دام و پت

شایع ترین بیماری اسب ها

شایع ترین بیماری در اسب ها

شایع ترین بیماری در اسب ها از شرایط پوستی مانند کرم حلقوی، مشکلات تنفسی یا بیماری هایی مانند قولنج یا لامینیت متغیر هستند. حتی با بهترین مراقبت ها، باز هم اسب ها ممکن است به برخی از بیماری ها، آسیب دیدگی و یا شرایط مربوط به سلامتی حیوانات مبتلا شوند؛ اما صاحبان اسب ها باید با آگاهی از شایع ترین بیماری در اسب ها، از بروز این بیماری ها جلوگیری کنند.

بیماری های شایع پوستی در اسب ها

شایع ترین بیماری در اسب ها | پزشکت

درماتوفیتوز

درماتوفیتوز، یک عفونت قارچی مسری پوست است که با تماس مستقیم و غیرمستقیم انتشار می یابد، بنابراین اسب های آلوده به این عفونت باید از سایر اسب ها جدا شود. این اسب ها به اقدامات جدی بهداشتی نیاز دارند و صاحبان آنها باید فورا به دنبال مشاوره دامپزشکی باشند. عفونت در ابتدا به صورت دسته موهای برجسته نشان داده می شود که در نهایت می ریزد و ضایعات پوستی بر جای می گذارد.

این ضایعات که غالباً به شکل دایره ای هستند، ممکن است از نظر اندازه و تراکم متفاوت باشند و معمولاً در اطراف ناحیه سر، گردن، زین و دور آن ایجاد می شوند. محیط بلافاصله اسب نیز آلوده می شود، بنابراین محیط سریعا باید ضدعفونی شود. علوفه های اطراف از بین بروند. کلیه وسایل و تجهیزات باید با یک ضد عفونی کننده قارچ کش کاملاً شسته شوند.

Rainscald

Rainscald یک عفونت پوستی است که در اثر نرم شدن پوست به دنبال اشباع مداوم ایجاد می شود. این وضعیت ممکن است در اسبی رخ دهد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا در شرایط نامناسبی قرار گرفته است. هنگامی که گردش هوا در محیط اطراف ضعیف باشد و پشت اسب به طور مداوم با رطوبت حاصل از باران یا عرق خیس می شود، رخ دهد.

یک اسب مبتلا ممکن است ریزش موی تکه ای در پشت را نشان دهد. موها ممکن است مات شوند و پوست ممکن است دچار زخم و ضایعات گردد.

برای جلوگیری از این بیماری در اسب ها، همیشه مطمن شوید که اسب به یک پناهگاه مطئمن و امنی دسترسی دارد.

تب لجن

شایع ترین بیماری در اسب ها | پزشکت

این یک بیماری پوستی است که معمولاً با شرایط مرطوب و گل آلود همراه است. پوست پاها و شکم ملتهب و پوسته پوسته می شوند و در موارد شدید، ممکن است اسب درجه حرارت بالا یا تب را بروز دهد. این عفونت توسط باکتری هایی ایجاد می شود که به پوست وارد شده و منجر به پوسته پوسته شدن و عفونت می شوند.

همیشه اطمینان حاصل کنید که پاهای اسب پس از کار یا زمان مزارع به خوبی تمیز شده اند یا آنها را بشویید و سپس به درستی خشک کنید یا بگذارید تا خشک شود و سپس آن را با یک برس نرم تمیز کنید.

ترک خوردگی پاشنه 

این موارد ناشی از همان شرایط تب لجن است. توصیه می شود پاها و پوست بدن را تا حد ممکن تمیز و خشک نگه دارید. برای تمیز نگه داشتن آنها، استفاده از کرم محافظ نیز می تواند موثر باشد. در هنگام ترک خوردگی و آسیب به پاشنه ها، مراقبت بیشتری نیاز است زیرا آنها نزدیک زمین قرار می گیرند و بنابراین مستعد آب گرفتگی هستند. همیشه اطمینان حاصل کنید که پاها پس از کار به خوبی تمیز شده اند.

خارش شیرین

خارش شیرین، التهاب پوست در نتیجه واکنش آلرژیک است که به آن درماتیت عودکننده تابستانی (SSRD) نیز می گویند. علت آن ایجاد یک خار گزنده به نام Culicoides است و خارش آن نیز ناشی از واکنش آلرژیک به بزاق دهان می باشد. در بیشتر موارد، خار در امتداد پشت، به خصوص در اطراف یال و دم، دچار خارش می شود. در موارد شدید، اسب می تواند خود را مالش دهد و سعی در رفع خارش دارد.

اسب های مستعد معمولاً برای اولین بار در سنین جوانی به این بیماری مبتلا می شوند و پس از بروز آن، اسب همچنان از آن رنج می برد.

برای کنترل خارش شیرین، مرتباً از دافع حشرات استفاده کنید اما مراقب باشید که اسب حساسیت یا واکنشی را از خودش بروز ندهد. پوست اسب مبتلا به خارش شیرین معمولاً حساس است و در صورت زخم یا آسیب پوست نباید از مواد دفع کننده استفاده کرد. در این شرایط بهتر است از یک دامپزشک با تجربه مشورت بگیرید.

خار ها بیشتر در سحر و غروب و در روزهای معتدل و مرطوب فعال هستند، بنابراین نگه داشتن اسب در اصطبل یا زیر پناه در این مدت به حداقل رساندن خارش کمک می کند. در این شرایط، بهتر است اسب های آسیب دیده را در مناطق خشک و باز چرا کنیم.

شایع ترین بیماری های تنفسی در اسب ها

شایع ترین بیماری در اسب ها | پزشکت

سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولاً با ترشحات سفید یا زرد از بینی مشخص می شود. از طرفی هم ممکن است درجه حرارت اسب کمی بیشتر از حد معمول باشد و غدد گلو ملتهب شوند.  سرماخوردگی معمولاً در اثر عفونت ویروسی ناشی از تماس با سایر اسب های آلوده ایجاد می شود. اگر اسب ها برای مدت طولانی در یک اصطبل با تهویه هوا یا کامیون نگهداری شوند، ممکن است حساس تر شوند. اسب ها به دلیل نزدیکی با اسب های دیگر از مناطق مختلف کشور، در صورت رقابت در نمایشگاه ها اغلب سرما می خورند. در صورت بروز علائم سرماخوردگی در اسب ها، مهم است که بلافاصله با دامپزشکی تماس گرفته و اسب را جدا نگه دارید زیرا ویروس به سایر اسب ها سرایت می کند. اسب را گرم و در محلی با تهویه مناسب و بدون گرد و غبار نگه دارید. سعی کنید با غذای نرم که بلع آن آسان است و یونجه کاملاً خیس خورده اسب خود را تغذیه کنید. در مسابقات اجازه ندهید اسب از ظرف های مشترک آب بنوشد و همیشه آب مورد نیاز حیوان را جدا تهیه کنید.

سرفه

سه نوع اصلی سرفه در اسب وجود دارد. اولین مورد با سرماخوردگی همراه است و به طور معمول با سرفه های گاه به گاه همراه با ترشحات آبکی از بینی شروع می شود. سپس، تقریباً پس از دو هفته، ترشحات به سفید یا زرد تغییر رنگ داده و سرفه به دفعات افزایش می یابد.

دو نوع دیگر سرفه های ناشی از عفونت ویروسی یا باکتریایی هستند. سرفه به عنوان یک واکنش آلرژیک (معمولاً به گرد و غبار) شناخته می شود. برای پیشگیری از بروز سرفه در اسب خود مطمئن شوید که علوفه های اسب بدون گرد و غبار (چه تراشه های چوبی یا کاغذی) هستند، همه یونجه خیسانده شده و اصطبل از تهویه خوبی برخوردار است.

اگر اسبی سرفه کند، باید کار حیوان را متوقف کنید، مگر اینکه مشاور دامپزشکی خلاف آن را توصیه کرده باشد. همچنین توصیه می شود تا زمان تعیین نوع سرفه، اسب را از سایر اسب ها دور نگه دارید، زیرا هر دو نوع سرفه می توانند عفونی باشند.

شایع ترین بیماری های عفونی در اسب

شایع ترین بیماری در اسب ها | پزشکت

بیماری های عفونی اسب بیماری هایی است که اسب ها ممکن است از یکدیگر یا از طریق انتقال دهنده ای مانند پشه یا کنه به آن مبتلا شود و حتی این بیماری ها از یک اسب به اسب دیگر منتقل می شوند.  برخی از شایع ترین این بیماری ها، عبارتند از:

تب اسب پوتوماک

این بیماری اغلب در بهار، تابستان و اوایل پاییز دیده می شود و با مراتع مرزی با منابع آبی مانند نهرها یا رودخانه ها در ارتباط است. PHF یک سندرم انتروکولیت حاد است که باعث تولید قولنج خفیف، تب و اسهال در اسب ها در همه سنین و همچنین سقط جنین در مادیان های باردار می شود.

باکتری مسئول بیماری، Neorickettsia risticii، در کرم های تختی که در حلزون های آبزی ایجاد می شود شناسایی شده است. با گرم شدن آب، کرم های تخت نابالغ آلوده از حلزون به محیط آبزی رها می شوند. اسب ها ممکن است در صورت خوردن آب آلوده به این بیماری مبتلا شوند.

علائم PHF در اسب ها، عبارتند از:

 • تب
 • اسهال
 • افسردگی
 • قولنج خفیف
 • از دست دادن اشتها

اسب های مبتلا همچنین ممکن است علائمی از التهاب لامینیت ایجاد کنند. PHF می تواند خفیف و جدی و خطرناک باشد، بنابراین اگر فکر می کنید اسب شما علائم PHF را نشان می دهد باید سریع با دامپزشک تماس بگیرید. PHF با شناسایی آزمایشگاهی ارگانیسم موجود در نمونه خون یا کود دامی از اسب با واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) قابل تشخیص است. در صورت ابتلا سریع، می توان با اکسی تتراسایکلین با موفقیت آن را درمان کرد.

برای پیشگیری از این بیماری چندین واکسن به صورت تجاری در دسترس است. این واکسن ها ممکن است کاملاً مانع بیماری نشوند، اما اگر اسب در معرض ابتلا به این بیماری باشد می تواند از شدت آن بکاهد. بری تصمیم گیری در مورد بهترین روش با دامپزشک خود مشورت کنید.

ویروس هرپس اسب (EHV) / رینوپنومونیت

با افزایش اخیر EHV در سال 2015، بیشتر دارندگان اسب تا حدودی از خطرات این ویروس بسیار مسری آگاه هستند. مشخصه EHV عفونت های تنفسی، فلج، سقط جنین، التهاب نخاع و گاها مرگ اسب های جوان است. EHV بسیار مسری است و از طریق ترشحات بینی، تماس با اسب های آلوده و ظروف آب و غذای آلوده انتشار می یابد. نوع 1 (EHV1) و نوع 4 (EHV4) از نظر بالینی مهمترین هستند.

علائم ویروس هرپس اسب، عبارتند از:

 • بی حالی
 • دریبل ادرار
 • ترشحات بینی
 • ضعف اندام عقبی
 • ناتوانی در برخاستن
 • از دست دادن هماهنگی
 • از دست دادن صدای دم
 • اسب برای حفظ تعادل به نرده یا دیوار تکیه می دهد.

اگر فکر می کنید اسب شما در معرض ویروس قرار گرفته (هنگام مسافرت یا در یک نمایشگاه)، بلافاصله اقدامات قرنطینه اسب را شروع کنید تا از انتشار بیماری در کل گله جلوگیری شود. دمای تمام اسب های مزرعه خود را چندین بار در روز بررسی کنید. در صورت تشخیص تب، برای راهنمایی بیشتر با دامپزشک اسب مشورت کنید.

دو کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از شیوع EHV در مزرعه خود انجام دهید:

 1. واکسیناسیون. در حالی که چندین واکسن برای پیشگیری از این بیماری در دسترس است، اما متأسفانه هیچ واکسن مجاز وجود ندارد که ادعا کند که در برابر سویه عصبی ویروس (EHM) محافظت کند. برای راهنمایی بیشتر با دامپزشک خود مشورت کنید.
 2. شیوه های زیست ایمنی را در مزرعه خود پیاده کنید. قبل از اضافه کردن هر اسب جدید به گله سعی کنید وسایل شستشو مانند وسایل نظافت بین استفاده برای هر حیوان، جدا تمیز شود.
آنفلوانزای اسب

شایع ترین بیماری در اسب ها | پزشکت

آنفلوانزای اسب یکی از شایع ترین بیماری های عفونی دستگاه تنفسی در اسب است. این یک ویروس بسیار مسری است که می تواند از طریق تماس مستقیم با اسب آلوده یا غیر مستقیم از طریق یک محیط آلوده به آن منتشر شود. اسب های آلوده قبل از بروز علائم، بیماری را برای مدت 1 تا 3 روز انکوباتور می کنند، به همین دلیل شیوع بیماری می تواند به سرعت انتشار یابد.

علائم آنفلوانزای اسب، عبارتند از:

 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • بی حالی یا افسردگی
 • ترشحات بینی پاک شده و به ترشحات غلیظ و زرد سبز تبدیل می شوند.
 • شروع ناگهانی سرفه شدید و خشک که به مدت 2-3 هفته یا بیشتر ادامه دارد.

قرنطینه کردن اسب های تازه وارد یا مسافر برای حداقل 14 روز یکی از راه های پیشگیری از آنفلوانزا در اسب است. همچنین واکسن هایی در دسترس هستند که می توانند قبل از مواجهه استفاده شوند. در مورد واکسیناسیون اسب خود با دامپزشک مشورت کنید.

خفقان 

شایع ترین بیماری در اسب ها | پزشکت

خفقان یک بیماری اسب عفونی است که با آبسه بافت لنفاوی در دستگاه تنفسی فوقانی مشخص می شود. Streptococcus equi equi باکتری عامل بیماری است و از طریق تماس مستقیم با اسب های آلوده یا به طور غیر مستقیم از طریق تماس با دهانه آب، شیلنگ، نان تغذیه، مراتع، اصطبل، وسایل نظافت، پاك كردن بینی منتقل می شود.

خفقان در اسب های می تواند منجر به بروز علائم زیادی شود، از جمله:

 • افسردگی
 • ترشحات بینی
 • صدای تنفسی
 • تورم غدد لنفاوی
 • مشکل در بلعیدن
 • سر و گردن کشیده
 • تب (103 درجه –106 درجه فارنهایت)

در درصد کمی از موارد، این آبسه ها به سایر قسمت های بدن انتشار می یابند که این وضعیت تقریباً همیشه کشنده است. اگر فکر می کنید اسب شما علائم Strangles را نشان می دهد مانند سایر بیماری های فوق با دامپزشک خود تماس بگیرید. به دلیل مسری بودن، اسب های آسیب دیده باید توسط مراقبان جداگانه ای که لباس محافظ بر تن دارند جدا شوند و از آنها مراقبت کنند.

واکسیناسیون اغلب بهترین اقدامات پیشگیرانه برای Strangles است. برای راهنمایی با دامپزشک خود تماس بگیرید.

کزاز (Lockjaw)

کزاز توسط باکتری Clostridium tetani ایجاد می شود که در خاک و کود وجود دارد. این باکتری تقریباً در هر محیطی یافت می شود و می تواند برای مدت طولانی زنده بماند. آلودگی زخم معمولاً همان چیزی است که منجر به عفونت می شود. زخم تمیز به احتمال زیاد منجر به کزاز نمی شود.

باکتری های کزاز نیازی به اکسیژن ندارند و به سرعت در بافتهای آسیب دیده تکثیر می شوند. آنها سمی (سم کزاز) تولید می کنند و همین نوروتوکسین است که باعث ایجاد علائم کلاسیک کزاز می شود. کزاز در 50-75٪ موارد کشنده است.

علائم کزاز در اسب ها، عبارتند از:

 • تعریق
 • سفتی و اسپاسم عضلانی
 • مشکل در حرکت و غذا خوردن
 • دم اغلب مستقیم کشیده می شود.
 • ایجاد یک حالت اضطراب آور به دلیل اسپاسم صورت
 • در موارد پیشرفته اسب با اسپاسم، تشنج و بر اثر نارسایی تنفسی می میرد.

کزاز یک بیماری قابل پیشگیری و واکسیناسیون کلید آن است. اقدامات خوب و کمک های اولیه نیز از جمله تمیز نگه داشتن زخم ها و اطمینان از سالم بودن، تمیز بودن و پاک بودن مناطق خطرناک از عواملی که می توانند باعث آسیب شوند، مهم است. برای اطمینان از اقدامات پیشگیرانه لازم در مزرعه خود با دامپزشک مشورت کنید.

سایر بیماری های شایع در اسب ها

شایع ترین بیماری در اسب ها | پزشکت

قولنج

قولنج یا کولیک اصطلاحی است که برای توصیف درد شکم در اسب ها استفاده می شود. این می تواند مشکلی در خود روده یا سایر اندام های داخل شکم را نشان دهد. دلایل زیادی از سوءهاضمه ساده گرفته تا روده پیچ خورده می توانند منجر به بروز قولنج شوند. در تمام موارد مشکوک به قولنج، باید به دنبال مشاوره فوری دامپزشکی باشید.

علائم قولنج عبارتند از:

 • ضربان قلب و درجه حرارت بالا
 • تلاش برای دفع کود بدون نتیجه
 • تعریق غیر قابل توضیح و تنفس سریع یا سخت
 • تحریک پذیر غیرمعمول، نگاه کردن یا تلاش برای لگد زدن به شکم
 • یک اسب بی قرار که روی زمین لگد می زند یا سعی دارد بیش از حد غلت بزند.
لامینیت

لامینیت یک وضعیت دردناک و ناتوان کننده در اسب است. پیشگیری از بروز آن همیشه بهتر از درمان است، زیرا اگر سریع یا به درستی درمان نشود، می تواند آسیب دائمی ایجاد کند. اسب های چاق بیشتر در معرض لامینیت و اختلالات متابولیکی مشابه هستند.

علائم لامینیت حاد (ناگهانی و شدید) ، عبارتند از:

 • افزایش نبض در اندام تحتانی
 • پشت و پا زدن روی اندام ها
 • دراز کشیدن و عدم تمایل به برخاستن
 • لنگش با ناتوانی یا عدم تمایل به راه رفتن یا حرکت
 • لامینیت می تواند یک بیماری بسیار جدی در اسب ها باشد که نیاز فوری به درمان و مشاوره دامپزشک دارد.

منابع:

https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/common-ailments-and-health-problems-horses

https://www.mannapro.com/equine/top-5-most-deadly-horse-diseases

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا