لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

9 چای برای تسکین ناراحتی معده

9 چای برای تسکین ناراحتی معده || پزشکت
فهرست مطالب

9 چای برای تسکین ناراحتی معده وجود دارد. با این حال، مهم است که در هنگام بروز هر گونه ناراحتی معده، چه نوع چایی را بنوشید. در واقع، نشان داده شده است که فقط انواع خاصی از چایی ها می توانند برای درمان مشکلاتی مانند تهوع، اسهال و استفراغ  موثر باشند. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله 9 چای موثر برای تسکین ناراحتی معده را مورد بررسی قرار دهیم. پس  اگر از ناراحتی های گوارشی رنج می برید به شما پیشنهاد می کنیم این نوشیدنی ها را بشناسید و از آنها استفاده کنید.

چای سبز، یکی از 9 چای برای تسکین ناراحتی معده

چای سبز به شدت از لحاظ تاریخی به عنوان یک درمان طبیعی برای اسهال و عفونت هلیکوباکتر پیلوری ، سویه ای از باکتری که می تواند باعث درد معده، حالت تهوع و نفخ شود، استفاده می شد. از طرفی هم ممکن است سایر مشکلات معده را نیز تسکین دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه روی 42 نفر نشان داد که چای سبز به طور قابل توجهی دفعات و شدت اسهال ناشی از پرتودرمانی را کاهش می دهد. در مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شد، چای سبز و اجزای آن نیز برای درمان زخم معده که می‌تواند باعث مشکلاتی مانند درد، گاز و سوء هاضمه شود ، موثر بوده است.

به خاطر داشته باشید که بهتر است 1 تا 2 فنجان (240 تا 475 میلی لیتر) در روز مصرف کنید، زیرا مصرف بیش از حد آن به دلیل محتوای بالای کافئین با عوارض جانبی مانند حالت تهوع و ناراحتی معده مرتبط است. حتی چای سبز ممکن است به درمان زخم معده و درمان مشکلاتی مانند اسهال در صورت مصرف متعادل کمک کند.

چای نعناع فلفلی، یکی دیگر از 9 چای برای تسکین ناراحتی معده

چای نعناع یکی از گزینه های رایج برای تسکین مشکلات شکمی است. مطالعات بر روی حیوانات نشان می دهد که نعناع می تواند ماهیچه های روده را شل کرده و به تسکین درد کمک کند. علاوه بر این، مروری بر 14 مطالعه روی 1927 نفر نشان داد که روغن نعناع باعث کاهش مدت، دفعات و شدت درد معده در کودکان می شود. حتی نشان داده شده است که این روغن از حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی جلوگیری می کند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که بوییدن روغن نعناع به جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ کمک می کند. اگرچه این مطالعات به جای خود چای بر روی روغن تمرکز دارند، چای نعناع ممکن است فواید مشابهی داشته باشد. می توانید این چای را از فروشگاه های مواد غذایی بخرید یا خودتان با خیساندن برگ های نعناع له شده در آب داغ به مدت 7 تا 12 دقیقه درست کنید. اما به طور کلی، چای نعناع ممکن است به درمان معده درد، حالت تهوع و استفراغ کمک کند. روغن نعناع نیز بسیار تسکین دهنده است.

چای سیاه

9 چای برای تسکین ناراحتی معده || پزشکت

چای سیاه دارای مجموعه ای از مزایای سلامتی مشابه چای سبز به ویژه برای تسکین ناراحتی معده است. حتی ممکن است به ویژه در درمان اسهال موثر باشد. در واقع، در یک مطالعه بر روی 120 کودک، مصرف یک قرص چای سیاه به بهبود حجم، دفعات و ثبات حرکات روده کمک کرد.

یک مطالعه 27 روزه نشان داد که دادن عصاره چای سیاه به خوکچه های آلوده به E. coli شیوع اسهال را تا 20 درصد کاهش داد. در حالی که بیشتر تحقیقات روی مکمل‌ها انجام می‌شود، خود چای همچنان ممکن است به حل مشکلات معده کمک کند. با این حال، بهتر است مصرف خود را به 1-2 فنجان یا  240-475 میلی لیتر در روز محدود کنید، زیرا مقادیر بیش از حد کافئین آن ممکن است باعث ناراحتی معده شود. چای سیاه نیز مانند چای سبز ممکن است به کاهش اسهال در صورت مصرف متعادل کمک کند.

چای رازیانه

رازیانه گیاهی از خانواده هویج با طعمی شبیه شیرین بیان است. چای این گیاه گلدار معمولا برای درمان انواع بیماری ها از جمله معده درد، یبوست، گاز معده و اسهال استفاده می شود. در یک مطالعه روی 80 زن، مصرف مکمل رازیانه برای چند روز قبل و در طول قاعدگی علائمی مانند حالت تهوع را کاهش داد. بررسی ها همچنین نشان می دهد که عصاره رازیانه رشد گونه های مختلفی از باکتری ها، مانند باکتری E. coli  22  را مسدود می کند.

مطالعه دیگری روی 159 نفر نشان داد که چای رازیانه نظم گوارشی و همچنین بهبودی روده را پس از جراحی تقویت می کند.

سعی کنید چای رازیانه را در خانه با ریختن 1 فنجان یا  240 میلی لیتر آب داغ روی 1 قاشق چایخوری  دانه خشک شده رازیانه درست کنید. در غیر این صورت می توانید ریشه یا برگ های گیاه رازیانه را به مدت 5 تا 10 دقیقه قبل از صاف کردن، در آب داغ قرار دهید.

چای رازیانه دارای خواص ضد باکتریایی است و نشان داده شده است که شرایطی مانند حالت تهوع را کاهش می دهد. همچنین ممکن است علائم قاعدگی را تسکین دهد و منظم بودن روده را تقویت کند.

چای شیرین بیان

9 چای برای تسکین ناراحتی معده || پزشکت

شیرین بیان به خاطر طعم متمایز شیرین و کمی تلخش معروف است. بسیاری از اشکال طب سنتی از این حبوبات برای رفع ناراحتی معده استفاده می کنند. مطالعات متعدد نشان می دهد که شیرین بیان به درمان زخم معده کمک می کند و می تواند نشانه هایی مانند درد معده، تهوع، سوء هاضمه را تسکین دهد.

قابل ذکر است، یک مطالعه یک ماهه روی 54 نفر نشان داد که مصرف 75 میلی گرم عصاره شیرین بیان دو بار در روز به طور قابل توجهی باعث کاهش سوء هاضمه می شود. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد چای شیرین بیان به طور خاص مورد نیاز است.

این چای اغلب با مواد دیگر در ترکیبات چای گیاهی ترکیب می شود.

به خاطر داشته باشید که ریشه شیرین بیان با عوارض جانبی متعددی مرتبط است و در مقادیر زیاد می تواند خطرناک باشد. بنابراین، 1 فنجان یا  240 میلی لیتر چای شیرین بیان را در روز مصرف کنید و در صورت داشتن هر گونه بیماری قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

چای شیرین بیان ممکن است به بهبود زخم معده و کاهش سوء هاضمه کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است. مطمئن شوید که بیش از 1 فنجان  یا 240 میلی لیتر در روز مصرف نکنید.

چای بابونه

چای بابونه سبک، خوش طعم است و اغلب به عنوان یکی از آرام بخش ترین انواع چای شناخته می شود. اغلب برای شل کردن عضلات گوارشی و درمان مشکلاتی مانند گاز، سوء هاضمه، بیماری حرکت، حالت تهوع، استفراغ و اسهال استفاده می شود. در مطالعه ای بر روی 65 زن، مصرف 500 میلی گرم عصاره بابونه دو بار در روز تعداد دفعات استفراغ ناشی از شیمی درمانی را در مقایسه با گروه کنترل کاهش داد. یک مطالعه بر روی موش ها همچنین نشان داد که عصاره بابونه از اسهال جلوگیری می کند.

در حالی که این مطالعات مقادیر بالایی از عصاره بابونه را مورد آزمایش قرار دادند، چای این گل‌های دیزی مانند نیز ممکن است مشکلات معده را تسکین دهد.

برای تهیه آن، یک چای کیسه ای از قبل آماده شده یا 1 قاشق غذاخوری یا  2 گرم برگ خشک بابونه را در 1 فنجان  237 میلی لیتر) آب داغ به مدت 5 دقیقه دم کنید. چای بابونه ممکن است به جلوگیری از استفراغ و اسهال و همچنین چندین مشکل گوارشی دیگر کمک کند.

چای زنجبیل

9 چای برای تسکین ناراحتی معده || پزشکت

این چای از جوشاندن ریشه زنجبیل در آب تهیه می شود. این ریشه ممکن است برای مشکلات گوارشی مانند تهوع و استفراغ فوق العاده مفید باشد. طبق یک بررسی، زنجبیل به پیشگیری از تهوع صبحگاهی در زنان باردار و همچنین تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی کمک می کند. بررسی دیگری نشان می دهد که زنجبیل می تواند گاز، نفخ، گرفتگی عضلات و سوء هاضمه را کاهش دهد و در عین حال از منظم بودن روده نیز حمایت کند. اگرچه بیشتر این مطالعات مکمل‌های زنجبیل را با دوز بالا مورد بررسی قرار دادند، چای زنجبیل ممکن است بسیاری از فواید مشابه را داشته باشد.

برای تهیه آن، یک دسته زنجبیل پوست کنده را رنده کنید و آن را به مدت 10 تا 20 دقیقه در آب جوش قرار دهید. صاف کنید و به تنهایی یا با کمی لیمو، عسل یا فلفل قرمز میل کنید. چای زنجبیل می تواند به پیشگیری از انواع مشکلات گوارشی از جمله تهوع، استفراغ، گاز معده، نفخ، گرفتگی عضلات و سوء هاضمه کمک کند.

چای ریحان مقدس

ریحان مقدس که به عنوان تولسی نیز شناخته می شود، گیاهی قدرتمند است که مدت ها به دلیل خواص دارویی آن مورد احترام بوده است. اگرچه مصرف آن به اندازه چای های دیگر رایج نیست، اما یک گزینه عالی برای تسکین ناراحتی معده است .

بررسی ها نشان داده است که ریحان مقدس از زخم معده محافظت می کند. زخم  معده می تواند طیف گسترده ای از علائم، از جمله درد معده، سوزش سر دل، و حالت تهوع را ایجاد کند.

در واقع، در یک مطالعه که بر روی حیوانات انجام شد، ریحان مقدس بروز زخم معده را کاهش داد و زخم های موجود را در عرض 20 روز پس از درمان به طور کامل بهبود بخشید. با این حال، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

کیسه های چای ریحان مقدس را می توان در بسیاری از فروشگاه های بهداشتی و همچنین آنلاین یافت. همچنین می توانید از پودر ریحان مقدس برای دم کردن فنجان تازه استفاده کنید.

بررسی ها بر روی حیوانات نشان می‌دهد که ریحان مقدس می‌تواند به محافظت در برابر زخم معده، کاهش علائمی مانند درد معده، سوزش سر دل و حالت تهوع کمک کند.

چای نعناع

9 چای برای تسکین ناراحتی معده || پزشکت

مانند نعناع، چای نعناع نیز ممکن است به تسکین ناراحتی های گوارشی کمک کند. این چای دارای ترکیبی به نام کارون است که به کاهش انقباضات ماهیچه ای در دستگاه گوارش شما کمک می کند. در یک مطالعه 8 هفته ای، به 32 فرد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیری محصولی حاوی نعناع، گشنیز و بادرنجبویه در کنار داروهای اسهال یا یبوست داده شد.

کسانی که محصول نعناع مصرف می کردند نسبت به گروه کنترل به طور قابل توجهی درد معده، ناراحتی و نفخ کمتری را گزارش کردند. با این حال، این مکمل حاوی ترکیبات متعددی بود، نه فقط نعناع.

دمنوش نعناع به راحتی در خانه درست می شود. به سادگی 1 فنجان  یا 240 میلی لیتر آب را به جوش آورده، آن را از روی حرارت بردارید و یک مشت برگ نعناع به آن اضافه کنید. 5 دقیقه دم کنید سپس صاف کرده و سرو کنید. چای نعناع ممکن است به کاهش درد معده و نفخ کمک کند. همچنین ممکن است گونه های خاصی از باکتری ها را که مسئول مسمومیت غذایی هستند از بین ببرد.

سخن آخر

تحقیقات نشان می‌دهد که چای دارای بسیاری از خواص سلامتی است. در واقع، بسیاری از انواع چای می توانند به رفع ناراحتی معده کمک کنند. چه حالت تهوع، سوء هاضمه، نفخ یا گرفتگی عضلات را تجربه کنید، دم کردن یکی از این نوشیدنی های خوشمزه یک راه ساده برای برگرداندن شما به بهترین حالت است.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.