کنار آمدن با استرس مالی

راهکارهای کنار آمدن با استرس مالی، برای افرادی که نگران شرایط اقتصادی خود هستند، می تواند در رفع مشکلات ناشی از وضعیت مالی آنها موثر باشد. بسیاری از افراد در اقصی نقاط جهان و اقشار مختلف جامعه، با استرس و عدم اطمینان مالی روبرو هستند. مشکلاتی مانند از دست دادن کار، تشدید بدهی، هزینه های غیرمنتظره یا ترکیبی از این عوامل در زندگی همه افراد وجود دارد. نگرانی مالی یکی از رایج ترین عوامل استرس زا در زندگی مدرن است. بررسی ها نشان داده است که 72٪ از افراد حداقل در برخی مواقع دارای استرس مالی هستند.

مشکلات مالی می تواند آسیب زیادی به سلامت روانی و جسمی، روابط و کیفیت کلی زندگی شما وارد کند. احساس نگرانی در مورد پول می تواند بر روی خواب، عزت نفس و میزان انرژی شما تأثیر منفی بگذارد.

مشکلات مالی در شما احساس عصبانیت، شرمندگی یا ترس ایجاد می کند. همچنین استرس مالی باعث ایجاد تنش و مشاجره با نزدیکان شده، درد و نوسانات روانی را تشدید کرده و حتی خطر افسردگی و اضطراب را نیز افزایش می دهد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

ممکن است برای فرار از نگرانی های خود به رفتار های مقابله ای ناسالم مانند نوشیدن الکل، مصرف مواد مخدر یا قمار متوسل شوید. استرس مالی در بدترین شرایط، حتی می تواند افکار خودکشی را برانگیزد. اما هر چقدر وضعیت شما ناامید کننده به نظر برسد، باز هم راهکارهایی برای حل مشکلات وجود دارند.

اثرات استرس مالی بر سلامتی شما

کنار آمدن با استرس مالی 5 | پزشکت

همه ما می دانیم که در زندگی چیزهای مهم تر از پول هم وجود دارد. اما با این حال وقتی با مشکلات مالی روبرو می شویم ترس و استرس دنیای ما را تسخیر می کند. استرس مالی می تواند به عزت نفس شما آسیب برساند. حتی احساس عدم اعتماد به نفس در شما را ایجاد کرده و شما را سرشار از ناامیدی کند. وقتی استرس مالی طاقت فرسا می شود، بر روی ذهن، جسم و زندگی اجتماعی فشار سنگینی ایجاد می کند.

استرس مالی می تواند منجر به موارد زیر شود:

بی خوابی: هیچ چیز بیش از نگرانی در مورد صورت حساب های پرداخت نشده یا از دست دادن درآمد، شما را دچار بیخوابی نمی کند.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

افزایش (یا کاهش وزن): استرس می تواند اشتهای شما را مختل کند. استرس مالی باعث می شود با اضطراب بیش از حد غذا بخورید یا برعکس برای صرفه جویی در هزینه، وعده های غذایی خود را حذف کنید.

افسردگی: زندگی در زیر بار مشکلات مالی می تواند هر کسی را دچار احساس ناامیدی کند. بررسی ها نشان می دهد افرادی که با بدهی دست و پنجه نرم می کنند دو برابر بیشتر از سایر افراد دچار افسردگی می شوند.

اضطراب: پول می تواند باعث احساس امنیت در شما شود. بدون پول، ممکن است احساس آسیب پذیری و اضطراب کنید. نگرانی در مورد قبض های پرداخت نشده یا از دست دادن درآمد می تواند علائم اضطرابی مانند تپش قلب، تعریق، لرزش دست یا حتی حملات وحشت را ایجاد کند.

مشکلات رابطه: پول رایج ترین موضوعی است که زوجین در مورد آن بحث می کنند. استرس مالی در صورت کنترل نشدن باعث عصبانیت و تحریک پذیری شما می شود. عدم امنیت مالی علاقه به رابطه جنسی را از بین برده و حتی پایه های قوی ترین روابط را فرسوده می کند.

کناره گیری اجتماعی: نگرانی های مالی باعث می شود که شما از دوستان خود جدا شوید. زندگی اجتماعی خود را محدود کرده و در پوسته خود عقب نشینی کنید. ولی با این حال باید بدانید که منزوی شدن فقط باعث بدتر شدن استرس شما می شود.

بیماری های جسمی ناشی از استرس مالی

بیماری های مختلفی مانند مانند سردرد، مشکلات دستگاه گوارش، دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی یکی از مهمترین تاثیرات استرس مالی است. نگرانی از نداشتن درآمد باعث می شود شما از ترس اینکه متحمل هزینه های اضافی شوید، مراجعه به پزشک را به تعویق انداخته و یا از آن صرف نظر کنید.

برخی افراد ممکن است در اثر فشار مالی زیاد به روش های مقابله ای ناسالم مانند نوشیدن زیاد الکل، مصرف مواد مخدر یا داروهای غیرقانونی، قمار یا پرخوری روی بیاورند. نگرانی های مالی حتی می تواند منجر به خودزنی یا افکار خودکشی شود.

چرخه معیوب استرس مالی و بهداشت روانی ضعیف

کنار آمدن با استرس مالی 1 | پزشکت

بررسی ها نشان داده است که بین نگرانی های مالی و مشکلات بهداشت روان مانند افسردگی، اضطراب و سوء مصرف مواد مخدر ارتباط نزدیکی وجود دارد.

 • مشکلات مالی بر سلامت روان شما تأثیر منفی می گذارد. استرس بدهی یا سایر مشکلات مالی می تواند در شما احساس افسردگی و اضطراب ایجاد کند.
 • ضعف مدیریت پول منجر به مشکلات مالی بیشتر و در نتیجه بدتر شدن مشکلات بهداشت روانی و جسمی می شود. به این ترتیب شما در یک مارپیچ نزولی از افزایش مشکلات پول و کاهش سلامت روان گرفتار می شوید.
 • مهم نیست که در حال حاضر وضعیت شما چگونه ناخوشایند به نظر برسد، یک راه حل وجود دارد. این استراتژی ها می توانند به شما کمک کنند تا چرخه را بزنید، استرس مشکلات مالی را کاهش دهید و ثبات را دوباره پیدا کنید.
 • کاهش سلامت روان مدیریت پول را دشوارتر می کند. ممکن است برای مقابله با انبوهی از صورت حساب های پرداخت نشده دچار استرس شدید و کمبود انرژی شوید. یا حتی ممکن است به دلیل اضطراب یا افسردگی شغل یا درآمد خود را از دست بدهید.

روش های مقابله با استرس مالی

کنار آمدن با استرس مالی 6 | پزشکت

در واقع وضعیت شما هر قدر هم که ناخوشایند به نظر برسد، راه حل هایی برای مقابله با آن وجود دارد. استراتژی های زیر به شما کمک کنند تا این چرخه معیوب را بشکنید، مشکلات مالی خود را کاهش داده و ثبات دوباره پیدا کنید.

با یک دوست گفتگو کنید.

هنگامی که با مشکلات مالی روبرو هستید، دچار وسوسه شدیدی می شوید که همه مشکلات را خودتان به تنهایی رفع و رجوع  کنید. بسیاری از ما حتی پول را یک موضوع تابو می دانیم، موضوعی که نباید با دیگران در مورد آن بحث شود. ممکن است از افشا مبلغی که به دست می آورید یا خرج می کنید احساس ناخوشایندی داشته باشید. از اشتباهات مالی که مرتکب شده اید احساس شرم کنید. یا از اینکه نمی توانید هزینه های خانواده خود را تأمین کنید شرمنده شوید. اما فکر کردن زیاد به این موضوعات فقط استرس مالی شما را بدتر می کند. در اقتصاد بد کنونی، بسیاری از مردم مانند شما مشکلات مالی زیادی دارند، بنابراین به خوبی می توانند مشکلات شما را درک کنند.

گفتگو با یک دوست قابل اعتماد علاوه بر اینکه استرس شما را کاهش می دهد، به شما کمک می کند که همه چیز را در ذهن خود مرور و حلاجی کنید. نگه داشتن نگرانی های مالی در ذهن، باعث تقویت این نگرانی ها می شود. طوری که این مشکلات پس از مدتی برای شما غیر قابل حل به نظر می رسند.

 • درمورد آنچه که تجربه می کنید و احساساتی که دارید، صادق باشید.
 • لازم نیست شخصی که با او صحبت می کنید مشکلات شما را برطرف کرده و یا کمک مالی ارائه دهد.
 • صحبت در مورد نگرانی های مالی به شما کمک می کند آنچه را که با آن روبرو هستید، درک کنید و حتی ممکن است دوست یا عزیز شما بتواند راه حل هایی ارائه دهد که به تنهایی فکرش را نمی کردید.
از مشاوران مالی راهنمایی بگیرید.

تعدادی از سازمان ها در زمینه مقابله با مشکلات مالی، اعم از مدیریت بدهی، ایجاد و پایبندی به بودجه، یافتن کار، برقراری ارتباط با طلب کاران، مطالبات مزایا یا کمک مالی، مشاوره رایگان ارائه می دهند.

گرفتن مشاوره از یک متخصص همیشه ایده خوبی است. شما نباید مشاوره را نشانه ضعف بدانید. مشاوره به این معنی نیست که شما به عنوان والدین یا همسر در امور مالی خود شکست خورده اید. بلکه به این معنی است که شما آنقدر عاقل هستید که بتوانید وضعیت مالی خود را تشخیص داده و برای رسیدگی به آن دنبال راهکاری باشید.

از اعضای خانواده کمک بگیرید.

مشکلات مالی می تواند کل خانواده را تحت تأثیر قرار دهد. حمایت شما از طرف خانواده در چرخش امور بسیار مهم است. حتی هنگامی که دچار مشکلات مالی نیستید، خانواده خود را در جریان وضعیت مالی خود قرار دهید. شما می توانید از اعضای خانواده خود در مورد اینکه چگونه می توانند به شما در پس انداز پول کمک کنند، راهنمایی بگیرید.

 • برای تفریح خانواده خود وقت بگذارید. از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید. نگرانی های مالی خود را فراموش کنید. قدم زدن در پارک، بازی کردن یا ورزش کردن با هم نیازی به هزینه ندارد، اما می تواند به کاهش استرس و مثبت نگه داشتن افکار کل خانواده کمک کند.
 • در صورت وجود استرس مالی، مشکلات خود را به اعضای خانواده توضیح دهید. عزیزان شما در مورد چگونگی حل مشکلات مالی که با آن روبرو هستید مطمئنا پیشنهاد هایی را ارائه می دهند.
از دارایی های خود یک لیست تهیه کنید.

کنار آمدن با استرس مالی 4 | پزشکت

اگر در تلاش برای تأمین هزینه های زندگی خود هستید، ممکن است فکر کنید که با جواب ندادن به تماس طلب کاران یا بی توجهی به قبض ها و اجاره خانه، می توانید استرس خود را کاهش دهید. اما انکار واقعیت فقط اوضاع را بدتر می کند. اولین قدم برای حل مشکلات پول، تنظیم یک برنامه برای مشخص کردن جزئیات درآمد، بدهی و هزینه های جاری در مدت حداقل یک ماه است. هر چقدر که این کار دلهره آور یا دردناک به نظر برسد، اما ردیابی دقیق امور مالی به شما کمک می کند تا بتوانید کنترل امور خود را بدست آورید.

هنگام تنظیم برنامه تمام منابع درآمد خود را در نظر بگیرید. حقوق و دستمزد، پاداش، مزایا، نفقه فرزند و یا هر نوع درآمدی که دریافت می کنید را یادداشت کنید.

بدهی های خود را لیست کنید.

قبض های سررسید گذشته، هزینه های دیر کرد و همچنین هر پولی که به خانواده یا دوستان خود بدهکارید، را در لیست خود قرار دهید.

هزینه های تکانه ای را حذف کنید. آیا تا به حال برایتان پیش آمده که کالایی را در ویترین مغازه دیده و با هیجان زیاد آن را بخرید؟ خرید های هیجانی و تکانه ای می تواند کارت های اعتباری شما را خالی کند.

هنگامی که بدهی و عادت های خود را مرور می کنید، به یاد داشته باشید که هرکسی ممکن است دچار مشکلات مالی شود. بنابراین مشکلات مالی را بهانه ای برای سرزنش و مجازات خود نکنید. به خودتان کمی استراحت دهید و روی جنبه هایی که قابل کنترل است، بیشتر تمرکز کنید.

کلیه هزینه های خود را پیگیری کنید. وقتی با انبوهی از قبض های سررسید گذشته و افزایش بدهی روبرو هستید، خرید یک قهوه در مسیر برگشت به خانه ممکن است هزینه بی ربطی به نظر برسد. هزینه های ظاهراً ناچیز می تواند با گذشت زمان افزایش یابد. درک دقیق اینکه چگونه پول خود را خرج کنید، کلیدی در بودجه بندی و رفع مشکلات مالی شماست.

علت هزینه و عوامل محرک را شناسایی کنید.

کنار آمدن با استرس مالی 2 | پزشکت

آیا بی حوصلگی یا یک روز پرتنش در محل کار باعث می شود به سمت بازار رفته و شروع به خرید کنید؟ آیا به جای آشپزی در خانه، فرزندان خود را برای صرف غذا به رستوران می برید؟ هنگامی که از عوامل تحریک کننده خود آگاهی پیدا کردید، می توانید روش های سالم تری برای مقابله با آنها پیدا کنید.

به دنبال ایجاد تغییرات کوچک باشید. صرف هزینه برای چیزهایی مانند روزنامه صبح، ساندویچ ناهار، یا سیگارهای زمان استراحت می تواند هزینه ماهیانه شما را به طرز قابل توجهی افزایش دهد. البته محروم کردن خود از لذت های ناچیز کاملا غیر منطقی است. اما کاهش هزینه های غیر ضروری می تواند به جمع کردن پول برای پرداخت قبوض کمک کند.

برنامه ای تنظیم کرده و به آن پایبند باشید.

برنامه ای برای حل مشکلات مالی مانند پایین آوردن نرخ سود بدهی، مهار هزینه های آنلاین، جستجوی مزایای دولت، اعلام ورشکستگی یا یافتن شغل جدید تنظیم کنید.

اگر از وضعیت مالی خود فهرست نویسی کرده و هزینه های اضافه را حذف کرده اید ولی باز هم هزینه های شما از درآمدتان بیشتر است، سه گزینه پیش روی دارید: درآمد خود را افزایش دهید، هزینه های خود را کاهش دهید یا هر دو. چگونگی دستیابی به هر یک از این اهداف مستلزم تهیه برنامه و پیگیری آن است.

برنامه خود را عملی کنید.

راه حل هایی که پیدا کرده اید را با جدیت پیگیری کنید. شاید این به معنای پیدا کردن شغل جدید یا فروش برخی وسایل غیر ضروری خانه برای پرداخت قبض ها باشد.

 • پیشرفت خود را کنترل کنید. در دنبال کردن و بازنگری برنامه خود سخت کوش باشید. ممکن است برخی از راهکارها بهتر از برخی دیگر باشند. به عنوان مثال گاهی اوقات به دلیل تغییر نرخ بهره، افزایش هزینه های ماهانه یا دستمزد کم لازم است که در برنامه خود تجدید نظر کنید.
 • از هدف خود فاصله نگیرید. همه ما انسان هستیم و مهم نیست که برنامه شما چقدر دقیق باشد. به هر حال شما نیز ممکن است از هدف خود دور شوید. گاهی اوقات یک اتفاق غیر منتظره باعث می شود تا شما از هدف خود فاصله بگیرید. بنابراین خود را سرزنش کنید، بلکه سعی کنید هرچه زودتر به مسیر خود برگردید.
 • یک راه حل طراحی کنید. ایده های خود را با خانواده یا دوست معتمد خود در میان بگذارید. با یک خدمات مشاوره مالی رایگان مشورت کنید. ممکن است درخواست وام با نرخ بهره کم به حل مشکل شما کمک کند. شاید لازم باشد ماشین خود را بفروشید. خانه خود را کوچک تر کرده و یا با رئیس خود در مورد اضافه کاری صحبت کنید.
 • مشکل مالی خود را شناسایی کنید. پس از تهیه موجودی، باید بتوانید به وضوح مشکل مالی که با آن روبرو هستید را شناسایی کنید. ممکن است بدهی بیش از حد داشته باشید، درآمد شما کافی نباشد، یا هنگام اضطراب به سمت خرید های غیر ضروری کشیده شوید. حتی ممکن است مشکل مالی شما، ترکیبی از همه این مشکلات باشد. پس از شناسایی مشکل برای هر کدام از آنها برنامه جداگانه ای تنظیم کنید.
 درآمد خود را بودجه بندی کنید.

کنار آمدن با استرس مالی 6 | پزشکت

برنامه شما برای رفع مشکلات مالی هرچه باشد، تنظیم یک بودجه ماهیانه می تواند در مسیر پیشرفت به شما کمک کند.

 • هزینه های روزمره مانند خرید مواد غذایی، هزینه رفتن به محل کار، اجاره ماهانه، قبض های آب و برق و گاز را در بودجه خود لحاظ کنید.
 • هزینه هایی مانند بیمه اتومبیل یا مالیات که سالانه می پردازید، را تقسیم بر 12 کنید تا هر ماه بتوانید پولی را برای پرداخت آنها کنار بگذارید.
 • در صورت امکان، سعی کنید هزینه های غیرمنتظره مانند هزینه های پزشکی یا هزینه تعمیرات منزل یا ماشین را در بودجه بندی خود در نظر بگیرید.
 • به دنبال راه هایی برای پس انداز پول باشید. مطمئنا در لیست بودجه شما چیزهایی پیدا می شود که می توانید برای پس انداز بیشتر آنها را حذف کنید. بودجه خود را مرتباً مرور کرده و به دنبال روش هایی برای کاهش هزینه ها باشید.
استرس خود را مدیریت کنید.

در شرایط اقتصاد کنونی بعید است که مشکلات مالی شما یک شبه از بین برود. اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید سطح استرس خود را کاهش دهید. برای مقابله بهتر با چالش ها، داشتن انرژی کافی و آرامش خاطر اهمیت زیادی دارد.

 • ورزش کنید. تا حد امکان فعال باشید. 30 دقیقه ورزش کردن در روز می تواند به کاهش استرس، تقویت روحیه، افزایش انرژی و بهبود عزت نفس شما کمک کند.
 • غذای سالم بخورید. یک رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه، سبزیجات و امگا 3 می تواند به تقویت روحیه و بهبود انرژی شما کمک کند.
 • به اندازه کافی بخوابید. احساس خستگی فقط استرس و فکرهای منفی شما را افزایش می دهد. خواب کافی در هنگام شب، به آرام شدن ذهن و بدن شما کمک می کند.
 • یک تکنیک مراقبه را تمرین کنید. هر روز برای استراحت وقت بگذارید و به ذهن خود استراحت دهید. مدیتیشن، تمرینات تنفسی یا سایر روش های آرام سازی روش هایی عالی برای از بین بردن استرس و بازگرداندن تعادل در زندگی است.
 • سپاسگزار چیزهای خوب زندگی خود باشید. وقتی دچار مشکلات و عدم امنیت مالی هستید، کاملا طبیعی است که تمام توجه شما به سمت نکات منفی معطوف شود. اما می توانید لحظه ای وقت بگذارید و به عنوان مثال از زیبایی غروب خورشید یا عشق به حیوان خانگی خود احساس خوشحالی کنید. این لذت های کوچک می تواند به ذهن شما آرامش بدهد، روحیه شما را تقویت کرده و استرس مالی شما را کاهش دهد.
 • عزت نفس خود را بالا ببرید. مشکلات مالی بر عزت نفس شما تأثیر گذاشته و باعث می شود احساس شکست کنید. اما روش های بسیار مفید دیگری نیز وجود دارد که با کمک آن می توانید احساس ارزشمندی خود را بهبود ببخشید.

منبع: https://www.helpguide.org/articles/stress/coping-with-financial-stress.htm


دسته بندی ها : روانشناسی و روانپزشکی