9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و عوارض آن

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی، این گیاه را به عنوان یک درمان موثر برای بیماری های ریه، عفونت های باکتریایی، مشکلات گوارشی و حتی برخی بیماری های پوستی قرار داده است. ریشه گل ختمی (Althaea officinalis) یک گیاه چند ساله و بومی اروپا، آسیای غربی و شمال آفریقا است. تاریخچه گل ختمی تقریباً 3000 سال پیش به عنوان دارویی عادی در دوران مصر و یونان باستان سرچشمه می گیرد.

گل ختمی یک موسیلاژ طبیعی است، به این معنی که مانند فیبر نرم عمل می کند و در تماس با آب متورم می شود. این کیفیت باعث می شود که ریشه یک پوشش محافظ در اطراف غشاها ایجاد کند. ریشه حاوی آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی، پکتین (نوعی فیبر)، اسیدهای آمینه مانند آسپاراژین و سایر ترکیبات مانند کومارین، اسیدهای فنولیک، تانن ها و کوئرستین (مواد ضد ویروسی و ضد باکتریایی) است. آنتی اکسیدان های موجود در ریشه از آسیب اکسیداتیو در بدن جلوگیری می کند و مجموعه ای از مزایای فوق العاده را ارائه می دهد.

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و درمان سرفه و سرماخوردگی

محتوای مخاطی بالای ریشه ختمی ممکن است آن را به داروی مفیدی برای درمان سرفه و سرماخوردگی تبدیل کند. خواص ضد سرفه و موسیلاژ ریشه ختمی باعث کاهش تحریک گلو و کاهش تورم غدد لنفاوی می شود. این می تواند به تسکین سرفه و سرماخوردگی و برونشیت یا بیماری های دستگاه تنفسی کمک کند. به نظر می رسد ریشه گل ختمی به عنوان یک آنزیم برای شل شدن مخاط و مهار باکتری ها عمل می کند. قرص های حاوی عصاره ریشه ختمی به سرفه های خشک و گلو تحریک شده کمک می کند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

روزانه 10 میلی لیتر شربت سرفه ریشه ختمی مصرف کنید. همچنین می توانید چند فنجان چای ختمی کیسه ای در طول روز بنوشید.

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و تسکین سوزش پوست

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و عوارض آن | پزشکت

اثر ضدالتهابی ریشه گل ختمی نیز می تواند به تسکین تحریکات پوستی ناشی از furunculosis، اگزما و درماتیت کمک کند. ریشه گل ختمی سیستم حس عصبی پوست را تسکین می دهد، که به نوبه خود باعث تحریک پوست می شود. همچنین می توان از ریشه به صورت موضعی برای درمان زخم، سوختگی، گزش حشرات، پوست خشک یا ترک خورده و حتی لایه برداری پوست استفاده کرد. خواص موسیلاژ ریشه باعث نرم شدن پوست می شود، این یکی از دلایلی است که در اکثر محصولات مراقبت از پوست جزء موثری است.

خواص ضد التهابی ریشه ختمی نیز در درمان اگزما مفید است. پلی ساکاریدهای موجود در ریشه پوست را مرطوب کرده و یک لایه محافظتی به پوست فوق حساس می افزاید.

هنگامی که به تنهایی استفاده می شود، این عصاره کمتر از پماد حاوی داروی مصنوعی ضدالتهاب است. با این حال، یک پماد حاوی هر دو ماده دارای فعالیت ضد التهابی بالاتری نسبت به پمادهای حاوی تنها یکی یا دیگری است.

روش مصرف: پمادی حاوی 20 درصد عصاره ریشه ختمی را 3 بار در روز روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

نحوه انجام آزمایش وصله پوستی: انجام تست وصله قبل از استفاده از هر داروی موضعی مهم است. برای انجام این کار، پماد را به اندازه یک سکه به قسمت داخلی ساعد خود بمالید. اگر طی 24 ساعت هیچ گونه تحریک یا التهابی را تجربه نکردید، شما در برابر دارو ایمن هستید و می توناید از آن استفاده کنید.

ریشه گل ختمی و بهبود زخم

ریشه گل ختمی دارای فعالیت ضد باکتریایی است که ممکن است آن را در ترمیم زخم موثر کند. بررسی ها نشان می دهد که عصاره ریشه ختمی خاصیت درمانی دارد. باکتری های گرم مثبت این باکتری ها مسئول بیش از 50 درصد عفونت هایی هستند که ایجاد می شوند و شامل “سوپر حشرات” مقاوم به آنتی بیوتیک ها می شوند. عصاره در مقایسه با گروه کنترل آنتی بیوتیک،  هنگامی که به صورت موضعی روی زخم های موش استفاده می شود، بهبود زخم را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

تصور می شود که زمان بهبود را تسریع کرده و التهاب را کاهش می دهد، اما برای تأیید این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.  سه بار در روز یک کرم یا پماد حاوی عصاره ریشه ختمی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

ارتقاء سلامت کلی پوست

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و عوارض آن | پزشکت

ریشه گل ختمی ممکن است برای بهبود ظاهر پوست در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) استفاده شود. به عبارت دیگر، هر کسی که تا به حال زیر نور خورشید بوده است بهتر است از ریشه ختمی موضعی استفاده کند.

اگرچه تحقیقات آزمایشگاهی سال 2016 از استفاده از عصاره ریشه ختمی در فرمولاسیون مراقبت از پوست UV حمایت می کند، اما محققان باید در مورد ترکیب شیمیایی عصاره و کاربردهای عملی آن اطلاعات بیشتری کسب کنند.

طریقه مصرف: صبح و عصر از کرم، پماد یا روغن حاوی عصاره ریشه ختمی استفاده کنید. بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانید آن را بیشتر استفاده کنید.

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و خاصیت ضد درد آن

یک مطالعه در سال 2014 نشان داده که ریشه ختمی می تواند به عنوان یک مسکن برای تسکین درد عمل کند. ریشه ختمی یک انتخاب عالی برای آرام کردن سوزش، گلودرد یا سایش است.

روش مصرف: 2 تا 5 میلی لیتر از عصاره گل ختمی مایع 3 بار در روز مصرف کنید. شما همچنین می توانید عصاره را در اولین علائم ناراحتی مصرف کنید.

ریشه گل ختمی می تواند به عنوان یک دیورتیک عمل کند.

ریشه گل ختمی همچنین می تواند به عنوان یک ادرار آور عمل کند. دیورتیک ها به بدن کمک می کنند تا مایعات اضافی از بدن دفع شود. این به پاکسازی کلیه ها و مثانه کمک می کند. بلعیدن ریشه گل ختمی حتی ترشح ادرار را افزایش می دهد و این به دفع باکتری های عامل عفونت از جمله عفونت مجاری ادراری و سنگ کلیه کمک می کند.

برخی منابع می گویند که ریشه ختمی به درمان سیستیت بینابینی، نوعی بیماری مثانه نیز کمک می کند. اگرچه این بیماری دقیقاً ناشی از عفونت باکتریایی نیست، اما خواص تسکین دهنده ریشه ختمی (و چای) ممکن است التهاب را کاهش داده و بیماری را درمان کند.

یک مطالعه در سال 2016 نشان می دهد که اثر آرام بخش مارشمالو می تواند سوزش و التهاب داخلی دستگاه ادراری را تسکین دهد. اثر ضد باکتریایی عصاره گل ختمی ممکن است در درمان عفونت های دستگاه ادراری مفید باشد.

نحوه استفاده: چای تازه ریشه ختمی را با افزودن یک فنجان آب جوش به 2 قاشق چای خوری ریشه خشک تهیه کنید.

ریشه گل ختمی و کمک به هضم غذا

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و عوارض آن | پزشکت

ریشه گل ختمی همچنین می تواند طیف وسیعی از بیماری های گوارشی، از جمله یبوست، سوزش سر دل و قولنج روده را درمان کند. تحقیقات انجام شده در سال 2011 نشان داد که عصاره گل ختمی مزایای بالقوه ای در درمان زخم معده در موش صحرایی نشان می دهد. فعالیت ضد زخم پس از مصرف عصاره به مدت یک ماه مشخص شد.

روش مصرف: 2 تا 5 میلی لیتر از عصاره گل ختمی مایع را 3 بار در روز مصرف کنید. شما همچنین می توانید عصاره را در اولین علائم ناراحتی مصرف کنید.

ترمیم پوشش روده

ریشه گل ختمی می تواند به رفع بسیاری از مشکلات گوارشی از جمله سوزش سر دل، رفلاکس اسید، اسهال و حتی یبوست کمک کند. در واقع، پوشش داخلی معده را می پوشاند و از احساس سوزش جلوگیری می کند. تحقیقات نشان می دهد که این گیاه پوشش روده را ترمیم کرده و عملکرد دستگاه گوارش را در حالت مطلوب حفظ می کند .

یک مطالعه آزمایشگاهی از سال 2010 نشان داد که عصاره های آبی و پلی ساکاریدهای ریشه گل ختمی می توانند برای درمان غشاهای مخاطی تحریک شده استفاده شوند. تحقیقات نشان می دهد که محتوای موسیلاژ یک لایه محافظ از بافت را در پوشش دستگاه گوارش ایجاد می کند. ریشه گل ختمی ممکن است سلولهایی را که از بازسازی بافت حمایت می کنند، تحریک کند. ریشه گل ختمی همچنین به افرادی که از بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت اولسروز رنج می برند کمک می کند.

روش مصرف: 2 تا 5 میلی لیتر ازعصاره گل ختمی مایع را 3 بار در روز مصرف کنید. شما همچنین می توانید عصاره را در اولین علائم ناراحتی مصرف کنید.

خاصیت آنتی اکسیدانی

ریشه گل ختمی دارای خواص آنتی اکسیدانی است که ممکن است به محافظت از بدن در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند.

تحقیقات انجام شده در سال 2011 نشان داد که عصاره ریشه ختمی قابل مقایسه با آنتی اکسیدان های استاندارد است. اگرچه فعالیت آنتی اکسیدانی کلی قوی از خود نشان داد، اما برای توضیح بیشتر این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

روش مصرف: 2 تا 5 میلی لیتر ازعصاره گل ختمی مایع را 3 بار در روز مصرف کنید.

9 خاصیت ریشه گل ختمی و سلامت قلب

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و عوارض آن | پزشکت

یک مطالعه روی حیوانات در سال 2011 تأثیر عصاره مایع گل ختمی را در درمان چربی خون، تجمع پلاکت ها و التهاب مورد بررسی قرار داد. این شرایط گاهی با بیماری های قلبی عروقی در ارتباط است. محققان دریافتند که مصرف عصاره گل به مدت یک ماه بر سطح کلسترول HDL تأثیر مثبت داشته و سلامت قلب را افزایش می دهد. التهاب یکی از علل اصلی بیماری قلبی است و از آنجا که ریشه ختمی با التهاب مبارزه می کند، می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

2 تا 5 میلی لیتر ازعصاره گل ختمی مایع را 3 بار در روز مصرف کنید

ریشه ختمی رشد مو را تقویت می کند.

موسیلاژ موجود در ریشه گل ختمی ممکن است برای موهای شما مفید باشد. این ماده با پروتئین مو متصل شده و باعث ضخیم تر شدن تارها می شود. این موسیلاژ همچنین ممکن است به عنوان نرم کننده مو استفاده شود.

می تواند به مبارزه با سرطان ریه کمک کند.

آنتی اکسیدان های موجود در ریشه ممکن است از رشد تومور سرطانی به ویژه در ریه ها جلوگیری کند. همچنین، مقادیر بالای ویتامین C در ریشه مخاط را در هر نقطه از بدن پاک می کند، با تأثیرات متمرکزتری بر مخاط در ریه ها. ویتامین C در ریشه می تواند ایمنی را افزایش، و به درمان سرطان کمک کند.

همانطور که چندین گزارش نشان می دهد، ریشه ختمی برای ریه ها معجزه می کند. با این حال، توصیه می کنیم قبل از شروع هرگونه رژیم درمانی جدید با پزشک خود مشورت کنید.

تهیه چای ریشه گل ختمی

9 خواص درمانی ریشه گل ختمی و عوارض آن | پزشکت

بهترین راه برای استفاده از ریشه ختمی، مصرف آن به شکل چای است. اما چگونه آن را تهیه می کنید؟ یک چهارم شیشه را با ریشه ختمی پر کنید. ظرف را با آب ولرم پر کنید و روی آن را با یک درب بپوشانید. اجازه دهید حدود 6 ساعت یا حتی یک شب بماند. خواهید دید که آب زرد روشن می شود. ریشه ها را صاف کنید. مایع غلیظی به دست خواهید آورد.

عوارض جانبی ریشه گل ختمی چیست؟

این عوارض جانبی به ندرت گزارش می شود زیرا مارشمالو معمولاً در بزرگسالان به خوبی تاثیر می گذارد. در برخی موارد، می تواند باعث ناراحتی معده و سرگیجه شود. شروع با دوز کم و به تدریج رسیدن به دوز کامل می تواند به کاهش خطر عوارض جانبی کمک کند. شما فقط باید به مدت چهار هفته از ریشه ختمی استفاده کنید. قبل از مصرف مجدد، حتماً یک هفته استراحت کنید.

ریشه ختمی در صورت استفاده موضعی می تواند باعث تحریک پوست شود. شما همیشه باید قبل از استفاده موضعی، یک تست وصله انجام دهید.

در صورت مصرف داروهای دیگر قبل از شروع ریشه ختمی با پزشک خود مشورت کنید، زیرا مشخص شده است که با داروهای لیتیوم و دیابت تداخل دارد. همچنین می تواند معده را تحت تاثیر قرار داده و مانع جذب سایر داروها شود.

عوارض جانبی احتمالی ریشه گل ختمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مسائل مربوط به دوران بارداری و شیردهی. اطلاعات کافی در مورد ایمنی ریشه ختمی در دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد. بنابراین، از استفاده از آن اجتناب کنید.

عوارض دیابت. برخی منابع می گویند که گل ختمی ممکن است سطح قند خون شما را مختل کند. بنابراین، اگر از قبل داروهای دیابت مصرف می کنید، از مصرف گل ختمی جلوگیری کنید تا سطح قند خون شما به سطح خطرناک پایین نرسد.

مسائل حین جراحی. از آنجا که عصاره ریشه گل ختمی ممکن است بر سطح قند خون تأثیر بگذارد، می تواند در کنترل قند خون در حین و بعد از عمل اختلال ایجاد کند. بنابراین، حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی برنامه ریزی شده، مصرف ریشه ختمی را متوقف کنید.

میزان مصرف ریشه گل ختمی چیست؟

  • می توانید از پماد گل ختمی برای پوست استفاده کنید.
  • برای مشکلات تنفسی، 1 تا 2 قاشق چایخوری پودر ریشه ختمی چند بار در روز مصرف کنید.
  • برای مشکلات گوارشی، روزانه 6 گرم ریشه ختمی مصرف کنید. این می تواند به شکل پودر، کپسول یا حتی چای باشد.

در صورت مصرف داروهای دیگر، اطمینان حاصل کنید که حداقل دو ساعت قبل یا بعد از مصرف داروهای خود از ریشه گل ختمی مصرف می کنید. میزان دوز مصرف مهم است و عدم رعایت آن ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.

سخن آخر

اگرچه استفاده از ریشه ختمی به طور کلی بی خطر است، اما قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید. این گیاه جایگزین هیچ برنامه درمانی تأیید شده توسط پزشک نمی شود. با تأیید پزشک، یک دوز خوراکی یا موضعی را به برنامه معمول خود اضافه کنید. شما می توانید با مقدار کم شروع کنید و ا طول زمان میزان دوز دارو را افزایش دهید تا خطر ابتلا به عوارض جانبی را کاهش یابد. در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی غیر معمول، مصرف را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

منابع:

https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-marshmallow-root/

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/marshmallow-root