لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

صدای معده و سرطان روده

صدای معده || پزشکت
فهرست مطالب

به طور کلی، چندین علت خوش خیم می‌توانند باعث ایجاد صداهایی در معده شوند. با این حال اگر علائمی مانند دفع مدفوع خونی و سایر موارد غیر معمول نیز به همراه صدای معده بروز پیدا کنند، ممکن است که فرد با مشکلات جدی تری رو به رو شده باشد. به همین علت در روزهای اول مشاهده علائم، باید با یک پزشک مشورت کرد.

چندین نوع سرطان وجود دارند که می‌توانند در ابتدا از دستگاه گوارش بیمار شروع شوند. مواردی مانند سرطان معده و روده بزرگ از این جمله‌اند. هنگامی که تومور رشد می‌کند، می‌تواند باعث بروز برخی علائم و نشانه‌ها شود. به عنوان مثال، ایجاد صداهای عجیب یا دفع خون در مدفوع، ممکن است پس از رشد تومور رخ دهند.

در این مقاله از پزشکت در مورد صدای شکمی و سرطان روده، ارتباط آن با سرطان، علائم و روش‌های درمان این مشکل، مطالب مفیدی آورده شده است. از آنجایی که صداهای معده گاهی اوقات می‌تواند نشان دهنده ابتلا به سرطان باشد، ابتدا به ارتباط این دو اختلال اشاره می‌کنیم.

علاوه بر صدای معده، ممکن است که در روده خود نیز صداهایی را تجربه کنید. صداهای روده، شامل صداهایی هستند که اغلب توسط روده کوچک و بزرگ تولید می‌شوند. در حالت عادی، صدای معده و روده، کاملاً طبیعی و نشان دهنده فرآیند طبیعی هضم است و نشان دهنده هیچ بیماری گوارشی خاصی نیست.

با این حال، در برخی موارد، شنیدن صداهای بلند، مکرر و غیر طبیعی از روده ممکن است باعث بروز نگرانی‌هایی در مورد سلامتی دستگاه گوارش شود. به این ترتیب، مشورت با یک پزشک و رفع نگرانی‌ها درباره سلامتی دستگاه گوارش، می‌تواند اقدامی مفید باشد.

درد شکم || پزشکت

صداهای معده و احتمال ابتلا به سرطان

با وجود اینکه در مراحل اولیه ابتلا به سرطان کولورکتال، فرد ممکن است علائم یا نشانه‌های بیماری را تجربه نکنند، با این حال، با گذشت زمان که سرطان پیشرفت می‌کند، این بیماری می‌تواند باعث بروز برخی علائم شود. از جمله علائمی که با پیشرفت سرطان بروز پیدا می‌کند، ایجاد صدا در معده است.

با این حال، برخی از صداهای معده طبیعی هستند. اما در صورت وجود علائم دیگر، مانند درد شکم، ممکن است که فرد به مشکلات دیگری نیز مبتلا شده باشد. بروز تغییرات در روده یا رشد تومور ممکن است باعث ایجاد صدا در معده شود. زیرا ابتلا به سرطان باعث می‌شود که فعالیت دستگاه گوارش افزایش پیدا کند و گاز بیشتری تولید شود.

سایر علائم ابتلا به سرطان روده بزرگ که ممکن است همراه با صداهای غیر معمول معده بروز پیدا کنند، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شکم، گرفتگی یا دردی که با گذشت زمان از بین نمی‌رود.
 • احساس اینکه تمام قسمت‌های روده خالی نمی‌شوند.
 • بروز تغییر در عادات روده
 • دفع خون در مدفوع
 • بروز اسهال
 • یبوست

بروز این علائم ممکن است نتیجه چندین بیماری زمینه‌ای مختلف باشد. فردی که یک یا چند مورد از این علائم را تجربه می‌کند، برای تعیین وضعیت سلامتی خود باید با یک پزشک متخصص صحبت کند. پزشک متخصص می‌تواند به کمک روش تشخیصی و انجام آزمایشات مناسب، به تعیین علت اصلی بروز علائم کمک کند.

سایر علائم هشدار دهنده ابتلا به سرطان روده

علاوه بر علائمی مانند صدای معده و دفع خون در مدفوع، ممکن است که افراد برخی علائم عمومی را نیز تجربه کنند. از جمله این علائم، عبارت‌اند از:

 • خستگی
 • احساس ضعف
 • خونریزی مقعدی به رنگ قرمز روشن
 • کاهش وزن ناخواسته یا بدون علت مشخص

علاوه براین در برخی موارد، از دست دادن و دفع آهسته و تدریجی خون می‌تواند منجر به کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون بیمار شود. به این ترتیب پزشک ممکن است علائم ابتلا به سرطان روده را از طریق انجام آزمایش خون (نشان دهنده کاهش گلبول‌های قرمز خون) تشخیص دهد‌. در صورت مشاهده این علائم، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه شود.

در صورتی که نسبت به ابتلا به سرطان روده مشکوک هستید، بهتر است که با یک پزشک تماس بگیرید و علائم زیر را به او اطلاع دهید:

 • دفع خون در مدفوع
 • بروز تغییر در حرکات روده
 • بروز درد شکمی که با گذشت زمان از بین نمی‌رود.

این موارد علائم شایع ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. با این حال، تجربه این علائم لزوماً به معنای ابتلای فرد به سرطان نیست. به همین علت باید به پزشک مراجعه شود. پزشک متخصص می‌تواند سایر علل بروز این علائم را رد کند و تشخیص افتراقی انجام دهد.

شایع ترین علل صداهای معده

علاوه بر سرطان، چندین علت خوش خیم دیگر نیز وجود دارد که می‌توانند باعث ایجاد صدای معده شوند. از جمله این موارد، عبارت‌اند از :

 • سوء هاضمه
 • بیماری سلیاک
 • وجود گاز در روده
 • وجود مایع در روده
 • سندرم روده تحریک ‌پذیر
 • انقباضات عضلانی دیواره روده
 • سایر مشکلات سوء جذب، مانند عدم تحمل لاکتوز، که می‌تواند منجر به ایجاد صدای معده و دیگر علائم شود.

با این حال، اگر بیمار علائم دیگری مانند درد یا ناراحتی را نیز تجربه کند، این وضعیت ممکن است نشان دهنده ابتلا به یک بیماری زمینه‌ای باشد. به عنوان مثال، صدای ناشی از بیش فعالی روده، در اغلب موارد همراه با اسهال رخ می‌دهد. این وضعیت باعث می‌شود که صدای حرکات ماهیچه‌ها، مایعات و گازها در معده بلندتر از حالت عادی شنیده شود.

یکی دیگر از علل احتمالی بروز صداهای معده، ابتلا به بیماری التهابی روده (IBD) است. علاوه براین بیماری کولیت اولسراتیو نیز می‌تواند باعث شنیده شدن صدای غرغر یا صداهای معمول معده و سایر علائم گوارشی شود که می‌توانند در بیماری کرون نیز رخ دهند.

روش‌های درمان صدای معده

به طور کلی درمان علت زمینه‌ای افزایش بیش از حد صدای معده، می‌تواند به رفع مشکل کمک کند. افرادی که نگران صدای معده خود هستند، باید با یک پزشک متخصص صحبت کنند. در صورتی که علائم دیگری وجود نداشته باشد، صدای معده نباید باعث نگرانی بیمار شود.

با این حال، گاهی اوقات فرد می‌تواند با کاهش میزان فروکتوز و سوربیتول مصرفی در رژیم غذایی خود، به رفع صدای بیش از حد معده کمک کند. این قندهای طبیعی، در غذاهای زیر وجود دارند:

 • آلو
 • پیاز
 • هلو
 • گندم
 • سیب
 • گلابی
 • کنگر فرنگی
 • برخی از نوشیدنی‌های شیرین
 • انواع آدامس‌ها یا آب نبات‌های بدون قند

به طور کلی روش درمانی خاصی برای رفع صداهای معده وجود ندارد. با این حال، پزشک معالج می‌تواند به تشخیص اینکه آیا وجود مشکل دیگری در دستگاه گوارش باعث ایجاد این صداها شده است یا خیر، کمک می کند. در واقع برای تعیین علت اصلی بروز صداهای معده، پزشک ممکن است از برخی آزمایش‌های تشخیصی استفاده کند.

درمان خانگی برای صداهای شکمی

شما می‌توانید اقدامات مختلفی را برای کمک به محدود کردن صداهای ایجاد شده در روده و معده خود انجام دهید. به عنوان مثال، در صورتی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید، باید تغییراتی را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. در این شرایط بهتر است مصرف محصولات لبنی را محدود کنید.

علاوه بر این، ممکن است که بتوان با کاهش سرعت مصرف غذا، صداهای دستگاه گوارش را نیز رفع کرد. از آنجایی که مصرف سریع غذا می‌تواند منجر به بلع هوا شود (این هوای بلع شده به صورت گار از روده عبور می‌کند)، می‌تواند باعث افزایش صدای دستگاه گوارش شود.

همچنین با توجه به اینکه استرس و اضطراب می‌تواند منجر به افزایش فعالیت عضلانی و افزایش انقباضات روده شود، ممکن است باعث شود که صداهای بیشتری را از روده خود بشنوید. اگر فکر می‌کنید غرغر صداهای دستگاه گوارش شما در اثر استرس افزایش پیدا کرده است، سعی کنید روش‌های آرامش بخشی، مانند مدیتیشن را امتحان کنید.

از طرف دیگر، اطمینان از داشتن یک چرخه کامل 8 ساعته خواب، یکی دیگر از راه‌های موثر برای کاهش استرس است. با وجود اینکه این اقدامات ممکن است به کاهش صداهای روده و معده شما کمک کنند، مهم است که توجه داشته باشید که صداهای روده، بخش کاملاً طبیعی از فرآیند هضم سیستم گوارشی هستند. بنابراین، شنیدن صداهایی از معده و روده در حالت عادی نباید باعث نگرانی ما شود.

با این حال، باید به این نکته دقت داشته باشید که اگر صداهای معده شما تغییر پیدا کردند یا در کنار این عارضه، علائم دیگری را نیز تجربه کردید، باید با یک پزشک مشورت کنید.

صداهای طبیعی روده || پزشکت

صداهای طبیعی روده

به طور کلی، اکثر صداهای روده طبیعی و به نشان دهنده سالم بودن دستگاه گوارش هستند. صداهای معمولی روده ممکن است شامل صدای غرغر یا صدای کلیک باشد که در طول روز ایجاد می‌شوند. انتظار می‌رود که گاهی اوقات روده فرد صدای غرغر بلندی، حتی برای مدت طولانی، ایجاد کند. این وضعيت به عنوان بوربوریگموس شناخته می‌شود که در اثر حرکت گاز یا مایع در روده ایجاد می‌شود.

طبیعی و منظم بودن صداهای روده، معیار مهمی برای ارزیابی سلامتی دستگاه گوارش است‌. زیرا عدم وجود یا افزایش صداهای دستگاه گوارش، ممکن است باعث بروز مشکلات خاصی شود که نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

سوالات متداول

آیا گاستروانتریت باعث بروز صدای شکمی می شود؟

بروز عفونت در روده باعث افزایش فعالیت عضلات و ایجاد گرفتگی می‌شود‌‌. این وضعیت می‌تواند در کنار احساس درد، باعث افزایش صدای دستگاه گوارش نیز شود.

آیا انسداد دستگاه گوارش باعث بروز صداهای معده می شود؟

در شرایطی که دستگاه گوارش مسدود می‌شود، روده‌ها با نیروی بیشتری منقبض می‌شوند و به این طریق سعی می‌شود که محتویات دستگاه گوارش با فشار زیاد عبور داده شوند. این وضعیت علاوه بر اینکه باعث ایجاد درد می‌شود، می‌تواند صداهای دستگاه گوارش را نیز افزایش دهد.

آیا خونریزی گوارشی باعث صداهای معده می شود؟

با توجه به اینکه بروز خونریزی در دستگاه گوارش، باعث افزایش گاز در روده‌ها می‌شود، می‌تواند صداهای معده و دستگاه گوارش را نیز افزایش دهد. علل مختلفی می‌توانند باعث بروز خونریزی در دستگاه گوارش شوند. مواردی از جمله ابتلا به سرطان روده، پولیپ یا بواسیر می‌توانند باعث خونریزی شوند.

برای درمان زودهنگام خونریزی گوارشی، اگر مدفوع خونی دفع کردید، سریعا با یک پزشک مشورت کنید.

سخن آخر

ابتلا به سرطان روده می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در شکم شود. این وضعیت می‌تواند صداهای معده را نیز افزایش دهد. به احتمال زیاد، این بیماری، همراه با بروز علائم دیگری مانند دفع خون در مدفوع، درد شکم، خستگی و تغییر در حرکات روده شروع می‌شود.

علائم بروز پیدا کرده در اثر ابتلا به سرطان روده مختص به این بیماری نیستند و ممکن است به علت ابتلا به چند بیماری زمینه‌ای دیگر نیز بروز پیدا کنند. به عنوان مثال، صداهای روده ممکن است در اثر مصرف برخی از شیرین کننده‌ها و نیز تغییرات رژیم غذایی، افزایش پیدا کند.

اگر ابتلا به سرطان باعث افزایش صداهای معده و روده نشده باشد، با تغییر رژیم غذایی یا درمان علت زمینه‌ای بروز این علائم، می‌توان به رفع مشکل کمک کرد. گاهی اوقات قطع مصرف یک ماده غذایی خاصی می‌تواند باعث شود که مشکلات گوارشی بروز پیدا کرده برطرف شوند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.