لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

راهکار کاهش وزن با کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید و کاهش وزن || پزشکت
فهرست مطالب

کاهش وزن در مبتلایان به کم کاری تیروئید ممکن است تا حدودی سخت و چالش برانگیز باشد. این در حالی است که به نظر می رسد از هر 10 آمریکایی بیش از یک نفر (و از هر 8 زن یک زن) در زندگی خود دچار اختلال تیروئید می شوند. از طرفی هم متاسفانه کم‌کاری تیروئید باعث افزایش وزن می شود.

افزایش وزن اغلب یکی از اولین نشانه هایی است که نشان می دهد سیستم غدد درون ریز دچار مشکلاتی شده است. برای همین اکثر مبتلایان به کم کاری تیرویید به دنبال راهکارهایی برای کاهش وزن خود هستند. اما آیا می توانید با کم کاری تیروئید وزن کم کنید؟ بله، شما می توانید با کم‌کاری تیروئید از طریق تغییر در رژیم غذایی، مدیریت استرس و ورزش منظم وزن کم کنید. برای تشخیص راهکارهای موثر در کاهش وزن همزمان با بیماری کم‌کاری تیروئید بهتر است ادامه این مقاله از پزشکت را تا انتها بخوانید.

مطالعه بیشتر: شایع ترین علائم کم کاری تیروئید

همزمان با کم کاری تیروئید چگونه وزن کم کنیم؟

تشخیص کم‌کاری تیروئید در ابتدا ممکن است بسیار دشوار باشد. حتی احتمال دارد مشکلات تیروئید ناشی از بیماری هاشیموتو یا حتی کم کاری تیروئید ثانویه داشته باشید. کم کاری تیروئید ثانویه به دلیل نارسایی غده هیپوفیز ایجاد می شود. اگر با افزایش وزن مشکل دارید، نگران نباشید درمان های طبیعی برای کاهش وزن کم‌کاری تیروئید بدون استفاده از دارو وجود دارد. فقط به یاد داشته باشید که با این تغییرات به عنوان یک سبک زندگی جدید برخورد کنید، نه فقط اینکه بخواهید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. برخی از بهترین راهکارها برای کاهش وزن همزمان با بیماری کم کاری تیروئید، عبارتند از:

حذف شیرینی || پزشکت

حذف شکر

چگونه می توانم با کم کاری تیروئید سریع وزن کم کنم؟ یک راه ساده برای کاهش وزن سریع با کم کاری تیروئید، قطع مصرف قند و شکر از رژیم غذایی است.

شکر دشمن شماست مصرف شکر نه تنها با شیوع چاقی مرتبط است، بلکه شکر نیز باعث بروز التهاب در بدن می شود. مصرف شکر می تواند منجر به بروز برخی عوارض احتمالی شود. در برنامه رژیم غذایی کم‌کاری تیروئید خود برای کاهش وزن به هر قیمتی از مصرف شکر اجتناب کنید.

علاوه بر این، کربوهیدرات های ساده به قند یا گلوکز تجزیه می شوند. به همین دلیل است که باید از مصرف غذاهای شیرین و بر پایه نان و کربوهیدرات های خالی مانند چیپس و کلوچه در برنامه غذایی جدید خودداری کنید.

مطالعه بیشتر: کم کاری تیروئید و ضربان قلب پایین

از یک رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید پیروی کنید.

کم‌کاری تیروئید به این معنی نیست که از تمام غذاهای مورد علاقه خود دوری کنید. اما در کل باید از مصرف غذاهایی که التهاب در بدن را تشدید می‌کنند، خودداری کنید. از بین بردن التهاب از طریق رژیم غذایی می تواند به عملکرد صحیح تیروئید شما کمک کند.

برخی از کارشناسان تغذیه به مبتلایان به کم کاری تیروئید (مخصوصاً زمانی که خودایمنی یک محرک باشد) توصیه می کنند که از رژیم Paleo خودایمنی (AIP) به مدت 6 ماه پیروی کنند. AIP یکی از انواع رژیم هاشیموتو برای کاهش وزن است. رعایت این رژیم می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

 • رژیم غذایی AIP برای حذف غذاهای التهابی که می توانند علل اصلی کم‌کاری تیروئید (به نام تیروئیدیت هاشیموتو) را تحریک کنند، طراحی شده است.
 • رژیم غذایی AIP شامل تمام غذاهای مفید ضد التهابی است که کاهش وزن را تشویق می کنند.

در حالی که رژیم AIP مصرف مقدار کمی عسل، شربت افرا و میوه را مجاز می داند، رایج ترین غذاها در این رژیم کم کاری تیروئید پروتئین ها و سبزیجات هستند.

به طور کلی، اگر کم‌کاری تیروئید دارید و نمی توانید وزن کم کنید، این مواد غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید:

 • لبنیات
 • آجیل و دانه ها
 • میوه های خشک شده
 • لوبیا/حبوبات (به دلیل وجود آلرژن لکتین )
 • گوجه فرنگی ها
 • بادمجان
 • سیب زمینی ها
 • فلفل
 • روغن های گیاهی، مانند روغن کانولا
 • شکلات
 • شکر تصفیه شده
 • سوکرالوز
 • آسپارتام
 • غذاهای فراوری شده

حذف این غذاهای التهابی باعث کاهش وزن مناسب می شود و حتی ممکن است شدت کم کاری تیروئید شما را کاهش دهد.

از تکنیک های کاهش استرس استفاده کنید.

علت اصلی تیروئید کم کار در برخی افراد استرس بیش از حد است. برای همین کاهش استرس می تواند منجر به بازگشت تعادل طبیعی هورمون های بدن و تسکین علائم کم کاری تیرویید شود. جدا از کم کاری تیروئید، استرس به طور کلی با چاقی مرتبط است و می تواند در برخی افراد منجر به افزایش وزن شود. این در حالی است که مدیریت استرس در مبتلایان به کم کاری تیروئید می تواند از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کند.

مطالعه بیشتر: کم کاری تیروئید در کودکان

ورزش || پزشکت

تقریباً هر روز ورزش کنید.

یکی دیگر از راهکارهای کاهش وزن در مبتلایان به کم‌کاری تیروئید، ورزش منظم است. ورزش یک درمان طبیعی فوق العاده برای کم کاری تیروئید است که به موارد زیر کمک می کند:

 • افسردگی را از بین می برد.
 • انرژی را افزایش می دهد.
 • باعث افزایش عزت نفس می شود.
 • درد مفاصل را کاهش می دهد.
 • مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد.

وزن مناسب خود را حفظ کنید.

فیزیوتراپیست ها و متخصصان غدد به طور یکسان احتمالاً ورزش های کم تاثیر را به خصوص برای شروع در مبتلایان به بیماری کم‌کاری تیروئید پیشنهاد می کنند. قبل از انجام تمرینات قدرتی با شدت بالاتر با پزشک یا متخصص غدد مشورت کنید. اما به طور کلی، سعی کنید 30 دقیقه در روز و 5 روز در هفته ورزش کنید.

با کم کاری تیروئید چقدر باید وزن کم کرد؟ وزن مناسب خود را با شروع با محدوده BMI طبیعی برای قد خود تعیین کنید. میزان این وزن در هر فردی متفاوت است، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه دقیقا چقدر باید وزن کم کنید، مشورت کنید.

مواد مغذی و مکمل های مناسب را دریافت کنید.

مصرف مکمل های غذایی طبیعی مناسب در مبتلایان به کم کاری تیروئید، می تواند در ترویج متابولیسم سالم و کاهش وزن مرتبط با کم کاری تیروئید موثر باشد:

 • ید برای عملکرد درست و مناسب تیروئید کاملا مهم و ضروری است. کمبود ید علت اصلی گواتر، اختلال تیروئید است. ید در پیشگیری از بیماری های خودایمنی مانند هاشیموتو که منجر به کم‌کاری تیروئید می شود، مهم است. تحقیقات اخیر پتانسیل کاهش وزن ید را در بیماران تیروئید را تایید کرده است.
 • از طرفی مصرف پروبیوتیک ها به حذف میکروب های التهابی و ترویج باکتری های “خوب” که برای سلامت روده ضروری هستند، کمک می کنند. سلامت روده ارتباط نزدیکی با سیستم ایمنی بدن و سلامت تیرویید دارد. بهبود عملکرد تیروئید به معنای متابولیسم بهتر محسوب می شود و با کاهش وزن مرتبط است.
 • سلنیوم در ماهی و گوشت ماهیچه ای یافت می شود. محققان دریافتند که مصرف آن به صورت مکمل، می تواند نشانگرهای زیستی کم‌کاری تیروئید را بهبود می بخشد. سلنیوم همچنین خلق و خو را بهبود می بخشد که می تواند استرس را کاهش دهد. هم کاهش استرس و هم بهبود عملکرد تیروئید، متابولیسم بدن را سرعت می بخشد.
 • گلوتاتیون فراوان ترین آنتی اکسیدان در بدن انسان است. گلوتاتیون به شکل مکمل با استرس اکسیداتیو که منجر به التهاب می شود مبارزه می کند. تحقیقات سال 2018 نشان می دهد که مصرف گلوتاتیون باعث کاهش وزن در برخی افراد چاق می شود.
 • کورکومین، جزء اصلی زردچوبه، با التهاب مبارزه می کند و سلامت قلب را ارتقا می دهد. مطالعات حیوانی نشان می دهد که کورکومین همچنین چربی بدن را تنظیم می کند.

قبل از شروع هر مکمل غذایی جدید، به خصوص اگر با کم کاری تیروئید باردار هستید، با متخصص تغذیه مشورت کنید.

مطالعه بیشتر: ید درمانی و عوارض آن

چرا کم کاری تیروئید می تواند منجر به افزایش وزن شود؟

در صورت ابتلا به کم‌کاری تیروئید، امکان کاهش وزن بسیار سخت است زیرا زمانی که غده تیروئید شما کم کار باشد، متابولیسم بدن هم کند می شود. متابولیسم آهسته اغلب به معنای افزایش وزن است و همچنین می تواند منجر به پیشرفت کندتر هنگام کاهش وزن شود. اما عوامل متعددی می تواند منجر به افزایش وزن در مبتلایان به کم کاری تیروئید شود، از جمله:

متابولیسم آهسته

در صورت ابتلا به کم کاری تیروئید به اندازه کافی هورمون های T3 ( تری یدوتیرونین ) و T4 ( تیروکسین ) بدن ترشح نمی کند. T3 و T4 فرآیندهای متابولیک را در سطح سلولی تنظیم می کنند و میزان محدود T3/T4 متابولیسم کلی بدن را کاهش می دهند.

متابولیسم به این معناست که سلول های شما با چه سرعتی مواد مغذی را به انرژی تبدیل می کنند. هرچه این روند کندتر باشد، کالری کمتری در زمان استراحت و در حین فعالیت در بدن سوزانده می شود. با متابولیسم آهسته، کالری ذخیره شده بیشتری به بافت چربی تبدیل می شود.

خستگی

کم‌کاری تیروئید منجر به خستگی می شود. خستگی یکی از علائم اولیه تیروئید کم کار است، زیرا سلول های شما برای تولید انرژی به هورمون های تیروئیدی نیاز دارند. خستگی منجر به فعالیت بدنی کمتر می شود که ممکن است با افزایش وزن همراه باشد.

همه افراد کمی احساس خستگی می کنند، اما کم کاری تیرویید باعث خستگی مزمن می شود. درمان بیماری تیروئید، داشتن خواب کافی با کیفیت بالا و خوب غذا خوردن می تواند خستگی را کاهش دهد و به کاهش وزن شما کمک کند.

عضلات و مفاصل ضعیف، دردناک یا سفت

علائم کم کاری تیروئید شامل عضلات ضعیف و دردناک، درد و سفتی مفاصل و به طور بالقوه حتی سندرم تونل کارپال است . همه این شرایط می تواند ورزش کردن برای شما را سخت تر کند.

اگرچه مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن می توانند درد را تسکین دهند، اما با انواع عوارض جانبی همراه هستند. خوشبختانه، راه‌های طبیعی زیادی برای کاهش تورم مفاصل و عضلات مرتبط با کم‌کاری تیروئید وجود دارد تا بتوانید وزن خود را کنترل کنید.

جایگزینی هورمون تیروئید، داروهای تیروئید (مثل لووتیروکسین، اگرچه می تواند عوارض جانبی نیز ایجاد کند)، یا مکمل های ضد التهابی (مانند کورکومین) می توانند علل ریشه ای تورم مفاصل و عضلات را درمان کنند.

افسردگی

یکی دیگر از علائم کم‌کاری تیروئید افسردگی است. افسردگی باعث بی انگیزگی برای انجام هر کاری از جمله ورزش می شود. از طرفی هم عدم ورزش می تواند منجر به افزایش وزن شود. بسیاری از کارشناسان کم‌کاری تیروئید و افسردگی را با ذکر علائم مشابه مرتبط می دانند. برخی دیگر ادعا می کنند که کم کاری تیروئید به طور مستقیم باعث افسردگی می شود.

از همه جالبتر، اگر کم کاری تیرویید به عنوان یک اختلال خلقی به اشتباه تشخیص داده شود، داروهای لیتیومی که اغلب تجویز می شود می تواند مشکلات تیروئید را بدتر کند. تشخیص موثر باید شامل اندازه گیری سطح هورمون تیروئید و همچنین سطح هورمون محرک تیروئید (TSH) باشد.

سخن آخر

نه تنها کم کاری تیروئید به طور مستقیم باعث افزایش وزن می شود، بلکه سایر علائم همزمان با آن می توانند باعث افزایش وزن شوند. با این حال، در صورت ابتلا به تیروئید می توانید برای کاهش وزن خود عادات غذایی خود را تغییر داده و استرس را کاهش دهید، به طور منظم ورزش کنید و از مکمل های طبیعی استفاده کنید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.