پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

عمومی و داخلی

کپسول امپرازول

کپسول امپرازول

کپسول امپرازول به گروه داروهای بازدارنده پمپ پروتون (PPI) تعلق دارد. پزشکان امپرازول را برای کمک به درمان انواع بیماری های گوارشی و به منظور کاهش اسید معده تجویز می کنند. مردم همچنین می توانند از امپرازول بدون نسخه (OTC) برای تسکین دل درد یا ریفلاکس اسید معده استفاده کنند.

اگرچه اکثر افراد امپرازول را به خوبی تحمل می کنند، اما در صورت استفاده طولانی مدت می تواند منجر به بروز عوارض خطرناکی شود. بر همین اساس ما در این مقاله، موارد استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی امپرازول را مرور می کنیم.

این دارو همچنین به عنوان درمان بیماری های دیگر مانند مدیریت زخم معده یا اثنی عشر، بیماری ریفلاکس معده (GERD)، مری بارت (التهاب در مری) و شرایط فوق ترشحی (شرایطی که معده شما بیش از حد اسید تولید می کند) استفاده می شود. حتی برای درمان عفونت های معده ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری کاربرد دارد.

این دارو ممکن است خطر ابتلا به اسهال شدید را افزایش دهد. این اسهال ممکن است در اثر عفونتClostridium difficile در روده شما ایجاد شود. در صورت داشتن مدفوع آبکی، درد معده یا تب، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

کپسول امپرازول چه کاربردی دارد؟

کپسول امپرازول 2 | پزشکت

پزشک ممکن است امپرازول را برای زخم های روده یا معده تجویز کند. PPI اسید معده را کاهش می دهد، که به بهبود پوشش معده و درمان انواع بیماری ها کمک کند.

سازمان غذا و دارو (FDA) کپسول و گرانول امپرازول را برای بیماری های زیر تأیید کرده است:

 • زخم روده در بزرگسالان
 • زخم معده در بزرگسالان
 • سندرم زولینگر – الیسون
 • حفظ بهبود ازوفاژیت فرسایشی در افراد 1 ساله و بالاتر
 • بیماری ریفلاکس معده (GERD) در افراد 1 ساله و بالاتر
 • ازوفاژیت فرسایشی ناشی از GERD در افراد 1 ساله و بالاتر
 • عفونت های هلیکوباکتر پیلوری، همراه با آنتی بیوتیک درمانی

افراد می توانند از قرص های OMPPrazole برای درمان دل درد مکرر که دو بار یا بیشتر در هفته اتفاق می افتد استفاده کنند. با این حال، پزشکان قرص های امپرازول را برای تسکین فوری دل درد توصیه نمی کنند زیرا ممکن است 4 روز طول بکشد تا اثر کامل خود را نشان دهد.

امپرازول چگونه اثر می کند؟

OMPPrazole یک PPI است. پمپ های پروتون را پمپ های هیدروژن – پتاسیم نیز می نامند و در امتداد لایه داخلی معده قرار دارند. این پمپ ها مسئول ترشح اسید در معده هستند. PPI مانند امپرازول جلوی ترشح اسید را می گیرد، بنابراین اسیدیته داخل معده را کاهش می دهد. امپرازول حدود 1 ساعت طول می کشد تا تولید اسید معده را مسدود کند و حداکثر اثر آن حدود 2 ساعت پس از مصرف قرص رخ می دهد. عمل امپرازول می تواند حدود 3 روز ادامه یابد.

چگونه امپرازول را مصرف کنیم؟

امپرازول در سه نوع دوز موجود است. جدول زیر این نوع دوزها، به علاوه نقاط قوت آنها را در میلی گرم ذکر کرده است.

فرم دوز استحکام – قدرت
کپسول تاخیری امپرازول 10 میلی گرم
20 میلی گرم
40 میلی گرم
گرانول های امپرازول برای سوسپانسیون خوراکی 2.5 میلی گرم
10 میلی گرم
قرص امپرازول 20 میلی گرم

 پزشکان باید قبل از تجویز امپرازول یک تشخیص دقیق انجام دهند، زیرا هر تشخیص به درمان های مختلفی نیاز دارد. در جدول زیر دستورالعمل های دوز مصرفی هر استفاده از امپرازول آورده شده است.

کاربرد دستورالعمل دوز تعداد دفعات استفاده
زخم روده در بزرگسالان 20 میلی گرم یک بار در روز 4 هفته، اما برخی از افراد ممکن است در کل 8 هفته نیاز داشته باشند.
عفونت های H.pylori، همراه با 2 آنتی بیوتیک 20 میلی گرم دو بار در روز همراه با 2 آنتی بیوتیک 10 روز
عفونت های هلیکوباکترپیلوری، همراه با 1 آنتی بیوتیک 40 میلی گرم یک بار در روز همراه با 1 آنتی بیوتیک 14 روز
زخم معده در بزرگسالان 40 میلی گرم یک بار در روز 4-8 هفته
GERD در افراد 1 سال به بالا 20 میلی گرم یک بار در روز 4-8 هفته
بهبودی ازوفاژیت فرسایشی را در افراد 1 ساله و بالاتر حفظ کنید. 20 میلی گرم یک بار در روز مطالعات 12 ماه گذشته استفاده از آن را بررسی نکرده است.
سندرم زولینگر – الیسون 60 میلی گرم یک بار در روز برخی از افراد مبتلا به این بیماری بیش از 5 سال به طور مداوم از امپرازول استفاده کرده اند.

 پزشکان پیشنهاد می کنند 30-60 دقیقه قبل از غذا از امپرازول استفاده کنید. اگر پزشک مصرف امپرازول را دو بار در روز توصیه کند، باید قبل از صبحانه و شام مصرف شود.

عوارض جانبی و احتمالی امپرازول کدامند؟

کپسول امپرازول 4 | پزشکت

سردرد ممکن است از عوارض جانبی امپرازول باشد. سایر عوارض جانبی این دارو، عبارتند از:

عوارض جانبی که کودکان ممکن است گزارش کنند مانند مواردی است که بزرگسالان آنها را تجربه می کنند، با این تفاوت که کودکان بیشتر از موارد تب و تنفس مانند التهاب حنجره و عفونت های سینوسی شکایت دارند.

هشدار ها در مورد مصرف امپرازول

در طول درمان در صورت ادامه علائم، یا اگر علائم شما پس از قطع دارو به سرعت برگردد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برخی از پزشکان اختلال عملکرد کلیه را در افرادی که امپرازول مصرف می کنند، تشخیص می دهند. بخشی از کلیه به نام بینابینی ممکن است ملتهب شده و باعث ایجاد بیماری به نام نفریت حاد بینابینی شود. در صورت بروز این بیماری، افراد باید مصرف امپرازول را متوقف کنند.

برخی از محققان، PPI ها از جمله امپرازول را با اسهال کلستریدیوم دیفیسیل مرتبط دانسته اند. این وضعیت یک عفونت جدی باکتریایی است که می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان شود و کشنده باشد.

برخی بررسی ها گزارش می دهند که PPI ممکن است خطر پوکی استخوان را افزایش دهد. بنابراین پزشک باید کمترین دوز موثر را تجویز کرده و مصرف آن را به کمترین زمان ممکن محدود کنند.

افرادی که در مدت طولانی امپرازول مصرف می کنند ممکن است دچار کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین B-12 و منیزیم شوند.

سایر هشدار ها برای مصرف این دارو عبارتند از:
 • تسکین علائم احتمال بدخیمی معده را از بین نمی برد.
 • نفریت حاد بینابینی در بیمارانی که PPI مصرف می کنند مشاهده شده است.
 • روش درمانی خطر ابتلا به سالمونلا، کمپیلوباکتر و سایر عفونت ها را افزایش می دهد.
 • مصرف روزانه طولانی مدت (بیش از 3 سال) ممکن است منجر به سوء جذب یا کمبود سیانوکوبالامین شود.
 • کاهش اسیدیته معده، میزان کروموگرانینین A سرم را افزایش می دهد و ممکن است باعث نتایج تشخیصی مثبت کاذب برای تومورهای عصبی و غدد درون ریز شود.
 • هنگامی که همراه با مهار کننده های پمپ پروتون تجویز می شود، ممکن است غلظت سرمی متوترکسات و یا متابولیت آن را افزایش داده و یا طولانی کند و احتمالاً منجر به سمیت می شود.
 • لوپوس اریتماتوز پوستی و لوپوس اریتماتوز سیستمیک همراه با مصرف طولانی مدت این دارو گزارش شده است. از استفاده طولانی مدت PPI خودداری کنید. در صورت مشاهده علائم یا نشانه های سازگار با هر یک از بیماری ها، مصرف دارو را قطع کنید.
 • مطالعات مشاهده ای منتشر شده نشان می دهد که درمان مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است با افزایش خطر شکستگی های مربوط به پوکی استخوان ران، مچ دست یا ستون فقرات همراه باشد، به خصوص با درمان طولانی مدت (بیش از 1 سال) با دوز بالا.
 • کمبود منیزیم در خون ممکن است با استفاده طولانی مدت (بیش از 1 سال) رخ دهد. عوارض جانبی ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی، ضربان قلب نامنظم و تشنج شود. در 25٪ موارد بررسی شده، مکمل منیزیم به تنهایی سطح منیزیم سرم را بهبود نمی بخشد و بازدارنده های پمپ پروتون باید قطع شوند.

امپرازول با چه داروهایی تداخل دارد؟

کپسول امپرازول 5 | پزشکت

برخی از داروها ممکن است با امپرازول تداخل داشته باشند. امپرازول ممکن است در عملکرد برخی از داروهای ضد ویروسی تداخل ایجاد کند. با این حال، محققان به طور مداوم این اثر را گزارش نکرده اند.

پزشکان باید از نزدیک افرادی که داروهای ضد رترو ویروسی و امپرازول مصرف می کنند را کنترل کرده تا مطمئن شوند این ترکیب دارویی آنها بی خطر است. با این حال، افراد نباید همزمان با مصرف امپرازول از داروهای ضد ویروس حاوی ریلپیویرین و ریلپیویرین استفاده کنند.

افرادی که برای جلوگیری از لخته شدن خون از وارفارین استفاده می کنند باید در مصرف امپرازول محتاط باشند. زیرا این ترکیب می تواند خطر خونریزی آنها را افزایش دهد. ممکن است برای اطمینان از مناسب بودن دوز وارفارین به آزمایش خون مکرر نیاز داشته باشند.

برخی از پزشکان میزان متوترکسات بالاتر را در افرادی که دوز بالای متوترکسات با امپرازول مصرف می کنند، گزارش کرده اند. این افراد باید نمونه خون مکرر تهیه کنند تا پزشکان بتوانند افزایش سطح آنها را بررسی کند.

همچنین، برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که امپرازول با کلوپیدوگرل تداخل دارد. مصرف دوز بالای امپرازول می تواند سطح کلوپیدوگرل را در خون کاهش دهد و افراد را در معرض لخته شدن خون قرار دهد.

افرادی که فنی توئین یا دیگوکسین و امپرازول را با هم مصرف می کنند ممکن است در معرض خطر مسمومیت باشند. در صورت نیاز به هر دو دارو، پزشکان نمونه های خون فنی توئین یا دیگوکسین را از نزدیک کنترل خواهند کرد.

برخی از داروها قبل از اینکه روده بتواند آنها را جذب کند، نیاز به قرار گرفتن در محیط اسیدی دارند. با کاهش اسیدیته محتوای معده، امپرازول ممکن است در داروهای زیر تداخل ایجاد کند:

 • اهن
 • مایکوفنولات موفتیل
 • داروهای ضد سرطان خاص
 • داروهای ضد قارچ خاص

مصرف کپسول امپرازول در بارداری و شیردهی

کپسول امپرازول 3 | پزشکت

تحقیقات موجود نشان نمی دهد که امپرازول در دوران بارداری مضر باشد. بررسی های انجام شده از سوئد و دانمارک نشان داد که احتمال نقص مادرزادی در زنانی که از امپرازول استفاده می کنند مشابه میزان نقص مادرزادی معمول در جمعیت عادی است. محققان شواهد محدودی پیدا کرده اند که نشان می دهد امپرازول در شیر مادر وجود دارد. اثرات قرار گرفتن نوزاد در معرض امپرازول نیز مشخص نیست.

سخن آخر

کپسول امپرازول یک داروی موثر برای کاهش سطح اسید در معده و درمان انواع بیماری های مربوط به معده است. افراد همچنین می توانند از امپرازول OTC برای درمان سوزش سر دل مکرر استفاده کنند.

افراد به طور معمول امپرازول را به خوبی تحمل می کنند، اما در صورت استفاده طولانی مدت از آن خطرات زیادی وجود دارد. پزشکان باید از افرادی که PPI مصرف می کنند اطمینان حاصل کنند که دارو م isثر است و چه زمانی فرد می تواند دارو را قطع کند.

اگر کسی به درمان طولانی مدت با این دارو نیاز دارد، پزشکان باید مرتباً ویتامین B-12 و منیزیم بیمار را کنترل کرده و مکمل ها را در صورت لزوم پیشنهاد دهند.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325840

https://www.rxlist.com/consumer_omeprazole_prilosec/drugs-condition.htm

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *