اعتیادروانشناسی و روانپزشکی

ترک فیلم پورن

به طور کلی تماشای فیلم پورن می‌تواند نشانه سلامتی میل جنسی افراد باشد. با این حال، در صورتی که متوجه شدید بیش از حد فیلم‌های پورن را تماشا می‌کنید، ممکن است که علائم این موضوع باشد که شما به تماشای فیلم‌های پورن اعتیاد پیدا کرده‌اید. اگرچه اعتیاد به تماشای فیلم‌های پورن ممکن است بی‌ضرر به نظر برسد، اما می‌تواند برای سلامت عمومی شما مضر باشد.

افرادی که به تماشای فیلم‌های پورن اعتیاد دارند، اغلب از این رفتار جنسی به عنوان یک مکانیسم ناسالم برای مقابله با عوامل استرس‌زا در زندگی خود یا به عنوان جایگزینی برای داشتن یک زندگی جنسی سالم استفاده می‌کنند.

اگر متوجه شدید که در تماشای فیلم‌های پورنوگرافی زیاده روی می‌کنید، در این مقاله از پزشکت نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا تماشای فیلم‌ها پورن را متوقف کنید. علاوه براین، در ادامه به علائم اعتیاد به پورن و گزینه‌های درمانی احتمالی این رفتار اشاره خواهیم کرد.

دیدن فیلم مستهجن || پزشکت

آیا تماشای فیلم پورن برای سلامتی مضر است؟

تشخیص اعتیاد به تماشای فیلم‌های پورن دشوار است. زیرا هیچ روش مشخص و رسمی برای آن وجود ندارد. علاوه براین، مرز باریکی بین افرادی که میل نرمال به تماشای فیلم پورن دارند و افرادی که معتاد به این رفتار هستند، وجود دارد.

نشانه‌های دیگری که می‌توانند نشان دهنده ابتلا فرد به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی باشد، عبارت‌اند از:

  •  شروع به غفلت از روابط کاری و شخصی تا آن زمان صرف تماشای پورن شود.
  • لذت بردن از رابطه جنسی یا هر گونه اعمال جنسی بدون استفاده از پورن برای فرد دشوار خواهد بود.
  • شخص نسبت به زمان و منابعی که برای تماشای پورن صرف می‌کند، احساس گناه یا شرم شدیدی پیدا می‌کند.
  • فرد متوجه شده‌ که به خاطر تماشای پورن در فعالیت‌های مختلف زندگی روزمره‌ اش اختلال بروز پیدا کرده است.
  • فرد متوجه ‌شده‌ که حتی زمانی که بخواهد تماشای پورن را متوقف کند، این کار غیرممکن است.

در مورد به رسمیت شناختن اعتیاد به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی به عنوان یک اعتیاد واقعی، اختلاف نظر وجود دارد. با این حال، تحقیقات کافی وجود دارند که به افرادی اشاره می‌کنند که درگیری واقعی با تماشای فیلم‌های پورن دارند. به طور کلی، مانند هر اعتیاد دیگری، اگر اعتیاد به پورن نادیده گرفته شود، می‌تواند عواقب منفی داشته باشد.

به همین علت برای تعیین این مسئله که آیا تماشای فیلم‌های پورنوگرافی در شما تبدیل به نوعی اعتیاد شده‌است یا خیر، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید. در صورتی که اعتیاد به تماشای فیلم‌های پورن را به شکل مناسب رفع نکنید، ممکن است که در زندگی‌تان با مشکلات متعددی مواجه شوید. بروز اختلال در زندگی روزمره، می‌تواند مانع پیشرفت شما شود.

چگونه تماشای فیلم پورن را متوقف کنیم؟

در صورتی که گمان می‌کنید با اعتیاد به تماشای فیلم‌های مستهجن دست و پنجه نرم می‌کنید، در زیر نکاتی وجود دارند که می‌توانند به شما در ترک این رفتار کمک ‌کنند.

علت مناسبی پیدا کنید.

برای اینکه تصمیم بگیرید که تماشای فیلم پورنوگرافی را کنار بگذارید، لازم نیست که به تماشای پورن اعتیاد داشته باشید. ممکن است به علل مذهبی یا اخلاقی تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید. همچنین ممکن است این کار را به این علت انجام دهید که باعث ایجاد شکاف بین شما و شریک زندگی‌تان می ‌شود یا صرفاً به این علت که دیگر نمی‌خواهید پورن تماشا کنید، این کار را انجام دهید.

کنار آمدن با علتی که می‌خواهید به خاطر آن تماشای پورن را کنار بگذارید، به شما کمک می‌کند تا هر زمان که وسوسه می‌شوید تا فیلم پورن تماشا کنید، از انجام این کار دوری کنید.

واقعیت را بپذیرید.

در صورتی که هر یک از نشانه‌های اعتیاد به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی را در خودتان مشاهده می‌کنید، ممکن است با اعتیاد به پورن سروکار داشته باشید. بسیاری از مردم مشکل اعتیاد به تماشای فیلم پورن را به صورت راز در خود نگه‌می‌دارند. زیرا احساس می‌کنند که دیگران در مورد آنها بد فکر می کنند، اما به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید.

از شر تمام فایل‌های پورن خلاص شوید.

این مرحله شامل از بین بردن هرگونه شواهد فیزیکی یا دیجیتالی مرتبط با محتواهای پورنوگرافی در زندگی شما می‌شود. شما باید تمام این نوع محتواها را بررسی کنید. هیچ بهانه‌ای برای نگه داشتن هیچ یک از این موارد وجود ندارد، حتی مجلات پورن قدیمی که ممکن است مقداری ارزش احساسی داشته باشند، باید دور ریخته شوند.

هنگامی که محتوای پورنوگرافی به راحتی برای شما در دسترس است، به راحتی می‌توانید به عادت‌های قدیمی خود برگردید. در تلفن، تلویزیون و سایر دستگاه‌های دیجیتال خود، باید فیلترهایی نصب کنید که محتوا و سایت‌های مستهجن را مسدود ‌کنند.

صحبت کردن با دوست|| پزشکت

با یک دوست صمیمی حرف بزنید.

این فرد می‌تواند یکی از دوستان صمیمی شما باشد که به او اعتماد دارید یا حتی یک برنامه در تلفن که به شما یادآوری می‌کند که برای چه مدت از تماشای فیلم پورنوگرافی دور بوده‌اید و انگیزه شما برای ترک این عادت چیست.

در صورت تکرار، خودتان را مجازات نکنید.

تلاش برای ترک یک عادت یا بهبودی از اعتیاد یک سفر و مسیر است. متأسفانه، در این مسیر، ممکن است متوجه شوید که دوست دارید به عادت‌های قدیمی و اعتیاد خود باز گردید. در این شرایط بهتر است، وقت خود را برای مجازات کردن خود تلف نکنید. تحقیقات خود را درباره این اعتیاد ادامه دهید، مکانیسم‌های مقابله و گزینه‌های درمانی بیشتری را امتحان کنید و دوباره فرآیند ترک تماشای فیلم‌های پورنوگرافی را آغاز کنید.

عادت تماشای فیلم پورن را با یک عادت سالم جایگزین کنید.

یک راه قابل اعتماد برای خلاص شدن از شر یک عادت بد، جایگزینی رفتار نامطلوب با یک عادت خوب است، هر زمان که میل به افراط در عادت بد را دارید، می‌توانید راه جایگزین را انتخاب کنید. به عنوان مثال، پیاده روی و ورزش کردن در زمانی که میل آشنا را برای تماشای فیلم‌های پورن احساس می‌کنید، راهی عالی برای منحرف کردن ذهن خود از این رفتار است.

به این ترتیب، با داشتن اراده برای ترک عادت تماشای فیلم‌های پورنوگرافی، می‌توانید این رفتار را فراموش کنید.

درمان اعتیاد به فیلم پورن

در صورتی که فکر می‌کنید به تماشای فیلم پورن اعتیاد دارید، تلاش برای توقف تماشای پورن بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین اولین کاری که باید در مورد درمان اعتیاد به پورن انجام دهید این است که با یک روانشناس مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند تشخیص دهند که آیا واقعاً به تماشای پورن اعتیاد دارید یا خیر و برای گام‌های بعدی برای ترک این رفتار در شما برنامه‌ریزی می‌کنند.

این روش معمولاً شامل ترکیبی از روان درمانی و در برخی موارد دارو می‌شود. درمان شناختی-رفتاری (CBT) یک رویکرد شایع برای افرادی است که با اعتیاد زندگی می‌کنند. هدف CBT کمک به شناخت و تغییر افکار و رفتارهای منفی است.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) یکی دیگر از روش‌های شایع روان درمانی است که در درمان اعتیاد استفاده می‌شود. ACT بر کمک به شما در شناسایی و پذیرش تمایلات مرتبط با تماشای پورن و استفاده از مداخلات مبتنی بر ارزش برای مدیریت تمایلات و علائم تمرکز دارد.

آیا تماشای فیلم پورنوگرافی رفتار شما را تغییر می‌دهد؟

اگر شما یا یکی از دوستان و آشنایان‌تان علائم اعتیاد به تماشای فیلم پورن را تجربه می‌کنند، کمک به این فرد بسیار مهم خواهد بود، زیرا غلبه بر اعتیاد به تنهایی مسئله‌ای چالش برانگیز است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که تماشای فیلم پورن و لذت بردن از آن اگر‌ به میزان متعادلی باشد، اعتیاد در نظر گرفته نمی‌شود.

روان درمانی|| پزشکت

روش‌های ترک اعتیاد به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی

از جمله روش‌های درمان اعتیاد به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی، عبارت‌اند از:

  • دارو درمانی
  • روان درمانی
  • تغییرات سبک زندگی
  • عضویت در گروه‌های پشتیبانی

تحقیقات نشان داده است که اعتیاد به پورنوگرافی دارای ویژگی‌های مشابهی با اعتیاد به سوء مصرف مواد است. به این ترتیب، بسیاری از روش‌های پیشنهادی برای درمان اعتیاد به پورنوگرافی بر آنچه در مورد درمان اعتیاد به طور کلی می‌دانیم، از جمله روان‌ درمانی، دارو درمانی، اصلاح سبک زندگی و استفاده از گروه‌های حمایتی رهایی از اعتیاد، تکیه دارند.

اگر اعتیاد به پورنوگرافی را تجربه می‌کنید، تنها نیستید و روش‌های کمکی و درمانی برای شما وجود دارد. برای دانستن آنچه در مورد درمان اعتیاد به پورنوگرافی باید بدانید، می‌توانید با یک روانپزشک تماس بگیرید.

اعتیاد به تماشای فیلم پورنوگرافی یک وضعیت پیچیده است و مدیریت آن به علت دسترسی به پورنوگرافی این روزها دشوار است. بنابراین، معمولاً روش دارو درمانی و سایر روش‌ها به تنهایی برای مدیریت اعتیاد کافی نیستند.

تغییرات سبک زندگی برای ترک اعتیاد به پورن

علاوه بر روش‌های درمانی، تغییر سبک زندگی می‌تواند در مدیریت اعتیاد به پورنوگرافی در شما مسئله‌ای حیاتی باشد. به طور کلی این تغییرات ممکن است شامل کاهش دسترسی شما به محتواهای اعتیاد آور و پرداختن به جنبه‌هایی از زندگی باشد که باعث بروز اعتیاد در شما شده‌اند.

وقتی صحبت از اعتیاد به پورنوگرافی می‌شود، محرک‌ها ممکن است شامل استرس، احساسات منفی و کسالت باشد. دسترسی آسان به پورنوگرافی می‌تواند شانس شما را برای درگیر شدن در این رفتار اعتیادآور افزایش دهد.

بنابراین در صورتی که تصمیم گرفته‌اید تماشای فیلم‌های پورنوگرافی را ترک کنید، می‌توانید با یک درمانگر تماس بگیرید و با او در این باره مشورت کنید.

 

منبع
verywellmindverywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا