مشاوره آنلاین در مدیریت زخم مزمن

مدیریت زخم های مزمن به علت صرف هزینه های پزشکی زیاد و مدت زمان طولانی برای بهبودی و درمان به یکی از چالش های پزشکی تبدیل شده است. در حالی که مشاوره آنلاین در مدیریت زخم مزمن نقشی بسیار مهمی دارد و با کاهش هزینه و مدت زمان انتظار برای تشخیص این زخم ها و درمان زودهنگام می تواند در رفع چالش های مربوط به زخم های مزمن موثر باشد. درمان و مدیریت زخم های مزمن برای متخصصان مراقبت از زخم در سراسر جهان از نظر هزینه و مدت زمان زیاد لازم بهبودی به یک چالش تبدیل شده است.

اگرچه درمان آنها اغلب دشوار است اما در اغلب موارد مدیریت درست وبه موقع این زخم ها می تواند منجر به بهبودی موفقیت آمیز شود. علاوه بر آن اگر زخم ها پس از 4 هفته مراقبت استاندارد بهبودی کامل پیدا نکنند باید دوباره برای ارزیابی مجدد علت اصلی زخم و آسیب شناسی زمینه ای مورد بررسی قرار بگیرند که در این صورت ممکن است بیمار به داروها و روندهای درمانی پیشرفته تری نیاز پیدا کند.

زخم های مزمن

هر گونه زخم، بریدگی و یا ساییدگی پوست در بیماران نیاز به مراقبت و نظارت زیادی دارد چون زخم ها و بریدگی ها در بیشتر مبتلایان به دیابت کندتر از افراد غیر دیابتی بهبود می یابد. دیابت همچنین احتمال بروز عفونت در زخم ها و بریدگی های جزئی را افزایش می دهد. یک برش کوچک می تواند به یک عارضه بزرگ و بسیار جدی تبدیل شود. به عنوان مثال، یک جراحت کوچک در پا می تواند منجر به زخم پا شود. زخم پای دیابتی که زخم های دردناکی است و در نهایت می تواند منجر به قطع عضو پا شود، 15 درصد مبتلایان به دیابت را تحت تأثیر قرار می دهد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

انواع زخم های مزمن

مشاوره آنلاین در مدیریت زخم مزمن | پزشکت

به شکاف یا بریدگی ها پوست که طی 4 هفته بهبود نیافته باشند زخم سخت یا مزمن گفته می شود. این نوع زخم ها با زخم معمولی فرق دارند و معمولا به سختی بهبود می یابند.

نمونه های از زخم های سخت، عبارتند از:

 • زخم های وريدی
 • زخم های شريانی
 • زخم های تروماتيك
 • زخم های بدخيم
 • زخم های فشاری
 • زخم های وريدی-شريانی
 • زخم های نوروپاتيك (زخم پا ديابتی)
 • زخم های ناشی از بيماری های التهابی عروق مانند واسكوليت

ویژگی های رایج مشترک هر یک از این زخم ها شامل موارد زیر است:

 • عفونت مداوم
 • التهاب طولانی مدت یا بیش از حد
 • تشکیل عفونت های میکروبی مقاوم در برابر دارو
 • عدم توانایی سلول های پوستی و یا اپیدرمی در پاسخ به محرک های جبران کننده

شیوع زخم های مزمن

فقط در ایالات متحده، این زخم ها حدود 4/4 تا 4/5 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.  زخم مزمن پا در بسیاری از بزرگسالان مبتلا به بیماری عروقی یا دیابت رخ می دهد و به نارسایی مزمن وریدی، بیماری شریانی، فشار طولانی مدت یا نوروپاتی نسبت داده می شود.   این زخم ها بطور متوسط ​​12 تا 13 ماه طول می کشد. در حدود 60 تا 70 درصد بیماران عود می کنند. حتی ممکن است منجر به از دست دادن عملکرد و کاهش کیفیت زندگی بیمار و بروز عوارض جانبی شوند. غالباً در برخی شرایط زخم های مزمن در بین سالمندان شایع تر و درمان آن ها سخت تر می شود و با هزینه های بالای درمان همراه است.

بیماران مبتلا به این زخم ها مدت ها است که مورد غفلت قرار گرفته اند. زیرا اغلب درمان زخم های مزمن بدون تشخیص صورت می گیرد، بنابراین زمان بهبودی زخم طولانی تر می شود. زخم های مزمن بیشتر در سالمندان و یا افرادی که از سایر بیماری ها مانند دیابت و بیماری های قلبی و ریه رنج می برند دیده می شود. در برخی موارد حتی زخم مزمن می تواند منجر به درد شدید شود. درمان زخم های مزمن توسط متخصصین مراقبتی در تخصص های مختلف پزشکی انجام می شود.

عوامل خطر در زخم های مزمن

مشاوره آنلاین در مدیریت زخم مزمن | پزشکت

عوامل مختلفی در زخم ها و عفونت ها در دیابتی ها نقش دارند:

 • دیابت ممکن است منجر به ضعف سیستم ایمنی شود که می تواند زمان لازم برای بهبود را افزایش دهد.
 • وقتی قند خون بالا باقی بماند، عملکرد سلول های سفید خون را مختل می کند و در نتیجه بدن در مبارزه با باکتری ها ضعیف می شود.
 • دیابت کنترل نشده با گردش خون ضعیف همراه است. با کاهش گردش خون، گلبول های قرمز خون آهسته تر حرکت می کنند. حتی تحویل مواد مغذی برای زخم ها برای بدن دشوارتر می شود. در نتیجه، زخم ها به کندی بهبود می یابد، یا ممکن است به هیچ وجه بهبود نیابد.
 • نوروپاتی یا آسیب عصبی، یکی از عوارض جانبی دیابت، می تواند شرایط را بدتر کند.
 • رنج ناشی از زخم یا بریدگی های جزئی در مبتلایان به دیابت ممکن است چالش برانگیز باشد. اما می توانید با کمی صبر و دانش خوب در مورد کارهایی که باید انجام دهید این مشکل را درمان کنید.

پزشکی از راه دور برای مدیریت زخم های مزمن

مشاوره آنلاین در مدیریت زخم مزمن | پزشکت

متخصصان بهداشت و درمان با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات الکترونیکی می توانند به صورت کاملا غیر حضوری بیماران خودشان را ارزیابی، تشخیص و درمان کنند. پزشکی از راه دور با استفاده از انواع مشاوره های آنلاین متنی و تصویری و حتی تلفنی انجام می شود. اشتراک گذاشتن عکس و تصاویر زخم های مزمن در حین مشاوره های آنلاین با پزشکان و کادرهای درمان باعث کاهش زمان انتظار برای مراجعه به پزشک می شود. مشاوره آنلاین با کاهش هزینه های رفت و آمد به مراکز درمانی و کاهش زمان انتظار مدت زمان لازم برای بهبودی زخم ها را کاهش داده و زخم زودتر بهبود می یابد. مشاوره آنلاین برای زخم های مزمن باعث کاهش تعداد موارد بستری در بیمارستان ها هم می شود. ارتباط تصویری برای نشان دادن وضعیت زخم های مزمن به خصوص برای مراقبت های اولیه بیماری می تواند در مدیریت بهتر زخم بسیار مفید باشد.

نفش مشاوره های تصویری در مدیریت زخم های مزمن

بررسی های صورت گرفته برای تاثیر مشاوره آنلاین در مدیریت زخم ها نشان می دهد که:

 • مدت زمان بهبودی و درمان زخم های مزمن با کمک مشاوره آنلاین و چت های تصویری 59 روز طول کشیده در حالی که این مدت زمان در روند های درمانی حضوری 82 روز بوده است.
 • مدت زمان انتظار برای تشخیص زخم های مزمن با مشاوره آنلاین و چت های تصویری 25 روز و در مشاوره حضوری 32 روز ثبت شده است.

این تحقیقات نشان می دهد که مشاوره آنلاین در مدیریت زخم های مزمن می تواند با کاهش زمان بهبود زخم منجر به حذف هزینه های درمانی اضافی و رفت و آمد های غیر ضروری به مراکز درمانی شود. علاوه بر آن، خدمات پزشکی از راه دور و مشاوره آنلاین برای بیمارانی که در مناطق دور افتاده و عمدتاً روستایی زندگی می کنند و به راحتی نمی توانند برای ارزیابی زخم خود به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند یک راهکار اساسی برای مدیریت زخم های مزمن محسوب می شود.

در کشورهای صنعتی هزینه های مدیریت زخم های مزمن حدود 2 الی 4 درصد از کل هزنیه های سالانه مراقبت بهداشتی را مصرف می کند. این هزینه ها با توجه به افزایش طول عمر زندگی بیماران و تعداد بیماران مبتلا به این نوع زخم ها ممکن است در آینده افزایش یابد. از طرفی هم هزینه های کادر درمان 87٪ از کل هزینه های مدیریت زخم را تشکیل می دهد. از این رو مشاوره آنلاین برای درمان به موقع و تشخیص زودهنگام این زخم ها می تواند با کاهش زمان انتظار و بهبودی زخم، هزینه های مربوط به آن را هم کاهش دهد.

کاربرد مشاوره تصویری و آنلاین در مدیریت زخم های مزمن

مشاوره آنلاین و تصویری برای همه مبتلایان به زخم های مزمن قابل دسترس و مناسب است.

استفاده از آن هم برای بیماران با شرایط خاص زیر آسان تر است:

 • معلولین
 • بیماران کم تحرک
 • بیماران کم توان و ناتوان
 • بیماران با دردهای مزمن
 • بیماران مبتلا به شرایط خاص پزشکی

علاوه بر تمام مزایای گفته شده از مشاوره آنلاین مبنی بر مشاوره های تصویری برای مدیریت زخم های مزمن، مشاوره ویدئویی می تواند وضعیت زخم های بیماران را به درستی و به طور کامل به یک متخصص از راه دور منتقل کند. از این رو پزشک به راحتی می تواند راهکارهای درمانی مناسب را به بیمار ارائه دهد.

ارائه خدمات پزشکت در مدیریت زخم های مزمن

مشاوره آنلاین در مدیریت زخم مزمن | پزشکت

پزشکت، به عنوان بزرگترین جامعه آنلاین پزشکی بین بیمار و پزشک برای مدیریت انواع زخم های مزمن آماده ارائه خدمات متنوع به همه بیماران است. خدمات مشاوره آنلاین و تفلنی پزشکت با حضور بیش از صدها نیروهای کادر درمان اعم از پزشکان، متخصصان، مشاورین، روان شناسان، روان پزشکان و پرستاران، پرستاران طب اورژانس و پیراپزشکان در بیش از 39 زمینه پزشکی، روان شناسی و پیراپزشکی صورت می گیرید. خدمات مشاوره آنلاین پزشکت علاوه بر اینکه شامل حال عموم افراد می شود.

این خدمات برای برخی از عزیران با شرایط خاص زیر هم قابل استفاده و کاربردی است:

خدمات مشاوره ای پزشکت فقط مختص مشاوره های آنلاینی نیست. کاربران عزیز به راحتی می توانند در مواقع ضروری از خدمات مشاوره ای تلفنی آنی و فوری پزشکت به خصوص در بحران کرونا بهره مند شود.

مدیریت زخم با درمان بیماران در منزل

مشاوره آنلاین در مدیریت زخم مزمن | پزشکت

با توجه به شیوع کروناویروس و مشکلات ناشی از آن و به خصوص تاکید بر عدم حضور بیماران در مراکز های درمانی یکی دیگر از روش های نوین برای درمان، درمان در منزل بیماران است. پزشکت، به عنوان یکی از مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی در منزل آمادگی لازم را برای ارائه این خدمات در کنار مشاوره های آنلاین و تلفنی دارد. ارائه خدمات مشاوره های تلفنی و آنلاین در کنار ویزیت های خانگی بیماری می تواند یک راهکار بسیار کارآمد با مزایای زیاد برای بیماران کم تحرک، کم توان، بیماران پیوندی و سالمندان باشد. هماهنگی بین تیم های درمانی متشکل از پرستاران، روان شناسان، پزشکان، پیراپزشکان و حتی دامپزشکان برای حضور در محل و منزل بیماران برای ارائه خدمات درمانی در کمترین زمان ممکن یکی از خدمات بزرگ جامعه آنلاین پزشکت است. برای اطلاع از نحوه استفاده از خدمات بزرگترین جامعه پزشکی، اپلیکیش پزشکت را حتما نصب کنید.

آمادگی برای مشاوره آنلاین از پزشکت 

مشاوره آنلاین در مدیریت زخم مزمن | پزشکت

مشاوره آنلاین شاید با یکسری ایراد ها و ترس های همراه باشد. چون برخی افراد در مورد محرمانه بودن اطلاعات خود در حین مشاوره با پزشک و متخصصین مربوط دچار ترس و تردید هستند در حالی که پزشکت به عنوان بزرگترین جامعه بیمار و پزشک کاملا این اطمینان را به شما می دهد که هیچ نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید. مشاوره شما در یک بستری کاملا محرمانه و امن صورت می گیرد. از طرفی شاید افراد در حین مشاوره نتوانند استفاده لازم را از وقت و فرصت به دست آمده کسب کنند. اما در این زمینه هم ما به شما پیشنهاد می کنیم برای آمادگی بیشتر در هنگام مراجعه به پزشک بهتر است قبل از شروع مشاوره لیستی از موارد زیر را یادداشت کنید:

 • علائم احتمالی جسمی و روانی که در این مدت اخیر تجربه کرده اید.
 • دارو ها و مکمل های که مصرف می کنید همراه با دوز مصرفی و میزان آن ها
 • سوابق شخصی و خانوادگی خود در مورد بیماری ها و جراحی های اخیری که داشته اید.
 • اسکنی از سوابق پزشکی خود، اعم از نتایج آزمایشات، سونوگرافی و یا غیره را آماده کنید.
 • شما در پزشکت به راحتی می توانید تمام اطلاعات را در اختیار پزشک خود قرار دهید.
سوالات شما از پزشک در حین مشاوره آنلاین
 • آیا محدودیت هایی وجود دارد که باید رعایت کنم؟
 • آیا نیاز به مصرف دارو و یا مراجعه به پزشک متخصص دارم؟
 • آیا نیاز به تغییر سبک زندگی و یا رعایت رژیم غذایی خاصی دارم؟
 • با توجه به وضعیتی که دارم در صورت بروز چه علائمی باید به پزشک و یا جلسات مشاوره بعدی مراجعه کنم؟
 • من بیماری دیگری دارم. چگونه می توانم با توجه به بیماری و داروهای مصرفی سلامتی خودم را بهبود ببخشم؟

منابع:

https://www.top10homeremedies.com/news-facts/important-wound-care-tips-for-diabetic-people.html

 https://bmjopen.bmj.com/content/8/2/e017623