لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

رابپرازول||درمان اسید معده و عوارض مصرف آن

rabeprazole || پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

قرص خوراکی رابپرازول با نام تجاری Aciphex در دسترس است اما به صورت کپسول نیز عرضه می شود. هم قرص و هم کپسول رابپرازول با تأخیر رهش می شوند. یعنی دارو بعد از مصرف با گذشت مدت زمانی خاص به تدریج در بدن شما آزاد می شود. رابپرازول برای درمان چندین بیماری گوارشی (GI) ناشی از سطوح بالای اسید معده تجویز می شود. اما مصرف آن می تواند با بروز برخی عوارض احتمالی همراه باشد که در برخی شرایط عوارض آن می توانند جدی باشند. برهمین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت شایع ترین عوارض و هر آنچه که باید در مورد مصرف رابپرازول بدانید را مورد بررسی قرار دهیم.

شایع ترین عوارض مصرف رابپرازول

قرص خوراکی رابپرازول باعث خواب آلودگی نمی شود. با این حال، می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند که عبارتند از:

این علائم در صورت خفیف بودن ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما در صورت تشدید آنها بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

عوارض جدی ناشی از مصرف این دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سطوح پایین منیزیم
 • اسهال شدید ناشی از عفونت با C. difficile
 • تب
 • لوپوس اریتماتوز جلدی (CLE) با علائمی مانند: بثورات روی پوست و بینی، راش برجسته، قرمز، پوسته پوسته، قرمز یا بنفش روی بدن شما
 • لوپوس اریتماتوز سیستمیک
 • نفریت لوله ای بینابینی

 

سوزش سردل || پزشکت

قرص رابپرازول برای چیست؟

رابپرازول برای درمان چندین بیماری گوارشی (GI) استفاده می شود، از جمله:

 • سوزش سر دل و سایر علائم مربوط به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD). GERD زمانی رخ می دهد که اسید معده به مری برمی گردد و باعث احساس سوزش در قفسه سینه یا گلو، طعم ترش در دهان یا آروغ زدن می شود.
 • زخم اثنی عشر (زخم در قسمت اول روده کوچک)، از جمله زخم های ناشی از باکتری pylori.
 • بیماری های که باعث افزایش سطح اسید معده می شود. اینها شامل یک بیماری نادر به نام سندرم زولینگر-الیسون است.

رابپرازول چگونه اثر می کند؟

رابپرازول به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های پمپ پروتون تعلق دارد. دسته ای از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. رابپرازول با کاهش میزان اسید تولید شده در معده شما عمل می کند.

هشدارهای مهم هنگام مصرف قرص رابپرازول

مصرف رابپرازول برای برخی از بیماران ممکن است با برخی هشدارها و دستورالعمل های خاص همراه باشد، از جمله:

هشدار اسهال شدید

رابپرازول خطر ابتلا به اسهال شدید را افزایش می دهد. این اسهال در اثر عفونت روده توسط باکتری (Clostridium difficile) ایجاد می شود. اگر مدفوع آبکی، معده درد یا تب دارید که از بین نمی رود، با پزشک خود مشورت کنید.

هشدار شکستگی استخوان

مصرف چندین دوز روزانه رابپرازول را برای مدت طولانی (1 سال یا بیشتر) می تواند خطر شکستگی لگن، مچ دست یا ستون فقرات را تا حدود زیادی افزایش دهد. برای همین این دارو باید در کمترین دوز ممکن تجویز شود.

هشدار سطح پایین منیزیم

رابپرازول می تواند باعث کاهش سطح یک ماده معدنی به نام منیزیم در بدن شما شود. این معمولا پس از 1 سال از درمان اتفاق می افتد. با این حال، ممکن است پس از مصرف رابپرازول به مدت 3 ماه یا بیشتر رخ دهد. سطوح پایین منیزیم ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند، اما عوارض جدی ممکن است رخ دهد. اینها می تواند شامل اسپاسم عضلانی، ریتم غیر طبیعی قلب یا تشنج باشد.

هشدار لوپوس اریتماتوز جلدی و لوپوس اریتماتوز سیستمیک

مصرف رابپرازول می تواند باعث لوپوس اریتماتوز جلدی (CLE) و لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE) شود. CLE و SLE بیماری های خود ایمنی هستند. علائم CLE می تواند از بثورات پوستی و بینی گرفته تا بثورات برجسته، پوسته پوسته، قرمز یا بنفش در قسمت های خاصی از بدن متغیر باشد. علائم SLE می تواند شامل تب، خستگی، کاهش وزن، لخته شدن خون، سوزش سر دل و درد معده باشد. اگر هر یک از این علائم را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

هشدار نفریت توبولو بینابینی

رابپرازول می تواند باعث نفریت حاد توبولوینترستیشیال (TIN) شود که وضعیتی است که بر عملکرد کلیه شما تأثیر می گذارد. علائم TIN ممکن است شامل کاهش ادرار، تورم، خون در ادرار، حالت تهوع، بثورات پوستی و خستگی باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

هشدار برای مبتلایان به بیماری های زمینه ای

برای افراد مبتلا به مشکلات کبدی: اگر مشکلات کبدی یا سابقه ابتلا به بیماری کبدی دارید، ممکن است بدن شما نتواند این دارو را به خوبی دفع کند و همین وضعیت سطح رابپرازول را در بدن شما افزایش دهد.

برای زنان باردار:

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود در مورد مصرف این دارو مشورت کنید. بررسی های صورت گرفته بر روی حیوانات، عوارضی این دارو در باردار و خطری را برای جنین نشان نداده است. با این حال، هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا رابپرازول به بارداری انسان آسیب می رساند یا خیر در دسترس نیست. این دارو فقط در صورتی باید استفاده شود که منافع بالقوه خطر احتمالی را توجیه کند. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف رابپرازول در شیردهی:

رابپرازول ممکن است به شیر مادر منتقل شود و در کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود عوارض جانبی ایجاد کند. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که شیردهی و یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

رابپرازول برای کودکان:

قرص رابپرازول را می توان در کودکان 12 سال و بالاتر برای درمان GERD تا 8 هفته استفاده کرد. اما هنوز تائید نشده است که رابپرازول برای درمان سایر بیماری های دستگاه گوارش در افراد کمتر از 18 سال بی خطر و موثر است یا نیست؟

رابپرازول با چه داروهایی تداخل دارد؟

قرص خوراکی رابپرازول می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف می کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد. این می تواند مضر باشد یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به جلوگیری از تداخل، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برای اینکه بدانید این دارو چگونه ممکن است با داروی دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. نمونه هایی از داروهایی که می توانند با رابپرازول تداخل ایجاد کنند.

 

رابپرازول || پزشکت

موارد منع مصرف رابپرازول 

برخی از دارو ها را نباید با رابپرازول استفاده کنید. انجام این کار می تواند اثرات خطرناکی در بدن ایجاد کند. نمونه هایی از این داروها شامل داروهای HIV مانند آتازاناویر، نلفیناویر یا ریلپیویرین هستند. استفاده از این داروها با رابپرازول می تواند باعث کاهش سطح بسیار پایین این داروها در بدن شما شود. در نتیجه، آنها به خوبی کار نخواهند کرد.

مصرف رابپرازول با برخی داروها خطر عوارض جانبی این داروها را افزایش می دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • داروهای HIV مانند ساکویناویر. استفاده از این داروها همراه با رابپرازول می تواند سطوح بسیار بالایی از این داروها را در بدن شما ایجاد کند. این می تواند منجر به افزایش عوارض احتمالی شود.
 • وارفارین. افزایش عوارض جانبی می تواند شامل INR (نتیجه آزمایش خون) بالاتر باشد. این می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی شود. پزشک ممکن است INR شما را با دقت بیشتری کنترل کند.
 • سیکلوسپورین. پزشک ممکن است سطح سیکلوسپورین خون شما را کنترل کند.
 • دیگوکسین و متوترکسات. ممکن است به دلیل سطوح بالای متوترکسات در بدن، عوارض جانبی افزایش یافته باشد. پزشک ممکن است سطح متوترکسات را در خون شما کنترل کند.

هنگامی که داروهای خاصی با رابپرازول استفاده می شود، ممکن است به خوبی اثر نکنند. زیرا ممکن است مقدار این داروها در بدن شما کاهش یابد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

داروهای ضد قارچ مانند کتوکونازول و ایتراکونازول.

در هنگام مصرف این داروها پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک نوشیدنی اسیدی مانند کولا مصرف کنید تا به معده شما در جذب این داروها کمک کند. یا حتی احتمال دارد پزشک در حین مصرف این داروها، درمان شما با رابپرازول را متوقف کند تا مطمئن شود که آنها خوب عمل می کنند.

مایکوفنولات موفتیل.

پزشک شما احتمالاً درمان شما با مایکوفنولات موفتیل را تحت نظر خواهد داشت. آنها همچنین ممکن است دوز شما را تنظیم کنند.

نمک های آهن.

در هنگام مصرف آنها پزشک شما احتمالاً سطوح آهن شما را کنترل می کند تا مطمئن شود که در محدوده ایمن باقی می مانند.

داروهای سرطان مانند erlotinib، dasatinib و nilotinib.

پزشک شما احتمالاً پاسخ بدن شما به این داروها را کنترل می کند تا مطمئن شود که آنها به خوبی اثر می کنند.

نحوه مصرف رابپرازول

قرص خوراکی رابپرازول معمولاً برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود. در برخی موارد، ممکن است برای درمان طولانی مدت استفاده شود. اگر آن را طبق دستور مصرف نکنید، خطرات جدی دارد.

در صورتی که مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کنید یا اصلا آن را مصرف نکنید: مقدار اسید معده شما کاهش نمی یابد. در نتیجه، بیماری شما به درستی کنترل نخواهد شد.

اگر دوزها را فراموش کردید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکردید: ممکن است داروی شما به خوبی اثر نکند. برای اینکه این دارو خوب عمل کند، باید مقدار مشخصی همیشه در بدن شما باشد.

مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به بروز برخی علائم شود. علائم مصرف بیش از حد این دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گیجی
 • سردرد
 • تاری دید
 • خواب آلودگی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • درد در ناحیه شکم (ناحیه معده)
 • تاکی کاردی (ضربان قلب سریع)
 • گرگرفتگی (قرمزی و گرمی ناگهانی در صورت)

رابپرازول ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد آن را با سایر داروها مصرف کنید. هنگامی که رابپرازول برای درمان عفونت ناشی از باکتری H. پیلوری استفاده می شود، در ترکیب با دو آنتی بیوتیک استفاده می شود. اینها آموکسی سیلین و کلاریترومایسین هستند.

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز