13 ماده غذایی که شما را پیر می کند.

از مصرف 13 مواد غذایی موثر بر پیری، که باعث افزایش سرعت پیری پوست شما می شوند، بپرهیزید. چون مصرف این غذاها و نور آفتاب باعث پیری می گردند. دو عامل اصلی که روند پیری پوست ما را تسریع می کند، قرار گرفتن در معرض آفتاب و محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون (AGEs) است. این محصولات هنگام تجزیه پروتئين يا چربي با قند تشكيل مي شود. اگرچه ما نمی توانیم صددرصد از روند پیری پوست خود پیشگیری کنیم. اما استفاده از ضد آفتاب و رعایت رژیم غذایی متعادل می تواند به چگونگی محافظت و بهبودی بدن از پوست کمک کند.

اما به یاد داشته باشید، رژیم غذایی مناسب برای هر شخص تا حدودی منحصر به فرد است. همه از خوردن غذاهای خام لذت نمی برند و یا حتی به یک رژیم غذایی مناسب دسترسی ندارند. از طرفی هم، خوردن مرتب یک یا دو مورد از 13 ماده غذایی که شما را پیر نمی کند. حنی منجر به کاهش کلاژن نمی شود و آسیب جدی به پوست شما وارد نمی کند. بنابراین، این لیست را به عنوان یک راهنمای کلی در نظر بگیرید.

سیب زمینی سرخ کرده یکی از 13 مواد غذایی موثر بر پیری

13 ماده غذایی که شما را پیر می کند. | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

غذاهایی که در روغن در دمای بالا سرخ می شوند ممکن است رادیکال های آزاد را ایجاد کنند که می توانند باعث آسیب سلول ها و پوست شوند. قرار گرفتن در معرض رادیکال های آزاد به دلیل عملی به نام پیوند عرضی، روند پیری را تسریع می کند. این پیوند بر مولکول های DNA تأثیر می گذارد و می تواند خاصیت ارتجاعی پوست را تضعیف کند. علاوه بر آن، مصرف زیاد نمک در سیب زمینی های شور می تواند آب را از پوست بدن شما خارج کرده و منجر به کم آبی بدن شود. این وضعیت ممکن است پوست شما را مستعد چروک شدن کند.

اگر شما می خواهید از روند پیری خود جلوگیری کنید میزان مصرف سیب زمینی سرخ کرده را با سیب زمین شیرین خود جایگزین کنید. سیب زمینی شیرین سرشار از ترکیبات ضد پیری است که به تولید کلاژن کمک می کند.

نان سفید، یکی دیگر از 13 مواد غذایی موثر بر پیری

هنگامی که کربوهیدرات های تصفیه شده با پروتئین ترکیب می شوند، باعث تشکیل ترکیباتی خواهد شد که روند پیری را تسریع می کند. افزایش میزان این ترکیبات تأثیر مستقیمی بر بیماری های مزمن و همچنین روند پیری دارند.

غذاهای با شاخص گلیسمی بالا، مانند نان سفید، می توانند باعث التهاب در بدن شوند، یعنی به طور مستقیم بر روند پیری شما تاثیر می گذارند.

اگر می خواهید مصرف یکی از 13 مواردی که منجر به پیری زودرس شما می شود را کاهش دهید، یک جایگزین برای نان سنتی که فاقد قند اضافه هستند، را امتحان کنید.

شکر سفید، یکی دیگر از 13 مواد غذایی موثر بر پیری

شکر یکی از مدعیان بدنام در بروز مشکلات پوستی ناخواسته مانند آکنه است. همانطور که در بالا ذکر شد، مصرف قند به تشکیل عوامل آسیب رسان به کلاژن منجر می شود. با افزایش سطح قند خون میزان AGE تحریک می شود. اگر این تحریک با نور خورشید درگیر شود، میزان تاثیر آن حتی بیشتر خواهد شد. بنابراین، به جای خوردن بستنی در ساحل، بهتر است مصرف میوه های یخ زده یا بستنی بدون قند اضافه شده را انتخاب کنید. برای کاهش میل به مصرف قند و خوراکی های قندی و شیرین بهتر است میوه یا شکلات تلخ را انتخاب کنید. مصرف زغال اخته به طور خاص از کاهش کلاژن جلوگیری می کند.

مارگارین، یکی دیگر از 13 مواد غذایی موثر بر پیری

13 ماده غذایی که شما را پیر می کند. | پزشکت

بررسی های قدیمی نشان داده است که کسانی که مارگارین یا کره مصرف نمی کنند، آسیب پوستی و چین و چروک کمتری نسبت به افرادی دارند که آن را مصرف می کنند. مارگارین بدتر از مقدار متوسط کره واقعی است زیرا حاوی مقدار زیادی ار روغن های نیمه هیدروژنه است. روغن های نیمه هیدورژنه، اسیدهای چرب ترانس پوست را بیشتر می کند. در این شرایط پوست شما در برابر اشعه ماورا بنفش آسیب پذیرتر می شود، که می تواند به کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست آسیب برساند.

گوشت های فرآوری شده

هات داگ، پپرونی، بیکن و سوسیس همه نمونه هایی از گوشت های فرآوری شده هستند که می توانند برای پوست مضر باشند. این گوشت ها سرشار از سدیم، چربی های اشباع شده و سولفیت هستند که همگی می توانند باعث کم آبی بدن و ضعف کلاژن با ایجاد التهاب شوند. برای تامین میزان پروتئین مورد نیاز بدن خود، مصرف گوشت های فرآوری شده را با تخم مرغ یا لوبیا جایگزین کنید.

همچنان می توانید گوشت هایی مانند بوقلمون و مرغ را انتخاب کنید. این گوشت ها مملو از پروتئین و اسیدهای آمینه هستند که در تشکیل طبیعی کلاژن ضروری می باشند.

نوشابه و قهوه

عوارض نوشابه و قهوه برای سلامتی شما، بیشتر از پوست با خواب شما ارتباط پیدا می کند. هر دو اینها، کافئین زیادی دارند که در صورت مصرف مداوم در طول شبانه روز، ممکن است خواب شما را تحت تأثیر قرار دهد.

کمبود خواب با افزایش علائم پیری و سیاهی چشم، چین و چروک، و خطوط ریز دور چشم ارتباط دارد.

اگر نگران میزان قند هستید، نگاهی به مقدار نوشیدنی خود بیندازید. ببینید آیا می توانید مقدار آن را کاهش دهید یا جایگزین کنید. مثلا می توانید به جای قهوه، شیر زردچوبه بخورید. زردچوبه، ماده اصلی موجود در شیر زردچوبه، سرشار از آنتی اکسیدان و یکی از قدرتمند ترین ترکیبات ضد پیری است.

الکل، جزء 13 مواد غذایی که شما را پیر می کند.

الکل می تواند مشکلات عدیده ای از جمله قرمزی، پف، از بین رفتن کلاژن و چین و چروک را بر روی پوست شما ایجاد کند. الکل مواد مغذی، آب و ویتامین A را در پوست شما را کاهش می دهد. همه این موارد تأثیر مستقیم بر چروک دارند. ویتامین A از نظر رشد سلولهای جدید و تولید کلاژن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پخت و پز در حرارت زیاد

13 ماده غذایی که شما را پیر می کند. | پزشکت

برخی از روغن های اشباع نشده چندگانه حاوی اسیدهای چرب امگا 6، مانند ذرت یا روغن آفتابگردان، می توانند باعث ایجاد رادیکال های آزاد مضر شده و سطح التهاب را افزایش دهند. مصرف روزانه غذای های سرخ شده یا مواد غذایی که در حرارت زیادی تهیه می شود، می توانند منجر به تجمع آنها در بدن شود.

اما این بدان معنا نیست که همه روغن ها غیر مفید باشند. وقتی صحبت از روغن و پیشگیری از چین و چروک می شود، چربی های اشباع نشده تک را انتخاب کنید تا پوست شما را مرطوب نگه دارید.

اگر می خواهید یکی دیگر از 13 مواد غذایی که شما را پیر می کند، را از رژیم غذایی خودتان حذف کنید، پیشنهاد می شود روغن های گیاهی را با روغن زیتون جایگزین کنید. روغن زیتون، سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین E و فیتواسترول است و التهاب را کاهش می دهد.

کیک های برنجی

در حالی که کیک های برنج معمولاً به عنوان یک میان وعده خوب معرفی می شوند، اما برای پوست زیاد مناسب نیستند.

کیک های برنجی دارای یک شاخص گلیسمی بالا هستند. مصرف انها می تواند باعث افزایش میزان قند خون شود. افزایش سطح قند خون به عنوان “شتاب دهنده پیری ” می تواند چین و چروک زیادی را ایجاد کند.

برای یک میان وعده ضد پیری، یک ساندویج با مقدار کمی فلفل دلمه ای قرمز امتحان کنید. فلفل دلمه ای قرمز سرشار از ویتامین C است که آنها را در تولید کلاژن عالی می کند. نخود نیز مملو از آنتی اکسیدان های مناسب برای پوست است.

نوشیدنی های انرژی زا

 نوشیدنی های انرژی زا دارای قند بسیار بالا و بسیار اسیدی هستند که می تواند به دندان ها آسیب برساند و ممکن است آنها را بیشتر مستعد لکه هایی کند که لبخند شما را پیر خواهد کرد. علاوه بر این، میزان کافئین و سدیم زیاد آنها می تواند منجر به کم آبی بدن شود. از آنجا که کم آبی بدن یکی از عوامل اصلی ایجاد چین و چروک و ظاهر پیر پوست است. سعی کنید روزانه 8 تا 10 لیوان آب توصیه شده بنوشید.

غذاهای پرنمک

13 ماده غذایی که شما را پیر می کند. | پزشکت

دبورا اورلیک لوی، MS، RD، مشاور بهداشت و تغذیه Carrington Farms می گوید: غذاهایی که دارای مقدار زیادی سدیم هستند. حتی باعث حفظ آب و احساس نفخ می شوید. احتباس آب می تواند پوست را پف کرده و آن را خسته نشان دهد. دکتر تاز همچنین می افزاید: “غذاهای پر نمک، باعث کم آبی بدن می شوند. برخی از مطالعات اولیه نشان می دهد که به DNA آسیب می رساند، تلومرها را کوتاه کرده و پیری را تسریع می کند.”

فروکتوز

بسیاری از مردم از شنیدن اینکه مصرف آگاو می تواند حاوی فروکتوز بیشتر از شربت ذرت با فروکتوز بالا باشد، تعجب می کنند. آگاو اغلب به عنوان جایگزین سالم تری برای قند اشتباه گرفته می شود. اما این شربت شیرین حاوی فروکتوز است. هنگامی که کبد با فروکتوز برخورد می کند. نه تنها آن را به چربی تبدیل می کند. بلکه کلاژن را نیز تجزیه کرده و باعث ظهور خطوط ریز می شود.

همانطور که از بالا می دانیم، فروکتوز بسیار سریع تر از قند معمولی می تواند کلاژن را تجزیه می کند و باعث ایجاد چین و چروک شود.

از آنجا که اسید لیپوئیک ممکن است از اثرات مخرب کلاژن در فروکتوز جلوگیری کند. اگر آگاو تنها شیرین کننده ای است که دوست دارید از آن در رژیم غذایی خودتان استفاده کنید. به یاد داشته باشید که مقدار زیادی جوانه بروکسل (که سرشار از اسید لیپوئیک است) را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

آب نبات

قند فرآوری شده به سرعت در بدن تجزیه می شود و می تواند منجر به پاسخ بالای انسولین و افزایش سریع وزن خواهد شد. علاوه بر این، مصرف زیاد آب نبات می تواند بر سلامت دندان ها تأثیر منفی بگذارد. اما مصرف شکلات تلخ، فوق ستاره محبوب ضد التهاب، بی خطر است. فقط مطمئن شوید که به دنبال انواع بدون قند اضافه هستید.

سخن آخر

درمان های موضعی مانند رتینول، ویتامین C، میکرونیدلینگ و اسیدهای صورت می توانند به جلوگیری و صاف شدن چین و چروک کمک کنند. برای گزینه های جامع تر، می توانید طب سوزنی صورت یا ورزش های صورت را نیز در نظر بگیرید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/food-cause-wrinkles

https://www.eatthis.com/food-that-makes-you-age-faster/