قانون کارما چیست؟

12 قانون کارما، به عنوان مجموعه ای از راهکارهای قوی به شما این انگیزه را می دهد که قبل از هر تصمیم، مراقب افکار، گفتار و اعمال خود باشید.

در زبان سانسکریت، کارما به معنای عمل است. کارما برای بسیاری از افراد تا حدودی مفهومی انتزاعی دارد. باورها و تعریف های مختلفی در مورد این مفهوم وجود دارد. در جوامع و ادیان شرقی مردم به معنای سنتی کارما معتقد هستند. به این معنا که رفتارهای آدم ها بر کیفیت زندگی آنها در این دنیا و دنیای بعدی تاثیر می گذارد. در حالی که در جوامع غربی کارما مفهوم معنوی ندارد و آن را بیشتر به پیامدهای خوب و بد اعمال در همین دنیا تعبیر می کنند. به طور کلی می توان گفت آنها بیشتر به سیستم جزا و پاداش اعتقاد دارند. در نتیجه، این مساله باعث ایجاد دیدگاه های مختلف در مورد نحوه تاثیر کارما در زندگی شده است.

به عنوان مثال، مرکز دین، ​​صلح و امور جهانی دانشگاه جورج تاون می گوید: کارما دیدگاه هندوی علیت است که در آن افکار، اعمال و گفتارهای خوب اثرات مفیدی در زندگی می گذارد، در حالی که افکار، اعمال و سخنان بد اثرات منفی در زندگی دارد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

کارشناسان می گویند: کارما موقعیت ها یا تعاملاتی در زندگی شما هستند که کمک می کند مسیر بهتری را به سمت اهداف عالی تر پیدا کنید.

عده دیگری از کارشناسان به کارما به عنوان یک چرخه علت و معلولی نگاه می کنند که مربوط به عمل است، نه نتیجه. آنها می گویند: شما می توانید با انتخاب و فکر کردن به کارهایی که انجام می دهید، مسیر زندگی خود را مشخص کنید. کارما فلسفه روش زندگی شماست تا بتوانید به بهترین نسخه از خود تبدیل شده و در زندگی کاملترین خواسته خود را داشته باشید.

همه چیز حتی افکار و احساسات شما نوعی انرژی هستند؛ بنابراین هر کاری که انجام می دهید انرژی متقابلی ایجاد می کند که در نهایت به خود شما باز می گردد. به بیان ساده تر می توان گفت هر کاری که در زندگی انجام می دهید یک نتیجه مثبت یا منفی از خود به جا می گذارد.

استفاده از کارما به عنوان مجموعه ای از راهکارهای قدرتمند برای زندگی می تواند به شما انگیزه بدهد تا قبل از تصمیم گیری، بیشتر مراقب افکار، گفتار و اعمال خود باشید.

قانون علت و معلول در 12 قانون کارما

توضیح ساده این قانون بزرگ این است که تمام افکار و اعمال ما چه خوب یا بد، عواقبی دارد. اگر ما آرزوی صلح، عشق، هماهنگی، رفاه و غیره را داریم، باید خودمان هم بر اساس آن عمل کنیم.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

کارشناسان می گویند: بر اساس قانون کارما هر کس در این دنیا نتایج اعمال خودش را می بیند. طبق این قانون، هر فکر یا انرژی که داشته باشید، خوب یا بد، دوباره به سمت شما برمی گردد. در واقع هر چه بکارید همان را برداشت می کنید.

برای رسیدن به چیزهایی که می خواهید آنها را به دست آورید، باید خودتان همان چیز را به دیگران ببخشید؛ بنابراین اگر در زندگی خود به دنبال عشق هستید، باید به دیگران محبت کنید.

قانون آفرینش در 12 قانون کارما

12 قانون کارما چیست؟ | پزشکت

زندگی که در اطراف خود می بینیم به دست خودمان ایجاد شده است. شما با جهان یکی هستید، بنابراین آفرینش به همکاری و مشارکت شما نیاز دارد. آنچه که شما خود را با آن احاطه می کنید به تدریج جزئی از شما می شود؛ بنابراین باید مطمئن شوید کاری که در حال انجام آن هستید و افرادی که با آنها معاشرت دارید شما را به اهدافتان نزدیک تر می کنند.

برای اینکه اتفاقاتی خوب در زندگی شما بیفتد، باید تلاش کنید، نه اینکه منتظر بمانید تا جادویی سر راه شما قرار بگیرد. شما باید برای هدفی که در زندگی انتخاب کرده اید، تلاش کنید تا در نهایت بتوانید آن را خلق کنید.

در واقع شما خالق اهداف خود در زندگی هستید؛ بنابراین از خود بپرسید که برای به دست آوردن هدف مورد نظر خود چه انرژی را باید در فضای اطراف خود ایجاد کنید. باید یاد بگیرید که چگونه از مهارت ها، استعدادها و نقاط قوت خود برای ایجاد چیزی استفاده کنید که نه تنها برای شما بلکه برای دیگران نیز سودمند باشد.

قانون تواضع در 12 قانون کارما

12 قانون کارما چیست؟ | پزشکت

بر اساس این قانون، امتناع و سرپیچی از پذیرش هر چیزی، جلو پیشرفت آن را می گیرد. در نتجه ابتدا باید شرایط موجود را بپذیرید تا بتوانید آن را تغییر دهید. همچنین کارشناسان می گویند: قانون تواضع بر این اصل استوار است که شما باید آنقدر متواضع باشید که بپذیرید و قبول کنید که شرایط فعلی شما نتیجه اقداماتی است که در گذشته انجام داده اید. به عنوان مثال، اگر همکاران خود را بخاطر عملکرد ضعیف خود در کار سرزنش می کنید، باید بپذیرید که این مشکل را با رفتار نادرست خود بوجود آورده اید.

قانون رشد در 12 قانون کارما

تنها چیزی که می توانید آن را کنترل کنید، خودتان هستید. رشد از درون شما شروع می شود. برای شکل دهی مثبت جهان، باید از خودتان شروع کنید. بر اساس قانون رشد، باید مواردی که خارج از کنترل شما است را رها کنید. تمرکز شما باید بر روی خودتان باشد، نه اینکه بخواهید افراد یا چیزهای اطراف خود را کنترل کنید.

هیچ کس نمی تواند افراد یا شرایط پیرامون خود را تغییر بدهد. رها کردن چیزهایی که در کنترل شما نیست باعث می شود واقعیت را به راحتی پذیرفته و به آرامش برسید.

تغییر واقعی فقط زمانی اتفاق میفتد که شما متعهد شوید آنچه که در قلب و روحتان وجود دارد را تغییر دهید.

بر اساس این اصل مهم از 12 قانون کارما مدیریت رفتارها و نگرش ها این توانایی را به شما می دهد که در شیوه زندگی خود بازنگری کرده و عادات نادرست خود را به راحتی ترک کنید.

قانون مسئولیت پذیری در 12 قانون کارما

هر کس باید مسئولیت رفتار، گفتار، اعمال و عواطف خود را به عهده بگیرد. قانون مسئولیت به شما یادآوری می کند که آنچه برای شما اتفاق میفتد در اثر رفتار خود شما اتفاق افتاده است و نباید دیگران را مقصر کنید. شما در زندگی نسبت به انجام کارها و پیامدهای آن تعهد دارید. این فرصتی را برای شما فراهم می کند که علت مشکلات را در خودتان جستجو کنید. تعهد در قبال انجام یک کار به این معنا است که شما عواقب تصمیم ها و اشتباهات احتمالی خود را بپذیرید. پایبندی به این اصل از 12 قانون کارما باعث می شود که شما وظایف خود را در زندگی به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

قانون اتصال در 12 قانون کارما

12 قانون کارما چیست؟ | پزشکت

این قانون بر این اصل استوار است که همه چیز در جهان از بزرگ و کوچک به هم ربط دارند. گذشته، حال و آینده شما همه به هم پیوند خورده اند. در نتیجه اگر می خواهید فرد متفاوتی داشته باشید، باید تلاش کنید تا با ترک عادات نادرست و تغییر در سبک زندگی خود این ارتباطات را تغییر دهید. جایگاهی كه در حال حاضر دارید نتیجه اقدامات قبلی شما است. حتی اینکه فردا در چه موقعیتی قرار دارید نتیجه اقدامات امروز شما خواهد بود.

قانون تمرکز در 12 قانون کارما

تمرکز همزمان بر روی چند هدف مختلف باعث کم شدن سرعت شما در رسیدن به هدف می شود. نتیجه این کار ناامیدی و دلسردی است. به همین دلیل قانون تمرکز شما را تشویق می کند که هر بار فقط بر روی یک موضوع تمرکز کنید. این کار باعث می شود به صورت آگاهانه کنترل افکار و احساسات خود را در اختیار بگیرید. در نتیجه انرژی، وقت و توجه شما فقط صرف رسیدن یک هدف شود.

تمرکز بر ارزش های اخلاقی به شما کمک می کند که از صفات ناخوشایند دنیایی فاصله بگیرید. کارشناسان می گویند: اگر بر ارزش های معنوی بالایی مانند عشق و صلح تمرکز کنید، افکار منفی مانند انزجار، حرص و آز و عصبانیت از شما دور می شوند.

قانون بخشش و مهمان نوازی

12 قانون کارما چیست؟ | پزشکت

یکی از مهمترین اصول در 12 قانون کارما این است که  با هر دست بدهید با همان دست پس می گیرید. بخشش یکی از مهمترین ارزش های اخلاقی است. آنچه ادعا می کنید به آن اعتقاد دارید باید در زندگی و اعمال شما نمایان شود. در نتیجه شما باید به چیزهایی که به آنها اعتقاد دارید، عمل کنید.

این قانون به شما کمک می کند تا اهمیت اعمال خود را درک کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید در دنیایی آرام زندگی کنید، باید بر پرورش صلح برای دیگران تمرکز کنید. بدون بخشش هرگز نمی توانید به رشد معنوی برسید.

قانون لحظه حال

برای داشتن آرامش روانی، باید زمان حال را در آغوش بگیرید. این وضعیت فقط زمانی اتفاق میفتد که افکار یا رفتارهای منفی گذشته خود را کنار بگذارید. شما باید بر فکر و ذهن خود تسلط کامل داشته باشید. اگر بیش از حد به حوادث گذشته توجه کنید، دوباره آنها را زنده خواهید کرد. این کار فرصت لذت بردن از لحظه حال را از شما می گیرد. فکر کردن به آینده کار بیهوده ای است. چون فرصت فعلی را از شما می گیرد. برای زندگی در لحظه حال در رفتارهای قدیمی خود تجدید نظر کنید.

انجام تمرین های ذهنی به شما کمک می کند که خود را از فکر کردن به گذشته و آینده رها کنید. یک تمرین عالی برای حضور در لحظه این است که به اطراف اتاقی که در آن هستید نگاه کنید، چشم خود را به چیزی متمرکز کنید، چشمک بزنید و به خود بگویید: من اینجا هستم.

قانون تغییر

12 قانون کارما چیست؟ | پزشکت

طبق این اصل، تاریخ تکرار می شود. این تکرار آنقدر ادامه پیدا می کند تا بالاخره شما از تجربه های قبلی خود درس بگیرید. حتی برای متوقف کردن این چرخه رفتار خود را تغییر دهید. سعی نکنید با حفظ شرایط موجود و مهار اوضاع در برابر تغییر مقاومت کنید.

تغییر مسیر در بسیاری از موارد لازم است و به شما کمک می کند تا بتوانید فارغ از الگوهای گذشته، آینده ای جدید و نسخه بهتری از خود ایجاد کنید. تعهد آگاهانه به تغییر تنها روشی است که به کمک آن می توانید در مسیر طبیعی زندگی حرکت کنید. تاریخ تا زمانی که انرژی مثبت به سمت آن هدایت نکنید، در مسیری نامشخص ادامه می یابد.

قانون صبر و پاداش

با آرزو کردن نمی توان به چیزی رسید. برای رسیدن به هر هدفی باید تلاش کنید. حتی در مسیر رسیدن به آن صبر و استقامت داشته باشید. برای ایجاد تغییر در آینده باید یاد بگیرید که در اهداف خود ثابت قدم باشید. لذت زندگی، فقط از صبر، استقامت و سخت کوشی حاصل می شود. انسان برای راحت طلبی آفریده نشده است. پس اگر تلاش نکنید چیزی نصیب شما نمی شود. کاملا طبیعی است که در مسیر رسیدن به هدف با سختی های زیادی روبه رو شوید. در این شرایط باید صبر داشته باشید و استقامت خود را حفظ کنید تا به پاداشی که شایستگی آن را دارید برسید.

قانون اهمیت و الهام

بر اساس 12 قانون کارما انرژی و نیت ها از ارکان مهم زندگی هستند که ارزش عمل شما را تعیین می کنند؛ بنابراین ارزش افکار و نیت شما از ظاهر اعمال شما مهم تر است. هر کس ماموریتی در این زندگی دارد که باید آن را به سرانجام برساند. کاری که شما برای دیگران می کنید ممکن است کوچک به نظر برسد؛ اما می تواند تحول عظیمی در زندگی آن شخص ایجاد کند. شما با عشق و اشتیاق خود می توانید یک تاثیر ماندگار در جهان ایجاد کنید.

طبق این قانون، هر کار شما بر روی جهان تاثیر می گذارد. شما با رسالت و هدف خاصی متولد شده اید که آن را در زندگی خود به انجام برسانید. پس برای رسیدن به این هدف تلاش کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/laws-of-karma#bottom-line

https://www.powerofpositivity.com/12-laws-of-karma


دسته بندی ها : روانشناسی و روانپزشکی