از ماموگرافی تشخیصی برای بررسی تغییرات مشکوک مانند یک توده جدید پستان، درد پستان، ظاهر غیرمعمول پوستی، ضخیم شدن نوک پستان یا ترشح نوک پستان استفاده می شود. همچنین برای ارزیابی یافته های غیر طبیعی در ماموگرافی غربالگری استفاده می شود. ماموگرام تشخیصی شامل تصاویر اضافی ماموگرافی است.

سن ایده آل برای شروع غربالگری سرطان پستان وجود ندارد. علاوه بر این، متخصصان و سازمان های پزشکی در مورد اینکه چه زمانی زنان باید به طور منظم ماموگرافی را شروع کنند یا اینکه چه مدت آزمایشات باید تکرار شود نظر یکسانی ندارند. در مورد عوامل خطر، ترجیحات و مزایا و خطرات غربالگری با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از دستورالعمل های عمومی در مورد زمان شروع غربالگری با این روش شامل موارد زیر است:

عوامل ​​خطرسرطان پستان

بسیاری از خانم ها از 40 سالگی تست ماموگرافی را شروع می کنند و هر یک یا دو سال یکبار آن ها را تکرار می کنند.

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند زنان با خطر متوسط ​​ انجام غربالگری ماموگرافی های سالانه در سن 45 سالگی تا 54 سالگی را شروع کنند و سپس هر دو سال یکبار ادامه دهند. کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده به زنان توصیه می کند که از هر دو سال یکبار از 50 سالگی تا 74 سالگی شروع به غربالگری کنند. با این حال، انجمن سرطان آمریکا و کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توافق دارند که زنان از 40 سالگی می توانند غربالگری انجام دهند.

زنانی که خطر ابتلا به سرطان پستان دارند.

زنان با ریسک بالای سرطان پستان ممکن است بهتر باشد غربالگری ماموگرام را قبل از 40 سالگی شروع کنند.

درمورد ارزیابی خطر فردی شما از سرطان پستان با پزشک خود مشورت کنید.

سلامت بانوان

عوامل خطرساز شما، مانند سابقه خانوادگی سرطان پستان یا سابقه ضایعات پستان می باشند.

خطرات ماموگرافی

ماموگرافی | پزشکت

خطرات و محدودیت های ماموگرافی شامل موارد زیر است:

این روش تشخیصی شما را در معرض تابش با دوز کم قرار می دهند. مقدار دوز بسیار کم است، اما برای اکثر خانم ها فواید ماموگرام منظم از خطرات ناشی از میزان پرتودرمانی بیشتر است.

دقت ماموگرافی

صحت روش تا حدودی به تکنیک مورد استفاده و تجربه و مهارت رادیولوژیست بستگی دارد. عوامل دیگر مانند سن و تراکم پستان ممکن است منجر به ماموگرام منفی کاذب یا مثبت کاذب شود.

تفسیر ماموگرافی

پستان زنان جوانتر از غدد و رباط های بیشتری نسبت به زنان مسن برخوردار است، در نتیجه بافت سستی متراکم ایجاد می شود که می تواند علائم سرطان را مبهم کند. با افزایش سن، بافت پستان چاق تر می شود و غدد کمتری دارند، و تفسیر و تشخیص تغییرات در ماموگرافی ها را آسان تر می کند.

 آزمایشات جانبی با مامو گرافی

در بین زنان در هر سنی، حدود 10 درصد ماموگرافی ها به آزمایش های جانبی نیاز دارند، از جمله آزمایش های تصویربرداری جانبی مانند سونوگرافی، و یک روش (بیوپسی) برای برداشتن نمونه ای از بافت پستان برای آزمایش های آزمایشگاهی امکان دارد نیاز باشد. با این حال، بیشتر یافته های غیر طبیعی که در ماموگرافی ها تشخیص داده می شوند، سرطان نیست. اگر به شما گفته شود که ماموگرافی شما غیر طبیعی است، رادیولوژیست شما می خواهد آن را با ماموگرافی های قبلی مقایسه کند. اگر ماموگرافی داشته اید در جاهای دیگر انجام شود، رادیولوژیست از شما درخواست می كند كه آنها را به مركز رادیولوژی ارسال كنید تا آنها با ماموگرافی فعلی مقایسه شود.

غربالگری ماموگرافی نمی تواند همه سرطان ها را تشخیص دهد.

برخی از سرطان های تشخیص داده شده با معاینه فیزیکی ممکن است درتصویر دیده نشوند. سرطان ممکن است بسیار ناچیز باشد یا در ناحیه ای باشد که مشاهده آن با تست فوق مانند زیر بغل دشوار است.

همه تومورهای یافت شده توسط ماموگرافی قابل درمان نیستند.

انواع خاصی از سرطان ها آسیب زننه هستند، به سرعت رشد می کنند و در قسمت های دیگر بدن انتشار می یابند.

آمادگی برای ماموگرافی

ماموگرافی | پزشکت

یک مرکز ماموگرافی معتبر را انتخاب کنید.

سؤال کنید که آیا تأسیسات ماموگرام توسط سازمان غذا و دارو مجاز است یا نیست.

گواهینامه سازمان غذا و دارو اطمینان حاصل خواهد کرد که تسهیلات با استانداردهای خاصی مطابقت دارد.

برای مدت زمانی که پستان های شما کمترین حساسیت را داشته باشد، آزمایش را انجام دهید.

اگر یائسگی را پشت سر نگذاشتید، معمولاً طی هفته بعد از قاعدگی بهترین زمان برای ماموگرافی خواهد بود.

به احتمال زیاد پستان های شما هفته قبل و هفته در طول دوره حساس است.

تصاویر ماموگرافی قبلی خود را بیاورید.

اگر می خواهید یک نسخه جدید برای ماموگرافی خود داشته باشید، درخواست کنید که هرگونه ماموگرافی قبلی را روی سی دی قرار دهید. سی دی را با خود به همراه داشته باشید تا رادیولوژیست بتواند ماموگرافی های گذشته را با تصاویر جدید شما مقایسه کند.

قبل از ماموگرافی خود از دئودورانت استفاده نکنید.

از استفاده از دئودورانت ها، ضد عرق ها، پودرها، لوسیون ها، کرم ها یا عطرهای زیر بغل یا روی پستان خودداری کنید. ذرات فلزی موجود در پودرها و دئودورانت ها در ماموگرافی شما قابل رویت هستند. آنها باعث سردرگمی می شوند. بهتر است زمان صبح را برای انجام ماموگرافی در نظر بگیرید تا میزان تعریق کمتر باشد. اگر متوجه شدید که داشتن ماموگرافی ناراحت کننده است، یک داروی بدون نسخه ضد درد مصرف کنید. مصرف یک داروی بدون نسخه ضد درد، مانند آسپرین، استامینوفن، حدوداً یک ساعت قبل از تصویر برداری سینه شما ممکن است ناراحتی تست را کاهش دهد.

در طول ماموگرافی

ماموگرافی | پزشکت

در طول ماموگرافی لازم است شما از قسمت بالاتنه، برهنه باشید و جواهرات خود را از بدن جدا کنید.

برای ماموگرافی، شما در مقابل یک دستگاه اشعه ایکس قرار دارید که مخصوص ماموگرافی طراحی شده است. تکنسین یکی از پستان های شما را روی سکو قرار می دهد و سکو را بالا می برد یا پایین می آورد تا قد شما مطابقت داشته باشد. تکنسین به شما کمک می کند تا سر، بازوها و نیم تنه خود را به گونه ای قرار دهید تا منظره ای بدون مانع از پستان شما ایجاد شود. پستان شما به تدریج توسط صفحه پلاستیکی شفاف بر روی سکو فشرده می شود. فشار برای چند ثانیه اعمال می شود تا بافت پستان انتشار یابد. فشار مضر نیست، اما ممکن است آن را ناراحت کننده یا حتی دردناک بدانید. اگر بیش از حد ناراحتی دارید، به تکنسین بگویید.

پستان شما باید فشرده شود تا ضخامت آن حتی خارج شود و به اشعه ایکس اجازه نفوذ در بافت پستان را می دهد. فشار همچنین باعث می شود میزان تابش مورد نیاز به حداقل برسد. در طی قرار گرفتن در معرض کوتاه اشعه ایکس، از شما خواسته می شود که بایستید و نفس بکشید.

بعد از ماموگرافی

بعد از اینکه تصاویر از هر دو پستان شما گرفته شد، ممکن است از شما خواسته شود منتظر بمانید تا تکنسین کیفیت تصاویر را بررسی کند. اگر تصاویر به دلایل فنی ناکافی هستند، ممکن است مجبور شوید بخشی از آزمون را تکرار کنید. کل روش معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.

تفسیر ماموگرافی

ماموگرافی | پزشکت

ماموگرافی تصاویر سیاه و سفید از بافت پستان شما ایجاد می کند.

ماموگرام تصاویر دیجیتالی است که در صفحه کامپیوتر ظاهر می شود.

رادیولوژیست تصاویر را تفسیر می کند و گزارش کتبی از یافته ها را به پزشک شما ارسال می کند.

رادیولوژیست به دنبال شواهدی از سرطان یا شرایط غیر سرطانی (خوش خیم) است که ممکن است نیاز به آزمایش، پیگیری یا درمان بیشتر داشته باشد.

یافته های احتمالی شامل موارد زیر است:

  • رسوب کلسیم (کلسیفیکاسیون) در مجاری و سایر بافت ها
  • توده ها
  • نواحی نامتقارن در تصویر
  • نواحی متراکم فقط در یک پستان یا یک ناحیه خاص درتصویر
  • منطقه متراکم جدیدی که از آخرین تصویر ظاهر شده است.

از جمله علل دیگر کلسیفیکاسیون، می تواند نتیجه ترشحات سلولی، بقایای سلول، التهاب و تروما باشد.

رسوبات كوچك و نامنظم به نام ريزساختارها ممكن است همراه با سرطان باشد.

مناطق درشت تر کلسیفیکاسیون ممکن است در اثر پیری یا به دلیل وضعیت خوش خیم مانند فیبرونونوما، یک تومور غیر سرطانی شایع پستان ایجاد شود. اکثر کلسیفیکاسیون های پستان خوش خیم هستند، اما اگر از نظر ظاهری نامنظم باشند، تعداد آنها زیاد شده یا نگران کننده به نظر می رسند، ممکن است رادیولوژیست تصاویر بزرگتری را با بزرگنمایی سفارش دهد. نواحی متراکم حاکی از بافت غده ای از چربی است که تشخیص و تمایز از بافت غده نرمال باعث سخت شدن کلسیم و توده ها شود. مناطق متراکم همچنین می تواند نشان دهنده سرطان باشد. مناطق تومورهایی را نشان می دهد که ممکن است به بافت های دیگر حمله کرده باشد.

 

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

منبع
mayoclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *