پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سایت پزشکت

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

درمانعمومی و داخلی

داروی نیتروگلیسیرین چیست؟

0
(0)

داروی نیتروگلیسیرین چیست؟ چه عوارضی دارد؟

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

داروی نیتروگلیسیرین، یا Nitroglycerin به باز شدن رگ های خونی و جریان خون کمک می کند. افراد همچنین از داروی نیتروگلیسیرین برای درمان شکاف های مزمن مقعدی استفاده می کنند. هنگامی که عاملی جریان خون در عضله قلب را محدود می کند، ممکن است منجر به درد شدید قفسه سینه شود که پزشکان آن را آنژین می نامند. مردم اغلب از داروی نیتروگلیسیرین برای تسکین درد قفسه سینه استفاده می کنند.

در بیشتر مواقع، دلیل کاهش جریان خون تشکیل پلاک و باریک شدن عروق خونرسانی به قلب است.

در این مقاله، ما یک نمای کلی از داروی نیتروگلیسیرین، شامل موارد استفاده، نحوه کار و عوارض جانبی احتمالی، تداخلات و هشدارها را ارائه می دهیم.

داروی Nitroglycerin چگونه اثر می کند؟

داروی نیتروگلیسیرین چیست؟ | پزشکت

فرد می تواند برای تسکین علائم آنژین از داروی نیتروگلیسیرین استفاده کند. داروی نیتروگلیسیرین دارویی است که آنژین و شکاف های مزمن مقعد را درمان می کند. این دارو با ارتقا ء جریان خون کار می کند.

بدن، داروی نیتروگلیسیرین را تجزیه و آن را به اکسید نیتریک تبدیل می کند. اکسید نیتریک باعث شل شدن عضله صاف درون رگ های خونی می شود و اجازه می دهد تا،  رگ ها باز شوند و به این ترتیب خون بیشتری در رگ جریان می یابد. متخصصان بهداشت و درمان این عمل را گشاد شدن عروق می نامند.

در طی حمله آنژین، فرد احساس درد شدید در قفسه سینه می کند. داروی نیتروگلیسیرین ظرف 1 تا 3 دقیقه شروع به اثر می کند، اما حداکثر اثر آن بعد از 5 دقیقه رخ می دهد.

هنگامی که افراد از داروی نیتروگلیسیرین برای شقاق مقعدی استفاده می کنند، پماد باعث می شود اسفنکتر مقعدی که همان بافت عضلانی اطراف مقعد است شل شود و فشار در مقعد کاهش یابد. این باعث جریان خون در منطقه می شود و به بهبود شقاق کمک می کند.

داروی Nitroglycerin در چه مواردی تجویز می شود؟

پزشکان معمولاً، داروی نیتروگلیسیرین را برای درمان دردی که آنژین ایجاد می کند، تجویز خواهند کرد.

تنگی عروق که خون را در قلب تأمین می کنند، همان چیزی است که باعث آنژین ناپایدار می شود. پزشکان این بیماری را بیماری عروق کرونر (CAD) می نامند .CAD شایع ترین نوع بیماری قلبی است. بیش از 370،000 نفر در ایالات متحده سالانه به دلیل CAD، می میرند.

داروی نیتروگلیسیرین اجازه باز شدن رگ های خونی را می دهد که باعث می شود اکسیژن و خون غنی از مواد مغذی عضله قلب را تغذیه کنند. این عمل تسکین فوری درد سینه را ارائه می دهد.

افراد همچنین می توانند از داروی نیتروگلیسیرین برای درمان شکاف مقعدی استفاده کنند. شقاق مقعدی اشک در پوست مقعد است. افراد ممکن است از طریق دفع مدفوع سخت دچار شکاف مقعدی شوند.

مشابه اثرات آنژین، داروی نیتروگلیسیرین به عنوان یک پماد مقعدی با تحریک جریان خون در منطقه آسیب دیده به روند بهبود کمک می کند.

داروی نیتروگلیسیرین چگونه مصرف می شود؟

داروی نیتروگلیسیرین چیست؟ | پزشکت

آنژین

بیمارانی که درد شدید قفسه سینه دارد، ضروری است که این علائم را در اسرع وقت برطرف کند. افراد همچنین می توانند فرم سریع داروی نیتروگلیسیرین را 5 تا 10 دقیقه قبل از انجام فعالیتی که باعث حمله آنژین می شود، مصرف کنند.

یک بسته زیر زبانی داروی نیتروگلیسیرین حاوی 400 میکروگرم پودر داروی نیتروگلیسیرین است. هنگام شروع درد آنژین، بیمار باید محتویات بسته را زیر زبان خود قرار دهد.

در اولین علائم درد آنژین، فرد باید قرص را زیر زبان یا بین لثه و گونه قرار دهد. این قرص از طریق بافت های دهان حل و جذب می شود.

افرادی که از اسپری آئروسل، پمپ اسپری، بسته یا قرص استفاده می کنند نباید دارو را قورت دهند. داروی نیتروگلیسیرین از طریق بافت های دهان جذب می شود. این امر تسکین سریع تر دارو نسبت به بلعیدن آن کمک می کند.

همچنین افراد باید 5 دقیقه پس از تجویز دوز، از شستشو دهان یا تف انداختن خودداری کنند.

فرد می تواند هر یک از این اشکال داروی نیتروگلیسیرین سریع را در فواصل 5 دقیقه مصرف کند.، اگر کسی سه دوز فرمولاسیون سریع را مصرف کرده و تسکین درد را تجربه نکرده است، باید سریعاً به پزشک مراجعه کند.

همچنین دو فرمول دیگر از داروی نیتروگلیسیرین وجود دارد که می تواند از حملات آنژین جلوگیری کند. اینها سریع عمل نمی کنند و مردم نباید از آنها برای پیشگیری از حمله هنگام وقوع استفاده کنند.

چسب داروی، Nitroglycerin

چسب داروی نیتروگلیسیرین، در دوزهای مختلف از 0.1 میلی گرم در ساعت تا 0.8 میلی گرم در ساعت وجود دارد. بیمار می تواند چسب را به جز نواحی زیر زانو و آرنج، روی پوست خود قرار می دهد.

بیشتر افراد چسب را روی سینه خود می گذارند. این ناحیه باید تمیز، خشک و بدون مو باشد تا داروی نیتروگلیسیرین در سطح پوست جذب شود.

فرد باید چسب را به مدت 12 تا 14 ساعت روی پوست بگذارد و 10 تا 12 ساعت آن را بردارد. مردم معمولاً در طول روز چسب را دارند و در هنگام خواب آن را برمی دارند.

پماد نیتروگلیسیرین 

بیمار می تواند دو بار در روز از پماد داروی نیتروگلیسیرین بر روی پوست، خود استفاده کند. افراد می توانند با استفاده از دستگاه اندازه گیری دوز همراه با لوله، پماد داروی نیتروگلیسیرین را به پوست خود بمالند. یک فرد دوز مورد نظر را روی اپلیکاتور اندازه گیری کرده و سپس پماد اپلیکاتور را به طرف پایین روی پوست خود قرار می دهد.

سپس پماد را در سطح پوست پخش می شود. فرد نباید دارو را بر روی پوست خود ماساژ دهد. پماد باید در سراسر پوست جذب شود.

بیماران می توانند به طور روزانه هر دو دوز پماد، را مصرف کنند. پزشکان به بیماران توصیه می کنند که اول صبح از پماد استفاده،  و 6 ساعت بعد آن را دوباره مصرف کنند.

شکاف مقعدی

پماد مقعدی برای ترک های مقعدی حاوی 0.4٪ داروی نیتروگلیسیرین است. یک فرد هر 12 ساعت و تا 3 هفته پماد را در مقعد خود قرار می دهد.

برای استفاده از پماد مقعدی، فرد انگشت خود را با پلاستیک می پوشاند و 1 اینچ پماد را در امتداد انگشت فشار می دهد.

سپس انگشت را تا مفصل انگشت اول وارد کانال مقعد می کنند. سپس فرد اطراف منطقه را آغشته می کند.

اگر این کار منجر به درد زیاد می شود، بهتر است فرد به جای آن پماد را به قسمت خارج مقعد بمالد.

مصرف داروی Nitroglycerin با چه عوارضی همراه است؟

داروی نیتروگلیسیرین چیست؟ | پزشکت

افراد ممکن است هنگام استفاده از داروی Nitroglycerin عوارض جانبی زیادی را تجربه کنند، از جمله:

 • ضعف
 • سردرد
 • سرگیجه
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • غش کردن
 • ضربان قلب نامنظم
 • تعریق بیش از حد

هنگامی که افراد برای تسکین آنژین از داروی Nitroglycerin استفاده می کنند، باید در موقعیت نشسته و آرام قرار بگیرند.

فشار خون فرد ممکن است پس از استفاده از داروی Nitroglycerin به طور قابل توجهی کاهش یابد. اگر بعد از تجویز دوز، خیلی سریع بایستند، فشار خون ممکن است حتی پایین بیاید و بیمار را در معرض غش قرار دهد.

شایع ترین عارضه جانبی طولانی اثر Nitroglycerin سردرد است، اما این اثر جانبی با مصرف دارو کاهش می یابد.

اگرچه پماد مقعدی فقط در مقعد قرار می گیرد، اما ممکن است فرد همچنان دچار سردرد و سرگیجه شود.

اقدامات احتیاطی و خطرات داروی، Nitroglycerin

بعضی از بیماران ممکن است به داروی Nitroglycerin حساسیت داشته باشند. پزشکان توصیه می کنند که در صورت داشتن سابقه واکنش آلرژیک به داروی نیتروگلیسیرین، از آن استفاده نکنید.

پزشکان داروی Nitroglycerin را برای افرادی که سابقه کم خونی شدید، حمله قلبی در سمت راست قلب یا افزایش فشار در مغز دارند، تجویز نمی کنند.

تداخل دارویی نیتروگلیسیرین کدامند؟

داروی نیتروگلیسیرین چیست؟ | پزشکت

داروی Nitroglycerin ممکن است با داروهای خاص دیگری تداخل کند. مهارکننده های PDE-5 داروهایی هستند که پزشکان برای درمان اختلال نعوظ در مردان تجویز می کنند. ویاگرا، سیالیس و لویترا مهار کننده های PDE-5 هستند. همانند داروی Nitroglycerin، این داروها همچنین باعث افزایش جریان خون می شوند و می توانند فشار خون را کاهش دهند.

پزشکان توصیه نمی کنند که افراد از داروی Nitroglycerin همزمان با مهارکننده های PDE-5 استفاده کنند، زیرا مصرف همزمان این دو، می تواند باعث غش شود.

مرد ها بایددر صورت مصرف ویاگرا یا لویترا در 24 ساعت گذشته یا Cialis در 48 ساعت قبل،،  از مصرف داروی Nitroglycerin خودداری کنند.

هر شخصی که از داروی Nitroglycerin طولانی مدت استفاده کند نباید از مهارکننده های PDE-5، استفاده کند.

مصرف بیش از حد داروی نیتروگلیسیرین

سردردهای ضربان دار می تواند نشانه مصرف بیش از حد داروی Nitroglycerin باشد.

مصرف بیش از حد داروی Nitroglycerin ممکن است هنگامی رخ دهد که افراد از مهارکننده های PDE-5، همراه داروی Nitroglycerin مصرف کرده یا اگر در هنگام حمله،  از داروی نیتروگلیسیرین زیاد استفاده کنند.

عوارض جانبی شدیدی که بیمار ممکن است در هنگام مصرف بیش از حد داروی Nitroglycerin تجربه کند، عبارتند از:

 • گیجی
 • سرگیجه
 • اختلالات بینایی
 • افزایش ضربان قلب
 • سردردهای ضربان دار
 • افت ناگهانی فشار خون
 • افزایش جریان خون و فشار در مغز

در حال حاضر، هیچ دارویی نمی تواند مصرف بیش از حد Nitroglycerin را بی اثر کند. بیماران می توانند با دادن مایعات داخل وریدی و بالا آوردن پاها، این عوارض را مدیریت کنند.

سخن اخر

استفاده از داروی Nitroglycerin به روش مناسب و درست می تواند، از بروز عوارض جدی آنژین را که،  شامل حمله قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ است، پیشگیری کنند.

مصرف داروی نیتروگلیسیرین می تواند با داروهای اختلال نعوظ تداخل داشته باشد. مردان مبتلا به آنژین باید مصرف ویاگرا، سیالیس و لویترا را به پزشک خود اطلاع دهند زیرا استفاده از هر دو دارو با هم ممکن است خطرناک باشد.

همچنین افراد می توانند شکاف های مقعدی را با پماد داروی نیتروگلیسیرین رکتال درمان کنند. حتی در هنگام استفاده موضعی از داروی نیتروگلیسیرین، عوارض جانبی و تداخلات نیز ممکن است ایجاد شود.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325187#summary

[advisers limit=3 online =true skill=”15 34″]

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *