لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

جغجغه مرگ چیست؟

جغجغه مرگ || پزشکت
فهرست مطالب

جغجغه مرگ به صداهای هشدار دهنده تنفسی در فردی که به مرگ خودش نزدیک می شود، اشاره دارد. اگر در آخرین روزهای زندگی از یکی از عزیزان خودتان مراقبت می کنید، ممکن است پس از شنیدن صدای زنگ مرگ ناراحت شوید. اما یکی از مهمترین موضوعات در مورد وقوع جغجغه مرگ یکی از عزیزان عوارض شنیدن آن در اطرافیان است که تا حدودی می تواند آنها را تحت تاثیر قرار دهد. پس بهتر است که یاد بگیریم در صورت شنیدن جغجغه مرگ یکی از اطرافیان چگونه با علائم و عوارض احتمالی خود مقابله کنیم؟

جغجغه مرگ به چه معناست؟

“زنگ یا جغجغه مرگ” نوعی صدای غرغر است که ممکن است قبل از مرگ افراد بشنوید. افرادی که به پایان عمر خودشان نزدیک می شوند دیگر قادر به بلع یا سرفه نیستند، بنابراین بزاق در پشت گلو و مجاری هوایی فوقانی آنها تجمع می یابد. وقتی هوا از آن عبور می کند، مایع باعث ایجاد صدای تق تق یا همان زنگ مرگ می شود. به نظر می‌رسد که این بیماری در زنان نسبت به مردان کمی شایع‌تر است، اما در غیر این صورت می‌تواند در افراد در هر سنی که به هر دلیلی در حال مرگ هستند ظاهر شود. “جغجغه مرگ” تا حدودی در نیمی از افرادی که در حال مرگ هستند رخ می‌دهد.

در هنگام وقوع مرگ و نزدیک شدن به پایان زندگی مراحلی در نحوه خاموش شدن بدن وجود دارد، درست مانند مراحلی که در بدو تولد، در دوران نوجوانی و در سایر مراحل زندگی وجود داشت. زنگ مرگ یکی از این مراحل است و احتمالاً به این معنی است که مرگ فرد بسیار نزدیک است.

زنگ مرگ || پزشکت

علل بروز جغجغه مرگ چیست؟

فردی که به مرگ خودش نزدیک می شود ممکن است نتواند ترشحات پشت گلوی خود را پاک کند و این امر باعث صدای جغجغه مرگ می شود. افراد به طور معمول این ترشحات را بدون هیچ مشکلی دفع می کنند، اما فردی که به مرگ نزدیک می شود ممکن است قدرت لازم را برای پاک کردن ترشحات گلوی خود نداشته باشد. الگوهای تنفس با نزدیک شدن به مرگ فرد تغییر می‌کند و ممکن است نفس‌ها از آرام به خیلی بلند تغییر کند. یک فرد در حال مرگ ممکن است نفس تند بکشد، سپس چند لحظه نفس نکشد. این تنفس سخت ممکن است صدای جغجغه مرگ را تشدید کند.

آیا شنیدن صدای جغجغه مرگ ناراحت کننده است؟

شنیدن صدای جغجغه مرگ برای اعضای خانواده فردی که به پایان مرگ خود نزدیک می شود بسیار سخت است. با این حال، این یک رویداد عادی پایان زندگی است و برای کسانی که در حال مرگ هستند ناراحت کننده نیست، حتی اگر فرد نیمه هوشیار به نظر برسد.

افرادی که در هنگام مرگ دچار جغجغه مرگ می شوند، ممکن است مشکل تنفسی خاصی نداشته باشند. به همین ترتیب، کیفیت صدای جغجغه‌های مرگ که می‌شنوید – مثلاً چقدر بلند هستند – معیاری برای میزان و شدت ناراحتی تنفسی فرد نیست. حتی در برخی از موارد حتی جغجغه مرگ لزوماً صدای فرد را تغییر نمی‌دهد. صدای جغجغه مرگ می تواند پر سر و صدا باشد، اما برای فردی که در حال مرگ است ناراحت کننده نیست.

با این حال، بر خلاف فرد در حال مرگ، صدای جغجغه مرگ می تواند برای عزیزان و مراقبان بسیار ناراحت کننده باشد. در یک مطالعه، حداقل 66 درصد از عزیزان یک فرد در حال مرگ دریافتند که گوش دادن به صدای جغجغه مرگ بسیار آزاردهنده است.

راهکارهایی برای پیشگیری از جغجغه مرگ

شاید برخی راهکار ها برای خشک کردن مایعات بزاقی فرد که منجر به جغجغه فرد می شود وجود داشته باشد، اما به یاد داشته باشید که این یک مرحله عادی و معمول در روند مرگ است. فرد احساس خفگی نمی کند زیرا از این طریق نفس می کشد. اگر جغجغه مرگ شما را مضطرب می کند، چند کار وجود دارد که می توانید امتحان کنید. آنها عبارتند از:

داروها برای تجمع مایعات: برای بیمارانی که در آسایشگاه ها نگهداری می شوند، احتمالاً دارویی برای خشک کردن مایعات مانند آتروپین یا اسکوپولامین در دسترس است.

تغییر موقعیت فرد: هنگامی که شخصی به پشت دراز کشیده است، صدای جغجغه مرگ ممکن است بدتر به نظر برسد. اما تغییر دادن موقعیت آنها تا حدودی می تواند وضعیت آنها را بهتر کند. همچنین می توانید سعی کنید سر را بالاتر از بدن قرار دهید و آن را به یک طرف بچرخانید تا به تخلیه مایعات کمک شود.

در هنگام بروز جغجغه مرگ، مرگ چقدر نزدیک است؟

با این حال، یک مطالعه نشان داد که روند مرگ به طور متوسط حدود 25 ساعت طول می کشد و با علائمی مانند جغجغه مرگ، بی قراری و گیجی مشخص می شود. بر اساس این مطالعه، روند مرگ برای افرادی که در بیمارستان هستند کمی بیشتر طول می کشد. علاوه بر این، زنگ مرگ برای همه اتفاق نمی افتد. در واقع، جغجغه مرگ تنها در حدود 40 درصد از افراد در مرحله مرگ و در حدود 35 درصد از افراد در طول 24 ساعت آخر زندگی گزارش شده است.

بسیاری از مردم کنجکاو هستند که بدانند زمانی که فردی دچار جغجغه مرگ می شود چقدر تا مرگ فرد باقی می ماند. این مدت زمان از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و پیش‌بینی دقیق معنای جغجغه از نظر زمانی را دشوار می‌کند. اما در کل این مراحل با بی قراری زیاد همراه است که می تواند منجر به آشفتگی فرد و حتی اطرافیان او شود. آنها همچنین ممکن است آگاهی نزدیک به مرگ را ابراز کنند و به شما بگویند که در حال مرگ هستند. بسیاری از مردم در این مرحله از دیدن عزیزانی که قبلاً مرده اند صحبت می کنند و حتی برخی افراد شروع به لبخند زدن می کنند.

زمان جغجغه مرگ || پزشکت

در هنگام زنگ مرگ چکار کنیم؟

در این شرایط بهتر است با در نظر گرفتن راهکارهای زیر در کنار فرد بمانید:

ماندن در کنار فردی که به زمان مرگ خودش نزدیک می شود چالش برانگیز است، اما این بهترین کاری است که هر کسی می تواند انجام دهد. وقتی مردم از بزرگترین ترس خود در زندگی صحبت می کنند، اغلب از ترس در مورد مرگ عزیزان یاد می کنند. در این شرایط حضور شما بهترین کاری است که می توانید انجام دهد.

صحبت کردن با عزیزتان را متوقف نکنید. به نظر می رسد شنوایی آخرین حسی است که ناپدید می شود، و حتی اگر آنها ناخودآگاه ظاهر شوند، ممکن است فرد هنوز حضور شما را حس کنند یا آنچه را که می گویید بشنوند. در عین حال، باید در این شرایط از خود مراقبت کنید. زنگ مرگ فقط یک نشانه ی کوتاهی زمان است. نترسید و بهتر است مراقب سلامتی خودتان باشید. گرفتن دست عزیزتان، گفتن اینکه چقدر برای شما اهمیت دارد و فقط بودن در آنجا می تواند برای یک فرد در پایان زندگی اش مهم باشد. صدای جغجغه مرگ ممکن است تا زمانی که فرد نفس های آخر خود را بکشد ادامه پیدا کند.

سوالات متداول

آیا غرغر کردن همان جغجغه مرگ است؟

غرغر کردن اغلب صدای مایع در ریه ها را توصیف می کند. می تواند به عنوان بخشی از فرآیند مرگ رخ دهد. جغجغه مرگ معمولاً به صدای جمع شدن بزاق در پشت گلو اشاره دارد.

علائم نزدیک شدن مرگ در یک فرد چیست؟

سردی پوست، تنفس پر سر و صدا و کاهش هوشیاری از جمله علائم نزدیک شدن مرگ است. همه آنها را به نمایش نمی گذارند، اما خوب است که آنها را بشناسید تا بتوانید بدون ترس یا  دلهره از محبوب خود حمایت کنید.

وقتی یک فرد دچار زنگ مرگ شود چقدر زنده خواهد ماند؟

به طور معمول، جغجغه مرگ زمانی آغاز می‌شود که فرد ساعت‌ها با مرگ فاصله دارد، اگرچه برخی از افراد ممکن است 25 ساعت روز به زندگی خود ادامه دهند. این صداها می تواند برای عزیزان ناراحت کننده باشد زیرا ممکن است به نظر برسد که فرد در حال «غرق شدن» یا خفگی است. با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که این صداها باعث ایجاد درد یا اضطراب در فرد شود.

سخن آخر

“زنگ مرگ یا جغجغه” یکی از نشانه های نزدیک بودن پایان زندگی است، شاید در عرض چند ساعت قبل از مرگ یک فرد رخ دهد. وقتی کسی می میرد احتمال بروز آن خیلی زیاد است. صدای غرغر ناشی از مایعی است که فرد مورد علاقه شما دیگر نمی تواند آن را سرفه کند یا ببلعد. شنیدن آن سخت است، اما بهتر است بدانید که به عزیزتان آسیبی نمی رساند.

با نزدیک شدن به مرگ، بدن شروع به بروز برخی علائم می کند. الگوهای تنفس تغییر پیدا کرده و ترشحات در گلو جمع می شوند. این می تواند صدایی ایجاد کند که به عنوان جغجغه مرگ شناخته می شود که بخشی از فرآیند مردن است. جغجغه مرگ زمانی ممکن است رخ دهد که فردی که در حال مرگ است دیگر قادر به قورت دادن، سرفه کردن یا پاک کردن بزاق و مخاط از پشت گلو نباشد. صدای ناشی از زنگ مرگ متفاوت است. ممکن است صدای ترق و خیس باشد که با نفس کشیدن فرد تقویت می شود. در موارد دیگر، ممکن است مانند یک ناله آرام در هر نفس، یا یک غرغر یا خروپف بسیار بلند به نظر برسد. در حالی که صدا ممکن است ناخوشایند باشد، شخصی که صدای جغجغه مرگ را منتشر می کند، معمولاً هیچ درد یا ناراحتی احساس نمی کند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

3.4 / 5. تعداد رای ها: 7

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.