کرونا

علائم امیکرون را بشناسید.

علائم امیکرون چیست؟ علائم امیکرون چه فرقی با دلتا دارد؟ آیا علائم امیکرون باعث بستری شدن بیمار می شود؟ چه مدت طول می کشد، علائم ظاهر شوند، پاسخ خود را در این مقاله بخوانید. در حالی که تفاوت‌های ظریفی بین آخرین سویه کروناویروس و نمونه‌های قبلی وجود دارد، تا کنون علائم عفونت تقریباً مشابه به سایر گونه ها نظر می‌رسند. با افزایش موارد Omicron در سراسر ایالات متحده، قبل و بعد از تعطیلات، آمریکایی ها در تلاش هستند تا علائم این نوع جدید را از سایر انواع ویروس کرونا از جمله دلتا تشخیص دهند. اکثر آزمایش‌های PCR و آنتی‌ژن سریع می‌توانند Omicron را شناسایی کنند. فقط چند آزمایش وجود دارد که این کار را نمی‌کنند.

شواهد اولیه حاکی از آن است که برای اکثر مردم، حداقل برای کسانی که در مورد واکسن‌های کووید خود به‌روز هستند، به نظر می‌رسد omicron بیماری خفیفی است که می‌تواند شبیه سرماخوردگی معمولی باشد، اما شکل دیگری از ویروس کرونا است.

علائم احتمالی امیکرون کدامند؟

به نظر می‌رسد علائم برجسته‌ای از امیکرون وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

  • سرفه
  • خستگی
  • احتقان و آبریزش بینی

طبق بررسی های انجام شده برخلاف انواع قبلی کرونا، از دست دادن چشایی و بویایی غیر معمول به نظر می رسد. مشخص است که اگر واکسینه شده باشید، به‌ویژه اگر واکسن تقویت‌کننده را تزریق کرده اید، omicron تمایل به ایجاد عفونت‌های خفیف‌تری دارد. آنچه که ما هنوز ندیده‌ایم، حجم قابل توجهی از اطلاعات درباره کارهایی است که omicron در افراد واکسینه نشده انجام خواهد داد.

مدیر بهداشت جهانی در پزشکی اورژانس در نیویورک، می گوید: برای افرادی که واکسینه شده اند، اما دوز تقویت کننده نداشته اند، علائم معمول شامل سرفه بیشتر، تب و خستگی بیشتر نسبت به افرادی است که دوز تقویت کننده را دریافت کرده اند.

تشخیص افتراقی علائم امیکرون

همچنین شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می‌دهد امیکرون امکان دارد به اندازه انواع قبلی به عمق ریه‌ها نفوذ نکند. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه هنگ کنگ به صورت آنلاین منتشر شد و هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است، نشان داد که اگرچه omicron در ریه‌ها شدیدتر است، اما می‌تواند سریع‌تر در دستگاه تنفسی تکثیر شود. به این ترتیب، omicron ممکن است بیشتر شبیه برونشیت عمل کند تا ذات الریه.

معمولاً بیماران مبتلا به برونشیت حاد، تنگی نفس ندارند بیشتر آنها سرفه به همراه خلط دارند. بیماران مبتلا به ذات الریه تمایل به تنگی نفس دارند و نسبت به برونشیت به طور کلی احساس خستگی بیشتری می کنند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که مبتلا به کووید بودند و بعداً مجدداً  به omicron آلوده شدند ممکن است علائم کمتری نسبت به اولین برخورد خود با این ویروس تجربه کنند.

نوشته های مشابه

با این حال، غیرممکن است که افراد برای تشخیص خود بیماری به علائم اعتماد کنند. علاوه بر امیکرون ، نوع دلتا و افزایش موارد آنفولانزا به راه خود ادامه می دهند. به این دلایل، پزشکان از افرادی که علائم سرماخوردگی یا علائم آنفولانزا دارند می‌خواهند آزمایش بدهند.

آیا علائم Omicron را می توان از علائم دلتا تشخیص داد؟

علائم امیکرون را بشناسید. || پزشکت

برخی بررسی ها نشان می دهد که علائم اولیه امیکرون می توانند متفاوت باشند. اما کارشناسان هنوز این را تایید نکرده اند. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به امیکرون در آفریقای جنوبی اغلب دچار خارش یا درد گلو همراه با احتقان بینی، سرفه خشک و درد عضلانی، به‌ویژه کمردرد می‌شوند. اما همه اینها علائم دلتا و ویروس اصلی کرونا هستند. اما این احتمال وجود دارد که علائم Omicron بیشتر شبیه دلتا باشد تا اینکه متفاوت باشد.

احتمالاً همپوشانی زیادی بین امیکرون و انواع قبلی وجود دارد، اگر تفاوت هایی وجود داشته باشد، احتمالاً نسبتاً ظریف هستند.

یکی از تفاوت های احتمالی این است که امیکرون ممکن است کمتر از انواع قبلی باعث از دست دادن طعم و بو شود. تحقیقات نشان می دهد که 48 درصد از بیماران مبتلا به سویه اصلی SARS-CoV-2 از دست دادن بویایی و 41 درصد از دست دادن چشایی را گزارش کردند، اما تجزیه و تحلیل شیوع کوچک امیکرون در بین افراد واکسینه شده در نروژ نشان داد که تنها 23 درصد از بیماران از دست دادن مزه را گزارش کردند. با این حال، مشخص نیست که آیا این تفاوت ها به دلیل Omicron است یا عامل دیگری مانند وضعیت واکسیناسیون.

آیا امیکرون علائم گوارشی یا خستگی ایجاد می کند؟

برخی از علائم ویروس کرونا شامل تهوع، اسهال و خستگی است، اما به نطر می رسد در نوع جدید امیکرون منجر به بروز این علائم نمی شود. این در حالی است که  تهوع همیشه یک علامت رایج کووید، از جمله با نوع Omicron بوده است. از طرفی هم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تهوع و استفراغ را به عنوان علائم شایع این ویروس فهرست می کند.

افراد مبتلا به امیکرون ممکن است علائمی مانند حالت تهوع را بیشتر گزارش دهند، زیرا از دست دادن بویایی با نوع جدید شیوع کمتری دارد. بیماران به علائم خفیف تر مانند حالت تهوع و سرگیجه توجه بیشتری می کنند، زیرا تمرکز آنها بر کاهش ناگهانی بویایی نیست.

علائم گوارشی در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. ویروس می تواند برخی از سلول ها را در دستگاه گوارش بیمار آلوده کند که منجر به مشکلات معده مانند اسهال می شود. عفونت های تنفسی به طور کلی ممکن است باعث شود که افراد هنگام سرفه خلط بیشتری تولید کنند.

خستگی یکی از شایع‌ترین علائم کووید است، خستگی هم با امیکرون و هم با انواع قبلی این ویروس همراه بوده است. با این حال، معمولا اگر فردی علائم کووید را تجربه کند، خستگی تنها علامت آن نخواهد بود. برای تشخیص خستگی ناشی از کووید از خستگی یا فرسودگی معمولی، توجه داشته باشید که آیا به طور ناگهانی بروز می کند یا خیر.

در صورت واکسینه شدن علائم Omicron متفاوت است؟

علائم امیکرون را بشناسید. || پزشکت

در واقع، بسیاری از علائم Covid-19 وابسته به وضعیت واکسینه شدن فرد، متفاوت است. علائم بیماران واکسینه شده با دلتا یا کروناویروس اصلی معمولاً سردرد، احتقان بینی، فشار سینوسی و درد سینوسی است در حالی که بیماران واکسینه نشده به احتمال زیاد تنگی نفس و سرفه همراه با علائم آنفولانزا را تجربه می کنند.

افزایش جهانی ویروس کرونا در آغاز سال 2022 سریع تر از همیشه در حال گسترش است. اما آخرین روزهای سال 2021 این خبر دلگرم کننده را به ارمغان آورد که نوع امیکرون بیماری شدیدتری نسبت به امواج قبلی ایجاد می کند. به این ترتیب، دولت ها بیشتر بر گسترش واکسیناسیون تمرکز می کنند تا محدود کردن ترددها.

بیمارانی که در نوع امیکرون واکسن دریافت کردند از سردرد، بدن درد و تب شکایت دارند. علائم مانند یک سرماخوردگی است. افراد واکسینه نشده همان تنگی نفس، سرفه و علائم آنفولانزا را دارند که در بین افراد واکسینه نشده دلتا و کروناویروس اصلی مشاهده می شود.

چه مدت طول می کشد تا علائم ظاهر شوند؟

به نظر می رسد که امیکرون نسبت به انواع دیگر زمان بروز علائم کوتاه تری دارد. پس از اینکه فرد در معرض تماس قرار گرفت، در مقایسه با 4 تا 6 روز با دلتا و ویروس کرونای اصلی، کمتر از 3 روز طول می کشد تا علائم ایجاد شود، مسری شود و تست مثبت شود.

بر اساس داده‌های اولیه، مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک فرد مبتلا پس از قرار گرفتن در معرض علائم ظاهر شود، ممکن است برای omicron کوتاه‌تر از انواع قبلی باشد. علائم از یک هفته کامل به کمتر از سه روز یا کمتر می رسد.

در حالی که تحقیقات بسیار بیشتری مورد نیاز است، منطقی است که یک ویروس بسیار مسری مانند نوع omicron دوره کوتاه تری داشته باشد.

به همین دلیل است که شیوع با سرعت بسیار بیشتری رخ می دهد. ممکن است دوره نهفتگی وابسته به تعدادی از متغیرها، از جمله سن، مشکلات بهداشتی زمینه‌ای و وضعیت واکسیناسیون، کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد. اینجا هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد.

آیا Omicron ملایم تر از سایر انواع است؟

علائم امیکرون را بشناسید. || پزشکت

برخی از تحقیقات دلگرم کننده نشان می دهد که امیکرون ممکن است آسیب کمتری به ریه ها وارد کند و منجر به بیماری کمتری نسبت به تکرارهای قبلی ویروس شود. شواهد اولیه از اروپا همچنین نشان می دهد که Omicron ممکن است علائم خفیف تری ایجاد کند. در ماه دسامبر، سه تیم تحقیقاتی جداگانه به این نتیجه رسیدند که این نوع احتمال کمتری به بستری شدن دارد.

پس از کنترل وضعیت واکسیناسیون، خطر بستری شدن در بیمارستان برای بزرگسالان مبتلا به امیکرون 29 درصد کمتر از موج اول همه‌گیری بود و بیماران بستری در آفریقای جنوبی کووید-19 کمتر در معرض ابتلا بودند.

اکثر مردم آفریقای جنوبی قبلاً به کووید-19 مبتلا شده اند و میانگین سنی در آفریقای جنوبی 27 سال است. هر دو عامل احتمال دارد باعث شوند که امیکرون در آفریقا اثرات خفیف تری نسبت به ایالات متحده داشته باشد که در آن میانگین سنی 38 سال است. داده‌ها همچنین نشان داد که اگرچه کودکان علائم خفیفی داشتند، اما احتمال بستری شدن در بیمارستان در طول موج Omicron در مقایسه با موج اول 20 درصد بیشتر بود.

کسانی هستند که از امیکرون بیماری شدید می گیرند. گاهی اوقات، علائم خفیف اولیه ممکن است بعداً به علائم جدی تبدیل شوند، بنابراین بسیار مهم است که افراد مبتلا به علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا آزمایش شوند و در خانه بمانند. این هنوز یک ویروس کرونا است. ما هنوز در یک بیماری همه گیر هستیم.

چگونه موج کووید فعلی را مدیریت کنیم؟

به دلیل شیوع سریع نوع امیکرون ، موارد ابتلا به ویروس کرونا دوباره در حال افزایش است. گزینه های تست و نحوه ایمن نگه داشتن عزیزان خود را مرتب چک کنید. علائم امیکرون ممکن است متفاوت از علائم سویه های قبلی باشد اما هنوز هم کووید است و می تواند باعث بیماری شدید شود.

اگرچه چیزهای زیادی در مورد امیکرون ناشناخته باقی مانده است، کارشناسان شروع به درک بیشتر در مورد نوع و نحوه تأثیر آن بر افرادی که واکسینه شده و واکسینه نشده اند یا قبلاً عفونت کووید داشته اند، شده اند. به عنوان مثال، به نظر می رسد افرادی که در معرض omicron قرار دارند سریع تر بیمار می شوند و ممکن است علائم متفاوتی نسبت به سایر انواع مختلف داشته باشند.

چه زمانی باید آزمایش کووید بدهیم؟

با توجه به احتمال دوره کوتاه‌تر، توصیه می شود که هر کسی که با فرد آلوده در تماس بوده است، حدود 72 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آزمایش قرار گیرد.

برای میلیون‌ها نفری که هیچ گونه تماس با کووید در معرض ابتلا به کووید ندارند، اما در تعطیلات با دوستان و خانواده دور هم جمع می‌شوند، عاقلانه است که بعد روز گردهمایی یک آزمایش سریع انجام دهند.

آیا امیکرون می تواند منجر به کووید طولانی شود؟

علائم امیکرون را بشناسید. || پزشکت

اگرچه چیزهای زیادی در مورد omicron ناشناخته باقی مانده است، کارشناسان می گویند این نوع ممکن است منجر به کووید طولانی مدت، حتی با یک مورد خفیف شود. بیمارانی که علائم طولانی‌مدت دارند می‌توانند ماه‌ها پس از ابتلای اولیه به کووید، خستگی شدید، ریتم قلب نامنظم و سایر مشکلات را تجربه کنند. این علائم در طول موج اول همه‌گیری رخ داد و همچنان منجر به مشکلات طولانی کووید از طریق موج دلتا می شود.

ما باید فرض کنیم که این نوع می تواند همان کاری را انجام دهد که انواع قبلی انجام می دادند تا زمانی که خلاف آن ثابت شود. با این حال، تحقیقات قبلی نشان می دهد که واکسیناسیون می تواند خطر ابتلا به کووید طولانی مدت را تا حد زیادی کاهش دهد .

چقدر باید نگران  امیکرون باشم؟

موارد امیکرون تقریبا هر دو روز یکبار دو برابر می شود. کارشناس بیماری های عفونی و معاون بهداشت جهانی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، می گوید: “سوال اصلی برای همه در حال حاضر این نیست که آیا omicron قرار است به منطقه آنها حمله کند یا خیر. این اتفاق خواهد افتاد.” وی گفت: «سوال این است که چقدر بیماری شیوع پیدا می کند؟»

کارشناسان همچنان از مردم می خواهند که واکسن بزنند و دوز تقویت کننده برای کاهش خطر ابتلا به بیماری شدید دریافت کنند.

این به ما ضربه سختی خواهد زد. اما سرعت گسترده گسترش omicron می تواند به این معنی باشد که این نوع به سرعت مسیر خود را طی خواهد کرد.

منبع
https://www.nbcnews.com/health/health-news/omicron-symptoms-covid-what-to-know-rcna9469

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا