اخبارکرونا

کرونا کشنده تر است یا آنفولانزا؟

کرونا کشنده تر است یا آنفولانزا؟

کرونا کشنده تر است یا آنفولانزا؟ این موضوع جدیدی است که با فرارسیدن فصل پاییز و زمان بیماری فصلی آنفولانزا منجر به نگرانی شده است. این در حالی است که تحقیقات تاکنون نشان داده که COVID-19 به راحتی انتشار می یابد و میزان مرگ و میر بالاتر از آنفولانزا دارد. از زمان کشف ویروس کرونا در ژانویه، بسیاری از افراد آن را با یک بیماری معروف تر آنفلوانزا مقایسه کرده اند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین زده اند، که:

 • تعداد مبتلایان به آنفولانزا  39 میلیون تا 56 میلیون نفر بودند.
 • میزان مرگ و میر ناشی از آنفولانزا در ایالات متحده 24000 تا 62000 بوده است،
 • اگرچه این تعداد تخمین زده شده بر اساس بستری شدن در بیمارستان با آنفولانزا است.

براساس اطلاعات دانشگاه جان هاپکینز، بیماری ویروس کرونا ویروس جدید، COVID-19، از 14 مه در ایالات متحده باعث بیش از 1.4 میلیون ابتلا به بیماری و 85000 مورد مرگ و میر شده است. COVID-19 و آنفولانزا بیماری تنفسی هستند؛ اما COVID-19، همان آنفولانزا نیست. تحقیقات نشان می دهد که COVID-19 به راحتی انتشار می یابد و میزان مرگ و میر آن بالاتر از آنفولانزا است.

راه های انتشار کرونا و آنفولانزا چه فرقی دارند؟

کرونا کشنده تر است یا آنفولانزا؟ | پزشکت

دانشمندان می دانند که آنفولانزا از طریق قطره های تنفسی ناشی از سرفه، عطسه یا صحبت از دهان فرد منتشر می شود. این قطرات می توانند سه تا شش فوت حرکت و هر کسی را در مسیر خود آلوده کنند.

محققان می گویند ویروس کرونا از طریق قطرات نیز پخش شده و ممکن است از طریق هوا نیز منتقل شود. ویروس های منتقل شده در هوا، مانند سرخک و آبله مرغان، می توانند از قطره های کوچکتر که می توانند با جریان هوا حرکت کنند، از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

علائم و شدت کرونا و آنفولانزا چه تفاوتی با هم دارند؟

کرونا کشنده تر است یا آنفولانزا؟ | پزشکت

ویروس های آنفلوانزای فصلی (ویروس آنفلوانزای A و آنفلوانزای B) و COVID-19 ویروس های مسری هستند که باعث بیماری تنفسی می شوند.

طبق CDC، علائم معمول آنفولانزا، عبارتند از:

علائم آنفولانزا اغلب به طور ناگهانی بروز می کند. بیشتر افرادی که به آنفولانزا مبتلا می شوند در کمتر از دو هفته بهبود می یابند؛ اما در برخی افراد، آنفولانزا عوارضی از جمله ذات الریه ایجاد می کند. طبق CDC، میزان کلی بستری در ایالات متحده برای آنفولانزا در این فصل حدود 69 بستری در هر 100000 نفر است. پزشکان هنوز در تلاشند تا درک کاملی از علائم و شدت بیماری COVID-19 را به دست آورند. علائم گزارش شده در بیماران از خفیف تا شدید متفاوت است.

طبق CDC بیماری کرونا می تواند منجر به بروز علائم زیر شود:

 • تب
 • سرفه
 • سردرد
 • گلو درد
 • نگی نفس
 • درد عضلانی
 • از دست دادن چشایی یا بویایی

به نظر می رسد سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های پزشکی زمینه ای، از جمله بیماری های قلبی، بیماری های ریوی یا دیابت، در معرض خطر بیشتری برای عوارض جدی تر از COVID-19 هستند، در مقایسه با افراد در گروه های سنی جوان تر و کسانی که فاقد شرایط زمینه ای هستند. 

کودکان یک گروه پر خطر برای عوارض ناشی از آنفولانزا هستند، اما به نظر نمی رسد این مورد در COVID-19 کمتر باشد. اما اخیراً، COVID-19 با یک سندرم التهابی نادر به نام سندرم التهابی چند سیستم کودکان اما جدی در کودکان مرتبط است، توجه به این نکته مهم است که از آنجا که ویروس های تنفسی علائم مشابهی ایجاد می کنند، تشخیص بیماری های مختلف تنفسی فقط بر اساس علائم ممکن است دشوار باشد،

میزان مرگ و میر در کرونا بیشتر است یا آنفولانزا؟

کرونا کشنده تر است یا آنفولانزا؟ | پزشکت

بر اساس گزارش های خبری، میزان مرگ و میر ناشی از آنفولانزای فصلی در ایالات متحده به طور معمول در حدود 0.1٪ است. اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از COVID-19 مشخص نیست، اما تقریباً همه تحقیقات معتبر نشان می دهد که این میزان بسیار بیشتر از آنفولانزای فصلی است؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که میزان مرگ و میر برای COVID-19 می تواند با توجه به موقعیت، سن فرد آلوده و وجود شرایط بهداشتی زمینه ای متفاوت باشد.

محققان دانشگاه کلمبیا اخیراً تخمین زده اند، که از هر 12 مورد COVID-19 در ایالات متحده، فقط 1 مورد ثبت شده است که طبق گفته واشنگتن پست، میزان مرگ و میر عفونت در حدود 0.6٪ در نظر گرفته می شود؛ اما حتی این برآورد پایین نیز حداقل شش برابر بیشتر از آنفولانزا است.

مرگ و میر ناشی از آنفولانزا

 برخلاف آنفولانزا که واکسنی برای آن وجود دارد، همه افراد از نظر تئوری مستعد ابتلا به COVID-19 هستند؛ بنابراین در حالی که آنفولانزا سالانه 8 درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد، بر اساس مطالعه CDC، بین 50 تا 80 درصد از جمعیت می توانند به COVID-19 آلوده شوند، اگر نیمی از جمعیت به این بیماری مبتلا شوند و به دلیل عدم اقدامات درمانی یا اقدامات درمانی، به 1 میلیون مرگ در اثر COVID-19 تعبیر شود.

مرگ و میر ناشی از کرونا

با این حال، کارشناسان گفتند که میزان مرگ ناشی از COVID-19 تقریباً قطعاً بیش از حد تخمین زده شده است. زیرا تنها افرادی که از نظر ویروس کرونا مورد آزمایش قرار می گیرند افرادی هستند که علائم عفونت را نشان می دهند. در حالی که ممکن است به همان تعداد و شاید حتی بیشتر افراد به ویروس مبتلا باشند اما هیچ نشانه ای از عفونت ندارند یا علائمی دارند که خفیف است و تشخیص داده نشده اند.

قطعاً این احتمال وجود دارد كه تعداد واقعی افراد آلوده 10 برابر بیشتر از افرادی باشد كه موارد COVID-19 را تأیید كرده اند. در این حالت، میزان واقعی مرگ و میر به 0.2٪ نزدیکتر خواهد بود. طبق داده های CDC، حتی این هنوز بالاتر از آنفولانزای فصلی است که در فصل گذشته آنفلوانزا تا 0.14 درصد میزان کشندگی داشته است. افراد ممکن است ویروس کرونا را به عنوان یک آنفلوآنزای بسیار بد در نظر بگیرند که می تواند افراد زیادی را آلوده کند.

راه های پیشگیری از کرونا و آنفولانزا چیست؟

کرونا کشنده تر است یا آنفولانزا؟ | پزشکت

بر خلاف آنفولانزای فصلی، است واکسن برای آن وجود دارد، هیچ واکسنی برای COVID-19 در دسترس نیست. علاوه بر این، آنفولانزا دارای چندین درمان مورد تأیید سازمان غذا و دارو (FDA)، از جمله داروهای ضد ویروسی است. در مقابل، FDA هنوز هیچ درمانی برای COVID-19 را تصویب نکرده است.

به طور کلی، CDC موارد زیر را برای جلوگیری از شیوع ویروس های تنفسی که شامل ویروس های کرونا و ویروس آنفلوانزا است، توصیه می کند:

 • وقتی بیمار هستید در خانه بمانید.
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید.
 • اشیاء و سطوح زیاد لمس شده را تمیز و ضدعفونی کنید.
 • دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.
 • از دست زدن به چشم، بینی و دهان خود با دست های کثیف خودداری کنید.

استفاده از پوشش های پارچه ای صورت در محیط عمومی و انجام فاصله های اجتماعی یا حداقل 6 فوت (1.8 متر) فاصله از افراد دیگر برای جلوگیری از شیوع COVID-19 نیز توصیه می شود.

چرا همه از کرونا می ترسند؟

کرونا کشنده تر است یا آنفولانزا؟ | پزشکت

 آنفولانزا ده ها هزار نفر دیگر را به کام مرگ کشانده است پس چرا همه دارند از ویروس کرونا رنج می برند؟ این یک سوال منطقی است. به هر حال هر دو ویروس علائم مشابهی را ایجاد می کنند.

دکتر اوتو یانگ، متخصص بیماری های عفونی در این باره معتقد است: «من فکر می کنم بخش عمده ای از ترس از بیماری کرونا، ترس از چیزهای ناشناخته است.» «دشمنی که شما نمی شناسید بسیار ترسناک تر از دشمنی است که می شناسید

قرن هاست که بشریت با آنفولانزای فصلی درگیر است، بنابراین دانشمندان فرصت زیادی برای مطالعه انواع آنفولانزا که در ماه های زمستان به گردش در می آیند، داشته اند.

این تحقیقات منجر به تولید واکسن های سالانه شده است که بسیاری از مردم را از ابتلا به آنفولانزا محافظت می کند و از شدت آن در مبتلایان می کاهد. علاوه بر این، داروهایی در دسترس هستند که می توانند علائم آنفلوانزا را درمان کرده و گاهی اوقات مدت بیماری را کوتاه می کنند. همچنین، وقتی افراد مبتلا به آنفولانزا می شوند، بدن آنها مصونیت ایجاد می کند. این بدان معناست که هر کسی که در معرض ویروس آنفولانزا باشد، بیمار نمی شود.

اما شایع ترین علت های ترس از کرونا، عبارتند از:

ویروس کرونا که مسئول COVID-19 است تنها حدود چند ماه است که وجود دارد، بنابراین هیچ مصونیتی طبیعی در جمعیت وجود ندارد. متأسفانه واکسنی برای آن وجود ندارد، که بتواند از ابتلا و شیوع بیماری جلوگیری کند. دکتر هیلاری مارستون، مشاور سیاست گذاری در انستیتو های ملی بهداشت، در مورد آماده شدن واکسن کرونا می گوید: اگرچه چندین واکسن آزمایشی در دست کار است، اما حداقل 18 ماه طول می کشد که آماده به بازار شود. همچنین هیچ دارویی به طور خاص برای هدف قرار دادن این ویروس کرونا وجود ندارد، اگرچه محققان داروهای ضد ویروسی موجود را آزمایش می کنند تا ببینند، آیا آنها می توانند به بیماران مبتلا به COVID-19 کمک کنند.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

  منابع:

  https://www.livescience.com/new-coronavirus-compare-with-flu.html

  https://www.latimes.com/science/story/2020-03-05/flu-killed-more-people-coronavirus-covid-19

   

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا