علایم بیماری ها

علت سفتی گردن چیست؟

سفتی گردن علل مختلفی دارد. اما سفتی گردن به هر علتی، در برخی شرایط می تواند با درد گردن همراه باشد و زندگی روزمره فرد را مختل کند. برای تشخیص سایر علائم مرتبط با سفتی گردن و به منظور پیشگیری از آسیب های بعدی و دریافت مراقبت های مناسب، ادامه مقاله را تا انتها بخوانید. ممکن است مشاهده کنید که تمایل به ماساژ گردن یا حرکت دادن گردن برای کاهش علائم سفتی گردن دارید. با این حال، این فقط یک اصلاح موقت است. برای بررسی علل بالقوه سفتی گردن و گزینه های درمانی موجود به پزشک مراجعه کنید.

چرا گردن من سفت می شود؟

گردن، که به عنوان ستون فقرات گردنی نیز شناخته می شود، دارای اجزای بسیاری است که شامل موارد ذکر شده در زیر می شود. این تصویر برای مشاهده نمایندگی بصری. هر چیزی که باعث استرس، استفاده بیش از حد و آسیب به این اجزا شود می تواند منجر به علائم سفتی گردن شود.

 • مهره ها: تک تک استخوان ها.
 • ماهیچه ها و رباط ها: ماهیچه ها و رباط های گردن که ستون فقرات گردنی را در کنار هم نگه می دارند.
 • اعصاب: این اعصاب از سر شروع می شوند و از طریق نخاع در بدن حرکت می کنند.
 • دیسک های بین مهره ای: دیسک هایی که استخوان ها را از هم جدا می کنند و در هنگام حرکت گردن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند (دیسک های بین مهره ای).

علل موضعی سفتی گردن

علل پوزیشن، از نظر وضعیت و نحوه نگه داشتن روزانه بالاتنه، می تواند باعث ایجاد فشار در گردن شود. وضعیت بدن ممکن است مشکل کوچکی به نظر برسد، اما اضافه کاری می تواند باعث درد و آسیب قابل توجهی شود.

 • وضعیت خواب: وقتی صبح ها از خواب بیدار می شوید، به موقعیت گردن خود در هنگام خواب توجه کنید.
 • از وضعیت بدن خود آگاه باشید: به نحوه ایستادن خود و نحوه قرارگیری گردن خود توجه داشته باشید. سعی کنید به فشار ناخواسته ای که ممکن است در حین کار پشت میز یا هنگام ورزش به قسمت بالایی بدن وارد می کنید، توجه کنید.
 • وزن اضافی: حمل یک کوله پشتی یا کیف سنگین به طور مداوم روی یک شانه می تواند فشار غیرضروری به یک طرف گردن شما وارد کند و باعث سفتی و درد شود.
 • ورزش: در طول تمریناتی که به بلند کردن، کشیدن، هل دادن، چرخاندن و خم شدن در جهات مختلف نیاز دارند، به تکنیک و فرم خود توجه کنید.

علل تروماتیک

سفتی در گردن پس از هر نوع آسیبی به ستون فقرات گردنی ایجاد می شود. ضربه شلاقی ناشی از موقعیت هایی مانند تصادفات وسایل نقلیه موتوری می تواند آسیب قابل توجهی به گردن وارد کند، اما علل آسیب زا متفاوت است و به تصادفات رانندگی محدود نمی شود.

 • آسیب های ورزشی: آسیب های گردن در ورزش های تماسی، مانند فوتبال و هاکی، و در ورزش هایی که ممکن است شامل زمین خوردن باشد، مانند اسکی، والیبال، یا دوچرخه سواری متداول است.
 • سقوط یا افتادن: ممکن است در هنگام سقوط، مانند از نردبان یا زمین خوردن در پیاده رو یخی، به گردن خود آسیب وارد کنید. گاهی اوقات، چنین زمین خوردنی می‌تواند دیسک‌های گردن را مختل کرده و دررفته کند و در نتیجه دیسک بیرون بزند (فتق) و باعث تحریک اعصاب، ماهیچه‌ها و رباط‌های گردن شود.

علل التهابی

علت سفتی گردن چیست؟ || پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

فرآیندهایی که باعث التهاب اجزای ستون فقرات گردنی می‌شوند می‌توانند باعث فشرده‌سازی و فشار شوند که منجر به درد و آسیب گردن می‌شود.

 • آرتریت: آرتریت یک اصطلاح کلی برای شرایط متعددی است که باعث التهاب دردناک و سفتی استخوان ها و مفاصل می شود. فرآیندهای آرتریت می تواند بسیاری از قسمت های ستون فقرات گردنی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تحریک شود که اغلب منجر به آسیب می شود.
 • عفونت ها: عفونت های باکتریایی و ویروسی، به ویژه آنهایی که غشاهای اطراف مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهند (مننژیت)، می تواند منجر به درد ارجاعی در ناحیه گردن شود که به صورت سفتی ظاهر می شود که با علائمی مانند سردرد و تب نیز همراه است.

علل مرتبط با سن

علل سفت شدن گردن مرتبط با افزایش سن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پارگی: ساییدگی و پارگی ناشی از افزایش سن می تواند باعث زوال هر یک از اجزای ستون فقرات گردنی شود. دیسک‌ها بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند و تغییرات مرتبط با افزایش سن باعث می‌شود که انعطاف‌پذیری کمتری داشته باشند و بیشتر مستعد پارگی و پارگی شوند. این تغییرات اغلب منجر به سفتی می شود که مزمن است و کاهش آن دشوار است.

نوشته های مشابه

باریک شدن: با گذشت زمان، سایش و پارگی استخوان‌ها و مهره‌های واقعی می‌تواند منجر به انسداد فضاهای ستون فقرات گردنی (تنگی) شود. این باریک شدن باعث تحریک اجزایی می شود که اکنون بیش از حد به هم نزدیک شده اند و در نتیجه گردن سفتی و درد ایجاد می شود.

بیماری همراه با علائم سفتی گردن

این فهرست شامل توصیه های پزشکی نمی شود و ممکن است به درستی بیانگر آنچه شما دارید، نباشد.

شلاق زدن

شلاق یا کشیدگی گردن زمانی اتفاق می‌افتد که رباط‌های محکم و نوارهای فیبری که استخوان‌های گردن را به هم متصل می‌کنند بیش از حد کشیده یا پاره شوند. ضربه شلاقی ناشی از ضربه ناگهانی مانند هنگام تصادف اتومبیل، سواری سریع در شهربازی یا ورزشی است که باعث می شود سر به طور ناگهانی به جلو و عقب شلاق بخورد.

آبسه رتروفارنکس (بزرگسال)

آبسه رتروفارنژیال مجموعه ای از چرک در بافت های پشت گلو است. این یک وضعیت پزشکی جدی و خطرناک است.

خونریزی زیر عنکبوتیه

خونریزی زیر عنکبوتیه با نشت خون به فضای بین غشای اول و دوم اطراف مغز مشخص می شود. تجمع خون باعث افزایش فشار داخل جمجمه می شود که می تواند منجر به آسیب مغزی و مرگ شود.

سردرد تنشی

علت سفتی گردن چیست؟ || پزشکت

سردردهای تنشی شایع ترین نوع سردرد هستند. درد یا ناراحتی در سر و یا گردن است. اغلب با سفتی عضلات در این نواحی همراه است. این وضعیت می تواند کمتر از یک بار در سال (به ندرت) اما اغلب بیش از 15 روز در ماه (مزمن) رخ دهد. علت سردردهای تنشی مشخص نیست.

 • علائم اصلی: سردرد جدید، حالت تهوع یا استفراغ، سردرد متوسط، از دست دادن اشتها، سردرد خفیف
 • علائمی که همیشه با سردرد تنشی رخ می دهد (اولین شروع): سردرد جدید
 • علائمی که هرگز با سردرد تنشی رخ نمی‌دهند (اولین شروع): سردرد ضربان دار، سردرد ناشی از ضربه به سر

مننژیت آسپتیک

مننژیت آسپتیک به التهاب مننژها اطلاق می شود که در اثر چیزی غیر از عفونت باکتریایی، معمولاً عفونت ویروسی ایجاد می شود. اما مننژیت به خودی خود یک اصطلاح گسترده است که به التهاب مننژها، غشای اطراف مغز و نخاع اشاره دارد.

بیماری لایم

بیماری لایم یک بیماری باکتریایی است که از طریق نیش کنه گوزن (کنه پا سیاه) پس از حداقل 36 تا 48 ساعت چسبیدن به آن منتقل می شود. این کنه‌ها ممکن است کنه‌های کوچک و نابالغ باشند که به سختی دیده می‌شوند و اغلب در محلی از بدن که مو در آن رشد می‌کنند، می‌چسبند. این بیماری از طریق تماس گاه به گاه، چه بین انسان و چه بین انسان و حیوانات خانگی گسترش نمی یابد.

علائم اولیه شامل تب، لرز، سردرد و بدن درد است. ممکن است راش در اطراف محل گزش کنه وجود داشته باشد که گاهی بزرگ می شود و دایره ای واضح در اطراف محل گزش ایجاد می کند.

علائم بعدی با سردرد، سفتی گردن، بثورات بیشتر، افتادگی صورت (فلج) و درد و تورم مفاصل شدید است. این یک وضعیت اورژانس پزشکی است. بیماری لایم درمان نشده در یک زن باردار می تواند منجر به مرده زایی شود، اما آنتی بیوتیک ها معمولا از این امر جلوگیری می کنند. تشخیص از طریق علائم و همچنین آزمایش خون انجام می شود.

درمان در بیشتر موارد شامل آنتی بیوتیک های خوراکی است، اگرچه موارد شدید ممکن است به آنتی بیوتیک IV نیاز داشته باشد.

مننژیت باکتریایی

مننژیت، التهاب مننژها را توصیف می کند، لایه های غشایی که مغز و نخاع را احاطه کرده اند. ویروس ها، قارچ ها، باکتری ها و سایر علل نادر می توانند منجر به مننژیت شوند.

هیپراستوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر

هیپروستوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر (DISH)، کلسیفیکاسیون یا سخت شدن استخوانی رباط ها در مناطقی که به ستون فقرات متصل می شوند، می باشد. رباط ها باید انعطاف پذیر باشند، بنابراین DISH می تواند علائمی مانند درد، سفتی و محدودیت حرکتی ایجاد کند.

درمان های خانگی برای سفتی گردن

اگر علائم سفتی گردن شما ناشی از فشار یا وضعیت نامناسب است، این نکات و پیشنهادات خودمراقبتی را برای به دست آوردن تسکین امتحان کنید:

 • یخ را بمالید و سپس گرم کنید: قرار دادن یخ روی گردن به کاهش درد و شل شدن عضلات دردناک یا سفت کمک می کند. استفاده از یخ یا حرارت را هر بار به 15 دقیقه محدود کنید و هر دو ساعت یک بار تکرار کنید.
 • کشش و تقویت: طبق دستور پزشک یا فیزیوتراپ، تمرینات ملایمی را در خانه انجام دهید تا دامنه حرکتی گردن خود را حفظ کرده و از سفتی جلوگیری کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم سفتی را دارید که با درد یا بی حسی و گزگز در ناحیه گردن همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. صرف نظر از داشتن این علائم یا خیر، سفتی مداوم گردن باید ارزیابی شود و پزشک شما می تواند تشخیص را تعیین کند. او ممکن است توصیه کند:

 • داروهای غیر التهابی: پزشک شما ممکن است این نوع دارو را برای مبارزه با فرآیندهای آرتریت که باعث علائم سفتی گردن می‌شوند، تجویز کند.
 • جراحی: اگر درمان‌های خانگی و گزینه‌های دارویی پزشکتان باعث تسکین نشوند، شما و پزشکتان ممکن است گزینه‌های جراحی را بررسی کنید.

در صورت مشاهده علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اینها ممکن است نشانه های مننژیت باشند که نیاز به درمان و پیگیری فوری دارند.

 • تب شدید
 • گردن درد شدید
 • حساسیت به نور

سوالات متداول در هنگام سفت شدن گردن

علت سفتی گردن چیست؟ || پزشکت

آیا فشار منجر به سفتی گردن می شود؟ بله، فشار می تواند باعث بالا رفتن شانه ها و گردن شود. این وضعیت می تواند عضلات گردن، پشت و هر دو طرف ستون فقرات از جمله عضلات پاراسپینال و عضلات ذوزنقه ای را تحت فشار قرار دهد. کشش وارد شده بر روی این ماهیچه‌ها در طول زمان می‌تواند باعث ایجاد احساس فشار یا کشش در گردن شود، که در آن حرکت گردن در طیف وسیعی از حرکت دردناک است یا به دلیل سفتی دشوار است.

چرا ناگهان دچار سفت شدن گردن می شوم؟

سفت شدن ناگهانی گردن می تواند ناشی از عوامل زیادی از جمله و معمولاً وضعیت خواب غیرعادی یا متفاوت باشد. هر گونه فعالیت بدنی جدید که شامل قسمت بالایی بدن می شود، مانند بلند کردن یا پرتاب یک جسم، می تواند عضله را تحت فشار قرار دهد و باعث سفت شدن گردن شود. سفتی ناگهانی گردن اغلب با حرکت یا موقعیتی همراه است که می توان آن را به آن نسبت داد، اما اغلب نه. می توان آن را با داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن درمان کرد.

سفت شدن گردن معمولا چقدر طول می کشد؟

سفت شدن گردن بسته به علت ممکن است مدت زمان متفاوتی طول بکشد. اگر ورزش کردن، حمل کیف، موقعیت خواب خاص یا فعالیت بدنی دلیل سفت شدن گردن باشد، احتمالاً تا زمانی که فعالیت متوقف شود ادامه خواهد داشت. در غیر این صورت، سفتی گردن اگر منشأ عضلانی داشته باشد، معمولاً بیش از چند روز طول نخواهد کشید.

چرا با شروع سردرد، گردنم سفت می شود؟

گاهی اوقات عضلات قاعده سر یا پشت جمجمه ممکن است منقبض شوند. هنگامی که آن ماهیچه ها منقبض می شوند، می توانند باعث سردرد تنشی شوند. توجه به این نکته ضروری است که برخی از عفونت ها می توانند باعث سردرد و سفتی گردن شوند که شدید است. اگر سردرد، سفتی گردن، تب، گیجی، تغییر در بینایی یا استفراغ دارید، باید فورا به دنبال ارزیابی پزشکی باشید.

چرا گردنم از یک طرف سفت است؟

معمولاً سفتی یک طرفه گردن با حرکتی ایجاد می شود که یک طرف گردن را بیشتر از طرف دیگر تحت تأثیر قرار می دهد. بلند کردن وزنه، کیف یا کیف کتاب ناهموار، چمدان یا وضعیت خوابی که در آن گردن از یک طرف تکیه گاه نباشد، همگی می توانند باعث سفتی یک طرفه گردن شوند.

منبع
https://www.buoyhealth.com/learn/stiff-neck

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا