بیماری های گوارشی

پانکراتیت مزمن چیست؟

پانکراتیت مزمن چیست؟

پانکراتیت مزمن یک بیماری التهابی پیشرونده طولانی مدت پانکراس است که منجر به شکست دائمی ساختار و عملکرد پانکراس می شود. پانکراس اندام غده ای است که در شکم، پشت معده و زیر قفسه سینه قرار دارد. این متخصص در تولید آنزیم ها و هورمون های مهمی است که به تجزیه و هضم غذاها کمک می کنند. همچنین انسولین را برای تعدیل سطح قند خون می سازد. شایع ترین علت سوء مصرف طولانی مدت الکل است. پانکراتیت مزمن سالانه منجر به بیش از 122000 مراجعه به پزشک و 56000 بستری شدن در بیمارستان در ایالات متحده می شود. مردان به طور قابل توجهی بیشتر از زنان مبتلا می شوند.

علائم پانکراتیت مزمن

فرد مبتلا به پانکراتیت مزمن ممکن است درد شکمی را تجربه کند که در امتداد پشت حرکت می کند.

علائم و نشانه های شایع پانکراتیت مزمن عبارتند از:

 • حالت تهوع و استفراغ که بیشتر در طول دوره های درد تجربه می شود.
 • درد شدید بالای شکم که گاهی اوقات می تواند در امتداد پشت حرکت کند و بعد از غذا شدیدتر می شود.

با پیشرفت بیماری، دوره های درد مکرر و شدیدتر می شود. برخی از بیماران در نهایت از درد دائمی شکم رنج می برند. همچنین با پیشرفت پانکراتیت مزمن، و توانایی لوزالمعده برای تولید شیره گوارشی بدتر می شود، علائم زیر ممکن است ظاهر شوند:

در نهایت، لوزالمعده ممکن است اصلا نتواند انسولین تولید کند، که منجر به دیابت نوع 1 می شود که می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • تشنگی
 • خستگی
 • تاری دید
 • تکرر ادرار
 • کاهش وزن
 • گرسنگی شدید

علل پانکراتیت مزمن

پانکراتیت مزمن چیست؟ | پزشکت

پانکراتیت مزمن معمولاً عارضه ای از دوره های مکرر پانکراتیت حاد است. این می تواند منجر به آسیب دائمی در پانکراس شود. پانکراتیت حاد زمانی ایجاد می شود که تریپسین در پانکراس فعال شود. تریپسین آنزیمی است که در لوزالمعده تولید می شود و در روده ها آزاد می شود و در آنجا پروتئین ها را به عنوان بخشی از سیستم گوارشی تجزیه می کند.

تریپسین تا زمانی که به روده نرسد غیرفعال است. اگر تریپسین در داخل لوزالمعده فعال شود، شروع به هضم لوزالمعده خود کرده و منجر به تحریک و التهاب پانکراس می شود. این به پانکراتیت حاد تبدیل می شود.

سوء استفاده از الکل

الکل می تواند فرآیندی را ایجاد کند که باعث فعال شدن تریپسین در داخل لوزالمعده می شود، همانطور که سنگ های صفراوی نیز ممکن است. افرادی که از الکل سوء استفاده می کنند و به پانکراتیت حاد مبتلا می شوند، معمولاً دوره های مکرر دارند و در نهایت به پانکراتیت مزمن مبتلا می شوند. حملات مکرر پانکراتیت حاد در نهایت به پانکراس آسیب می رساند و باعث آسیب دائمی می شود که سپس به پانکراتیت مزمن تبدیل می شود. این همچنین به عنوان پانکراتیت مزمن الکلی شناخته می شود.

پانکراتیت ایدیوپاتیک

وقتی یک بیماری ایدیوپاتیک است، دلیل یا دلیل شناخته شده ای ندارد. پانکراتیت مزمن ایدیوپاتیک بیشتر موارد باقیمانده را تشکیل می دهد.

بیشتر موارد پانکراتیت مزمن ایدیوپاتیک در افراد 10 تا 20 ساله و افراد بالای 50 سال ایجاد می شود.

هیچ کس مطمئن نیست که چرا سایر گروه های سنی به ندرت تحت تأثیر قرار می گیرند. ژن های SPINK-1 و The CFTR، انواع ژن های جهش یافته، در حدود 50 درصد از بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن ایدیوپاتیک وجود دارد. این جهش های ژنتیکی ممکن است عملکرد پانکراس را تضعیف کند.

سایر علل بسیار نادرتر عبارتند از:

 • پانکراتیت مزمن خود ایمنی، که در آن سیستم ایمنی خود فرد به پانکراس حمله می کند.
 • پانکراتیت ارثی، که در آن بیماران یک بیماری ژنتیکی دارند و با پانکراس معیوب متولد می شوند.
 • فیبروز کیستیک، بیماری ژنتیکی دیگری که به اندام هایی از جمله پانکراس آسیب می رساند.

تشخیص پانکراتیت مزمن

پانکراتیت مزمن چیست؟ | پزشکت

هیچ آزمایش قابل اعتمادی برای تشخیص پانکراتیت مزمن وجود ندارد. پزشک به دلیل علائم بیمار، سابقه تشدید مکرر پانکراتیت حاد یا سوء مصرف الکل به این بیماری مشکوک می شود. آزمایش خون ممکن است برای بررسی سطح گلوکز خون مفید باشد که ممکن است افزایش یابد.

آزمایش خون برای سطوح بالای آمیلاز و لیپاز در این مرحله قابل اعتماد نیست. سطح آمیلاز و لیپاز خون در چند روز اول پانکراتیت افزایش می یابد و پس از پنج تا هفت روز به حالت عادی باز می گردد. بیمار مبتلا به پانکراتیت مزمن مدت طولانی تری به این بیماری مبتلا می شد.

پزشکان برای تشخیص درست بیماری باید به خوبی به پانکراس نگاه کنند. این به احتمال زیاد شامل موارد زیر خواهد بود:

 • اسکن اولتراسوند: امواج صوتی با فرکانس بالا تصویری را بر روی مانیتور پانکراس و اطراف آن ایجاد می کنند.
 • سی تی اسکن: از اشعه ایکس برای گرفتن عکس های زیادی از یک ناحیه از چندین زاویه استفاده می شود که سپس در کنار هم قرار می گیرند تا یک تصویر سه بعدی تولید کنند. این روش تغییرات پانکراتیت مزمن را نشان می دهد.
 • اسکن کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP): این اسکن مجاری صفراوی و پانکراس را واضح تر از سی تی اسکن نشان می دهد.
 • اسکن آندوسکوپی رتروگراد کلانژیو پانکراتوگرافی (ERCP): یک آندوسکوپ به سیستم گوارشی وارد می شود. پزشک برای هدایت آندوسکوپ از سونوگرافی استفاده می کند.

بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس هستند. اگر علائم بدتر شود، به ویژه باریک شدن مجرای پانکراس، پزشکان ممکن است به سرطان مشکوک شوند . در این صورت، سی تی اسکن، اسکن ام آر آی یا مطالعه آندوسکوپی را سفارش می دهند.

عوارض پانکراتیت مزمن

درد مداوم یا مکرر ممکن است باعث اضطراب، تحریک پذیری، استرس و افسردگی شود. راه های مختلفی وجود دارد که در آنها پانکراتیت مزمن می تواند ایجاد شود و برای سلامتی افراد مضر باشد.

استرس، اضطراب و افسردگی. این بیماری ممکن است بر سلامت روانی و عاطفی بیمار تأثیر بگذارد. درد مداوم یا مکرر، که اغلب شدید است، ممکن است باعث ناراحتی، اضطراب، تحریک پذیری، استرس و افسردگی شود. برای بیماران مهم است که اگر از نظر عاطفی یا روانی تحت تأثیر قرار گرفته اند به پزشک خود اطلاع دهند. اگر یک گروه حمایتی در منطقه شما وجود دارد، صحبت کردن با افرادی که شرایط مشابهی دارند ممکن است به شما کمک کند کمتر منزوی شوید و توانایی بیشتری برای مقابله با آن داشته باشید.

کیست کاذب. این مجموعه ای از بافت، مایع، باقی مانده، آنزیم های پانکراس و خون در شکم است که در اثر نشت مایعات گوارشی از مجرای معیوب پانکراس ایجاد می شود. کیست های کاذب معمولاً هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کنند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است عفونی شوند، باعث انسداد بخشی از روده شوند، یا پاره شوند و باعث خونریزی داخلی شوند. اگر این اتفاق بیفتد، کیست باید با جراحی تخلیه شود.

سرطان پانکراس. حتی اگر سرطان لوزالمعده در بین بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن شایع تر است، خطر آن تنها 1 در 500 است. بیماران مبتلا به پانکراتیت حاد به طور قابل توجهی خطر ابتلا به پانکراتیت مزمن را در صورت ترک نوشیدن الکل کاهش می دهند. این امر به ویژه در مورد بیمارانی که زیاد و به طور منظم الکل می نوشند بیشتر است.

درمان پانکراتیت مزمن

پانکراتیت مزمن چیست؟ | پزشکت

لوزالمعده آنزیم ها و هورمون های مهمی تولید می کند که به تجزیه غذاها کمک می کنند. درمان های زیر معمولا برای پانکراتیت مزمن توصیه می شود.

تغییر سبک زندگی. افراد مبتلا به پانکراتیت مزمن باید تغییراتی در سبک زندگی خود داشته باشند. این موارد شامل موارد زیر خواهد بود:

 • قطع مصرف دخانیات: استعمال دخانیات علت پانکراتیت نیست، اما می تواند پیشرفت بیماری را تسریع کند.
 • توقف مصرف الکل: ترک الکل از آسیب بیشتر به پانکراس جلوگیری می کند. همچنین کمک قابل توجهی به تسکین درد خواهد کرد. برخی از افراد ممکن است برای ترک الکل نیاز به کمک حرفه ای داشته باشند.

مدیریت درد. درمان نه تنها باید بر کمک به کاهش علائم درد متمرکز شود، بلکه باید افسردگی را نیز که پیامد شایع درد طولانی مدت است، متمرکز کند. پزشکان معمولاً از یک رویکرد گام به گام استفاده می‌کنند که در آن مسکن‌های خفیف تجویز می‌شوند و به تدریج قوی‌تر می‌شوند تا زمانی که درد قابل کنترل شود.

انسولین

اگر آسیب گسترده باشد، پانکراس ممکن است تولید انسولین را متوقف کند. احتمال دارد فرد مبتلا به دیابت نوع 1 باشد. درمان منظم با انسولین بخشی از درمان تا پایان عمر فرد خواهد بود. دیابت نوع 1 ناشی از پانکراتیت مزمن شامل تزریق است نه قرص، زیرا به احتمال زیاد سیستم گوارشی قادر به تجزیه آنها نخواهد بود.

عمل جراحي

درد مزمن شدید گاهی اوقات به داروهای مسکن پاسخ نمی دهد. مجاری لوزالمعده ممکن است مسدود شده باشند و باعث تجمع شیره های گوارشی شده که به آنها فشار وارد می کند و باعث درد شدید می شود. یکی دیگر از دلایل درد مزمن و شدید می تواند التهاب سر لوزالمعده باشد. ممکن است چندین نوع جراحی برای درمان موارد شدیدتر توصیه شود.

جراحی آندوسکوپی

یک لوله باریک، توخالی و منعطف به نام آندوسکوپ با هدایت اولتراسوند به دستگاه گوارش وارد می شود. دستگاهی با یک بالون کوچک و خالی شده در انتهای آن از طریق آندوسکوپ عبور می کند. زمانی که بالون به مجرا می رسد بادکنک باد می شود و در نتیجه مجرای آن گشاد می شود. یک استنت برای جلوگیری از باریک شدن مجرای پشتی قرار می گیرد.

برداشتن پانکراس

سر لوزالمعده با جراحی برداشته می شود. این نه تنها درد ناشی از التهاب را که باعث تحریک انتهای عصبی می شود تسکین می دهد، بلکه فشار روی مجاری را نیز کاهش می دهد. سه تکنیک اصلی برای برداشتن پانکراس استفاده می شود:

 • روش Beger: این شامل برداشتن سر ملتهب پانکراس با حفظ دقیق دوازدهه است، بقیه پانکراس دوباره به روده ها متصل می شود.
 • پانکراتیکودئودنکتومی با حفظ پیلور (PPPD): کیسه صفرا، مجاری و سر لوزالمعده همه با جراحی برداشته می شوند. این کار فقط در موارد بسیار شدید درد مزمن شدید که در آن سر پانکراس ملتهب است و مجاری نیز مسدود شده است انجام می شود. این موثرترین روش برای کاهش درد و حفظ عملکرد پانکراس است. با این حال، بالاترین خطر عفونت و خونریزی داخلی را دارد.
 • روش فری: از این روش زمانی استفاده می‌شود که پزشک معتقد است درد ناشی از التهاب سر لوزالمعده و همچنین مجاری مسدود شده است. روش فری یک کاهش فشار مجرای طولی به برداشتن سر لوزالمعده اضافه می کند. سر لوزالمعده با جراحی برداشته می شود و مجاری با اتصال مستقیم به روده ها از حالت فشرده خارج می شوند.
پانکراتکتومی کامل

این شامل برداشتن کل پانکراس با جراحی است. برای مقابله با درد بسیار موثر است. با این حال، فردی که پانکراتکتومی کامل انجام داده است، برای برخی از عملکردهای حیاتی پانکراس، مانند ترشح انسولین، به درمان وابسته است.

پیوند سلول های جزایر پانکراس اتولوگ (APICT). در طی روش کل پانکراتکتومی، سوسپانسیونی از سلول‌های جزایر جدا شده از پانکراس برداشته شده با جراحی ایجاد می‌شود و به ورید پورتال کبد تزریق می‌شود. سلول های جزایر به عنوان یک پیوند آزاد در کبد عمل می کنند و انسولین تولید می کنند.

رژیم غذایی

انجام اقدامات غذایی برای کاهش اثرات پانکراتیت حیاتی است. پانکراس در هضم غذا نقش دارد، اما پانکراتیت می تواند این عملکرد را مختل کند. این بدان معناست که افراد مبتلا به این بیماری در هضم بسیاری از غذاها مشکل خواهند داشت.

به جای سه وعده غذایی بزرگ در روز، به افراد مبتلا به پانکراتیت توصیه می‌شود که شش وعده غذایی کوچک مصرف کنند. همچنین بهتر است از رژیم غذایی کم چرب پیروی کنید. هدف مدیریت رژیم غذایی در حین پانکراتیت دستیابی به چهار نتیجه است:

 • اجتناب از قند خون بالا یا پایین
 • کاهش احتمال تشدید حاد پانکراتیت
 • کاهش خطر سوء تغذیه و کمبود برخی مواد مغذی
 • مدیریت یا پیشگیری از دیابت، بیماری کلیوی و سایر عوارض

یک برنامه غذایی یا توسط پزشک تهیه می شود یا ممکن است بیمار به یک متخصص تغذیه واجد شرایط ارجاع داده شود. این طرح بر اساس سطوح فعلی مواد مغذی در خون است که در آزمایش های تشخیصی نشان داده شده است.

برنامه های غذایی به طور کلی شامل منابع غذایی با پروتئین بالا و محتوای مغذی متراکم است. اینها احتمالاً شامل غلات کامل، سبزیجات، میوه ها، محصولات لبنی کم چرب و منابع پروتئینی بدون چربی مانند مرغ بدون استخوان و ماهی است.

از غذاهای چرب، روغنی یا چرب باید اجتناب شود، زیرا این مواد می توانند باعث ترشح آنزیم های بیشتر از حد معمول در پانکراس شوند. به عنوان یک علت اصلی پانکراتیت مزمن، بهتر است از الکل در هنگام رژیم غذایی مناسب برای پانکراتیت اجتناب شود. بسته به میزان آسیب، بیماران ممکن است مجبور شوند نسخه های مصنوعی برخی از آنزیم ها را برای کمک به هضم مصرف کنند. اینها نفخ را کاهش می دهند، مدفوع آنها را کمتر چرب و بدبو می کنند و به هر گونه گرفتگی شکمی کمک می کنند.

منبع
https://www.medicalnewstoday.com/articles/160459

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا