روانپزشکی

5-HTP فواید و عوارض جانبی مصرف آن

5-HTP فواید و عوارض جانبی مصرف آن

5-HTP یا ۵-هیدروکسی تریپتوفان یک اسید آمینه است که بدن شما به طور طبیعی می تواند آن را تولید کند. بدن شما، از این آمینواسید، برای تولید سروتونین استفاده می کند. داشتن سطوح پایین سروتونین، معمولا با افسردگی، اضطراب، اختلالات خواب، افزایش وزن و سایر بیماری روانی، همراه است. بنابراین، افزایش تولید سروتونین در بدن شما ممکن است مزایای مختلفی در رفع مشکلات روانی به همراه داشته باشد. به همین دلیل، امروزه، مکمل های 5-HTP تولید کننده سروتونین، در بازارهای دارویی، به طور فزاینده ای محبوب شده اند. در این مقاله، 5 فایده بالقوه مصرف 5-HTP بر اساس تحقیقات علمی، ذکر شده است.

مصرف HTP-5 و درمان افسردگی

تا به امروز، اثرات مصرف داروی 5-HTP بر علائم افسردگی به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است. البته با وجود این که علت دقیق افسردگی تا حد زیادی شناخته نیست، برخی از محققان معتقدند که عدم تعادل سروتونین ممکن است بر روحیه شما تأثیر بگذارد. حتی  منجر به افسردگی شود.

تصور می شود که مصرف مکمل های 5-HTP، با افزایش سطح سروتونین، افسردگی را درمان می کند. در واقع، چندین مطالعه کوچک نشان داده است که 5-HTP علائم افسردگی را کاهش می دهد. با این حال، در این پژوهش، دو نفر از افراد مورد مطالعه، از دارونما برای مقایسه استفاده نکردند. همین موضوع، قدرت یافته های این پژوهش را محدود کرده است.

به طور مشابه، یک تحلیل دیگر به این نتیجه رسید که 5-HTP ممکن است به درمان افسردگی کمک کند.

با این حال، بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که اثرات ضد افسردگی احتمالی 5-HTP در صورت ترکیب با سایر مواد یا داروهای ضد افسردگی، در مقایسه با زمانی که آنها به تنهایی استفاده می شوند، تاثیرات قوی تری برجای خواهد گذاشت. یعنی اثرات همدیگر را تقویت خواهند کرد.

علاوه بر این، بسیاری از بررسی ها، در پایان مقاله، نتیجه می گیرند که قبل از اینکه 5-HTP به عنوان درمان افسردگی توصیه شود، انجام مطالعات اضافی و با کیفیت بالا مورد نیاز است.

پس به طور کلی، می توان گفت که مکمل های 5-HTP سطح سروتونین را در بدن شما افزایش می دهند. این اتفاق، ممکن است علائم افسردگی را بهبود بخشد، به ویژه هنگامی که  این دارو، در ترکیب با سایر مواد یا داروهای ضد افسردگی استفاده شود. با این وجود، برای اعلام نظر قطعی، انجام تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

5-HTP و احساس سیری و کاهش وزن

5-HTP فواید و عوارض جانبی مصرف آن | پزشکت

یکی از فواید مصرف تریپتوفان، این است که می تواند با افزایش احساس سیری، به کاهش وزن کمک کند. در واقع، ۵-HTP ممکن است احساس سیری را افزایش داده و باعث شود کمتر غذا خورده و وزن کم کنید. کاهش وزن می تواند تولید هورمون هایی را که باعث احساس گرسنگی می شوند، را افزایش دهد. این احساس گرسنگی دائمی می تواند کاهش وزن را در طولانی مدت، غیرقابل تحمل کند.

5-HTP ممکن است با این هورمون های تحریک کننده گرسنگی مقابله و اشتها را سرکوب کرده و به کاهش وزن کمک کند. در یک مطالعه، 20 فرد مبتلا به دیابت به طور تصادفی برای دریافت 5-HTP یا دارونما به مدت دو هفته استفاده شدند. نتایج نشان داد کسانی که 5-HTP دریافت کردند تقریبا 435 کالری، در مقایسه با گروه دارونما، کمتر مصرف کردند.

علاوه بر این، مصرف 5-HTP در درجه اول از دریافت کالری از کربوهیدرات ها جلوگیری می کند، که با کنترل بهتر قند خون مرتبط است. بسیاری از مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که 5-HTP احساس سیری را افزایش می دهد. حتی به کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی کمک می کند.

علاوه بر این، مطالعات روی حیوانات نشان داده است که 5-HTP ممکن است مصرف بیش از حد غذا را به دلیل استرس یا افسردگی، کاهش دهد.

پس می توان گفت که مصرف داروی ۵-HTP به احتمال زیاد در افزایش احساس سیری موثر است. حتی می تواند به شما کمک کند کمتر غذا خورده و وزن خود را کاهش دهید. اما به هیچ وجه نباید خودسرانه ‌دارو مصرف کنید. مصرف هر‌ دارویی باید با تجویز پزشک انجام شود.

اچ تی پی 5 و بهبود علائم فیبرومیالژیا

مصرف مکمل 5-HTP ممکن است علائم فیبرومیالژیا را بهبود بخشد. فیبرومیالژیا، وضعیتی است که با درد ماهیچه ها و استخوان ها و همچنین ضعف عمومی تشخیص داده می شود. در حال حاضر، هیچ علت شناخته شده ای برای بروز بیماری فیبرومیالژیا وجود ندارد، اما داشتن سطوح پایین سروتونین، با این بیماری مرتبط است.

همین واقعیت باعث شده است که محققان اعتقاد داشته باشند، افزایش سطح سروتونین از طریق مصرف مکمل های 5-HTP ممکن است برای افراد مبتلا به فیبرومیالژیا مفید باشد. در واقع، شواهد اولیه نشان می دهند که مصرف 5-HTP ممکن است علائم فیبرومیالژیا، از جمله درد عضلانی، مشکلات خواب، اضطراب و خستگی را بهبود بخشد.

با این حال، تحقیقات کافی برای نتیجه گیری واضح در مورد اثرات مصرف 5-HTP در بهبود علائم فیبرومیالژیا انجام نشده است. پس به طور کلی، می توان گفت که مصرف ۵-HTP می تواند سطح سروتونین را در بدن شما افزایش دهد. این اتفاق ممکن است به تسکین برخی علائم فیبرومیالژیا کمک کند. با این وجود، برای اعلام نظر قطعی، انجام تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مصرف HTP-5 و کاهش فرکانس میگرن

5-HTP فواید و عوارض جانبی مصرف آن | پزشکت

گفته می شود که مصرف 5-HTP به درمان میگرن، که شامل سردردهای تپنده بوده و اغلب با حالت تهوع یا اختلال بینایی همراه است، کمک می کند. با وجود این که علت دقیق میگرن، هنوز مورد بحث است. برخی از محققان بر این باورند که داشتن سطح پایین سروتونین، بروز این علائم را تحریک می کند.

یک مطالعه که بر روی 124 نفر انجام شد، توانایی 5-HTP و methysergide، که یک داروی رایج ضد میگرن است را، برای جلوگیری از میگرن مقایسه کرد. مشخص شد که مصرف مکمل 5-HTP به صورت روزانه و به مدت شش ماه، از بروز حملات میگرنی در 71 درصد از شرکت کنندگان جلوگیری کرده یا به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در مطالعه دیگری که بر روی 48 دانش آموز انجام‌ شد، مصرف 5-HTP باعث کاهش 70 درصدی در میزان سردرد شد، در حالی که در گروه دارونما این سردرد، به میزان 11 درصد کاهش یافت.

به طور مشابه، بسیاری از مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف 5-HTP ممکن است یک گزینه درمانی موثر برای افراد مبتلا به میگرن باشد. پس می توان گفت که مصرف داروی ۵-HTP ممکن است با افزایش سطح سروتونین، به رفع علائم میگرن کمک کند.

5-HTP و بهبود خواب

5-HTP سروتونین تولید می کند. سروتونین می تواند به هورمون ملاتونین تبدیل شود. ملاتونین نقش مهمی در تنظیم خواب دارد. ترشح ملاتونین، از شب شروع به افزایش می کند تا خواب را بهبود بخشد. میزان این ماده، در صبح برای بیدار شدن شما کاهش می یابد. بنابراین، مکمل 5-HTP ممکن است با افزایش تولید ملاتونین در بدن، کیفیت خواب را افزایش دهد.

یک مطالعه انجام شده بر روی انسان نشان داد که ترکیبی از 5-HTP و گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) زمان به خواب رفتن را به میزان قابل توجهی کاهش داده، طول مدت خواب را افزایش می دهد. بدین ترتیب، کیفیت خواب را بهبود می بخشد. GABA یک پیام رسان شیمیایی است که باعث آرامش می شود. ترکیب آن با 5-HTP احتمالاً دارای اثر هم افزایی است. 

در واقع، چندین مطالعه انجام شده بر روی حیوانات و حشرات نشان می دهد که 5-HTP کیفیت خواب را بهبود می بخشد. در واقع، تأثیر آن در ترکیب با GABA بیشتر است. با وجود این که این نتایج امیدوار کننده است. فقدان مطالعات کافی انجام شده بر روی انسان، توصیه مصرف 5-HTP را برای بهبود کیفیت خواب، به ویژه هنگامی که از آن به صورت جداگانه استفاده می شود، مشکل می کند.

پس به طور کلی، می توان گفت که مصرف ۵-HTP ممکن است با افزایش تولید ملاتونین، هورمون مهم تنظیم کننده خواب، کیفیت خواب را افزایش دهد.

عوارض احتمالی مصرف داروی 5-HTP

5-HTP فواید و عوارض جانبی مصرف آن | پزشکت

برخی از افراد هنگام مصرف مکمل های 5-HTP ممکن است علائمی مانند حالت تهوع، اسهال، استفراغ و درد معده را تجربه کنند. این عوارض جانبی وابسته به دوز هستند. به این معنی که با افزایش دوز مصرفی، عوارض ناشی از این دارو، بدتر می شوند.

برای به حداقل رساندن این عوارض جانبی، مصرف این دارو را با دوز 50-100 میلی گرم دو بار در روز شروع کنید. در طول دو هفته به دوز مناسب افزایش دهید.

به طور کلی، برخی داروها تولید سروتونین را افزایش می دهند. ترکیب این داروها با 5-HTP ممکن است باعث ایجاد سطح خطرناکی از سروتونین در بدن شما شود. این شرایط، سندرم سروتونین نامیده می شود. یک وضعیت بالقوه جدی، خطرناک و حتی کشنده است.

داروهایی که ممکن است سطح سروتونین بدن شما را افزایش دهند، شامل داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای سرفه یا مسکن های تجویزی هستند. از آنجا که 5-HTP همچنین ممکن است خواب آلودگی را افزایش دهد، مصرف آن با داروهای آرام بخش تجویز شده، مانند Klonopin، Ativan یا Ambien، ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد شود. با توجه به احتمال تداخل منفی با سایر داروها، قبل از مصرف مکمل های 5-HTP با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

برخی افراد ممکن است هنگام مصرف مکمل های 5-HTP عوارض جانبی مختلفی را تجربه کنند. قبل از مصرف 5-HTP با پزشک خود مشورت کنید.

دستورالعمل دوز مصرفی مکمل ۵HTP-

5-HTP فواید و عوارض جانبی مصرف آن | پزشکت

به صورت شکل دارویی مکمل، 5-HTP از دانه های یک درختچه آفریقایی معروف به Griffonia simplicifolia به دست می آید. این مکمل ها مانند مکمل های L– تریپتوفان نیستند. L– تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری است که در غذاهای غنی از پروتئین مانند محصولات لبنی، مرغ، گوشت، نخود و سویا یافت می شود. از طرف دیگر، 5-HTP در غذاها وجود ندارد. فقط می تواند از طریق مکمل به رژیم غذایی شما اضافه شود. دوز توصیه شده برای 5-HTP بستگی به علت مصرف آن دارد.

سخن آخر

درباره این دارو، باید بدانید که بدن شما 5-HTP را به سروتونین تبدیل می کند. سروتونین، ماده ای است که اشتها، احساس درد و خواب را تنظیم می کند. استفاده از مکمل داروی HTP-5 یک راه موثر برای افزایش سطح سروتونین است. بدین ترتیب، فوایدی برای مصرف این دارو وجود دارد.

وجود سطوح بالای سروتونین در بدن، ممکن است فواید زیادی داشته باشد، از جمله:

  • کاهش وزن
  • فیبرومیالژیا
  • بهبود علائم افسردگی
  • کمک به داشتن خواب بهتر
  • کاهش تعداد حملات میگرنی

مصرف ۵-HTP با عوارض جانبی جزئی مرتبط است. اما با شروع مصرف با دوزهای کمتر و افزایش تدریجی دوز مصرفی، می توان آن ها را به حداقل رساند. 5-HTP ممکن است با چندین دارو تداخل منفی داشته باشد. با پزشک خود مشورت کنید. تا مطمئن شوید استفاده از آن برای شما بی خطر است. پیش از مصرف هرگونه دارو یا مکمل، ابتدا با پزشک تان مشورت کنید.

منبع:

https://www.healthline.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم