لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

قرص خوراکی هیدروکلروتیازید چیست؟

هیدروکلروتیازید || پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

اگر فشار خون بالا دارید، پزشک ممکن است قرص هیدروکلروتیازید را برای شما تجویز کند. این یک داروی نسخه ای است که در بزرگسالان مبتلا به این بیماری استفاده می شود. هیدروکلروتیازید همچنین می تواند برای کمک به درمان ادم (احتباس آب) ناشی از یک بیماری زمینه ای دیگر مانند نارسایی قلبی و بیماری کلیوی استفاده شود. هیدرو کلروتیازید در برخی از کودکان مبتلا به این بیماری نیز کاربرد دارد.

Hydrochlorothiazide به عنوان یک دیورتیک طبقه بندی می شود. گاهی اوقات به آن قرص مدر نیز می گویند. (طبقه بندی دارو به گروهی از داروهایی که به آن تعلق دارد اشاره دارد.) این دارو به صورت قرص هایی عرضه می شود که می توانید آنها را ببلعید. توجه داشته باشید هیدروکلروتیازید به صورت کپسول خوراکی هم در دسترس است. اما فقط قرص های خوراکی این دارو در این مقاله از پزشکت توضیح داده شده است. اگر می خواهید در مورد سایر اشکال هیدروکلروتیازید اطلاعات بیشتری داشته باشید، با پزشک مشورت کنید.

قرص هیدروکلروتیازید یک داروی عمومی است. آنها با نام تجاری در دسترس نیستند. سایر اشکال هیدروکلروتیازید نسخه های دارویی با نام تجاری متفاوتی دارند. قرص خوراکی هیدروکلروتیازید یک داروی ژنریک است، به این معنی که یک کپی دقیق از داروی فعال در یک داروی با نام تجاری است. داروی مارکی که قرص خوراکی هیدروکلروتیازید بر اساس آن است، دیگر در دسترس نیست. تصور می‌شود که داروهای ژنریک به اندازه داروی مارکی که بر اساس آن ساخته شده‌اند، مطمئن و مؤثر هستند. به طور کلی، ژنریک ها معمولاً هزینه کمتری نسبت به داروهای با نام تجاری دارند.

عوارض قرص هیدروکلروتیازید

مانند اکثر داروها، قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید ممکن است عوارض خفیف یا جدی ایجاد کنند. به خاطر داشته باشید که عوارض احتمالی دارو می تواند به موارد زیر بستگی داشته باشد:

 • سن
 • سایر بیماری هایی که دارید.
 • سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید.

پزشک می تواند در مورد عوارض بالقوه هیدروکلروتیازید و همچنین راه هایی که می توانید خطر این عوارض را کاهش دهید، شما را راهنمایی کند.

عوارض احتمالی خفیف

در اینجا برخی از عوارض خفیفی که قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید می توانند ایجاد کنند، آورده شده است. برای اطلاع از سایر عوارض احتمالی خفیف، با پزشک مشورت کنید یا اطلاعات تجویز قرص خوراکی هیدروکلروتیازید را بخوانید.

برخی از عوارض خفیف قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید که گزارش شده است، عبارتند از:

 • ضعف
 • اسهال
 • سردرد
 • سرگیجه
 • تهوع و استفراغ
 • فشار خون پایین
 • اسپاسم و گرفتگی عضلات
 • اختلال نعوظ (ناتوانی در داشتن یا حفظ نعوظ)
 • حساسیت به نور (شرایطی که در آن پوست بیش از حد معمول به خورشید حساس است).

عوارض خفیف بسیاری از داروها ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر در طولانی مدت ادامه دارند و آزاردهنده هستند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض جدی

اگر چه عوارض جدی از قرص های خوراکی هیدرو کلروتیازید ممکن است رخ دهد، اما این عوارض زیاد شایع نیستند. با این حال اگر عوارض جدی ناشی از این دارو را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید. برخی از عوارض جدی قرص خوراکی Hydrochlorothiazide که گزارش شده است، عبارتند از:

 • نارسایی کلیه
 • واکنش آلرژیک
 • پانکراتیت (التهاب در پانکراس)
 • واکنش های شدید پوستی، از جمله سندرم استیونز-جانسون
 • نزدیک بینی حاد (نزدیک بینی ناگهانی) و گلوکوم زاویه بسته ثانویه (نوعی افزایش فشار چشم)

سایر عوارض احتمالی ناشی از مصرف این دارو عبارتند از:

فشار خون پایین

ممکن است فشار خون پایین را به عنوان یکی از عوارض هیدروکلروتیازید تجربه کنید. به خاطر داشته باشید که این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. بنابراین این زمانی اتفاق می افتد که دارو خیلی خوب اثر کند و فشار خون را بیش از حد کاهش دهد.

به طور کلی، اگر فشار خون سیستولیک زیر 120 میلی متر جیوه (mmHg)  یا فشار خون دیاستولیک زیر 80 میلی متر جیوه باشد، فشار خون بسیار پایین در نظر گرفته می شود. اندازه گیری فشار خون به صورت کسری ثبت می شود که یک عدد در بالا و یک عدد در پایین وجود دارد. فشار خون سیستولیک بالاترین عدد در اندازه گیری فشار خون و فشار خون دیاستولیک عدد پایینی روی دستگاه فشار سنج است.

Hydrochlorothiazide همچنین می تواند باعث نوعی فشار خون پایین به نام افت فشار خون ارتواستاتیک شود. در این حالت، وقتی خیلی سریع از جای خود بلند می شوید، فشار خون ناگهان کاهش می یابد. همچنین ممکن است در موارد نادر باعث احساس ضعف یا حتی از دست دادن هوشیاری شود. فشار خون پایین همیشه علائمی ایجاد نمی کند، اما ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • ضعف
 • گیجی
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • درد پشت یا گردن

سرگیجه

ممکن است با مصرف هیدروکلروتیازید دچار سرگیجه شوید. اگر چه گاهی اوقات سرگیجه احتمال دارد نشانه سایر عوارض احتمالی هیدروکلروتیازید باشد. اما می تواند یکی از علائم اولیه یک بیماری نادر اما جدی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی باشد.

اسپاسم و گرفتگی عضلات

ممکن است با مصرف Hydrochlorothiazide دچار اسپاسم و گرفتگی عضلات شوید. اگرچه اسپاسم و گرفتگی عضلات احتمال دارد به عنوان عوارض احتمالی دارو رخ دهد. اما می تواند علائم عوارض جدی تر مانند عدم تعادل الکترولیت باشد. دیورتیک ها، از جمله هیدروکلروتیازید، می توانند باعث عدم تعادل الکترولیت شوند زیرا آب را از بدن خارج می کنند. نمونه ای از عدم تعادل الکترولیت، سطح پایین پتاسیم است.

واکنش آلرژیک

برخی از افراد ممکن است به قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید واکنش آلرژیک داشته باشند. علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خارش
 • بثورات پوستی
 • گرگرفتگی (گرمی موقت، قرمزی یا عمیق شدن رنگ پوست)

واکنش آلرژیک شدیدتر نادر اما امکان پذیر است. علائم یک واکنش آلرژیک شدید می تواند شامل تورم زیر پوست، به طور معمول در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها، تورم زبان، دهان یا گلو باشد که در نهایت منجر به مشکلات تنفسی می شود. در صورت بروز واکنش آلرژیک به قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

قرص خوراکی هیدروکلروتیازید چگونه مصرف می شود؟

پزشک نحوه مصرف هیدروکلروتیازید، مقدار مصرف و تعداد دفعات مصرف را توضیح خواهد داد. بنابراین لازم است حتما از دستورات پزشک خود پیروی کنید.

قرص های خوراکی Hydrochlorothiazide را به صورت خوراکی مصرف خواهید کرد. آنها در انواع مختلف زیر در دسترس هستند:

 • 5 میلی گرم (میلی گرم)
 • 25 میلی گرم
 • 50 میلی گرم

اینکه هر چند وقت یکبار هیدروکلروتیازید را مصرف کنید بستگی به بیماری دارد که از دارو برای درمان آن استفاده می کنید. پزشک ممکن است هیدروکلروتیازید را به تنهایی برای بیماری که برای درمان آن تایید شده است تجویز کند. اما در برخی موارد این دارو را با سایر داروهای دیگر تجویز می کند.

برای مثال، برای افراد مبتلا به فشار خون بالا غیرعادی نیست که بیش از یک دارو برای بیماری خود مصرف کنند. سایر داروهای فشار خون که ممکن است همراه با هیدروکلروتیازید استفاده شوند، عبارتند از:

 • مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) مانند لیزینوپریل
 • دیورتیک ها غیر از هیدروکلروتیازید مانند تریامترن (Dyrenium)
 • مسدود کننده های کانال کلسیم (CCBs) مانند آملودیپین (Norvasc)
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs)، مانند والزارتان و لوزارتان

احتمال دارد Hydrochlorothiazide همراه با پتاسیم تجویز شود. چون هیدروکلروتیازید می تواند باعث کاهش سطح پتاسیم به عنوان یک عارضه احتمالی شود. بنابراین ممکن است پزشک بخواهد که یک قرص پتاسیم همراه با هیدروکلروتیازید مصرف کنید تا از بروز این عارضه پیشگیری کنید.

علاوه بر این، هیدروکلروتیازید گاهی اوقات در داروهای ترکیبی گنجانده می شود. اینها داروهایی هستند که حاوی یک یا چند داروی فعال در یک قرص هستند. داروهای ترکیبی می توانند یادآوری مصرف داروهای خود را آسان تر کنند زیرا قرص های کمتری دارید. اما داروهای ترکیبی اغلب گرانتر از داروهای فردی هستند.

نمونه هایی از داروهای ترکیبی که حاوی هیدروکلروتیازید هستند، عبارتند از:

 • هیدروکلروتیازید و لوزارتان (هیزار)
 • هیدرو کلروتیازید و تریامترن (Maxzide)
 • هیدرو کلروتیازید و لیزینوپریل (Zestoretic)
 • هیدروکلروتیازید و والزارتان (Diovan HCT)

موارد منع مصرف قرص هیدروکلروتیازید

اگر بیماری زمینه ای خاصی دارید یا سایر عواملی که بر سلامت شما تأثیر می گذارد، قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید ممکن است برای شما مناسب نباشد. قبل از مصرف قرص خوراکی هیدروکلروتیازید با پزشک خود در مورد وضعیت بیماری خود مشورت کنید. به خصوص اگر هر یک از موارد زیر را دارید:

آنوریا یا آنوری:

این وضعیت معمولاً به دلیل بیماری کلیوی مانند بیماری مزمن کلیه ایجاد می شود. ابتلا به آنوری یک منع مصرف برای هیدروکلروتیازید است، به این معنی که افراد مبتلا به این بیماری نباید از این دارو استفاده کنند. اگر آنوری دارید، با پزشک خود در مورد گزینه های مناسب تر برای درمان بیماری خود صحبت کنید.

بیماری کلیوی:

هنگامی که در افراد مبتلا به بیماری کلیوی استفاده می شود، هیدروکلروتیازید ممکن است باعث آزوتمی (آسیب کلیوی) شود. هیدروکلروتیازید باید در افراد مبتلا به بیماری کلیوی با احتیاط مصرف شود، به خصوص اگر وضعیت کلیوی آنها شدید باشد.

مشکلات کبدی:

Hydrochlorothiazide هنگامی که در افراد مبتلا به مشکلات کبدی استفاده می شود، ممکن است خطر ابتلا به مشکلات الکترولیت را افزایش دهد.

واکنش آلرژیک:

اگر به قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید یا هر یک از ترکیبات آن واکنش آلرژیک داشته اید، نباید قرص ها را مصرف کنید. از پزشک خود بپرسید که چه داروهای دیگری برای شما گزینه های بهتری هستند.

آلرژی سولفا:

Hydrochlorothiazide یک سولفونامید است که گاهی اوقات داروی “سولفا” نیز نامیده می شود. داروهای سولفا می توانند در برخی افراد واکنش آلرژیک سولفا ایجاد کنند. اگر آلرژی به سولفا دارید، نباید هیدروکلروتیازید مصرف کنید. در واقع، این یک منع مصرف برای هیدروکلروتیازید است، به این معنی که این دارو نباید در افراد مبتلا به این بیماری استفاده شود.

مصرف الکل:

الکل می تواند با هیدروکلروتیازید تداخل داشته باشد و فشار خون شما را بسیار پایین بیاورد. حتی ممکن است خطر عوارض جانبی مانند فشار خون پایین، سرگیجه و افت فشار خون ارتواستاتیک را افزایش دهد.

دارو|| پزشکتقرص خوراکی هیدروکلروتیازید برای چه مواردی است؟

اگر فشار خون بالا دارید، پزشک ممکن است هیدرو کلروتیازید را تجویز کند. این یک داروی نسخه ای است که در بزرگسالان مبتلا به این بیماری استفاده می شود. با فشار خون بالا، فشار داخل رگ های خونی بالاتر از حد طبیعی است. این می تواند باعث شود که قلب برای پمپاژ خون در سراسر بدن سخت تر از آنچه باید کار کند.

Hydrochlorothiazide همچنین برای کمک به درمان ادم (احتباس آب) ناشی از یک بیماری پزشکی دیگر استفاده می شود. این بیماری شامل نارسایی قلبی و بیماری کلیوی است. با ادم، مایعات در بدن تجمع می یابد. ادم می تواند ناشی از سایر بیماری ها مانند مشکلات قلب، کلیه ها یا مصرف برخی داروها، از جمله استروژن باشد.

برای درمان ادم و فشار خون، هیدرو کلروتیازید ممکن است در  برخی از کودکان استفاده شود. اگر کودکی نیاز به درمان ادم یا فشار خون بالا داشته باشد، پزشک توصیه می کند که آیا هیدروکلروتیازید برای او مناسب است یا خیر. همچنین برای برخی از کاربردهای آن، Hydrochlorothiazide می تواند همراه با سایر داروها مصرف شود.

تداخلات دارویی قرص هیدروکلروتیازید

قرص های خوراکی هیدرو کلروتیازید می توانند با چندین نوع دارو تداخل داشته باشند، از جمله:

 • مواد افیونی مانند هیدروکودون
 • کورتیکواستروئیدها، مانند پردنیزون
 • داروهای فشار خون به غیر از هیدروکلروتیازید
 • داروهای دیابت مانند انسولین، متفورمین (فورتامت، گلومتزا)
 • برخی از داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند کلستیرامین (پروالیت) و کلستیپول (کولستید)
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ناپروکسن (Aleve)، ایبوپروفن (ادویل، موترین) و داروی سلامت روان لیتیوم (Lithobid)

باربیتورات ها

اگر این داروها را با هیدرو کلروتیازید مصرف کنید، ممکن است فشار خون شما بیش از حد کاهش یابد و علائمی مانند احساس سرگیجه در هنگام ایستادن بعد از نشستن یا دراز کشیدن داشته باشید. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • فنوباربیتال
 • پنتوباربیتال

لیتیوم

به طور کلی، لیتیوم نباید با هیدروکلروتیازید مصرف شود. زیرا هیدروکلروتیازید پاکسازی لیتیوم از بدن شما را کند می کند. این امر خطر سطوح بالای لیتیوم را در بدن شما افزایش می دهد که می تواند عوارض خطرناکی ایجاد کند.

داروهای کاهش دهنده کلسترول

مصرف هیدرو کلروتیازید با داروهای خاصی که سطح کلسترول را کاهش می دهند ممکن است اثربخشی هیدروکلروتیازید را کاهش دهد. این بدان معنی است که ممکن است برای درمان فشار خون یا تورم شما به خوبی کار نکند. نمونه هایی از این داروهای کلسترول عبارتند از:

 • کلستیرامین
 • کلستیپول

کورتیکواستروئیدها

هیدرو کلروتیازید می تواند سطح الکترولیت شما را کاهش دهد. مصرف کورتیکواستروئیدها با Hydrochlorothiazide می تواند باعث از دست رفتن بیشتر الکترولیت ها (به ویژه پتاسیم) شود. سطوح پایین پتاسیم می تواند منجر به یبوست، خستگی، تجزیه عضلات و ضعف شود. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • پردنیزون
 • متیل پردنیزولون

داروهای دیابت

Hydrochlorothiazide می تواند باعث افزایش سطح قند خون شود. اگر هیدروکلروتیازید را همراه با داروهای دیابت مصرف کنید، پزشک ممکن است دوز داروهای دیابت شما را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • انسولین
 • متفورمین
 • گلیمپراید
 • پیوگلیتازون
 • سیتاگلیپتین

مواد مخدر

مصرف هیدرو کلروتیازید همراه با مواد مخدر می تواند فشار خون شما را بسیار پایین بیاورد. ممکن است علائمی مانند احساس سرگیجه در هنگام ایستادن بعد از نشستن یا دراز کشیدن داشته باشید. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • مورفین
 • کدئین

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

مصرف داروهای NSAID با هیدرو کلروتیازید می تواند اثربخشی آن را کاهش دهد. این بدان معنی است که ممکن است برای درمان فشار خون یا تورم شما به خوبی کار نکند.

Hydrochlorothiazide ممکن است با آزمایش‌های آزمایشگاهی به عملکرد غدد پاراتیروئید را بررسی می کند، تداخل داشته باشد. (غدد پاراتیروئید نزدیک غده تیروئید قرار دارد و هورمون پاراتیروئید را می سازد.) در صورت نیاز به انجام کارهای آزمایشگاهی برای غده پاراتیروئید، مطمئن شوید که پزشک از مصرف هیدروکلروتیازید شما اطلاع دارد. ممکن است پزشک توصیه کند که مصرف این دارو را در حوالی زمان انجام کار آزمایشگاهی به طور موقت متوقف کنید.

بارداری و شیردهی

مصرف این دارو در دوران بارداری بی خطر نیست. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، قبل از استفاده از دارو با پزشک مشورت کنید. در حین استفاده از هیدروکلروتیازید کودک نباید از شیر مادر تغذیه کند. این به این دلیل است که دارو به شیر مادر منتقل می شود. و می تواند عوارض جدی در کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند ایجاد کند. در صورت مصرف این دارو، با پزشک در مورد روش های مطمئن برای تغذیه کودک مشورت کنید.

آیا می توان به طور ناگهانی مصرف هیدروکلروتیازید را قطع کرد؟

قبل از قطع مصرف هیدرو کلروتیازید یا هر دارویی که برای شما تجویز شده است، با پزشک خود مشورت کنید. Hydrochlorothiazide وابستگی ایجاد نمی کند و مشخص نیست که باعث علائم ترک شود یا نه؟ (با وابستگی، بدن به دارو نیاز دارد تا شما احساس طبیعی داشته باشید. گاهی اوقات، قطع دارویی که باعث وابستگی می شود می تواند منجر به علائم ترک شود.)

آیا هیدروکلروتیازید یک قرص آب است و باعث باعث کاهش وزن می شود؟

 بله، Hydrochlorothiazide قرص مدر نامیده می شود. به عنوان ادرارآور نیز شناخته می شود. قرص های مدر با کمک به دفع آب و نمک اضافی به کاهش فشار خون کمک می کنند. در مطالعات هیدرو کلروتیازید، افراد کاهش وزن را به عنوان یک عارضه گزارش نکردند. اما بر اساس نحوه عملکرد دارو، ممکن است در حین مصرف دارو به دلیل از دست دادن آب مقداری وزن کم کنید. گفته می شود، هیدروکلروتیازید برای کاهش وزن تجویز نمی شود. شما نباید برای کاهش وزن از قرص مدر آب استفاده کنید زیرا این داروها برای کاهش وزن تایید نشده اند. به خاطر داشته باشید که کاهش وزن ناشی از کاهش آب بدن دائمی نیست.

دارو هیدروکلروتیازید|| پزشکتهیدروکلروتیازید چه تفاوت هایی با کلرتالیدون دارد؟

Hydrochlorothiazide و کلرتالیدون شباهت های زیادی دارند. اما این داروها تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند، که عبارتند از:

 • هر دو دارو برای درمان فشار خون بالا و همچنین ادم (احتباس آب) تجویز می شوند.
 • علاوه بر این، هیدرو کلروتیازید و کلرتالیدون نیز هر دو به عنوان دیورتیک طبقه بندی می شوند. به طور خاص، هر دو دیورتیک تیازیدی نامیده می شوند. آنها باعث می شوند بدن از شر سدیم، کلرید و همچنین آب اضافی خلاص شود.

هیدرو کلروتیازید و کلرتالیدون می توانند با بسیاری از داروهای مشابه تداخل داشته باشند. از جمله:

 • سایر داروهای فشار خون
 • داروهای دیابت، مانند انسولین یا متفورمین (Fortamet، Glumetza)

این دو دارو همچنین می توانند بسیاری از عوارض احتمالی مشابه را ایجاد کنند، از جمله:

 • ضعف
 • سردرد
 • اسهال
 • سرگیجه
 • تهوع و استفراغ
 • فشار خون پایین
 • اسپاسم و گرفتگی عضلات
 • اختلال نعوظ (ناتوانی در داشتن یا حفظ نعوظ)
 • حساسیت به نور (شرایطی که در آن پوست شما بیش از حد معمول به خورشید حساس است)

برخلاف هیدروکلروتیازید، کلرتالیدون به ندرت بیش از یک بار در روز مصرف می شود.

عوارض ناشی از مصرف بیش از حد هیدروکلروتیازید چیست؟

قرص های خوراکی هیدرو کلروتیازید را بیش از آنچه پزشک تجویز کرده است مصرف نکنید. استفاده بیش از حد از این  دارو می تواند منجر به بروز عوارض جدی شود. علائم ناشی از مصرف بیش از حد این دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فشار خون پایین
 • سطح کلرید پایین
 • مقدار سدیم پایین
 • سطح پتاسیم پایین
 • کم آبی (سطح کم مایعات در بدن)

در موارد نادر، آنسفالوپاتی کبدی (یک مشکل مغزی که به دلیل بیماری کبدی است) اتفاق می افتد.

سوال متداول

Hydrochlorothiazide چه مدت در بدن باقی می ماند؟ پس از قطع مصرف دارو، حداکثر پس از 3 یا 4 روز باید به طور کامل از بدن پاک شود.

آیا باید قرص خوراکی Hydrochlorothiazide را با غذا مصرف کرد؟ قرص هیدروکلروتیازید طبق نظر پزشک ممکن است با غذا یا بدون غذا مصرف شود.

قرص های خوراکی Hydrochlorothiazide چقدر طول می کشد تا اثر کند؟ این دارو حدود 2 ساعت پس از مصرف دوز شروع به تاثیر گذاری می کند.

آیا Hydrochlorothiazide کووید-19 را درمان می کند؟ خیر، هیدروکلروتیازید کووید-19 را درمان نمی کند. این دارو برای این استفاده، و برای این وضعیت نیز بدون برچسب تجویز نشده است. (با استفاده بدون برچسب، دارویی که برای درمان یک بیماری خاص تایید شده است برای درمان بیماری دیگر استفاده می شود.) اما دارویی با نام مشابه، به نام هیدروکسی کلروکین، به عنوان یک گزینه درمانی برای COVID-19 مورد توجه قرار گرفته است. اگر چه این دارو نیز به عنوان یک گزینه درمانی برای این بیماری تایید نشده است.

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید چه باید کرد؟  اگر یک دوز دارو را فراموش کردید، سعی کنید به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به نوبت بعدی است، به سادگی از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده، نباید دو دوز را با هم مصرف کنید. انجام این کار می تواند خطر عوارض جانبی دارو را افزایش دهد.

آیا می توان قرص های خوراکی هیدروکلروتیازید را جوید یا خرد کرد؟ خرد کردن یا تقسیم قرص ممکن است مشکلی نداشته باشد. اما حتماً از پزشک خود اطلاعات بیشتر در مورد جویدن، له کردن یا نصف کردن این قرص ها بخواهید.

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز